hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A munkaerő-kölcsönzőket aggasztja az új Mt néhány pontja

  • MTI

A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ) szerint a július elsején hatályba lépő új Munka törvénykönyve (Mt) struktúráját tekintve jó, van azonban négy sarkalatos pontja, amely alapjaiban lehetetlenítené el az atipikus foglalkoztatási formákat - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.

A közleményben hangsúlyozzák, hogy az atipikus foglalkoztatási forma segít megoldani a termelő cégek gazdasági helyzethez való alkalmazkodását. A Munka törvénykönyvének 2012. július 1-jén hatályba lépő módozatában azonban az MMOSZ szerint eltűnik az elvárt rugalmasság, ha a határozott idejű munkaszerződés fél éven belül nem hosszabbítható meg. Példaként a szövetség azt írja: ha egy három hónapos szerződés esetén valamilyen – előre nem látható okból – esetleg két héttel csúszik a kiszállítás, a már betanított embereket el kell küldeni, és helyettük arra a plusz két hétre új munkaerőt kell képezni. Hozzáteszik: július 1-jét követően a határozatlan idejű szerződések kerülnek majd előtérbe, amelyek az MMOSZ szerint magukkal hozzák a felmondási tilalmak körét.

Kifogásolják azt is, hogy az atipikus formánál is végkielégítést kell júliustól fizetni az új jogszabály szerint. Szerintük nem világos, hogy mely kölcsönbevevőt terheli az összeg, ha egy munkavállaló például 10-15 munkahelyen is megfordult - amit az atipikus forma lehetővé tesz. Az MMOSZ szerint ideiglenessé tervezett megoldásnál nem jöhet szóba egy hosszú távú elem.

A szövetség szerint a felmondási idő 15 napról 30 napra történő növelése is a rugalmatlanabbá teszi a rendszert.
   
Az MMOSZ szerint jelen gazdasági helyzetben egyetlen kölcsönvevő sem képes tolerálni ezeket. A határozatlan idejű szerződések nagyobb kockázatot jelentenek majd a kölcsönbeadóknak. Várhatóan elmegy a szféra a szürkegazdaság irányába, túlzott kockázatot vállal, sokak számára elkerülhetetlen lesz a csőd.
   
Szerintük, ha nem lesz rugalmas foglalkoztatás, a termelő cégek elhagyják az országot, hiszen betelepülésük előtt a társasági adót, a minimálbér mértékét és a foglalkoztatás rugalmasságát mérlegelik.  Minthogy a termelő cégek nem tervezik felvenni állományba a kölcsönzött munkavállalókat, 50 ezer fővel csökkenhet a foglalkoztatás - írta az MMOSZ.


 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink