hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: minimálbérért táboroztat gyerekeket a munkavállaló, miért nem jár neki a garantált bérminimum?

  • adozona.hu

Törvényesen jár el a foglalkoztató akkor, ha a munkaszerződésben rögzített feladatkörre – születésnapi foglalkozások megtartása, erdei iskolai csoportok vezetése, táborok szervezése és levezetése – úgy alkalmazza a munkavállalót, hogy csak a minimálbért fizeti meg? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Az említett feladatkörök szerepelnek a munkaszerződésben, ezzel együtt a munkáltató fizikai állományba kategorizálta a dolgozót, és nem kapja meg a garantált bérminimumot. A vezetőség azzal érvel, hogy nincs ilyen irányú végzettsége a dolgozónak. Nem a betöltött munkakör határozza meg, jár-e a garantált bérminimum? A munkavállaló évek óta kulcsemberként viszi a felsorolt feladatokat, a munkáltató szerint is "kincs" számára. Lehet jogilag valamit lépni ez ügyben? – érdeklődött kérdésében olvasónk.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Kiinduló szabály, hogy garantált bérminimumra az a munkavállaló jogosult, aki az alábbi két feltételnek együttesen megfelel:

– az adott munkakör betöltéséhez szükséges a középiskolai végzettség vagy középfokú szakképzettség, és

– a munkavállaló rendelkezik is az elvárt középiskolai végzettséggel vagy középfokú szakképzettséggel.

Elsődlegesen tehát azt kell megvizsgálni, hogy a kérdés szerinti tevékenységek ellátásához jogszabály vagy a munkáltató gyakorlata előírja-e kötelező végzettség meglétét.

Szakértőnk nem talált olyan jogszabályi rendelkezést, mely a felsorolt tevékenységek esetén előírná végzettség meglétét. Ha a munkáltató elvár középiskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget, és ezzel rendelkezik is a munkavállaló (ez érettségire is vonatkozik!), abban az esetben köteles legalább a garantált bérminimumot megfizetni.

Érthető a kérdés lényege: gyermekekért tartozik magas szintű felelősséggel az adott munkavállaló, aki – a kérdésben foglaltak szerint – kiválóan végzi a munkáját, mégis csak a minimálbért kapja meg.

Az elévülési idő három év, a munkavállaló ennyi időre tudja visszamenőleg érvényesíteni az elmaradt munkabér (bérkülönbözet) iránti igényét bíróság előtt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink