1217 találat a(z) táppénz cimkére
Igazolatlan hiányzás után táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esettel kapcsolatban kérem a segítségét. Munkavállaló munkaviszonya és a folyamatos biztosítási idejének kezdete: 2017.09.04. 2018.október 9-20-ig igazolatlanul hiányzott a munkahelyéről. 2018.10.21-től hozott beteglapot, mely szerint nem keresőképes, és feltételezhető, hogy 2018.12.31-ig betegállományban lesz. 2018-ban még nem volt betegállományban. Ezért 2018.10.21-től 15 nap betegszabadságra lesz jogosult. Ha letelik a betegszabadsága, a táppénz összegét hogyan kell megállapítani, és meddig lesz jogosult táppénzre? Az, hogy 12 naptári napig igazolatlanul hiányzott, mennyiben befolyásolja a táppénz összegét és idejét? Válaszát köszönöm, üdvözlettel: Schöffmann Gyöngyi
Táppénzelszámolás Kérdés
T.Szakértő ! Dolgozónk 2018. 06. 01-jén lépett be a kft.-be. Munkaviszonya folyamatos volt 2014. 03. 01-jétől 2018. 04. 30-áig. Ezt követően 2018. 05. 02-ától 05. 31-éig álláskeresési támogatást kapott. 2018. 09. 10-étől 09. 20-áig betegszabadságot számoltunk részére, 09. 21-étől táppénzt. Irányadó időszak és számítási időszak: 2018. 06. 01-jétől 2018. 08. 31-éig 92 nap. Ezen időszak alatti jövedelmet vettük a táppénz alapjának. Várjuk szíves válaszukat, hogy helyesen számoltuk el a táppénzt, vagy másképpen kellett volna? Köszönettel Z.S.
Felmondás védett korúnak, táppénzen lévőnek Cikk
A felmondásra vonatkozó speciális esetekkel kapcsolatos kérdéseket intéztek olvasóink szakértőnkhöz; az egyik esetben védett korú munkavállaló határozott idejű munkaszerződésének felbontási lehetőségéről, a másik esetben táppénzen lévő dolgozó határozatlan idejű munkaviszonyának megszüntetéséről érdeklődtek. A kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Kisadózó egyéni vállalkozó kifizetése táppénz alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretnék állásfoglalást kérni. Egy kisadózó egyéni vállalkozó várható műtétjére 2019. január végén fog sor kerülni; várható felépülési ideje kb. 3 hónap. Az adózó január hónapban még szeretné a tevékenységét folytatni, és erről átutalásos számlát kiállítani. Mivel a táppénzes időszak meghaladja a 30 napot, február és március hónapra a táppénzbejelentéssel mentesül a tételes adó megfizetése alól, és ez időszak alatt nem folytathat tevékenységet és nem szerezhet bevételt. Mivel a kisadózó vállalkozó bevételszerzésének időpontja a banki utalás (kifizetés) időpontja, és a januárban kiállított átutalásos számla kifizetésére valószínűleg februárban kerül sor, a bevétel megszerzésének időpontja február hónapra fog esni. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben az adózó 40 százalékos adóval kell, hogy számoljon, vagy mivel a kifizetést nem tudja befolyásolni, az általános szabályok érvényesek? Illetve jelent-e ez az opció valamilyen problémát? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Zsanett
Ekho-táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a sportoló alkalmazott, akinek minimálbér + ekho-jövedelemként kerül elszámolásra a havi járandósága, baleseti táppénz folyósítása alatt jogosult-e az ekho-s jövedelmére? Köszönöm.
Felmondás táppénzen lévőnek Kérdés
Tisztelt Cím! Határozatlan idejű munkaszerződésnél hogyan lehet felmondani a munkaviszonyt, ha táppénzen van a munkavállaló?
Azonnali hatályú felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném egy nagyon kellemetlen munkahelyi helyzet megoldásában. Cégünk vendéglátással foglalkozik. Egyik munkavállalónk a konyhán végez munkát, illetve a céges autóval ételt szállít ki. 2 hete baleset érte az otthonában, eltörte a kezét. Ennek ellenére még jönni akart dolgozni, de szigorúan megtiltottuk neki. Vagy beteg vagy dolgozik .... döntse el (a kettő együtt nem lehetséges). Ez nagyon nem tetszett a munkavállalónak (miből fog ő akkor megélni?) ezért folyamatos mocskolódásba kezdett. A Facebook-on elkezdte a céget és családtagjainkat szidni. A cég és az ügyvezető nevét is nevesítve írt ki posztot: "Úgy jelentkezzen oda bárki is dolgozni, hogy ott senkiért nem vállalnak felelősséget, napi 9-10 órákat kell dolgozni, miközben csak 4 órában van bejelentve az ember, eltörtem a kezem és kirúgtak, hogy ne kelljen táppénzt fizetniük. Kihasznál mindenkit! Jól gondoljátok meg, mert ő egy gerinctelen". Emellett szintén a közösségi oldalon szidja a kollegáit is, és minősíti a munkájukat (már elég vulgáris a beszélgetés). Jelenleg keresőképtelen. Kérdésünk az, hogy ez a viselkedés megalapozza-e a munkáltatói azonnali felmondás lehetőségét? Válaszukat előre is köszönjük!
