2803 találat a(z) szja cimkére
Áfa, szja – rossz hírt közölt Varga Mihály Cikk
A kormány egyelőre nem számol szja-csökkentéssel, a kedvezményes lakásáfát pedig nem hosszabbítják – többek között erről beszélt Varga Mihály pénzügyminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában – írja a napi.hu.
Örökölt ingatlan értéke eladásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi lakás eladásánál szeretném megtudni az adó összegét: A tulajdonszerzés: – a lakás 50 százalékát 2014-ben örökléssel szereztem, a hagyatéki okiratban "beköltözhetően X1 Ft" és "lakottan Y1 Ft" szövegezéssel is szerepel lakásár. – ugyanezen lakás 50 százalékát 2017-ben örökléssel szereztem, a hagyatéki okiratban "forgalmi értéke X2 Ft" és "lakottan Y2 Ft" szövegezéssel is szerepel lakásár. A lakást 2018-ban eladnám, kérdéseim: – A hagyatéki okiratokból melyik lakásárakkal kell számolnom, és hogyan? – A hagyatéki eljárás közjegyzői díja csökkentheti-e a számítandó adóalapot? – Érdekes-e az, hogy a 2017-es hagyatékiban a lakás értéke körülbelül a duplája a 2014-es hagyatékiban szereplőnek (emelkedtek a lakásárak, de azért nem a duplájára)? Köszönöm, üdvözlettel: Miklós Attila
Üzletrészek cseréje Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Két tulajdonos (A, B) és két cég (X Kft., Y Kft.). Az A tulajdonos 30 százalékban tulajdonosa X Kft.-nek és 60 százalékban Y Kft.-nek. X Kft. jegyzett tőkéje 1 000, saját tőkéje 5 000, Y Kft. jegyzett tőkéje 2 000, saját tőkéje 10 000. A két tulajdonos úgy itéli meg, hogy az üzletrészeik tényleges piaci értéke megegyezik, ezért "csereszerződés " keretében arról kívánnak dönteni, hogy minden egyéb ellenszolgáltatás nélkül A tulajdonos kilép az Y Kft.-ből, B tulajdonos pedig az X Kft.-ből. Az ügylet eredményeképpen így A tulajdonos 100 százalékos tulajdona lesz az X Kft., B tulajdonosé pedig az Y Kft. Kérdésem lényege az lenne, hogy a leírt csereügylet kapcsán keletkezik-e szja-fizetési kötelezettség? Köszönjük válaszukat!
Nem lakóingatlan értékesítéséből származó bevétel Kérdés
Magánszemély 2005-ben vásárolt egy ingatlant, a tulajdoni lapon a tulajdonjog jellege lakóingatlan. Az ingatlant két éve bérbe adja egy társaságnak, a társaság az ingatlant fogorvosi rendelő céljára hasznosítja. A bérlő szeretné megvásárolni az ingatlant, de csak abban az esetben, ha a földhivatalnál a tulajdonjog jellegét orvosi rendelőre megváltoztatja a tulajdonos. Ingatlanértékesítés esetén keletkezik-e adófizetési kötelezettsége a magánszemélynek?
Újabb információs füzetet adott ki a NAV: így szerezzen 1%-ot Cikk
"Hogyan részesülhetnek a kedvezményezettek a személyi jövedelemadó 1 százalékából? 2018" címmel pénteken megjelent a NAV legújabb, 26. számú információs füzete.
Vagyoni értékű jog értékesítése – szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély tulajdonában lévő, 15 éve megszerzett ingatlanhoz kapcsolódóan 2017. évben használati jogot értékesített egy vállalkozás részére. A használati jogot bejegyezték az ingatlannyilvántartásba. Kérdésem, hogy a vagyoni értékű jog, használati jog értékesítése a fenti esetben adómentes jövedelem-e arra tekintettel, hogy a magánszemély az ingatlant már 15 éve szerezte? Válaszát előre is köszönöm.
Eredménytartalék sorsa kényszertörlés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kényszertörlés alatt álló cégnél az eredménytartalékban szereplő összeget a tulajdonostársakat megillető arányban osztalékként kell kifizetni, tehát 15% szja és 14% eho fizetendő, akkor is, ha a pénzeszközök között ez az összeg már nem áll rendelkezésre? Előre is köszönöm Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Munkavállaló által meg nem térített bírság Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállalót gyorshajtás miatt megbüntetik a munkáltató által üzemeltetett autóval közlekedve. A munkáltató megfizeti a bírságot, de azt nem hárítja tovább a munkavállalóra. Keletkezik-e ebben az esetben a munkavállalónak adóköteles jövedelme? Köszönettel várom válaszát.
Új típusú vagyonosodási vizsgálatokkal sokkol a NAV Cikk
Új típusú vagyonosodási vizsgálatokat indított az adóhatóság, szinte minden héten lehet eggyel találkozni, amelyek – egyelőre úgy tűnik – többnyire a bírósági eljárásban is megállják a helyüket. Kik, mikor számíthatnak rá, és mekkora lehet a büntetés?
Jöhet a 9 százalékos szja, de többet érne az adminisztráció-csökkentés Cikk
Több lépcsőben egy számjegyűre csökkenhet a személyi jövedelemadó kulcsa, de ez nem elegendő a kisvállalkozások segítéséhez: az adminisztratív könnyítések önmagukban is felérnének egy adócsökkentéssel - mondta Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a novekedes.hu-nak adott interjújában.
Gyakornokok külföldről: hogyan adózik a cég a repülőjegy után? Cikk
Gyakornoki programot indít a cég, a jelentkezőket külföldön is felvételizteti. Az ideutazáshoz szükséges repülőjegyeket a társaság fizetné, milyen adókötelezettsége keletkezik? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Áfamentesség és osztalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok főállásban, alanyi áfamentes. Emellett kisebbségi (5%) tag vagyok egy kft.-ben, melyben nincs más jogviszonyom, de tagként (azaz ellenszolgáltatás nélkül) esetenként személyesen is közreműködöm. A kérdésem lenne, hogy ha osztalékot kapok, ez a bevételem beleszámít-e az alanyi áfamentességem határába? Az így kapott osztalék után szja és eho mellett bármilyen más közterhet (például járulékot) kell-e fizetnem? Ha igen, mi alapján? További kérdésem: magánszemélyként van egy garázsom, amit bérbe adok. A kapott bérleti díj beleszámít-e az alanyi áfamentességem határába? Válaszaikat előre is nagyon köszönöm.
Ingatlan használatba vételi joga Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy magánszemély társaságnak értékesít ingatlan-használatbavételi jogot, amit a földhivatalba bejegyeztek. Kérdésünk, hogy ez az ügylet a személyi jövedelemadó szerint ingatlanértékesítésként adózik-e, és hogy mikor áll be az adófizetési kötelezettség? Üdvözlettel Szűcs Ildikó
Alkalmazotti bejelentés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. már közzétette a 2017. évre vonatkozó beszámolóját és a 1729-es bevallását.. A napokban fedeztük fel, hogy sajnálatos módon két alkalmazott bejelentése 2017. 05. hótól elmaradt (számfejtés, járulékbevallás), a szankció be nem jelentett alkalmazott után egyértelmű. Azzal tisztában vagyok, hogy a 08-as bevallásokat önrevíziózni kell, plusz meg kell fizetni a járulékokat. A kérdésen arra vonatkozik, hogyan kell a 2017. évi bértételeket javítanom magában a könyvelésben – mindkét alkalmazott heti 2 órában dolgozott – a járulékuk bérünk nem nagy tétel –, kell-e egyáltalán javítanom a 2017. évet, vagy már a 2018. évet fogja érinteni, vagy a közzétett beszámolót kell majd 2018. évben 3 oszloposra készítenem, illetve a 1729-es bavallást is önrevíziózni?
Tandíjat átvállalja a munkáltató Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató egy külföldi egyetemen gépészmérnöknek tanuló, távmunkában részmunkaidős alkalmazottjának átvállalná az egyetemi tandíját azzal a feltétellel, hogy a tanulmányai befejezésével a támogatás időtartalmával megegyező időt köteles a cégnél dolgozni. A cég kohászattal foglalkozik, tehát a tevékenységi körébe vágó szakmáról lenne szó. Van-e a átvállalt tandíj után adókötelezettség (béren kívüli juttatásként)? Válaszát előre is köszönöm.