hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos változások jönnek az uniós vámjogban

  • adozona.hu

Az elmúlt évtizedek tendenciáihoz alkalmazkodva jövő májustól jelentősen megváltozik az uniós vámszabályozás, ami komoly kihívások elé fogja állítani a vállalkozásokat. Már most érdemes elkezdeni a felkészülést a változó szabályokra – hangzott el az EY Magyarország napokban megrendezett szakmai rendezvényén.

A nemzetközi kereskedelem és a globális környezet utóbbi évtizedekben tapasztalt változása (gondoljunk például a jelentős technológiai fejlődésre) egyre inkább szükségessé teszik egy teljesen új, közösségi jogszabályi környezet megalkotását. A már több mint 20 éves jogszabályt, a Közösségi Vámkódexet a 2013. október 10-én kihirdetett Uniós Vámkódex váltja majd le, a tervek szerint 2016. május 1-jétől. A végleges részletszabályok egyelőre nem ismertek, az azonban már látható, hogy az új szabályok jelentős újdonságokat és változásokat hoznak, amelyekre érdemes időben felkészülni.

„Az érintett cégek számára kiemelt feladat folyamataik és tevékenységük átvizsgálása az új Uniós Vámkódex tükrében, illetve egy, a felkészülést segítő akcióterv kidolgozása” – mondta Fülöp Attila, az EY adó- és vámszakértője. „Számos kérdés merül fel, többek közt a már megszerzett engedélyek, tanúsítványok, illetve az új engedélyek kapcsán, ezért kell mielőbb áttekinteni a folyamatokat a kockázatok elkerülése és az új lehetőségek kihasználása érdekében” – tette hozzá.

Az új jogszabályban változnak az alapvető ügyintézési szabályok és számos más általános rendelkezés is. Bizonyos esetekben például lényegesen nőhetnek a vámhatósági döntéshozatalra rendelkezésre álló határidők, ezt a különféle engedélyek megszerzése kapcsán érdemes figyelembe vennie a cégeknek. Új vámeljárásként jelenik majd meg a meghatározott célra történő felhasználás vagy a vámszabad terület, emellett bizonyos korábbi eljárások megváltoznak (például a vámraktározás vagy az aktív feldolgozás), illetve egyesek meg is szűnnek (például a vámfelügyelet melletti feldolgozás). Szigorúbbak lesznek a vámérték kimunkálására vonatkozó szabályok azon érintetteknél, amelyek jogdíjat fizetnek az importált áruk kapcsán, illetve akkor, ha a vámjogi szabadforgalomba helyezés előtt többször értékesítik az importált terméket. Az új kódex ugyanakkor számos vámjogi egyszerűsítést is bevezet, így például az önértékelést vagy a központi vámkezelés jogintézményét.

Rencz Botond, az EY Magyarország vezérigazgatója kiemelte: „Az uniós vámjogban hosszú ideje nem volt példa ilyen fontos változtatásokra, ezért különösen időszerű volt, hogy a témában szakmai konferenciát szervezzünk az érintett vállalkozások képviselőinek meghívásával, ahol első kézből, a NAV szakértőjének előadásából értesülhettek a tervezett módosításokról.”  

Jelentős változásokra számíthatnak az engedélyezett gazdálkodók (AEO) az Uniós Vámkódex hatályba lépésével. Az új szabályozással megszűnik az AEOF (azaz a kombinált) tanúsítvány, és már csak AEOC („vámjogi egyszerűsítés”) és AEOS („biztonság és védelem”) típusú engedélyt lehet kiállítani. Szigorodnak az AEO megszerzésének feltételei is, az AEOC esetében például előírás lesz a megfelelő vámügyi előéleten túl a megfelelő adóügyi előélet, illetve a gyakorlati jellegű szakértelem, és/vagy szakmai tapasztalat is). Az AEO engedély szintű követelmények teljesítése törvényi feltétele lesz számos vámjogi egyszerűsítés alkalmazásának, ezért az AEO tanúsítvánnyal még nem rendelkező gazdálkodóknak érdemes lehet megfontolni az AEO státusz mielőbbi megszerzését (még a jelenleg hatályos szabályozás alapján).

Az új Uniós Vámkódex emellett további célként fogalmazza meg a hatóságok, illetve a gazdálkodók közötti kommunikáció teljes körű elektronizálását. Az erre alkalmas új elektronikus felületeket fokozatosan alakítják ki a jelenlegi tervek szerint 2020 végéig.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink