527 találat a(z) szolgálati idő cimkére
Kata – szolgálati idő Kérdés
Tisztelt Szakértő! 56 éves, férfi egyéni vállalkozó, 2018. januártól szeretne kataalany lenni. Az emelt összegű katá kívánja fizetni. Kérdésem: célszerű-e választani a katát az életkor, illetve a nyugdíjra való jogosultság miatt, illetve 1 naptári év alatt szerez-e 1 év szolgálati időt? Köszönettel!
Megváltozott munkaképességű dolgozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy munkavállaló, aki megváltozott munkaképességű. Állapota szerint B2 minősítésű kategóriába tartozik. Egészségi állapot mértéke: 55 százalék. Szociális hozzájárulást a munkáltatónak nem kell fizetnie. Ebben az esetben a nyugdíj számításánál a szolgálati időbe és a nyugdíj összegébe is beleszámít majd ez az időszak? Köszönöm a válaszát.
Szolgálati nyugdíj – nők 40 Kérdés
Winkler Róbert Így lesz a szolgálati járandóságból öregségi nyugdíj (2017.10.03.) írása alapján a következőkre keresem a választ: 1.) Részemre 2004.08.01-től folyósítottak szolgálati nyugdíjat. Ezt megelőzően 2004.05.31-ig voltam állományban. Minek minősül a köztes 2 hónap? 2.) Szolgálati nyugdíj mellett 2011.12.31-ig kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozóként és kiegészítő tevékenységű társas vállalkozóként munkát végeztem. A "nők 40" szempontjából a fentiek keletkeztetnek-e jogosultsági időt? Mielőbbi válaszukat köszönöm: Cserey Zsófia
Főállású kisadózó nyugdíjba számítható szolgálati ideje Kérdés
T. Szakértő! Szeretném tudni, hogy ha főállású kisadózóként adózom a havi 50 ezer forintot, teljes adóévre biztosított vagyok-e, és ha igen, akkor a nyugdíjhoz is teljes évi szolgálati időt szerzek meg? Találkoztam olyan meghatározással, hogy arányosítani kell a mindenkori minimálbér és a kata szabályai szerinti most 83 ezer forintot, és mivel ez az összeg kevesebb, mint a minimálbér 83 300:127 500=65,33%, tehát kicsivel több mint félév számít szolgálati időnek! Igy van ez? Ugyanakkor a NAV hitelkéréskor a jövedelem 60 százalékát veszi jövedelemnek. Vagyis nagyjából ezt a 60 százalékot. Akkor a teljes év csak 6 hónap? Szeretnék elmenni a nők 40 éves nyugdíjával, de akkor ez csak álom? Köszönöm a válaszát előre is. Tisztelettel: SA
Közalkalmazott által gyermeknevelés céljára igénybe vett fizetés nélküli szabadság Kérdés
Ugyanezen a címen feltett kérdésemet egészíteném ki: Gyermekünk 3 éves korának betöltéséig volt a feleségem gyesen. A gyermek nem fogyatékos, de a fizetés nélküli szabadságot a gyermek felügyeletére vette igénybe. Ez esetben nem számít szolgálati időnek?
Közalkalmazott által gyermeknevelés céljára igénybe vett fizetés nélküli szabadság Kérdés
Feleségem második gyermekünkkel gyesen volt. A gyes 1994 novemberében járt le, de a gyermekünk csak 1995 nyarától járt óvodába. Feleségem a munkáltatója hozzájárulásával fizetés nélküli szabadságot vett ki a tanév végéig. A novembertől június közepéig tartó fizetés nélküli szabadság szolgálati időnek minősül-e az öregségi nyugdíj, illetve a nők 40 éves munkaviszony után igénybe vehető nyugdíj szempontjából?
Fizetésnélküli szabadság figyelembe vétele nyugdíj szolgálati idő megállapításakor Kérdés
Fizetésnélküli szabadságot hogyan kell figyelembe venni a nyugdíj szolgálati idő megállapításakor
Szolgálati idő Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! 1992.11.01-én alakult a bt., ahol a beltag személyesen közreműködött. Most a nyugdíjbiztosító szedi össze az éveit, és 1992.11.01.-1993.07.31-ig nem talál adatokat a beltagra vonatkozóan. A társaságnak voltak alkalmazottai, a bejelentő lapokon az ő aláírása megtalálható, de rá vonatkozóan járulékadat nem áll rendelkezésre. Mit tehet ilyen esetben a beltag, hogy ezt az időt részére figyelembe vegyék a nyugdíjánál? Üdv.: Pné
Így lesz a szolgálati járandóságból öregségi nyugdíj Cikk
A korábban hivatásos szolgálatot teljesítő személy szolgálati járandósága a nyugdíjkorhatár betöltésekor – nők esetében esetleg már korábban – öregségi nyugdíjjá alakul át. Összefoglaltuk az ellátás kiszámítási szabályait, kitérve az újabb szolgálati idő és nyugdíjjárulék-alap szerzésére is.
Gyes beszámítása a 32 év szolgálai időbe Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1957.07.30-án születtem. Az illetékes Nyugdíjbiztosítási és Adategyeztetési Főosztály az 1975.10.20.-2016.12.31. közötti időszakra a nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idő vonatkozásában esetemben 38 év és 69 napot – melyen belül csak 26 év 64 nap keresőtevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett – szolgálati időt ismert el. Ez számomra azt jelenti, hogy a 40 évhez szükséges 32 év ténylegesen munkában töltött idő a rám irányadó öregségi nyugdíjkorhatárig (65 év) nem lesz meg, mivel az 1984.02.09-én született mozgáskorlátozott gyermekemmel 10 évig (1994.02.09-ig) gyermekgondozási segélyen voltam, mely idő alatt nem dolgoztam, így járulékbefizetés sem történt utánam. Kérdezem, hogy a 10 év önhibámon kívül nem munkaviszonyban töltött idő miképpen vehető figyelembe a minimálisan szükséges 32 év biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő megállapításánál? Köszönöm a válaszát: Erika
Nők kedvezményes nyugdíjazása: fontos a részletek ismerete Cikk
Számos olyan részletszabálya van a köznyelven „nők 40” néven használt kedvezményes nyugdíjazásnak, amely befolyásolja az ellátásra való jogosultságot.
Részmunkaidős foglalkoztatás – nyugdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Örök dilemma a kollégák között, hogy a részmunkaidős foglalkoztatást, például akinek heti 20 órás munkaviszonya van, nyugdíjas évek szempontjából egész évnek (365 nap) vagy csak fél évnek számítják. Illetve a nyugdíj összegét ennek megfelelően hogyan állapítják meg? Köszönöm szíves válaszukat.
Gyermekek után érvényesíthető kedvezmények a nyugdíjban Cikk
A nyugdíjrendszer számos pontos preferálja a gyereknevelést. Ismertetjük, hogyan befolyásolják e szabályok a nyugdíjjogosultságot, a szolgálati időt és az ellátás összegét.
Tesco-ügy: így sztrájkoljon okosan, hogy ne veszítse el a munkáját! Cikk
Az elmúlt hétvége egyik legnagyobb visszhangot kiváltó eseménye a Tesco-dolgozók sztrájkja volt. Ennek apropójaként cikkünkben részletesen bemutatjuk, milyen szabályokat betartva illeti meg a munkavállalókat a munkabeszüntetés joga.
Őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 48 éves, főállás melletti őstermelő vagyok, munkaviszonyom 04. hóban megszűnt, ezután munkanélküli ellátást kaptam, mely 08. hóban járt le. A munkaügyi központ tájékoztatása szerint 45 nap után főállású őstermelőnek be kell jelentkeznem. Számításaim szerint már van közel 20 év szolgálati időm (folyamatban van a szolgálati idő összeszámítása), kérdésem, hogy milyen járulékokat és mi alapján kell fizetnem? Szíveskedjen megválaszolni mindkét esetre, tehát ha megvan a 20 év, vagy ha még nincs, akkor hogyan alakul a járulék fizetése. Több helyről azt az információt kaptam, hogy ha már megvan a 20 év, akkor nem kell fizetnem járulékot, mert már megszereztem a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt. Ha valóban így van, akkor a 7110 forintot kell havonta fizetni?