527 találat a(z) szolgálati idő cimkére

Így köthet megállapodást társadalombiztosítási ellátásokra Cikk

Kik és hogyan köthetnek nyugellátásra, vagy egészségügyi szolgáltatásra megállapodást, továbbá milyen ellátásokat kaphatnak a megállapodást megkötő személyek illetve a kedvezményezettek?

Ki kaphat ápolási díjat, és hogyan, mennyit dolgozhat mellette? Cikk

Az ápolási díj olyan szociális ellátás, amelynek folyósítása alatt lehet ugyan dolgozni, de csak adott korlátozás mellett. Cikkünkben bemutatjuk a különböző ápolási díjakat, és tájékoztatást adunk arról, hogy az ápolási díjban részesülő személy milyen keresőtevékenységet folytathat, továbbá részletezzük az ápolási díj folyósítása alatt munkaviszonyban, valamint vállalkozási jogviszonyban dolgozók esetén fizetendő tb-közterheket.

Szolgálati idő Kérdés

A rokkantsági ellátás időszaka szolgálati időnek minősül-e?

Hiányzó szolgálati idő nyugdíjhoz Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1973 óta folyamatos munkaviszonyom van, 1988-2001-ig egyéni vállalkozó voltam. Állítólag 1992-ben, 93-ban, 94-ben és 96-ban nem küldtem tb-bevallást, ezért ezt a 4 évet nem fogadják el szolgálati időnek. A bevallást igazolni nem tudom, de ha a bank igazolja, hogy ezekben az években is fizettem járulékot, akkor az elfogadható lenne-e? Köszönettel.

Szolgálati idő számítása nyugdíj megállapításához Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben van egy 8 órás és egy 4 órás munkaviszonyom, az a szolgálati idő számítás során mennyi időnek számít?? 1,5 napnak? Válaszát előre is köszönöm!

Nők kedvezményes nyugdíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalóknak 39 év 162 nap szolgálati időt, ezen belül 36 év 165 nap keresőtevékenységgel járó jogviszonyban szerzett időt állapitott meg a nyugdíjfolyósító igazgatóság. Három gyermeket szült, de a családi körülményei nem engedték meg, hogy a három gyermekkel otthon legyen, így gyermekneveléssel nem szerzett szolgálati időt. A gyermekek 1973., 1976., 1981. évben születtek. A kérdésem: a gyermekek, akik után szolgálati időt nem szerzett, a nyugdíjnál egyáltalán nem vehetők figyelembe? Arról nem tehet, hogy dolgoznia kellett. Köszönettel: Gönczi Katalin

Megbízási díj bevallása biztosítási jogviszonyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem témája a megbízási díj 17T1041-es nyomtatványon való bejelentése és a 08M-es nyomtatvány 08-as lapján való bevallása, kiemelten, ha biztosítási jogviszony is keletkezik. Telefonos ügyeletről van szó, napi 24 órában, az ügyelők havonta előre feljelentkezhetnek az ügyeletre szabad idejük függvényében, 4-5 órás beosztásban. A megbízási szerződést teljes évre kötjük pl. 2017. január 1. – 2017. december 31. Kérdések: 1708M-es nyomtatvány 08-as lapjának kitöltése A) Hogyan kell bevallani a megbízási díjat – ha eléri a minimálbér 30%-át egy hónapban, és megfizetünk minden adót és járulékot – a 08M-es nyomtatvány 08-as lapján, hogy biztosítási jogviszonynak minősüljön, és beleszámítsák a nyugdíjnál a szolgálati időbe? (520. sor vagy 523. sor részmunkaidő, 542. sor arányos szolgálati idő: Igen/Nem?) Kell-e foglalkozni azzal, hogy a megbízási díj úgy éri el az adott hónapban a minimálbér 30%-át pl. bruttó 55 000 Ft, hogy a megbízott 11 napon végzett tevékenységet, napi 5 órában, 1000 Ft-os bruttó órabérért?Ha nem éri el a megbízási díj 90%-a a minimálbér 30%-át, akkor nem biztosított, tehát nem jelentem a 08-as M nyomtatvány 08-as lapján? Hogyan kezelem a fentiekkel összhangban a 17T1041-es bejelentő lapot? A) Bejelentem 2017. jan. 1-jétől 2017. dec. 31-éig, függetlenül attól, hogy havonta vagy van 08-as lapja vagy nincs? B) Minden hónap végén külön-külön jelentem, függetlenül attól, hogy a megbízási szerződés egész évre szól, de attól függően, hogy a megbízási díj elérte-e a minimálbér 30 %-át? C) Egyéb megoldás?

Szolgálati idejéről, korábbi kereseteiről így kaphat információt Cikk

A biztosítottnak, volt biztosítottnak a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban szereplő reá vonatkozó biztosítási jogviszonyainak megismerésére több eljárás keretén belül nyílik lehetősége. Az alábbiakban ismertetésre kerülő igények, ügyek elbírálására az igénylő lakóhelye szerint illetékes fővárosi/megyei kormányhivatalok, illetve ezen hivatalok kerületi/járási hivatalai rendelkeznek hatáskörrel.

Nyugdíj: szolgálati idő és átlagkereset viszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjra leszek jogosult 2018.06.07-én 42 év szolgálati idővel. 1973-tól 2015-ig folyamatosan biztosított voltam, idősorrendben: - (a) 5.5 év egyetem - (b) 22 év munkaviszony - (c) 14.5 év “Megállapodás szolgálati idő és nyugdíj alapjául szolgáló átlagkereset szerzésre…”, minimálbér után fizettem járulékot. Havi nyugdíjam várható összege az Adózóna nyugdíjkalkulátora szerint 186 696 Ft. Elvégezve a számítást a 14.5 év Megállapodás nélkül, csak 22 év munkaviszonnyal és 27 év szolgálati idővel, a várható havi nyugdíj 240 204 Ft lenne. Úgy tűnik, az amúgy nem szükségszerű, önként vállalt Megállapodás éveinek alacsony “jövedelmei” nagyobb mértékben csökkentik a várható nyugdíjat, mint amennyire a 15 év plusz szolgálati idő azt növeli. Kérdéseim: 1. Jól látom-e, hogy 14.5 év alatt azért fizettem ki önként 3.9 millió Ft járulékot Megállapodás alapján, hogy majd havonta (mai értéken) 54 000 Ft-tal kevesebb nyugdíjat kapjak ahhoz képest, mintha a 22 év munkaviszonyt követően nem kötöttem volna Megállapodást plusz szolgálati időért? 2. Ha fenti számítások és következtetésem helyesek, van-e bármilyen esélyem arra, hogy a Megállapodás alapján, saját elhatározásomból önként fizetett plusz szolgálati időt a hatóság ne „ismerje el”? Lemondhatok-e az így szerzett plusz szolgálati időről és „jövedelemről” (miután annak járulékait, 3.9 milló Ft-ot saját elhatározásból én fizettem), hogy azok ne rontsák a “Havi valorizált átlagkereset” átlagát? Üdvözlettel, József

Nők kedvezményes nyugdíja: nem mindegy, miből jön össze a 40 év Cikk

A nők kedvezményes nyugdíjszabályainál sokan összetévesztik a jogosultsági időt a szolgálati idővel. Ezért csalódnak, amikor kiderül, hogy a tervezettnél csak később lehetnek nyugdíjasok.

Nyugdíj – elveszett papírok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves segítségét: cégünk jelenleg kft.-ként működik 1997-től. Előtte 1991-től egyéni vállalkozás, majd egyéni cég volt, amelyből alakult a kft. Egyik alkalmazottunk szeretne jövőre nyugdíjba menni (nők kedvezményes 40 éves), ezért kérvényezte a szolgálati, illetve jogosultsági idejének kiszámítását. A munkavállaló 1993-tól a mai napig megszakítás nélkül cégünknél dolgozik. Sajnos a nyugdíjigazgatóság által küldött kimutatásban pár hónap hiányzik 1993 és 1994 években. A gond az, hogy sajnos sem a cégnek, sem a munkavállalónak nincsenek meg arra az időszakra az eredeti igazoló okiratai. Volt már másik kolléga is, aki elment nyugdíjba, nála semmiféle gond nem volt ezekkel az időszakokkal. Tudjuk, hogy meg kellett volna őrizni a papírokat, de a sok költözés során eltűntek, nem találjuk az egyéni vállalkozással kapcsolatos iratokat. Milyen megoldás lehetséges ilyen esetben, hogy ne vesszenek el a munkavállaló hónapjai? Hogyan igazolhatja a cég tulajdonosa, hogy tényleg megszakítás nélkül nála dolgozott munkaviszonyban a munkavállaló? Esetleg lehet valahonnan másolatot kérni a régi bevallásokról? Előre is köszönöm a válaszukat.

Ápolási díj: mikor számít bele a nyugdíjra jogosultsági időbe? Cikk

Az ápolás díj – nem tekintve, a gondozásra, ápolásra szoruló személy érdekeit – sokak számára szinte az egyetlen megélhetési forrás, ráadásul a folyósításának tartama szolgálati időnek számít, egészségügyi szolgáltatásra is jogosultságot nyújt, és így mentesít az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése alól. Ugyanakkor tudni kell, hogy az ápolási díj a nyugellátásra való jogosultságot nem minden esetben „hozza előrébb”, hiszen a nők kedvezményes nyugdíjához nem pusztán 40 év szolgálati idő, hanem annak „minősített esete”, 40 évnyi jogosultsági idő szükséges.

Az öregségi nyugdíj kiszámítása 2017-ben. Példákkal, kalkulátorral Cikk

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó öregségi nyugdíj összege az elismert szolgálati évek számától és a figyelembe vehető havi átlagkereset összegétől függ.

Nyugdíj összegének számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy napi 4 órában foglalkoztatott alkalmazott, aki egész évben így dolgozik, havi bruttó munkabére 81 ezer forint. Nyugdíjazáskor egy teljes év szolgálati időt számítanak neki nyugellátásra való jogosultság szempontjából. Nyugdíjösszegének számításakor 81 000 :127 500 x 365 nap = 232 nap szolgálati időt fog szerezni. Kérdésem: amennyiben december hónapban nem a 81 ezer forintot, hanem 558 ezer forinttal többet, a minimálbér és a munkabére éves szintű különbözetét (127 500-81 000 ) x 12 hó azaz 639 000 forint munkabért számfejtenek neki, akkor 365 nap szolgálati időt fog szerezni a nyugdíj összegének számítása szempontjából, vagy ezt havonta kell értékelni, és így csak december hónapra szerzi meg a 31 napot, a többi hónapot pedig arányosan számolják? Ha a 639 ezer forint munkabérként való számfejtéssel nem szerzi meg a 365 napot, akkor esetleg, ha jutalomnak nevezzük a 81 ezer forint munkabéren felüli 558 ezer forintot, akkor úgy megszerzi a 365 napot a nyugdíj összegének számítása szempontjából?

Szolgálati járandóság – nők 40 nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy szolgálati nyugdíjban részesülő nő. Elhelyezkedett a közszférában a nyugdíja mellett. A nyugdíja szolgálati járandóságra változott. A szolgálati járandóság folyósítása megszűnt. Jelenleg is köztisztviselő, életkora közeledik a 60 évhez. Kérdésem, hogy a nők 40 nyugdíjhoz számítanak-e azok a nyugdíj vagy járandóság mellett ledolgozott évek, amikor nyugdíjjárulékot fizetett, illetve nem fizetett? Amennyiben meglenne a 40 éve, szolgálati járandóságból – megszüntetné a jelenlegi állását – át tud-e menni a nők 40 ellátásba? Az aktuális nevű hivatal fél éve nem tudja meghozni a határozatot a jogosultsági idejéről. Köszönettel: Szőnyi István

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink