98 találat a(z) társaság cimkére

Adó és költségelszámolás tagok javára kötött nyugdíjbiztosításnál Cikk

Egy társaság a hamarosan nyugdíjjogosult tagjai javára kötne üzleti nyugdíjbiztosítást. Elszámolhatja-e e kiadásokat költségként, hogyan kell adózni utánuk, érvényesíthetnek-e kedvezményt a magánszemélyek? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Ingatlannal rendelkező társaság üzletrész-értékesítése Kérdés

Tisztelt Válaszoló! Ingatlannal rendelkező társaság (A cég) tulajdonában lévő ingatlan építési telek, melyet a társaság illeték felfüggesztéssel szerzett, mivel arra lakóingatlant épít 4 éven belül. A társaságnak két társaság tulajdonosa van 50-50 százalék arányban X cég és Y cég. Az X cégben 10 éve tulajdonos magánszemélyek üzletrészüket értékesítik egy harmadik személynek. Majd X cég megvásárolja Y cég A cégben lévő 50 százalékos tulajdonrészét. Az A cégben jelenleg folyik az építkezés. Keletkezik-e illetékfizetési kötelezettség a folyamat során? Ha igen, akkor az illeték megfizetése alóli mentesülés az igazolt beépítés esetén vonatkozhat-e a tulajdonmegszerzés miatti illetékre is? Válaszát köszönettel Nagy Annamária

Könnyítené a cégek határon átnyúló működését az EB Cikk

Az Európai Bizottság új társasági jogi szabályokra tett javaslatot, melyek a vállalkozások összeolvadását, szétválását és belső piacon belüli mozgását érintik, valamint megkönnyítik a vállalkozások határokon átnyúló működését és az online megoldások használatát – közölte az uniós bizottság.

Cégek közötti kölcsön Kérdés

Dolog adásvételére vonatkozó folyamatos áruszállítás van két cég között. Telephelybővítés céljából az eladó kölcsönt szeretne nyújtani a vevőjének. Ez üzletszerűnek minősül-e abban az esetben, ha 4 évvel korábban már más vevőnek nyújtott hasonló kölcsönt. Kötelező-e az ügyleti kamat? Kiköthet-e az eladó (kölcsönnyújtó) kizárólagosságot a vevő (adós) részére, amely alapján a futamidő alatt csak tőle vásárolhat árut?

Svájc, forrásadó visszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar vállalkozás svájci székhelyű részvénytársaságtól osztalékot kapott, melyből az osztalékot fizető 35 százalék forrásadót vont le. A kettős adóegyezmény értelmében a levonható adó mértéke 15 százalék lenne. Milyen módon, hol, milyen nyomtatvánnyal lehet a különbözetet visszaigényelni?

Szja-előleg levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves véleményüket: Egy társas vállalkozás belföldi magánszemélytől bérel egy ingatlant, amely a vállalkozási tevékenység érdekében szükséges. A magánszemély nem járul ahhoz hozzá, hogy a társaság kifizetőként levonja a bérleti díjból az szja-előleget, erről nyilatkozatot is aláírt. Véleménye szerint a teljes bérleti díjat kéri kifizetni minden hónapban, mert ő majd az éves adóbevallásában kíván tételes költségelszámolással adót megállapítani, s azt közvetlenül az adóhatóság által rendszeresített számlaszámra megfizetni. Kérdésem, hogy a társaság jogszerűen eleget tehet-e a magánszemély kérésének? Ha a magánszemély mindenképpen ragaszkodik ahhoz, hogy az szja-előleg levonása ne történjék, egy esetleges adóellenőrzés során jár-e ez jogkövetkezménnyel, ha esetleg bírságolásra kerül sor az szja-előleg levonásának elmaradása miatt, az kit terhel? Amennyiben a NAV a társaság felelősségét állapítaná meg, áthárítható-e ez a magánszemélyre abban az esetben, ha kifejezetten felhívta a bérbeadó figyelmét arra, hogy kívánsága ellentétes az szja-törvényben előírt, kifizetőkre vonatkozó kötelezettségekkel, mely szerint a kifizető kötelessége a bérbeadásból származó szja-előleget megállapítani, levonni, s azt az adóhatóság felé az előírt határidőig továbbítani? Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika

Ezekre figyeljen cég és cég, cég és magánszemély közötti kölcsönöknél Cikk

Összeszedtük, hogy az egyes jogszabályok milyen előírásokat tartalmaznak a cégek közötti, továbbá a cégek és magánszemélyek viszonylatában adott/kapott kölcsönökre.

Céges ingatlan elajándékozásának adóvonzata Kérdés

Tisztelt adószakért! Egy betéti társaság a tulajdonában lévő "lakóház" megnevezésű ingatlanját elajándékozná a bt. két tulajdonosának, akik közül az egyik (a beltag) személyesen közreműködő társas vállalkozó jogviszonnyal rendelkezik, a másik (a kültag) pedig munkaviszonyban áll a bt.-vel. Az ingatlan beszerzése anno ugyanezen két magánszemélytől történt áfamentesen. 1. Megteheti-e ezt a betéti társaság mindenféle következmény nélkül? 2. Az illetéken kívül milyen adó-, esetleg járulékfizetési kötelezettsége keletkezik a magánszemélyeknek, milyen alap után? 3. A betéti társaságnál a térítés nélküli átadás milyen adófizetéssel jár? Válaszukat előre is köszönöm!

Kft. által elengedett bérleti díj egyéni ügyvéd javára Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném szakértő segítségüket: Egy kft. irodaingatlant ad bérbe (áfásan) egy egyéni ügyvédnek. A bérbeadó kft. és a bérlő ügyvéd között nincs kapcsoltság. A bérbeadó egy havi bérleti díj megfizetését elengedi a bérlőnek (azon oknál fogva, hogy a klíma több hónapon keresztül működésképtelen volt a bérleményben stb.). A bérlő úgy gondolja, hogy ilyen esetben az adott egy havi bérleti díj nem számlázható ki részére és ezzel le van tudva. A kft. pedig úgy gondolja, hogy a bérleti díjat ki kell számlázni és a pénzügyi teljesítésre vonatkozóan fog adni egy nyilatkozatot, miszerint a számlán szereplő követelését a vevő felé elengedni. A tao-törvény szerint: a behajthatatlan követelésnek nem minősülő elengedett követelés összegével az elengedő vállalkozónál növelni kell az adózás előtti eredményt, kivéve ha - a követelés elengedése magánszemély javára történik, vagy - az adózó olyan magánszemélynek nem minősülő külföldi vagy belföldi személlyel szemben fennálló követelését engedi el, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban nem áll. Kérdés: 1.) Magánszemély javára történő elengedésnek minősül-e, az egyébként egyes jogszabályok szerint egyéni vállalkozónak minősülő, de nem egyéni vállalkozó egyéni ügyvéd javára történő számla ellenérték megfizetésének elengedése? 2.) Ha elméletileg magánszemély „ez az egyéni ügyvéd, a kft.-t ezen vevő javára elengedett követelés okán terheli-e a személlyel kapcsolatban valamilyen adózási ( eho, szja-előleg levonási) kötelezettség?

Ingatlanvagyonnal rendelkező társaság illetékfizetési kötelezettsége Kérdés

Egy belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság (ABC Kft.) tulajdonosi szerkezete a következő: • 60% A.B. magánszemély • 25% C. társaság o a C társaság 75%-a H. társaságé (ahol A.B. magánszemély rendelkezik 80% tulajdonnal) o a C társaság 25%-a I. társaságé (ahol D.E. és F.G. magánszemélyek a tulajdonosok) • 8% D.E. magánszemély • 7% F.G. magánszemély Keletkezik-e, mikor és kinél illetékfizetési kötelezettség, ha: először - Az A.B. magánszemély megveszi a C társaság 25%-át, azaz D.E., és F.G. magánszemélyek tulajdonrészét? ezután - A C. társaság megveszi D.E., és F.G. magánszemélyek tulajdonrészét az ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban? Ha igen, mi az illeték alapja? (Az ingatlanérték, vagy a tulajdoni rész?) Az illetéket az alap 100 százaléka, vagy a megszerzett tulajdonrész után kell megfizetni?

Eva választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy evát egyéni vállalkozó is választhatja-e vagy csak társaságok? Ha igen, akkor itt is van 2 év úgymond türelmi idő? Válaszát köszönöm!

Tartozásátvállalás Kérdés

Betéti társaság beltagja házi orvosi praxist vásárol, de nincs annyi pénze, hogy kifizesse a teljes összeget. A bt. átvállalhatja-e a fizetési kötelezettséget? Hogyan kell ezt lekönyvelni, és milyen kötelezettsége lesz a bt.-nek, illetve a beltag orvosnak, aki végzi majd a tevékenységet az átvállalt összeg miatt. Az OEP a bt. részére utalja a támogatást, amelyből a beltag kifizeti az alkalmazott, az orvos bérét, valamint a felmerülő egyéb költségeket. Ügyvéd által kell-e ellenjegyeztetni a tartozásátvállalási szerződést? Köszönöm Tóthné

Pénzmosás megakadályozása Kérdés

T. Szakértő! A NAV honlapján megjelent a VPOP_KSZ17 és VPOP_PMT17-es nyomtatvánnyal kapcsolatos tájékoztatás. Nem egészen értem. Ezeket a nyomtatványokat mindenkinek be kell adni? Egyéni vállalkozóknak is vagy csak társaságoknak? Ez csak egyszeri alkalom? Ha bejelentek egy személyt, akkor neki később milyen kötelezettségei vannak? Köszönettel Fidler Gáborné

Melyik államban kell az osztalék után adózni ? Kérdés

Magyarországi székhelyű társaság 90 százalékos tulajdonosa egy amerikai társaság. A magyar társaság osztalékot fizet a tagoknak, így az amerikai társaságnak is. Kérdés: kell-e adóznia az amerikai társaságnak Magyarországon a kifizetendő osztalék után, és ha igen, milyen mértékkel, ha nem, milyen dokumentumokat kell hozzá beszerezni az amerikai társaságnak, illetve a magyarországi kft.-nek mint kifizetőnek? Előre is köszönettel: Sárosi Péter

Egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lehet-e egyéni vállalkozó az a magánszemély, aki egy társaságban nem lehet tag, mert eltiltás alatt van. Ez kizáró ok lehet-e ebben az esetben? Segítségét előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink