2803 találat a(z) szja cimkére
Gazdaságátadási jövedelempótló támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A mezőgazdasági termelők gazdaságátadásához igényelt támogatás (121/2012. (XI.28.) VM rendelet) személyijövedelemadó-alap-e?
Tanfolyam költsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónkat tehergépkocsi-vezető munkakörben foglalkoztatjuk. A hatályos jogszabályok alapján, hogy tovább vezethesse a cég tehergépkocsiját, a „Gépjárművezetői képesítési igazolvány”, a GKI-vizsga megszerzése szükséges. Amennyiben cégünk kifizeti a tanfolyam díját (tanulmányi szerződést nem kívánunk kötni, nem iskolarendszerű a képzés), származik-e a magánszemélynek adóköteles bevétele ebből, illetve terheli-e a munkáltatót valamilyen adófizetési kötelezettség? Köszönöm válaszát!
Szja-kedvezményt érvényesítene? Ezekre kell figyelnie Cikk
Aki tavaly év közben nem nyilatkozott arról, hogy milyen kedvezményekkel csökken a személyi jövedelemadója, illetve az adóalapja, nem késett le semmiről – írja közleményében a NAV. Az elmaradt lépés a május 20-áig beadandó szja-bevallásban pótolható és az év közben nem érvényesített adókedvezmény igénybe vehető. A legtöbben az első házasok kedvezményét, a családi kedvezményt és a súlyos fogyatékosság kedvezményét érvényesítik a bevallásban.
Egyesület – szja, eho, reprezentáció Kérdés
Sportegyesületeink esetében minden évben a beszámoló készítésekor az étkezésre fordított költségeket kiemelten vizsgáljuk, miután eddigi ismereteink szerint a kiadási főösszeg/bevételi főösszeg (kettő közül a kisebb) 10 százaléka feletti rész után szja- és ehofizetési kötelezettség keletkezik. Most olvastam egy cikküket, amely 2012. 07. 23-án jelent meg (Milyen juttatás lehet adómentes a versenysportolóknak?), és ezt a témakört járta körbe. Ebben az írták, hogy: "Az a szolgáltatás is adómentes, amelyet a sportszervezet, országos sportági szakszövetség az edzőtáborok keretében az edzési vagy versenyfeladathoz tartozó utazás, szállás és étkezési szolgáltatás révén juttat a versenysport, diáksport érdekében szervezett edzés vagy verseny vele munkaviszonyban, megbízási vagy vállalkozási jogviszonyban nem álló résztvevőjének". Ezek szerint, amikor a megyei kettőben futballozó vidéki kis csapat (minden játékosa amatőr) a meccs végén kap egy tál ételt és italt, az adómentes volna? Miután a versenyeztetéssel összefüggésben kapják, jogviszonyban kizárólag amatőr sportolóként állnak az egyesülettel... A cikkben lejjebb viszont Önök is említik az általunk alkalmazott szabályt. Ezek után kérdés, hogy adómentes-e, avagy sem, a fenti meccs utáni étkezés és ital...?
Előleg Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Egyéni vállalkozó előleget fizet üzemanyagköltségre. Utána jönnek a számlák az üzemanyag-felhasználásról, melyeken szerepeltetik, mennyi a fennmaradó összeg. Kérdés: hogyan kell ezt egyéni vállalkozónál kezelni adózás tekintetében?
Ezért drága a munkahelyi ingyen kávé Cikk
Adóköteles-e a munkahelyen kihelyezett bérelt kávégép? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Mindenki a NAV-ra kíváncsi Cikk
Eddig majdnem 80 ezren keresték fel a NAV honlapjának új aloldalát, az szja-bevallásról szóló információkat – közölte az adóhatóság. Percenként egy új olvasó tájékozódik a személyi jövedelemadóval kapcsolatban. A családi kedvezmény-kalkulátort használók száma két hónap alatt már elérte a tavalyi kalkulálók egyharmadát.
Külföldi jövedelem adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem a segítségét az alábbi esethez. Fiam 2015-ben egy svájci illetőségű hajón dolgozott, és lakott március 15-étől július végéig. Magyarországon jövedelme nem volt. Kell-e Magyarországon bevallást beadni, és hogyan kell szerepeltetni a jövedelmet?
Osztalékelőleg 2. Kérdés
Tisztelt Surányiné! Osztalékelőleg címmel feltett kérdésemre adott válaszát nagyon köszönöm. Egy kis kiegészítést szeretnék kérni. A NAV telefonos tájékoztatása szerint az osztalékelőleg után befizetett adót majd a 1653-as bevallásban lehet visszakérni. Valóban nincs lehetőség korábban visszautaltatni? Köszönettel: Vágner Emília
Adószabályok, ha több tulajdonos hasznosítja az ingatlant Cikk
Gyakran merül fel kérdésként, hogyan kell adózni abban az esetben, ha olyan ingatlan hasznosítására kerül sor, amelynek több tulajdonosa van, és a tulajdonosok a közös tulajdon arányában szerzik meg a jövedelmet, vagy a hasznosítással egy tulajdonostárs foglalkozik csak? Ha egy ingatlannak több magánszemély tulajdonosa van, megállapíthatják-e eltérő módon a jövedelmüket, illetve szálláshely-szolgáltatási tevékenység esetén hogyan alkalmazhatók a közös tulajdonra vonatkozó rendelkezések?
Társaság tagja másik társaságban katás tag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korlátolt felelősségű társaság fele részben tulajdonos tagja, egyben ügyvezetője megbízásos jogviszonyban a garantált bérminimum után fizeti meg a járulékokat, szja-t nem fizet, mivel nem vesz fel jövedelmet. Ugyanez az ember egy betéti társaságban szintén résztulajdonos, képviselő, nem főállású kisadózó. Rendben van ez így? Köszönöm a választ.
Szereti az online szerencsejátékot? Rosszul is kijöhet a buliból Cikk
Ha valaki fogadással szeretné a havi jövedelmét kiegészíteni vagy csak egy kis plusz adrenalinra vágyik, számos lehetősége van, hogy az interneten megtalálható fogadási oldalak közül kiválassza a számára legszimpatikusabbat és megtegye tétjét. Nem szabad azonban megfeledkezni róla, hogy a nyereményből származó jövedelem bizonyos esetekben adókötelessé válhat.
Magánszemély támogatás gyűjtése Kérdés
Egy édesanya kislánya külföldi műtétjére gyűjt 5000 eurót. Egy alapítvány honlapján közzéteszi az édesanya bankszámlájának a számát. Amennyiben magánszemélyektől, cégektől támogatás érkezik erre a számlára, van-e ezzel kapcsolatban bejelentési vagy adóbevallási, -befizetési kötelezettsége? Elég, ha a kapott bevétellel szemben a műtéttel kapcsolatos számlákat megőrzi? Kedvezőbb lenne alapítványon keresztül gyűjteni? Köszönöm.
Ingatlanbérlés külföldi személytől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnénk a segítségét kérni. Cégünk irodát bérel egy külföldi magánszemélytől Magyarországon. A bérbeadó számlát ad a bérleti díjról, erre adószámot (mint magánszemély) váltott ki. Az átutalásos számlát megkaptuk tőle. Kifizethetjük-e neki a számla teljes végösszegét, vagy – mint kifizetőnek – kötelességünk az szja-t (egyes esetekben az ehót) levonni tőle, és csak a különbözetet utalhatjuk-e át neki? A bérbeadó – úgy tudjuk – nem rendelkezik adóazonosító jellel és taj számmal, nem lakik Magyarországon, tehát jelenleg a havi 08-as bevalláson le sem tudnánk jelenteni. Szeretnénk szabályosan csinálni, ehhez kérnénk szakértői véleményüket, mi a helyes megoldás ez esetben. Köszönjük szépen!
Kapott részvény eladása – eho, szja, 1553-as bevallás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Abban szeretném kérni a segítségüket, hogy egy magánszemély kapott 2010-ben néhány részvényt, melyeket 2015 decemberében tudott eladni. Előtte nem tehette. Ezek a részvények úgynevezett restricted stock unitok, melyek 2015 decemberében váltak elérhetővé. Az adományozó a magánszemély munkahelyének, a leányvállalatnak a külföldi, amerikai anyavállalata. Azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan adózik a megszerzéskor, azaz ténylegesen 2015 decemberében? Hány százalékos ehót kell utána fizetni, ha kell, és kell-e szja-t is fizetni a megszerzésekor? Valamint az értékesítéskor (szintén 2015. december) milyen adófizetési kötelezettség merül fel (szja, eho), és az eho hány százalékos mértékű? Az értékesítéskor a jövedelem után (szerzési érték mínusz eladási), vagy, ha a szerzéskor nem kellett, a teljes eladási érték után kell-e fizetni az adókat? Mivel USD-ben került értékesítésre, az alkalmazott árfolyam a jóváírást megelőző hónap 15-ei, az MNB árfolyamán átszámított érték lesz? A 1553-as adóbevallás mely soraiban kell ezeket feltüntetni? Segítségüket ezúton nagyon köszönöm! Várva válaszukat, tisztelettel.