hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felmondás védett korúnak, táppénzen lévőnek

  • adozona.hu

A felmondásra vonatkozó speciális esetekkel kapcsolatos kérdéseket intéztek olvasóink szakértőnkhöz; az egyik esetben védett korú munkavállaló határozott idejű munkaszerződésének felbontási lehetőségéről, a másik esetben táppénzen lévő dolgozó határozatlan idejű munkaviszonyának megszüntetéséről érdeklődtek. A kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Felmondás védett korú munkavállalónak

Egy cég 2018. december 31-éig szóló határozott idejű munkaszerződéssel van foglalkoztat egy védett korú, 1956-os születésű munkavállalót. Meg lehet-e szüntetni a dolgozó munkaviszonyát december 31-én, mivel a szerződése lejár, és azt nem szeretné meghosszabbítani a munkáltató? – kérdezte olvasónk.

A határozott időtartamú munkaviszony az Mt. 63. paragrafus (1) bekezdésének c) pontja alapján a határozott időtartam lejártával megszűnik. Ebből az következik, hogy nincs szükség külön intézkedésre egyik fél részéről sem, a munkaviszony minden egyéb körülménytől függetlenül – például várandósság, szülési szabadság, nyugdíjas minőség, védett kor stb. – megszűnik, tehát nem kell felmondást, azonnali hatályú felmondást közölni, vagy közös megegyezést aláírni.

Azaz a munkáltató nem köteles 2019. január 1. napjától továbbfoglalkoztatni a munkavállalót, és ezt a döntését meg sem kell indokolnia – válaszolta szakértőnk.  

Felmondás táppénzen lévőnek

Határozatlan idejű munkaszerződésnél hogyan lehet felmondani a munkaviszonyt, ha táppénzen van a munkavállaló? – szólt a másik kérdés.

A felmondás közölhető a betegség miatti keresőképtelenség, a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség, mind a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság idején, azonban a felmondási idő csak ezek elteltével kezdődhet el (betegség esetén legkésőbb a betegszabadság lejártát követő egy év múltával).

Ilyenkor tehát a munkáltató joggyakorlása nem tilalmazott, azonban annak következménye, a munkaviszony megszűnése nem következik be, mivel a felmondási idő csak azután kezdődhet el, hogy a törvényben rögzített okok megszűnnek. Az így közölt felmondás esetén a munkáltató számára nem ismert, mikor ér véget a tilalmi időszak (például mikor lesz újra keresőképes a munkavállaló), ezért a jognyilatkozatában nem tudja megjelölni a felmondási idő kezdetét, sem annak végét, csak annyit tud közölni, hogy a felmondási idő a tilalom eltelte után kezdődik.

Azaz postai úton nyugodtan kiküldhető az indokolással ellátott felmondás, megjelölve a felmondási idő naptári napjának tartamát azzal a megjegyzéssel ellátva, hogy ezen felmondási idő a keresőképessé válás napján kezdődik meg – ecsetelte szakértőnk.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink