hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: felmondhat-e a munkavállaló fizetés nélküli szabadsága alatt?

  • adozona.hu

Munkavállalónk engedélyezett fizetés nélküli szabadságon van 2024.01.01-jétől 2024.02.29-éig, melyet külföldi munkavállalás céljából vett igénybe. Tudomásunkra jutott azonban, hogy nem szándékozik visszatérni Magyarországra, emiatt felmondását tervezi. Kérdésem, hogy amennyiben beadja a felmondását, mikor kezdődik meg a felmondási ideje, ha nem tér vissza Magyarországra? Kezdődhet-e a közlés, vagyis a levél kézhezvételének napján? Mi a teendő, ha az engedélyezett fizetés nélküli szabadság leteltét követően nem tér vissza? Szüneteltetjük a jogviszonyát a felmondási idő leteltéig, majd megszüntetjük, vagy esetleg azonnali hatállyal megszüntethetjük a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása miatt? – az Adózóna oldalára beérkezett kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Önmagában az a körülmény, hogy a fizetés nélküli szabadsága alatt munkaviszonyát felmondással megszünteti, nem vet fel jogi problémát 2024.02.29. napjáig. Ha ezen időszakban felmond, abban az esetben a felmondási ideje így alakul a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szerint:

68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik. Innentől kezdődően telik az alapesetben 30 nap, ha nem állapodtak meg korábban ettől eltérő időtartamban. Mivel felmondani jogszerűen írásban lehet, így ez az e-mail, postai levél átvételének időpontjától kezdődik. Elvben – jogellenesen – szóban is fel lehet mondani joghatályosan, de mindenképpen mindkét fél érdeke az írásos, minimálisan e-mailben történő felmondás.

Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások – videófelvétel

A probléma ott lehet, hogy a munkavállalói felmondás esetén előálló felmondási időt a munkavállalónak teljes mértékben le kell dolgoznia, amely alól persze kaphat mentesítést a munkáltató által. 2024.02.29. napjáig ezzel eleve nincsen gond, mert fizetés nélküli szabadságon van a munkavállaló. A fennmaradó részt azonban le kell dolgozni. Amennyiben ezt nem kívánja ledolgozni, és ezt jelzi is, abban az esetben szerintem szerencsésebb a munkaviszonyt közös megegyezéssel megszüntetni 2024.02.29. napjával. Egyéb esetben vagy mentesítik a munkavégzés alól, ha akarják, vagy akár azonnali hatállyal is megszüntethetik a munkaviszonyt, hiszen a rendelkezésre állási kötelezettségét nem teljesíti.

Szerintem mindenkinek a legjobb a közös megegyezés, így ezt beszéljék át. Erre még van elegendő idejük a hónap végéig.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink