2803 találat a(z) szja cimkére

Közérdekű nyugdíjas szövetkezet Kérdés

Tisztelt Szakértő! A nyugdíjban részesülő tag külső szolgáltatás nyújtásában személyes közreműködik. A feladat otthon végezhető bedolgozás, mely egyébként kizárólag teljesítménybéres munkaviszonynak minősül. Kérdésem, hogy ez esetben a nyugdíjas tagnál elszámolható-e az adómentes, igazolás nélküli 30 százalékos költség az szja-törvény 3. számú melléklet II, 1. pont alapján? Köszönöm.

Üzletrészvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. magánszemély tulajdonosai eladják az üzletrészüket más magánszemély tulajdonosoknak. Az üzletrészüket alacsonyabb értéken adják el. A régi tulajdonos az 1,5 millió forint összegű üzletrészt 500 ezer forint értékben adja el. Az új tulajdonosoknak kell-e adót fizetniük amiatt, hogy 1,5 milliós üzletrészt 500 ezer forintért vásároltak meg? Tehát 1 millió forint vagyoni előnyhöz jutottak fejenként az új tulajdonosok. Mikor és hogyan kell ezt leadózniuk?

Szja válásnál II. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Először is köszönöm válaszát a kérdésemre, most pontosítom. Az ingatlan értéke 16 millió forint, ennek a fele 8 millió, van rajta 1,4 millió forint hitel, amit a maradó fél átvállal, tehát a távozó fél összegéből ezt le kell vonni, így amennyi járna neki, az 6,6 millió forint. Viszont 8 millió forintot kér. Ezért kérdeztem, ha megkapja ezt az összeget, kell-e adóznia utána? Vagy bármennyit követelhet, ha a maradó fél kifizeti neki, az nem plusz jövedelem? Válaszát előre is köszönöm.

Evás társaság 2017. évi osztalékfizetése eredménytartalékból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy evás kft., amelynek az evás időszak előtt keletkezett 500 ezer forint eredménytartaléka. 2016-ban az adózott eredménye 3 000 eFt volt, amit 2017-ben eredménytartalékba helyezett. Így a szabad eredménytartaléka 3 500 eFt lett. 2017-ben a mérleget elfogadó taggyűlésen 3 000 eFt osztalék kifizetéséről határoztak a tulajdonosok. Kérdéseim: 1. Van-e kötelező sorrend a korábban keletkezett eredménytartalék felhasználására? (Először az evás időszak előtti 500 eFt eredménytartalék az osztalékfizetés forrása, majd a 2 500 eFt az eváss időszakban keletkezett eredménytartalék?) 2. A 3 000 eFt osztalék kifizetésekor van-e szja- és ehofizetési kötelezettségük a tulajdonosoknak? Köszönettel.

Törzstőkeleszállítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre szeretnék válszt kapni. Egy társaság (2 magánszemély tulajdonossal) 2014-ben törzstőkeleszállítást hajtott végre. Csökkentette a jegyzett tőkét, valamint az eredménytartalékot is. Az adómentes részt a társaság a tagjainak kifizette. Az adóköteles részt most szeretné kifizetni, mivel most van annyi pénze. Kérdésem, hogy a magánszemély tagoknak milyen és hány százalékos adót, járulékot kell fizetniük? Az eredménytartalék 2013-ig képződött. Válaszukat előre is köszönöm.

Szja válásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Válásnál, ha az egyik fél nagyobb összeget kap az ingatlan értékéből, mint amennyi járna neki, kell-e adóznia utána? Hogyan szerez tudomást erről az adóhatóság?

Üzemanyagkártya elszámolás nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás a munkavállalóinak venne céges névre szóló üzemanyagkártyákat, amelyet a munkavállalók saját gépkocsijuk használatakor a cég érdekében felmerült, illetve magánjellegű utazásra egyaránt használhatnának, és erről nem kívánnának semmiféle nyilvántartást vezetni. Van-e erre lehetőség, illetve milyen adóvonzattal? Köszönettel.

Fitneszbérlet elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője egyéves fitneszbérletet vásárolt magának. Kérdésem, hogy ebben az esetben elszámolható költségként az bérlet ára, és ha igen, milyen adó terheli? Várjuk válaszát! Köszönettel: Andecont Kft.

Osztalékfizetés értékpapírban Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünk osztalékot fizetne ki az általunk tulajdonolt befektetési jegyekkel. Úgy tudjuk, hogy ennek nincs akadálya. Viszont kérdésként merült fel, hogy egyrészt a cég a bruttó vagy a nettó osztalékot fizetheti ki ily módon, azaz a 15% szja-val és 14% ehóval csökkentett részt. Ha a bruttót, akkor a magánszemélynek kell a negyedévet követő hónapban az előlegeket befizetnie? A másik kérdés, hogy ha a magánszemély az így megszerzett értékpapírt eladja, akkor az árfolyamnyereség megállapításakor szerzési értékként figyelembe veheti-e az osztalék formájában kapott összeget? Egyes vélemények szerint – mivel ténylegesen nem fizetett az értékpapír megszerzéséért – ezért a teljes értékesítési összeg adóalapként jelenne meg. Ez viszont kétszeres adóztatást eredményezne (egyszer mint osztalék, egyszer mint árfolyamnyereség).

Dán-magyar kettős adóztatás elkerülése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy munkavállaló, munkaviszonyban egy magyar kft.-nél. A munkavégzés kiküldetésben, Dániában történik. Ugyanez a munkavállaló közben szintén alkalmazásban van egy dán cégnél is, ahonnan származik jövedelme, mely ott teljesen adómentes, az értékhatár alatt van (állításuk szerint náluk van ilyen). Munkaszerződése, határozott idejű, 6 hónapra szól, augusztus 1-jén kezdődött. A magyar cégtől kapott jövedelme után Magyarországon mindent megfizet. Jól gondolom-e, hogy a dán jövedelmének adózása kapcsán a kulcs az időbeliség? Igaz-e tehát, hogy mivel tárgyévben kevesebb mint 183 napot tartózkodik Dániában, az onnan szerzett jövedelme Magyarországon is adómentes, és csak tájékoztató adatként kell szerepelnie az szja-bevallásában? Válaszát köszönöm.

Szja-utalás a NAV részére Kérdés

Külföldi tulajdonú, Magyarországon székhellyel rendelkező vállalatnál az ügyvezető nem kap munkabért, nincs munkaviszonyban. A külföldi vállalattól Magyarországon kiküldetésben végzi az ügyvezetői teendőket. A könyvvizsgáló javaslatára – mivel 183 napot meghaladja Magyarországon a munkavégzés ideje – a NAV felé az szja-t átutalta a cég. Kérdésünk az lenne, hogy az elutalt szja-nak – egyéb meghatározott juttatásként – adóvonzata keletkezik-e Magyarországon? További (Önök által kért) információ: Az ügyvezető Angliából jött Magyarországra kiküldetésbe. Az ügyvezető indiai állampolgárságú. A létérdek központja Magyarországon van, itt dolgozik, 183. napot meghaladóan Magyarországon tartózkodik. Angliából Magyarországra költözésének költségeit a vállalat kifizette, ezt adómentesen megteheti-e?

Személyi jövedelemadó utalása NAV részére Kérdés

Külföldi tulajdonú, Magyarországon székhellyel rendelkező vállalatnál az ügyvezető nem kap munkabért, nincs munkaviszonyban. A külföldi vállalattól Magyarországon kiküldetésben végzi az ügyvezetői teendőket. A könyvvizsgáló javaslatára – mivel 183 napot meghaladja Magyarországon a munkavégzés ideje – a NAV felé az szja-t átutalta a cég. Kérdésünk az lenne, hogy az elutalt szja-nak – egyéb meghatározott juttatásként – adóvonzata keletkezik-e Magyarországon?

Nyeremény adózása Kérdés

Munkavédelmi szabályaink minél mélyebb megismerése érdekében kvízjátékot szervezünk a társaság alkalmazottai részére. Azon dolgozók között, akik az adott havi kérdőíven szereplő, munkavédelemmel kapcsolatos kérdésre helyesen válaszolnak, értékes (50 ezer forint) tárgynyereményt sorsolunk ki. A kisorsolt tárgynyeremény után kinek, milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik?

Így lehet akár 280 ezer forint szja-t visszakapni – Példákkal! Cikk

A 2017. évi összevont adóalap megfizetett adójából 280 ezer forintot is visszakaphat az, akinek van 1 millió 400 ezer forint megtakarítása, ha ezt az összeget még az év vége előtt meghatározott célra használja fel.

Katás egyéni vállalkozó bitcoin-bányászattal kapcsolatos adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni a segítségét. Adott egy katás egyéni vállalkozó, aki bitcoin-bányászattal foglalkozik. Tegyük fel, hogy a bevétele nem haladja meg a 12 000 000 forintot az évben. Jól gondoljuk-e a következő két pontot: • a bányászatból a havonta jóváírt bitcoin összege forintra átváltva beleszámít a kata adóalapjába? • illetve amikor a vállalkozó bitcoint vált át forintra, akkor az árfolyamkülönbözet után – tekintettel arra, hogy az adott bitcoin összeget már kata adózással letudta, így magánszemélyként birtokolja –, mint magánszemély úgy adózik, mint az egyéb bevétel után, így 15 százalékos szja és 22 százalékos eho megfizetésére kötelezett? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink