hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Veszélyhelyzet: ismét változnak a foglalkoztatás szabályai

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő
2

A veszélyhelyzet időtartama alatt, április 11-étől átmenetileg változik a munka törvénykönyve a ma megjelent 71. számú Magyar Közlönyben közzétett 104/2020. kormányrendelet szerint. A munkaidőkeret tartama 24 hónapra növelhető. Nem tartalmaz a kormányrendelet eltérési lehetőséget sem a munka minimális díjazásával, sem a rendkívüli munkaidővel kapcsolatban.

A 47/2020. kormányrendelet a veszélyhelyzet időtartamára lazított a foglalkoztatás szabályain. A 6. paragrafus szerint a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényt (Mt.) a veszélyhelyzet megszűnését követő harminc napig azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

– a munkáltató a közölt munkaidőbeosztást az Mt. 97. § (5) bekezdése szerinti közlési szabályoktól eltérően is módosíthatja,

– a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést egyoldalúan elrendelheti, valamint

– a munkáltató a munkavállaló egészségi állapotának ellenőrzése érdekében a szükséges és indokolt intézkedéseket megteheti.

A szabályoktól eltérő kollektív szerződéses rendelkezéseket a rendelet hatályának tartama alatt nem lehet alkalmazni. A rendelet legvitatottabb pontja az volt, hogy a munkavállaló és a munkáltató az Mt. rendelkezéseitől külön megállapodásban eltérhetnek. Utóbbi rendelkezés pontos terjedelme, illetve jogszerűsége azóta is vita tárgyát képezi.

A kormányzat – érzékelvén a felhatalmazás általános jellegét – a ma közzétett 104/2020. kormányrendeletben kis mértékben ugyan, de pontosította a rendelkezéseket. Négy Magyar Közlöny jelent meg péntek reggelre

A munkaidőkeret tartama 24 hónapra növelhető

A veszélyhelyzet idején legfontosabb munkajogi könnyítést a munkáltatók (és a munkavállalók) számára a rugalmas foglalkoztatás kereteinek a bővítése jelenti. Ennek legjelentősebb eleme a munkaidőkeret hosszának megváltoztatása. A 104/2020. kormányrendelet 1. paragrafusának (1) bekezdése kimondja, hogy a munkáltató legfeljebb 24 havi munkaidőkeretet rendelhet el, illetve már fennálló munkaidőkeret esetében annak hossza 24 hónapra növelhető.

Tekintettel arra, hogy a jelenleg hatályos szabályozás alapesetben legfeljebb 4 havi vagy 16 heti munkaidőkeretet tesz lehetővé, mely a veszélyhelyzet tartamával összefüggésben elégtelennek bizonyulhat, ez a változás jelentős segítséget nyújthat mind a munkavállalóknak, mind pedig a munkáltatóknak. A munkavállaló ugyanis havibére kézhez kapása mellett akár rendelkezésre állási kötelezettség hiányában is otthon tölthet hónapokat úgy, hogy az adott időszakra eső munkavégzést egy hosszabb időszakon belül pótolja be. A munkaidőkeret lényege ugyanis éppen az, hogy a munkaidő a hét egyes napjaira a napi, heti munkaidőkorlátok, valamint a napi és heti pihenőidő szabályainak figyelembevételével szabadon osztható be.

A 24 hónapos időtartam a kiegyensúlyozott terhelésre (a munkaidő egyenletes elosztására) megfelelő lehetőséget biztosít. Fontos, hogy ezen szabályoktól eltérő kollektív szerződéses rendelkezéseket a rendelet hatályának tartama alatt nem lehet alkalmazni.

Szabályok, amelyektől nem lehet eltérni

A kormányrendelet garanciális szabályként rögzíti, hogy a napi munkaidő, a beosztás szerinti napi munkaidő, a napi pihenőidő, valamint a heti pihenőidő szabályaitól nem lehet eltérni. Ennek megfelelően a munkavállaló napi munkaideje továbbra is legfeljebb 8, készenléti jellegű munkakörben legfeljebb 12 óra lehet. A beosztás szerinti napi munkaidő pedig nem haladhatja meg a 12, készenléti jellegű munkakörben pedig a 24 órát. A munkavállaló számára pedig továbbra is heti két pihenőnap vagy 48 óra időtartamú pihenőidő biztosítása kötelező. Ettől eltérni kizárólag az Mt.-ben nevesített esetekben lehet.

Nem tartalmaz azonban a kormányrendelet eltérési lehetőséget a munka minimális díjazására vonatkozóan, így nem javasolt az alapbért a minimálbér/garantált bérminimum mértéke alatt meghatározni. Nem tartalmaz rendelkezéseket a kormányrendelet a rendkívüli munkaidő vonatkozásában sem, így nem javasolt annak mértékétől a felek megállapodásával eltérni.

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos cikkeink gyűjteményét ITT találja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel: az Adózóna csapata

erika.sipi

Tisztelt Szakértő! Cégünk jelenleg gondolkozik a munkaidőkeret bevezetésén, csak vannak még tisztázatlan kérdések, miszerint a most közzétett rendelet szerint legfeljebb 24 havi munkaidő keret rendelhető el, akkor ez azt jelenti, hogy elrendelhető 6, 8 vagy 12 hónap is?
Illetve a másik kérdésem, hogy cégen belül a munkaidőkeretben történő foglalkoztatás egységesen minden dolgozóra kell alkalmazni, vagy lehet csak egyes munkaterületeken dolgozókra? Illetve még egy másik verzió, hogy a szellemi dolgozók általános munkarendben dolgoznának csak a fizikai dolgozóknak (de ott sem minden dolgozónak) lenne elrendelve munkaidőkeret? Várom mielőbbi válaszát! Köszönettel: Siposné Erika

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink