2803 találat a(z) szja cimkére
Illeték és adó ingatlan apportjánál Cikk
Ingatlant apportálna saját résztulajdonában álló cégébe egy magánszemély, az ingatlan egy részét egy másik (szintén résztulajdonában lévő társaság bérelné). Milyen kötelezettségekkel jár az ügylet? Olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.
Beruházás bérelt ingatlanon Kérdés
Ügyfelem (kft.) egy évre lakást bérel magánszemélytől, iroda céljára. A kft. első lépésként fürdőszobai berendezéseket vásárolt: mosdót, WC-t, csapot, lecserélte a régi, hasonló felszereléseket. Nyilvánvaló, hogy az egyéves használat (bérlés) után nem viszi magával a beszerelt eszközöket, és az is nyilvánvaló, hogy a tulajdonos felé nem számlázza ki azok költségeit a bérleti idő lejárta végén. Kérdésem: van-e olyan lehetőség, hogy levonható legyen az említett berencezések áfája? Mi lesz ezen eszközök sorsa a bérleti szerződés felmondása után? A költözéssel kivezeti a könyveiből, de a lakástulajdonos számára (aki egy minőségibb lakást kap vissza) jelent ez valamilyen kötelezettséget? Köszönöm, ha válaszolnak: CsK
Üzletrész-ajándékozás egyeneságbeli rokonnak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. üzletrészét szeretné szülő a gyerekének ajándékozni. Az ajándékozás során ajándékozási illeték nem merül fel (?!), de van-e adóvonzata az ajándékozásnak, ha az ajándékozott üzletrész névértékét meghaladja a megszerzett üzletrész piaci értéke? Köszönöm.
Fiatal gazda, egyéni vállalkozó Kérdés
A fiatal gazda egyéni vállalkozó 2017. évben kapott területalapú támogatást. A területalapú támogatás szja-alapot képez-e?
Ingatlanapport II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Előző, azonos című kérdésemhez kapot válasz azon részéhez kapcsolódva, mely szerint "Ingatlan apportálása esetén az ingatlan értékesítésének megfelelő módon számított adóköteles jövedelemre kell a személyi jövedelemadót megfizetni" az lenne a kérdésem, hogy ha a magánszemély a 10 éve megszerzett ingatlanát adja apportba, akkor az szja-törvény 62. § (4) pontja miatt mentesül-e az szja fizetése alól? Válaszát előre is köszönöm!
Társasházak: nem magánszemélyek, mégis szja-t fizetnek Cikk
Személyi jövedelemadót furcsamód nemcsak magánszemélyek fizetnek, hanem társasházban tulajdonostársként cégek, szervezetek, önkormányzatok is.
Szja-ból katába év közben Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Szja szerint adózó egyéni vállalkozó szeptember 1-jétől átlépett katába. Az átlépés előtti teljesítési dátummal kiállított számlái az szja szerint adóznak. Ezzel kapcsolatban szeretném azt megkérdezni, hogy ha február 25-éig nem érkeznek meg ezek a kiszámlázott tételek, akkor is le kell adózni az szja szerint, vagy majd ha kiegyenlítésre kerültek csak akkor önellenőrzés keretében? Köszönettel: Köles Péterné
Mellékállású katás szja-bevallása Kérdés
T. Szakértő! Egy kft. főállású társas vállalkozó tagja egyben mellékállású katás is. Neki a kft.-ben van tagi jövedelme, katásként 25 ezer forintot fizet. Az szja-t mikor kell neki bevallani: 02.25. vagy 05.20.? Köszönettel Fidler Gáborné
Szja-előleg levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves véleményüket: Egy társas vállalkozás belföldi magánszemélytől bérel egy ingatlant, amely a vállalkozási tevékenység érdekében szükséges. A magánszemély nem járul ahhoz hozzá, hogy a társaság kifizetőként levonja a bérleti díjból az szja-előleget, erről nyilatkozatot is aláírt. Véleménye szerint a teljes bérleti díjat kéri kifizetni minden hónapban, mert ő majd az éves adóbevallásában kíván tételes költségelszámolással adót megállapítani, s azt közvetlenül az adóhatóság által rendszeresített számlaszámra megfizetni. Kérdésem, hogy a társaság jogszerűen eleget tehet-e a magánszemély kérésének? Ha a magánszemély mindenképpen ragaszkodik ahhoz, hogy az szja-előleg levonása ne történjék, egy esetleges adóellenőrzés során jár-e ez jogkövetkezménnyel, ha esetleg bírságolásra kerül sor az szja-előleg levonásának elmaradása miatt, az kit terhel? Amennyiben a NAV a társaság felelősségét állapítaná meg, áthárítható-e ez a magánszemélyre abban az esetben, ha kifejezetten felhívta a bérbeadó figyelmét arra, hogy kívánsága ellentétes az szja-törvényben előírt, kifizetőkre vonatkozó kötelezettségekkel, mely szerint a kifizető kötelessége a bérbeadásból származó szja-előleget megállapítani, levonni, s azt az adóhatóság felé az előírt határidőig továbbítani? Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika
Külföldön nyert pénzdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Profi sportoló (teniszező) külföldi versenyen pénzdíjat nyer. A kifizető állammal van egyezmény a kettős adózás kizárásáról. A kifizetők többsége von adót a nyereményből – Angliában és az Egyesült Arab Emirátusokban nem, mivel a kifizetett összeg adómentes. Helyesen járunk-e el akkor, ha a bruttó pénzdíjakat tájékoztató adatként tüntetjük fel az szja-bevallásban, és itthon nem fizet a sportoló sem adót, sem ehót ezen nyeremények után?
Ingatlanbérleti díj eladási árban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni szja ügyben. A hölgy 2010-ben válás miatt 1/1 tulajdonként megszerzett egy "lakóház, udvar, gazdasági épület" megjelölésű ingatlant 25 millió forint értékben. Az ingatlanra 2012-től bérleti szerződést kötött 2017. márciusig. Az így összegyűlt bérleti díj 6 millió 700 ezer forint. 2017. márciusban a bérlőnek eladja a hölgy az ingatlant, és a 30 millió forintos vételárba "betudják" a 6 millió 700 ezer forintos bérleti díjat. A bérleti díjak után az szja-t és ehót megfizette. Kérdésem az lenne, hogyan alakul az szja-fizetési kötelezettség az értékesítés után, mi lesz az adóalap? Válaszát előre is köszönöm!
Üzletrészeladás részletfizetésssel Kérdés
Amennyiben egy kft. magánszemély tulajdonosa üzletrészét eladja másik magánszemélynek több évi részletfizetéssel, mikor kell adót fizetni az eladónak? Az átruházáskor vagy amikor megkapja a részleteket?
Osztalékelőleg utáni terhek bevallásának és fizetésének rendje Cikk
Egy kft. tulajdonosai 2018 februárjában osztalékelőleget vesznek fel. A márciusban beadandó, februárra vonatkozó 08-asban szerepel a fizetendő szja. Az előleg biztos, hogy osztalékká válik. A még fizetendő eho melyik bevallásba kerül és melyik év járulékai alapján kell figyelni a 450 ezres határt? Olvasói kérdésre Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési szakértő válaszolt.
Részesedésvásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Részesedésvásárlással kapcsolatban kérem segítségét. Kft. ügyfelünk magánszemélyektől megvásárolta egy zrt részvényeinek 80 százalékát, a szokásos piaci értéknél (a névérték és a jegyzett tőke megegyezik) magasabb áron. Mint utólag kiderült, az eladó magánszemélyek a jegyzett tőke 10 százalékáért vásárolták annak idején a részesedésüket. Kérdéseink: – Ha az eladó a vásárláskor megfizette az adót a szokásos piaci érték és a névérték (a jegyzett tőke és a névérték nem változott) különbözetére, úgy most erre a részre (jegyzett tőke 10 százaléka és a névérték között) vonatkozóan is le kell-e vonni 15 százalék szja-t és 14 százalék ehót (max. 450 ezer forintig)? – Ha bármilyen okból nem fizette meg az adót a különbözetre, most kit terhel erre a részre az adó befizetése? – Ha a vevő tévesen a teljes vételárat (adók levonása nélkül) kifizette az eladónak (és kifizetőként a bevallás is elmaradt), mit tud tenni? Köszönöm válaszát, üdvözlettel.
Mi is az a kamatjövedelem, és mikor, hogyan adózik? Cikk
A köznapi értelemben vett kamatfogalom nem azonos a kamatjövedelem fogalmával a személyijövedelemadó-kötelezettség szempontjából. Mutatjuk a különbséget.