Táppénz és kata Kérdés
Nem főállású katás társas vállalkozó jelenleg beteg. Főállású munkaviszonyában munkát nem végez. A társaságnak alkalmazottja van, eddig is ő termelte a bevételt, a katás "csak" ügyvezető volt. Most ezt más is végezheti, végzi. Kérdés: katás marad-e bevétel vonatkozásában a társaság akkor, ha a kataát továbbra is megfizeti, ugyanakkor a beteg ügyvezető a főállású munkaviszonya után táppénzt kér? Vagy kiesik a katás bevétel a betegség hónapjaira – ha fizet katát, ha nem –, és az arányos katabevételen felüli részt adó terheli?
Gyesen lévő katás vállalkozó veszélyeztetett terhessége Kérdés
Veszélyeztetett terhes, kataalany egyéni vállalakozó jelenleg gyesen van az első gyermekével. Vállalkozását nem szünetelteti, hanem havonta, a 18T101E nyomtatványon jelenti a tételes adófizetési kötelezettség alóli mentesülését. Kérdésem, hogy a veszélyeztetett terhes, gyesen lévő egyéni vállalkozó kismama jogosult-e táppénzre a második gyermekével? Köszönettel: Takács Julia
Katás egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Másodállású (nem katás) egyéni vállalkozó szült. Kötelező-e a vállalkozás szüneteltetése vagy nem? Minden hónapban küldöm az '58-as bevallást, melyben jelzem, hogy táppénzen volt, szült. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Huéber Józsefné
Táppénz és gyed – többes jogviszony Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2018_10_15_Tappenz_es_gyed_tobbes_jogviszony_wvn A kedvezményszabállyal kapcsolatban az 1997. évi LXXXIII. törvény 42/D. § 6 bekezdése kimondja, hogy csak akkor alkalmazható, ha a csecsemőgondozási díj alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra. Akkor sajnos ez nálam nem lép életbe, mert új munkahelyen dolgozom, nem a régire mentem vissza. Jól gondolom? Köszönöm.
Vállalkozás szüneteltetése, ha az alkalmazott táppénzen van Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy egyéni vállalkozó szüneteltetheti-e vagy megszüntetheti-e a vállalkozását abban az esetben, ha alkalmazottja táppénzen van? Köszönöm Cséva
Táppénz és gyed többes jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyeden vagyok, és mellette 2018. 03. 05-e óta dolgozom. Új munkahely, nem a régire mentem vissza. 2017. 06. 27-étől ügyvezető és tag vagyok egy társas vállalkozásban, ahonnan eddig nem vettem ki jövedelmet a heti 36 órát elérő jogviszonyom miatt. Kérdésem, hogy ha október-november hónapban veszek ki jövedelmet (180 500 Ft/hó), és veszélyeztetett terhesként november végén elmegyek táppénzre, akkor megállapítható a társas tagi jogviszonyomból táppénz? A csed, illetve a gyed igénylésénél is be fog-e számítani? Mi lesz a táppénzem alapja a tagi jogviszonyból, mivel nem lesz 180 napi jövedelmem, akkor a 180 500 forint 1/30-ad része lesz az alap? Vagy jobban járok, ha a tagi jogviszony mellett munkaviszonyt létesítek és mivel nincs 180 naptári napi jövedelemalapom, de van 180 napi folyamatos biztosítás az új jogviszony alapján, így a szerződéskori bérem lesz az alap. Várom válaszát. Köszönöm.
Bedolgozók foglalkoztatása és tb-ellátása Cikk
A munkaviszony különleges formája a bedolgozói munkaviszony, amely munkajogi szempontból különbözik a „hagyományos” munkaviszonytól, hiszen a vállalkozói tevékenységhez hasonlóan önállóan végezhető a munka, amiért kizárólag teljesítménybér adható. Az alábbi cikkben áttekintést adunk a bedolgozói munkaviszonyról, mind munkajogi, mind társadalombiztosítási szempontból, kitérve az ezen jogviszonyra vonatkozó különleges ellátási szabályokra is.
Kata egyéni vállalkozó csed, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kata egyéni vállalkozó jelenleg 50 ezer forint katát fizet. Jelenleg terhes, a szülés várható időpontja 2019. 03. 20. 2018. január 1-jétől táppénzre menne. 1. A magasabb ellátás érdekében 2018. november 1-jétől bejelentenék napi 8 órás munkaviszonyban 138 ezer forintos vagy 180 500 forintos jövedelem mellett, vagy 75 ezer forint katát fizetne november hónaptól. Melyik esetben jár jobban? 2. Mi számít, irányadó időszaknak, illetve az ellátás alapjának a táppénz, csed, illetve gyed esetén a fent említett dátumokat figyelembe véve? Várom szíves válaszukat! Köszönettel