hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katás egyéni vállalkozó internetes áruházat működtetne: megteheti-e, hogyan számlázzon?

  • adozona.hu

Internetes áruházat szeretne üzemeltetni egy katás egyéni vállalkozó. Az árut (ruházati termékek) Indiából szerzi be, a vevői leginkább USA-ban élő magánszemélyek lennének, de előfordulhat, hogy az EU-ban élő magánszemélyek is vásárolnak majd tőle. Előreláthatólag nem fogja átlépni az alanyi adómentes értékhatárt. Megteheti-e egy webáruház, hogy kizárólag magánszemélyeknek értékesít? Áfa tekintetében hogyan kell eljárni? Az árut harmadik országból szerzi be, és leginkább harmadik országban fog értékesíteni, de előfordulhat, hogy EU-n belüli értékesítés is történik. A fentieken kívül mire kell még odafigyelni ahhoz, hogy szabályosan járjon el? – kérdezte olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

Alapvetően nincs akadálya annak, hogy a webáruház kizárólag magánszemélyeket szolgáljon ki, de ezt egyértelműen jelezni kell a weboldalon. Az alanyi mentes adózónak a harmadik országból történő beszerzése után importtermékáfát (és ha vámköteles a termék, úgy vámot is) kell fizetnie a vámhatóság határozata alapján. A harmadik országba történő értékesítés alanyi mentes ügylet lesz, ennek megfelelően alanyi mentes számlát kell kiállítani róla.

Ha az alanyi mentes egyéni vállalkozó kizárólag csak Magyarországon telepedett le, és a tárgyévi, valamint az azt megelőző naptári évben 10 ezer eurónak megfelelő összeget meg nem haladóan nyújtott a letelepedésétől eltérő tagállami nem adóalanynak az áfatörvény 45/A paragrafus (1) bekezdése szerinti távolról is nyújtható szolgáltatást, illetve teljesített közösségen belüli távértékesítést, úgy ezen ügyletek esetében Magyarország marad a teljesítés helye, a számlákat alanyi mentes minőségben kell kiállítani.

Az Adózóna kapcsolódó kiadványa: Egyéni vállalkozók adózása, számvitele

A tárgyévi értékhatár átlépését követően a nem adóalany vevő országa szerinti tagállam áfaszabályai szerint kell eljárni. Lehetőség van azonban az OSS rendszer használatára is (év közbeni bejelentéssel is), ami jelentős egyszerűsítést jelent a tagállami bejelentkezésekhez képest.

Figyelembe kell venni azt is, hogy a fenti értékesítések (távértékesítés értékhatár alatti része) beletartoznak az alanyi mentes keretbe.

Kapcsolódó kérdés-válasz: Webáruház külföldi magánszemélyek részére értékesít

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink