468 találat a(z) telephely cimkére
Belföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk budapesti székhelyű, 6 db vidéki fióktelephellyel, regionális irodával rendelkezik. A vidéki kollégák a munkáltató által elrendelten, általában havonta egyszer a budapesti székhelyünkre utaznak munkamegbeszélésre, a havi ellátandó feladatok átbeszélésére. Ez rendszerint 1 napos, de előfordul, hogy 2 naposak a megbeszélések. A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 3. § 11. pontjában 2016. augusztus 1-jétől módosult a kiküldetés (kirendelés) fogalmi meghatározása az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény módosításáról szóló 2016. június 15-én kihirdetett 2016. évi LXVI. törvény 1. § (1) bekezdése alapján. A törvény szerint kiküldetésnek minősül a munkáltató által elrendelt hivatali, üzleti utazás. Nem minősül kiküldetésnek a lakóhelyről, tartózkodási helyről a munkáltató székhelyére, telephelyére történő bejárás, illetve oda-visszautazás. Kérdésünk a következő lenne: A kollégáink a telephelyről, illetve a lakóhelyről a székhelyre történő utazása kiküldetésnek minősül-e? Ha nem, akkor milyen elszámolást kell alkalmaznunk? Segítségét előre is köszönjük.
Kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiküldetés fogalmának változásával kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy ezentúl az a munkavállaló is jogosult lesz belföldön kiküldetési napidíjra, akinek a munkaszerződésében az van, hogy a munkavégzés helye az üzleti partnerek telephelyeit is magában foglalja? Mi számít bele, hogyan kell számolni, hogy a távollét eléri-e a 6 órát? Köszönöm válaszát.
Adóellenőrzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, ha van egy cég, amelynek a székhelye Budapesten van (akár székhelyszolgáltatás keretében, de ott nincs jelen), a telephelye vidéken van, és az iratőrzési cím is be van jelentve, akkor hol végezheti az ellenőrzést az adóhivatal? Az ellenőrök nem akarnak kijönni a bejelentett iratőrzési címre, az iratmennyiséget pedig nem tudjuk felvinni a székhelyre, az adóhivatalba meg nem vihetjük be, mert nincs ekkora tárolóhelyük. Joga van-e kérni az adóhivatalnak az iratok székhelyen való ellenőrzését? Illetve kérhetem-e, hogy az iratőrzés helyére jöjjenek ki? Válaszukat várva, köszönettel.
Adószám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár, magyar lakhellyel kiváltotta az osztrák vállalkozói igazolványt, később úgy döntött, hogy itthon működtetne egy kocsmát, mint osztrák vállalkozó, s a kocsma lenne a telephelye. Adószámot kért a NAV-tól, de úgy néz ki, hogy megtagadják az adószám kiadását. Hivatalos indoklás még nincs, de már 3 hete húzódik az ügy. Ráadásul alanyi mentes adószámot szeretne, de szóbeli tájékoztatás szerint ezt sem lehet. Ilyen esetben lehet a telephely miatt regisztrálni, és magyar adószámot kérni? Tisztelettel: Arany Tamás
Áfaszabály Kérdés
Tisztelt Szakértő, kérdésem az lenne, hogyha egy osztrák cégtől vásárolunk mint magánszemély egy gépkocsit, de nem mi megyünk el érte, hanem megrendeljük, és ők hozzák el Magyarországra, akkor az osztrák cégnek magyar vagy osztrák áfával növelten kell számláznia? Másik kérdés: ha az osztrák cég bérel egy telephelyet Magyarországon, akkor ebben az esetben a magánszemélynek eladott gépkocsit magyar vagy osztrák áfával növelten kell számláznia? Köszönöm!
Külföldi foglalkoztatás Kérdés
Cégünk svéd anyavállalatunk gépeit értékesíti és szervizeli Magyarországon. Az anyavállalat kérésére Szerbia területén is folytatnunk kellene ezt a tevékenységet. Lehetőségünk van-e arra, hogy a magyar kft. alkalmazásába felvegyünk egy szerb munkavállalót, aki ott végezné a szervizelési tevékenységet, vagy ehhez mindenképpen céget kell ott alapítanom?
Telephely Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kt. a dolgozójától garázst bérel a cégautó tárolására, gazdasági tevékenységet ott nem folytat. Kérdésem, hogy a bérlemény telephelyként bejelentésköteles-e?
Iparűzési adó kezdése év közben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás két településen is érintett iparűzési adó szempontjából, de az egyiken eddig nem volt iparűzésiadó-fizetési kötelezettsége. Ezen a településen az adónemet tavaly október 1-ei hatállyal vezették be. A másik településen régóta van iparűzésiadó-kötelezettség mentességi korlát nélkül. Kérdésem arra vonatkozna, hogy miképpen kell helyesen megosztani a tavalyi évi adót a két település között? Nyilván megállapítja a vállalkozás az iparűzési adó alapját, melyet meg kell osszon a két érintett település között valamely (általa választott, de törvény által biztosított) mutató alapján. Viszont figyelembe kell venni azt, hogy az egyik településen 2015. 01. 01. napjától volt kötelezettség, a másikon pedig csak az utolsó negyedévben? Vagy egyszerűen arányosítom az adóalapot a szokásos módon? Válaszát köszönöm.
Fejlesztési tartalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi székhelyű kft. a 2015. évi társaságiadó-alapját csökkentené az eredménytartaléknak az adóévben lekötött tartalékba átvezetett és az adóév utolsó napján lekötött, tartalékként kimutatott összegével. A következő évben Romániában telephelyet létesítene. A külföldi telephely létesítésével, vásárlásával kapcsolatos tárgyieszköz-beszerzéseit figyelembe veheti a képzett fejlesztési tartalék feloldásához? Köszönöm válaszát!
Iparűzési adó bérbeadás esetén: telephely az összes ingatlan? Cikk
Ha a vállalkozás nem a székhelyén, hanem más településen lévő ingatlanát bérbe adja, kell-e utána az adott helységben iparűzési adót fizetni – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.
Iparűzési adó telephely szerinti megosztás Kérdés
Tisztelt Szipszer Tamás! Köszönöm válaszát az Iparűzési adó bérbeadás esetén című kérdésemre. Még annyit szeretnék kérdezni, hogy ez esetben hogyan történik az iparűzési adó megosztása? A bérbeadott ingatlanokból csak 15 százalék található Budapesten, a többi vidéken, szétszórva az országban. A cég alkalmazottai Budapestre koncentrálhatók, egy alkalmazott és egy ügyvezető van a cégben. Az összevont megosztást ebben az esetben nem tudjuk alkalmazni. Köszönöm!
Kamionparkoló bejelentése Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünk bérleti szerződést kötött egy másik vállalkozással a tulajdonukban lévő udvarrész területének a bérléséről, 2 darab kamion parkolása céljából. A bérleti díjon felül egyéb költségünk nincs, kimondottan csak a parkolási díj. Kérdésünk az lenne, hogy a NAV-hoz be kell-e jelentenünk, mint telephelyet? Mi úgy gondoljuk, hogy nem, hisz semmilyen egyéb tevékenységünk oda nem kötődik. Kérnénk megerősítő válaszukat ebben.
Telephelyen térburkolat és közműfejlesztés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk saját telephelyet épít, és a munkák végeztével a területen jelentős összegű térburkolatot fektet le. Kérdésem a térburkolat anyag- és munkadíj elszámolására vonatkozik. Beruházásként kell kezelni? Ha igen, különálló tételként, és hol kell a kettős könyvvitelben kimutatni? Amortizációt mi alapján kell besorolni? Kérdésem másik része a közműfejlesztésekre vonatkozik. Ezeket is a létrehozott épület értéknövelő beruházásaként kell elszámolni? Várom mielőbbi válaszukat!
Katás két telephely dupla helyi adó? Kérdés
1. Katás egyéni vállalkozó, akinek egy székhelye és egy telephelye van, mindkét helyen tételes helyi iparűzési adóra jelentkezett be. Az önkormányzat mindkét helyen évi 50-50 ezer adót vetett ki. Helyesen járnak-e el? 2. Egy katás egyéni vállalkozó egy székhellye és egy telephellyel rendelkezik. Egyik helyen katás tételes helyi adót fizeti, másik helyen nem fogadták el a katás tételes adót, mivel később lett bejelentve. Ez esetben az első helyen fizetnie kell-e a teljes 50 e tételes helyi adót, a másik helyen normál (bevétel minusz anyag, minusz elábé...) bevallást kell-e tennie? Lehet ez különböző a két helyen? Mi a teendő, ha nem lehet?
Munkába járás vagy kiküldetés? Kérdés
Egy családi vállalkozásnak két tagja van, férj és feleség. A kft. székhelye és telephelye a család lakóhelyére van bejelentve. A kft. egyik tagja munkaviszonyban végez munkát, nem ügyvezető. A kft. építési kivitelezési munkákkal foglalkozik. Kérdésem, hogy ez a munkavállaló a telephely (lakása) és a munkavégzés helyszíne (ami midig változó) közötti távolságra milyen jogcímen számolhat el költségtérítést, mivel a saját gépkocsiját használja. Ez kiküldetésnek vagy munkába járásnak minősül? Köszönöm szépen!