155 találat a(z) társasági szerződés cimkére
Kft. ügyvezetője ekkor úszhatja meg a minimumjárulék-fizetést Cikk
Heti 36 óránál rövidebb idejű jogviszonyt ki lehet-e úgy egészíteni 36 órára, kft.-ügyvezető esetében, hogy ügyvezetőként ne kelljen a minimálisan elvárt járulékot megfizetnie, az csak a ténylegesen kapott jövedelmét terhelje? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Kényszertörlés bt. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy beltagból és egy kültagból álló bt. kényszertörlésének bejegyzése indul el márciusban, mert különböző okok miatt a társasági szerződést nem tudták megváltoztatni. A vezető tisztségviselőt, vagyis a beltagot, valószínűleg el fogják tiltani gazdasági tevékenység folytatásától. Ez vonatkozik a kültagra is? A bt. évek óta nem végez tevékenységet, bevétele és kiadása nincs. Hogyan zajlanak a kényszertörlés lépései? Ha mondjuk április 1-jével elrendelik a kényszertörlést, tehát ez megjelenik a cégközlönyben, akkor már nem lehet ez ellen fellebbezni? A bevallások beadása a kényszertörlés bejegyzésének napjától számítva 30 napon belül kell beadni idén január 1-jétől a kényszertörlés kezdete előtti nappal a bevallásokat D2-es jelzéssel? 1729, mérleg, 1701, 1708, valamint még a tavalyi évre vonatkozó mérleget és a 1629-es bevallást. A beltag munkaviszonyban látta el a tevékenységet, mikor kell őt kijelenteni? Az egész kényszertörlési időszakban ő jogosult beadni a bevallásokat? A törlés második szakasza a bejgyzés napjától a törlés előtti napig van D2-vel? A beltagot is ki kell jelenteni, és a 1708-at nullásan kell beadni? A harmadik időszak a törlés napjának hónapja, amikor is a 1708-as, a 1765-ös és a 1729-es bevallást is M – megszűnt jelzéssel kell ellátni, és a mérleget harmadjára is be kell nyújtani a kényszertörlés miatt?Hogyan változik meg a kényszertörlés folyamata, ha valamelyik fél tartozást jelent be a cégbíróságnál? Az iparűzésiadó-bevallás elévülése mennyi idő? Köszönöm.
Veszteséges társaság adásvétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját tőke elemei az alábbiak szerint néznek ki: 500 ezer jegyzett tőke, 3000 ezer lekötött tartalék pótbefizetésből, -3000 ezer eredménytartalék korábbi évek veszteségéből. Mérlegfőösszeg: 500 ezer. Szeretnénk a társaság tulajdonosainak üzletrészét megvásárolni. Kérdésem, hogy milyen módon történjen a üzletrész adásvétele, illetve a társasági szerződés módosítása úgy, hogy sem a jelenlegi, sem a jövőbeni tulajdonosoknak ne keletkezzen adó, illetve illetékfizetési kötelezettsége az ügyletből (se most, se később)? Ki emeljen a jogszabályi követelményeknek megfelelően jegyzett tőkét? Mi történik/történhet a saját tőke elemként kimutatott pótbefizetéssel? Előre is köszönöm válaszukat.
Bt.-beltag munkaviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdés megválaszolásához kérem szíves segítségét. Bt. beltagja munkaszerződést kötne saját vállalkozásával, bizonyos munkakör betöltésére. A 40 órás munkaviszonyban megfizetné a bérminimum járulékait, mellette a cég képviseletét megbízással nulla forintért látná el. Így a saját cégében lenne többes jogviszonyú társas vállalkozó, és nem kellene emelt járulékalap után fizetnie a járulékokat. Lehetséges-e ez a megoldás? Amennyiben az ügyvezetői feladatokat munkaviszonyban szeretné ellátni, módosítani kell-e a társasági szerződést, vagy elég ehhez a taggyűlés határozata? Köszönöm válaszát.
Orosz állampolgár munkaviszony keretében ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kell-e rendelkezzen munkavállalási engedéllyel orosz állampolgár ügyvezető – aki egyben a kft. tagja is – ahhoz, hogy ügyvezetői feladatokat láthasson el? A társasági szerződésben rögzítve lett, hogy munkaviszony keretében látja a személyes közreműködést igénylő feladatokat. Köszönettel.
Ügyvezetők jogállása Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi kérdésekre kérem állásfoglalásukat: A hatályos jogszabályok alapján a bt. kültag milyen esetekben lehet ügyvezető? Egyedüli bt-beltag szülési szabadság, illetve gyermekgondozás miatt fizetés nélküli szabadságon van. Csak ügyvezetőként van bejelentve munkaviszonyban. Van-e arra lehetősége, hogy az ügyvezetést, képviseletet meghatalmazással átadja a könyvelőnek, vagy az alkalmazottnak vagy egy családtagjának, aki nem tagja a bt.-nek vagy a bt. kültagjának? A bt. egyedüli beltagjának vagy egyszemélyes kft. tagjának a társasági szerződésben kötelező-e nyilatkoznia arról, hogy a társaság ügyvezetését megbízásban vagy munkaviszonyban látja el? Amennyiben nem nyilatkozik, van-e arra lehetősége, hogy saját hatáskörben döntsön arról, hogy az ügyvezetést milyen jogviszonyban látja el? Magyarországon biztosítotti jogviszonnyal rendelkező nő és gyermeke igénybe veheti-e az orvosi ellátás Németországban a férj családi biztosítása révén, amennyiben a kismama tartósan csed, gyed folyósítás alatt Németországban tartózkodik, de a biztosítási jogviszonya továbbra is Magyarországon áll fenn? Kérem, hogy az EU kártyával igénybevehető sürgősségi ellátáson kívüli orvosi ellátásra vonatkozóan válaszoljanak
Evás cégben kültag Kérdés
Tisztelt tb-szakértő! Evás cégben kültag, személyesen nem közreműködik. Ezt mivel igazolja? Főállású katás egyéni vállalkozást kezdene, ki kell lépnie a cégből? Módosítania kell a társasági szerződést? Mit kell tartalmaznia a társasági szerződésnek ebből a szempontból? Kérem szíves válaszát.
Bt. pótbefizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. 2016-ban olyan mértékű pénzügyi veszteséget realizált, melynek következtében a 2016-os beszámolóban a saját tőkéje mínuszos lesz. A társasági szerződésben rögzítésre került, hogy a tagok nincsenek további befizetésre kötelezve. Ebben az esetben mikor és milyen teendői vannak a tagoknak? Valóban nincs pótbefizetési kötelezettségük, vagy a negatív tőke miatt mégis szükség van rá, a társasági szerződés tartalma ellenére is? Ez hol van szabályozva? Köszönettel.
Bt.-beltag jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kötelező-e a társasági szerződés módosítása ahhoz, hogy a beltag munkaviszonyban láthassa el feladatait, vagy valóban elegendő egy taggyűlési jegyzőkönyv? Köszönettel: Ági
Munkaügy Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy egy munkaviszonyos 8 órás dolgozó foglalkoztatása történhet-e kötetlen munkarendben a munkakör sajátos jellegére tekintettel? Ha igen, köteles-e jelenléti ív vezetésére? Illetve ha nem, akkor milyen lehetőségek vannak? Ha nem tagja a vállalkozásnak, akkor lehet-e, hogy a magasabb összeg után fizessük meg az alkalmazott után a járulékokat? Illetve az lenne még a kérdésem, hogy a társasági szerződésben nem szereplő személyt be lehet-e jelenteni ügyvezetőnek? Válaszát előre is köszönöm
Nem katás tag osztaléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015.01.01-től a nem katás tagnak osztalékból származó jövedelme keletkezik. Ezzel kapcsolatban kérdezem: – 2014. évben keletkezett nyereségre már vonatkoztatható ez a szabály, – a nyereség megállapításánál a bevétel csökkenthető-e a számlával igazolt költségekkel – függetlenül attól, hogy csak bevételi nyilvántartást vezetünk –, vagy a nyereség = a bevétellel, – társasági szerződés lehetőséget ad arra, hogy egyhangú határozat alapján a nyereség felosztása ne a vagyoni betét arányában történjen. Ez elegendő, vagy szükséges a társasági szerződés módosítása, hogy az arányoktól eltérjünk, – korábban a keletkezett nyereség egyéb jövedelemnek minősült. Mi van akkor, ha ezt még nem rendeztük a nem katás tagokkal. Van erre vonatkozóan határidő? ( Az osztalék felvételére tudom, hogy nincs.) Köszönettel Kovács Dezsőné
Társas vállalkozó személyes közreműködése Kérdés
Egy általunk könyvelt kft.-nél munkaügyi ellenőrzés történt. A kft. két magánszemély tagból áll, ahol az egyik tag – aki a kft. ügyvezetője – heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat nulla forintért, a másik tag heti 30 órában, munkaviszonyban dolgozik a kft.-ben eladóként. A kft. egy üzletet üzemeltet, aminek a nyitvatartási ideje hétköznap napi 9 óra, és szombaton is nyitva van fél napot. A 30 órában foglalkoztatott munkavállalót (aki a kft. tagja is) a munkaideje letelte után a kft. másik tagja (aki az ügyvezető) váltja fel, és ő látja el az eladói feladatokat. Az ellenőrzés során azt a megállapítást tette a munkaügyi felügyelőség, hogy az ügyvezető nem állhat a pult mögé eladóként dolgozni, mivel neki az ügyvezetésre van megbízása, és a társasági szerződésben személyes közreműködésre nincs hivatkozás, ezért ajánlották, hogy jelentsük be az adóhatóság felé T1041-es nyomtatványon, mint munkavállaló dolgozót eladóként heti 19 órában, ahogy a bolt nyitvatartási ideje megkívánja. (Egy munkaügyi előadáson felvetettem ezt a problémát, ahol az előadó azt tanácsolta, hogy megbízási jogviszonyban is elláthatja az ügyvezető az eladói munkakör feladatait.) A kft. ügyvezetőjét bejelentettük a T1041-es nyomtatványon, mint társas vállalkozó tagját heti 36 órás munkaviszony mellett. Az ügyvezetést megbízási jogviszonyban látja el, amiért díjazásban nem részesül, ezért nem képződik tb-jogviszonya, így T1041-es nyomtatványon bejelentési kötelezettsége.
Adhat-e cég tagja nem tagi kölcsönt a saját vállalkozásának? Cikk
Egy társaság tagja nyújthat-e másféle kölcsönt saját vállalkozásának, mint tagit? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Osztalékfizetés tőkerendezés előtt Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. 500 ezer forint jegyzett tőkével alakult, és jelenleg is ennyi a tőkéje. A 2015. évben 12 500 eFt volt az adózott eredménye, ebből 10 000 eFt osztalék kifizetését határozta el, a többi 2500 eFt a továbbiakban az eredménytartalékban szerepel. 2016. évben a társaság kifizetheti-e az osztalékot (nem veszélyezteti a működést), ha még nem emelte fel a jegyzett tőkét 3000 eFt-ra? Ha kifizethető az osztalék, akkor kell-e nyilatkozni a taggyűlés felé, hogy nem veszélyezteti a kifizetés a működést, és be kell-e nyújtani a nyilatkozatot a cégbíróság felé? (A társasági szerződés még nem módosult az új Ptk.-ban foglaltaknak megfelelően.) Válaszát előre is köszönöm: Pné Enikő
Pótbefizetés Kérdés
Egy betéti társaság teljesíthet-e pótbefizetést, ha 10 éve működik és mindig volt egy kis nyeresége? Most üzlethelyiséget vásárolna, tevékenységét bővítené, de nincs elég pénze. A tagi kölcsönt szeretnénk ezzel elkerülni. A társasági szerződésbe a pótbefizetés lehetőségét beleíratnánk. Válaszukat köszönöm