2803 találat a(z) szja cimkére
Magánszemély követelés eladása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magánszemély banki követelést vásárol, amit haszonnal értékesít. Milyen közterhek megfizetésére lesz kötelezett, illetve elszámolhat-e költséget? Köszönöm!
Áfából és szja-ból többet, de volt, amiből kevesebbet kaszált az állam Cikk
Az év első hónapját 92,2 milliárd forintos többlettel zárta az államháztartás központi alrendszere. A stabil államháztartási gazdálkodást jelzik a kedvező adatok, miszerint a központi költségvetés 17,6 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 41,2 milliárd forintos, illetve az elkülönített állami pénzalapok 33,4 milliárd forintos szufficitet mutattak januárban – olvasható az NGM honlapján.
Földhaszonbérlet adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több hektár földet (8 hektár) szeretnék kiadni földhaszonbérletbe. Kérdésem: mennyi (%) szja-t kell fizetnem a bérlet után, illetve , a értékesíteném a földet, mennyi adót kellene utána fizetnem, ha azt a 2000. évben kárpótlással vásároltam? Válaszukat előre is köszönöm!
Ajándékba kapott ingatlan Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy apa örökölt egy házat 2016 januárjában. A házat ajándékozással átadta az egyik gyermekének, aki a másik két testvérének szeretné "megváltani", azaz kifizetni a részüket. Ezzel kapcsolatban két kérdése lenne: az egyik az, hogy kinek, és mi után kell adóznia? A másik pedig az, hogy az úgynevezett "pénzbeni megváltást" hogyan kell lebonyolítani, illetve az ilyen pénzösszeg után hogyan kell adózni? Köszönettel várom válaszuk.
Osztalék adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015-ben osztalékelőleg lett fizetve a cégben, mely tartós befektetési számlára (tbsz) került utalásra (ahogy az előző évek osztaléka is). 2016 januárjában a tbsz megszűnik, és kifizetésre kerülnek a tételek. A kérdésem az lenne, hogy a 2015-ben ráutalt osztalékelőleg szja- és ehoköteles-e, mivel a végleges beszámoló elfogadása 2016. február hónap?! Ha igen, van-e rá bármilyen lehetőség, hogy adómentesen vehessék fel? És megerősítést szeretnék kérni arról is, hogy a 2016-ban kifizetett osztalék (különbözet) után pedig 15 százalékos szja és 14 százalékos eho a fizetési kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Urbán Ágnes
Éves bérlet térítésének visszafizettetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk a helyi utazást éves bérlet megvásárlásával biztosítja a munkavállalók számára. (A számla természetesen a társaság nevére szól.) A dolgozó munkaviszonyának megszűnése esetén az éves bérlet időarányos (még hátralévő időszakra vonatkozó) költségeit a dolgozóval megtéríttetjük. A térítésről szükséges számlát kiállítani? Miként korrigálható a bérlet után már megfizetett szja és eho? Válaszát előre is köszönöm!
Kft. alapító tag kiválása és jegyzett tőke változása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. jelenleg 500 ezer forint jegyzett tőkével rendelkezik, amit a 2 alapító fele-fele arányban jegyez. Az egyik tag kiválik, a tőke eredménytartalékból lesz megemelve 3 millió forintra. Ha a kiváló tag a tőkeemelés után megy, akkor 250 ezer forint vagy 1,5 millió jár neki? És a jegyzett tőke hiányzó részét újra az eredménytartalékból pótolhatja a megmaradt tag? Az eredménytartalékban 5 millió forint van, ami tőkenövelés céljára lett képezve. Igényt tarthat-e osztalék kifizetésére a kiváló tag így? A kiválással kapcsolatban a kiválónak és a kft.-nek milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik?
Üzletpolitikai célú kedvezmény – szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre küldött válaszuk az szja-vonzatra nem tért ki. Kérem a válasz kiegészítését. Egyre több városban elérhető a helyi lakosoknak kibocsátott kártya, mellyel különböző kedvezmények vehetők igénybe üzletekben, szolgáltatóknál. A kártya felmutatójának kedvezményt nyújtó társaságok szempontjából az így adott kedvezmény ugye "belefér" az üzletpolitikai célból adott kedvezmény kategóriába? Azaz a kártyára adott kedvezményeket a nyújtónál nem terheli szja-, áfakötelezettség? Köszönettel: Kendra Ágnes
Ajándékba kapott ingatlan eladása – szja-vonzat Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2007-ben vettünk új építésű lakást teremgarázs-beállóval 25,3 millió forintért a barátommal, 30-70 százalék arányban. 2011-ben összeházasodtunk. 2014-ben a férjem illetékmentesen nekem ajándékozott 20 százalékpontot a részéből, így 50-50 százalékban lettünk tulajdonosok. 2016-ban értékesítettük az ingatlant 28,5 millió forintért. Építkezünk, a bontandó ingatlant 2015-ben vettük meg, lebontottuk, az építkezés 2015-ben elindult. Az eladott lakás árát beforgatjuk az építkezésbe. Az szja-törvény 62. §-a alapján az ajándékba kapott részre szja-t kell fizetnem? A 62. § a) vagy ga) alapján? Az ajándékozási szerződésben szerepelt érték, az a) változat kedvezőbb lenne. Továbbá a 63. § (7) alapján kérelmezhetem (gyeden vagyok, 2 gyermekünk van, építkezünk, hitelt veszünk fel stb.), hogy mérsékeljék vagy engedjék el az szja-t? Köszönöm.
Így jár a legjobban, ha kiadja lakását Cikk
Olvasónknak szerencséje van, módjában áll huzamosabb ideig külföldön élni, állampolgársága továbbra is magyar, és nem is szeretné feladni itthoni lakását. Hogy ne álljon üresen, kiadná, mondjuk hétvégékre, 3-4 napra. Kell neki adószámot váltania? Ha igen, hogyan kell adóznia? Surányi Imréné adószakértőnk válaszol.
Kiderül, hogy az eladott telek és vásárolt lakás után kell-e adót fizetni Cikk
Házaspár tavaly adott el telket, idén vásárolt lakást, egyikük sem érte el a 35 évet. Itt most nem az a kérdés, hogy hány éves a kapitány, hanem, hogy mennyi szja-t és illetéket kell fizetni. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó minden részletre kiterjedően válaszolt.
Egyszerűsített bevallás, itt vannak a kivételek is – már csak négy nap! Cikk
Ne késlekedjen, ha egyszerűsített bevallás választásával szeretne eleget tenni a 2015. évre vonatkozó szja-bevallási kötelezettségének! Az élhet ezzel a lehetőséggel, aki nem kért munkáltatói adómegállapítást (vagy azt munkáltatója nem vállalta), illetve bevallási nyilatkozatot sem tett vagy nem tehetett. Mutatjuk a kivételeket is.
Itt az eva-bevallás első határideje – február 25., 1543 Cikk
Minden részletet megtudhat az eva-bevallásokkal kapcsolatos összes teendőről, beleértve a szüneteltetőket, a fordított adózás alá esőket, és azt is, ha az eva-alanyiság év közben megszűnt, de kitérünk a vagyon kivonása utáni kötelezettségekre és még sok másra is.
Szja-bevallás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspár vett egy telket és házat épített rá. 1992-ben kapta meg a lakhatási engedélyt. 2015-ben a férj meghalt. A feleség magasabb áron értékesítette a lakást, mint ami a hagyatéki végzésben volt. A vételár egy részét 2015-ben, a maradék összeget 2016-ban kapta meg. Mikor, hogyan kell az ingatlaneladás után adóznia?
Külföldi fogalma eltérő az egyes törvények szerint Kérdés
Tisztelt szakértő ! Kettős állampolgár magyarországi bejelentett tartózkodási hellyel rendelkezik, lakcímkártyáján ez van és külföldi lakóhely megnevezés. Úgy tapasztaltam hogy a "külföldi" fogalmát az egyes törvények eltérő módon határozzák meg. Az szja törvényben a 3. § szerint: ... a kettős állampolgár akkor belföldi, ha van Magyaroszágon tartózkodási helye bejelentve a lakcím nyilvántartásban .. . Ez alapján belföldi illetőségű lenne! A Tbj. szerint 4. § u, j, pontok szerint: ... ha nem magyar állampolgár és nincs a lakcím nyilvántartásban bejelentett lakóhelye.... nem belföldi. Ez alapján külföldinek minősülne! Az illetőnek csak Magyarországon van biztosított jogviszonya, és jövedelme, de családja kint él és az idő többségét kint tölti. A kettős egyezményben az illetőség kérdésében mindkét államban lehetséges lakóhely, de a magyar hatóságok szerint lakóhely csak az egyik államban lehet, a másik tartózkodási hely. Hogyan van ez? Én ellentmondásokat látok! Lehet, hogy kétféleképpen kell megítélni, hogyan kell jelenteni a 1608-as adóbevallásban, ahol az szja-t és a járulékokat is be kell vallani, és csak egy lehetőség van az illetőség jelölésére? Köszönettel, várom válaszukat