2803 találat a(z) szja cimkére
Jelzáloggal örökölt ingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély édesapja 2013-ban elhalálozott. A hagyatéki végzés 2014. januárjában született. A végzésben az ingatlan adó- és értékbizonyítvány szerinti forgalmi értéke 25 millió forint, lakott értéke 17 millió 500 ezer forint volt. Az ingatlant jelzálog terhelte, ezt a hagyatéki végzés nem tartalmazta. Az ingatlant a tulajdonos 2017 júniusában értékesítette 48 millió forintért. Az adásvételi szerződés rögzíti a jelzálog összegét, 39 millió forint értékben. Ez utóbbit a vevő közvetlenül az eladó kölcsönt folyósító bankjának fizette meg, így a magánszemély az eladótól csak 9 millió forintot kapott. Hogyan kell megállapítani ebben az esetben az ingatlanátruházásból származó jövedelmet, keletkezik-e egyáltalán jövedelem, melyik összeget kell számításba venni megszerzésre fordított összegként, figyelembe vehető-e a kölcsön összege kiadásként? Válaszát köszönöm!
Lakáseladás után fizetendő szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki 2008 októberében a feleségével vásárolt egy lakást devizahitelre. Egy idő után a hitelt nem tudták fizetni. 2015. évben az eszközkezelő átvette tőlük a lakás tulajdonjogát, és kb. havi 10 000 forint bérleti díjat fizettek, így a 3 gyerekükkel ott maradhattak a lakásban. 2016 szeptemberében a lakást 6 millió 300 ezer forintért (ennyiért adták el 2015-ben) visszavásárolták, majd 2017-ben 16 millióért eladták. Kérdésem az, hogy ebben az esetben kell személyi jövedelemadót fizetniük? Köszönöm a válaszukat.
Utolsó figyelmeztetés a NAV-tól: fontos határidő jár le éjfélkor! Cikk
Valamennyi adózó felelőssége és érdeke, hogy a tervezetekből ne maradjon ki semmi, ezért érdemes mielőbb átnézni a NAV kimutatását. Akinek nincs ügyfélkapuja, ma még kérheti a tervezet postázását – szól az utolsó figyelmeztetés az adóhatóságtól.
Külföldi vendég Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magyarországi kft. egy külföldi gyártó termékeit forgalmazza. Egy többnapos rendezvényen regisztrált a kft., ahol kiállították a forgalmazott termékeket, és a rendezvényre a külföldi gyártó küldött Magyarországra közreműködőket. A kft. biztosította számukra a szállást, melyről cégnévre szóló számlát kapott. Elszámolható-e költségként a szállás díja? Levonásba helyezhető-e a szállás áfája? Szükséges-e utána szja-t és ehót fizetni?
Ingatlanértékesítés Kérdés
Öröklés útján 2005-ben a tulajdonomba került egy 2400 négyzetméteres ingatlan 1/2-ed része, 2015-ben az ingatlan másik 1/2-ed részét is megörököltem, ennek értéke a hagyatékátadó végzésben 3,5 millió forint. 2017-ben eladtam 1500 négyzetmétert 3,7 millió forintért. Mekkora összeg lesz az szja alapja?
Hétfőn éjfélig kérhető szja-bevallási tervezet Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) március 19-én megkezdi adóbevallási tervezetek postázását, amelyet még hétfő éjfélig lehet kérni sms-ben, a NAV honlapján vagy telefonon – mondta el a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-nek.
Kaució adózása ingatlaneladás meghiúsulása esetén Cikk
Ingatlaneladás meghiúsulása miatt az előre kapott kauciót, foglalót le kell-e adózni 15 százalékos szja-val? Ha igen, akkor kinek kell az adót befizetni a NAV felé?
Tavaly csökkentek az 1 százalékos felajánlások Cikk
A személyi jövedelemadó (szja) 1+1 százalékáról való rendelkezési lehetőség fontosságára hívja fel a figyelmet az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), ugyanis a múlt évben csökkentek a civil szervezeteknek és az egyházaknak szánt felajánlások.
Kata választása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szja törvény hatálya alá tartozó vállalkozó 2019-től a katát szeretné választani. 2018-ban 682002-es tevékenységből bevételt szerzett, ezért már az idei évre véleményem szerint nem választhatja ezt az adózást. A kata törvény 4. § (4) bekezdése a "bevételt szerzett" fogalmat használja. Ebben az esetben a számla kiállítása számít, vagy ha a bevétel megérkezésének időpontja áthúzódik 2019-re, akkor már 2019-ben sem választhatja a katát? A bérbeadott ingatlant bevitte a vállalkozásba, a kérdésem, hogy ha 2019-től magánszemélyként adná ki a vállalkozás, akkor felmerül-e bármiféle adófizetési kötelezettség az ingatlannal kapcsolatban? És ha úgy döntenek (mivel az ingatlan férj és feleség tulajdona), hogy 2019-től nem a vállalkozó, hanem a férje adná ki az ingatlant magánszemélyként, felmerül-e bármiféle adófizetési kötelezettség? Köszönöm válaszukat!
Kiskorú örökös – osztalékfelvétel Kérdés
Tisztelt Adózóna! Sajnos az egyik ügyfelem, egy egyszemélyes kft. tulajdonos/ügyvezetője tavaly elhunyt, a céget kiskorú fia örökölte, édesanyja lett az ügyvezető. Egy 2015-ös "Elhunyt vállalkozó, üres kassza – így köteles helytállni az örökös" című cikkükben (http://adozona.hu/altalanos/Elhunyt_a_vallalkozo_ures_a_kassza__igy_kot_RTMGOJ) foglaltakkal kapcsolatban szeretnék kérdezni, mert sajnos ebben a cégben is kiderült, hogy az ügyvezető majdnem üres házipénztárral rendelkező társaságot hagyott hátra. Ha jól értem a cikkből, az örökösnek le kellene jelenteni a NAV felé tagi jövedelemként a hiányzó összeget. Ebben az esetben az adóterhek a következők: 15% szja, 10% nyugdíjjárulék, 4+3% egészségbiztosítási járulék, 1,5% munkaerőpiaci-járulék + 22% szocho és 1,5% szakképzési hozzájárulás? Mivel igen korlátozott a rendelkezésre álló keret, felmerült az a kérdés, hogy esetleg ne tagi jövedelemként adózzák le utólag a pénzt, hanem a kiskorú örökös osztalékot venne fel. Erre a beszámoló szerint van elegendő eredménytartalék, és ebben az esetben "csak" 15% szja és 14% eho terhelné. Van-e arra lehetőség, hogy egy kiskorú osztalékot vegyen fel? Ha igen, akkor nyilván neki is be kell nyújtani az szja-bevallást, illetve a cégnek a '08-as bevallást? A cél az lenne, hogy mindenképp legalizálják a jövedelmet, és egy működőképes vállalkozásuk legyen. Válaszukat előre is köszönöm!
Részvényeladás Kérdés
A következő ügyben kérnék állásfoglalást. Egy magánszemély 1987-ben állt munkaviszonyba egy mezőgazdasági termelőszövetkezetnél. A termelőszövetkezet 1992-ben átalakult szövetkezetté, mely során a munkáltatójától 20 ezer forint részjegyet és 700 ezer forint értékű üzletrészt kapott. 2002-ben a szövetkezet részvénytársasággá alakult, az üzletrésze és a részjegye helyett 7 millió forint névértékű részvényt kapott. Ezt 2017-ben 9 millió 800 ezer forintért értékesítette magánszemély részére. Mennyi szja-, illetve ehobevallási és -fizetési kötelezettsége keletkezik a fenti ügyletből? Válaszukat előre is köszönöm!
Katás vállalkozó támogatásának elszámolása Kérdés
2017 áprilisában katás kezdő vállalkozó vállalkozása megkezdése előtt vállalkozóvá válási támogatást igényelt és kapott is. A megkapott összeggel szemben költséget nem tud elszámolni, mert az egész év folyamán katás vállalkozó volt. Ez esetben a kapott támogatást egyéb bevételként kell leadózni, és megfizetni utána az szja-t és az ehót?
Egészség-, illetve betegbiztosítás adókötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 3. paragrafusának 94. pontja szerinti, a vállalat által a vezetők részére fizetett egészségbiztosítási szolgáltatásra vonatkozó biztosítási díj után felmerülhet-e adófizetési kötelezettség? Ha igen, milyen adóterheket jelent ez a kifizető részéről? Köszönöm a válaszukat.
A katásoknak az szja-t is februárban kell bevallaniuk Cikk
Közeleg a katás egyéni vállalkozók adóbevallási határideje. Összeszedtük, hogy mire kell ügyelni az adózónak, továbbá milyen egyéb teendői vannak a február 26-ai határidőig.
Ingó értékesítés-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély (nincs adószáma, se vállalkozása), aki programot adott el egy egyéni vállalkozónak, hogy könnyebben tudja feltölteni a termékeket a webshopjába. A magánszemély a munkáért kapott összeget mint ingó értékesítést szeretné bevallani a 2017. évi szja-bevallásában. Helyesen jár-e el?