2803 találat a(z) szja cimkére

Bérelőleget kérne munkáltatójától gondjai enyhítésére? Így kell adóznia Cikk

Előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amikor a munkavállalónak nincs más lehetősége anyagi gondjai enyhítésére, mint előleget kérni a munkáltatótól a jövőbeni bére terhére. A nyári szabadság előtt is sokan élnek ezzel a lehetőséggel.

Magániskola és -óvoda költségének megtérítése vállalkozásból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen módon és költségek mellett térítheti meg egy vállalkozás a munkavállalójának, illetve tagjának a gyermeke magániskolai vagy magánóvodai költségeit? Van rá mód, hogy a kft. elszámolja azt juttatásként (munkavállalóra és tagra egyaránt érdekel a válasz), és ha igen, milyen adó- vagy járulékvonzata van a térítésnek? Előre is köszönöm a válaszát!

Ingatlaneladás szja Kérdés

Kérdésem, hogy ha olyan épitési telket adok el amelyen egy félkész ház áll (az ingatlan-nyilvántartásban telekként van nyilvántartva), helyesen értelmezem-e az szja-törvényt, hogy az eladási ár 75 százalékával csökkentett összege lesz az adóalap, mivel a szerzéskori érték és a ráépítési költség ráforditása nem igazolható pontosan számlákkal (saját munka az építkezésen stb.)? Segítő válaszukat várom, és előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés, szja-fizetés Kérdés

Kedves Válaszadó! Tegyük fel, hogy 2014 júniusában vásároltam egy ingatlant 3,6 millió forintért. Ezt 2017 júniusában elajándékoztam Édesanyámnak 8,5 millió forintért. Ő ezt eladta 6,5 millió forintért 2017 júniusában. Van-e valakinek szja-fizetési kötelezettsége és mennyi? Továbbá, ha Ő ez évben venne egy ingatlant 4,5 millió forintért és azt tovább ajándékozza nekem, akkor mi a tényállás? Válaszát előre is köszönöm!

Vadászrész megítélése az szja rendszerében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vadásztársaság magánszemély tagjai a vadászat során az elejtett vadból részesülnek(vadászrész). A személyijövedelemadó-törvény 7. § (1) bekezdésének d) pontja értelmében nem számít adóalapba tartozó bevételnek a tagdíjra tekintettel a vállalkozási tevékenységet nem folytató egyesület által a magánszemély részére nyújtott szolgáltatás, ha azt alapszabály alapján, cél szerinti tevékenységgel összefüggésben nyújtják. Kérdésem, hogy az egyesület által a magánszemélynek nyújtott szolgáltatás csak a tagdíj mértékéig nem adóalapba tartozó bevétel, vagy a nyújtott szolgáltatás értékhatár nélkül adóalapba nem tartozó bevétel? A tagdíj 150 ezer forint, az egyesület által nyújtott szolgáltatás ellenértéke 250 ezer forint. Keletkezik-e a magánszemélynek adóköteles bevétele? Válaszát köszönöm szépen.

Biztosított-e a megbízott? Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 09. 01-én egy rendező megbízási szerződést kötött egy alapítvánnyal színdarab betanítására 400 ezer forint megbízási díjért. A szerződés szerint a teljesítés a színdarab első színpadra állításának napja. A kifizetés a teljesítést követő napon történik. A teljesítés 2017. 06. 14-én megtörtént. A megbízás időtartama 287 nap volt (122 nap 2016-ban,165 nap 2017-ben). Egy napra eső megbízási díj 1394 forint, ebből 10 százalék költséghányaddal a jövedelem 1255 forint. Kérdésem, hogy a megbízott biztosítottnak minősül-e ebben az esetben? Kell-e levonni tőle járulékokat? Az 1255 forint napi jövedelem összegét a kifizetéskor, 2017.06.15-én hatályos 1275 forint/nap jövedelemhez kell viszonyítani ahhoz, hogy eldöntsük, a jogviszony biztosítási kötelezettség alá esik-e? Ez esetben a kifizetés nem biztosításköteles, csak személyi jövedelemadót vonunk belőle, mert 1275 forint x 287 nap = 365 925 forint több, mint 400 000 x 0,9 = 360 000 forint Vagy az 1255 forint napi jövedelmet a 2016. 09. 01-2016. 12. 31. közötti időszakra a 2016-ban hatályos 1110 forint napi jövedelemhez kell viszonyítani, majd 2017.01.01-től 2017.06.14-ig az 1275 forinthoz, ekkor a kifizetés már biztosításkötelessé válik, és járulékokat kell levonni az egész időszak vonatkozásában? Mert 1110 forint x 122 nap + 1275 forint x 165 nap = 345 795 forint, ami kevesebb, mint 400 000 x 0,9 = 360 000 forint? Ön szerint melyik variációval kell kiszámolni, hogy mennyi az a 287 napra eső jövedelem, ami még nem esik biztosítási kötelezettség alá? (Minimálbér 30 százalékáról szóló szabály.)

Ingóértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Értékesíteni szeretném 2010-ben vásárolt konyhabútoromat teljes felszereléssel (hútő, mosogatógép, gáz, páraelszívó...) 890 000 forintért. Annak idején a beszerzési ára közel 1,2 millió forint volt. A számlák már nincsenek meg, igazolni ezt sajnos nem tudom. Kérdésként merült fel bennem, ha ezt értékesítem, kell-e adózni utána, annak ellenére, hogy olcsóbban tudom csak eladni? Ha kell, mennyi adóval kell számolnom? Szerintem igazságtalan lenne, ha kellene, csak azért, mert a számlákat nem őriztem meg. Válaszát előre is köszönöm.

Tiszteletdíj kifizetése visszamenőlegesen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vadászó földtulajdonosok közösségének választott képviselőjét évente 100 ezer forint tiszteletdíj illeti meg a tagok döntése alapján. A képviselő évek óta nem vette fel ezt az összeget, most viszont 5 évre visszamenőleg szeretné, ha kifizetnék neki az elmaradt juttatást. Hogyan alakul ebben az esetben a 2017 júniusában kifizetett ( 2013-2017. évekre vonatkozó) tiszteletdíj kifizetésének adózása? Keletkezik-e biztosítási jogviszony? Milyen adók és járulékok terhelik a kifizetőt és a magánszemélyt? Bevallható-e a teljes összeg a 2017. júniusi 08-as bevallásban? Számolható-e el gépkocsi költségtérítés a kapott jövedelemmel szemben? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Egyéni vállalkozó részvényszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy egyéni vállalkozó (evás) magánszemély szerezhet-e üzletrészt egyéni vállalkozói jogállásában? Egy zrt.-ben szeretne részvényt vásárolni. Az üzletrész értékét a vállalkozói számláról utalná át. Ilyen esetben, amikor osztalékfizetés történik a cégből, amiben üzletrészt szerzett, akkor a kifizetőnek nem kell szja-t/ehót levonnia? Igazolnia kell valamilyen formában a jogállását, hogy ő egyéni vállalkozó, és ott bevételként a kapott osztalékot elszámolja? Vagy az egész, amit leírtam, nem lehetséges, és csak magánszemélyként vásárolhat üzletrészt? (Ha például a cégjegyzékben feltüntetik egy kft. tulajdonosait, ott miként látszódik, hogy ő milyen jogállásukban tulajdonosok, adószám van adóazonosító helyett?) Elnézést, ha értelmetlen, amit kérdezek, de érdekel, hogy ez lehetséges-e. Köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, akinek 4 gyermeke van. Ez a személy ingatlant ad bérbe egy kft.-nek, és a bérbeadásról havi számlát állít ki a kft. részére. A magánszemély a havi 10%-os költségelszámolást veszi igénybe (és nem a tételeset). Amennyiben jól tudjuk, főszabály szerint a számla végösszegéből a szja-t (15%) és ehót (14%) a bérleti díj 90%-a után vonni kell, és ezen járulék befizetéséért a kifizető, tehát a kft. felel (ennek kérem megerősítését). Egyes kérdésünk, hogy amennyiben a gyermekek miatt a bérbeadó magánszemélynek nincs szja-fizetési kötelezettsége, azt két sorban fel kell-e tüntetni a számlán (például egy sor az szja összege, a következő sorban a kedvezmény ugyanannyi), vagy egyszerűen a számlán az szja-t nem tüntetjük fel? Második kérdésünk pedig az lenne, hogy általánosságban véve a bérbeadó magánszemély nyilatkozhat-e arról, hogy ne vonjunk semmit (sem szja-t, sem ehót) és majd ő ezen befizetési kötelezettségeinek eleget tesz (függetlenül a gyermekek számától)? Segítségét előre is köszönöm!

Osztalék adózása Kérdés

Egy kft. tulajdonosai két osztrák és két magyar állampolgár. A kft. osztalékot fizet. Mennyi ehót és szja-t kell levonni a külföldi állampolgároktól: Az egyik igazolta az illetőségét. a másik nem. Köszönöm a válaszukat.

150 milliárddal több személyi jövedelemadót fizethettek be Cikk

Mintegy 150 milliárd forinttal nagyobb összeg érkezhet személyi jövedelemadó címén az államkincstárba, mint 2010-ben, miközben az akkori szabályokhoz képest most több mint ezermilliárd forinttal kevesebbet szed be az állam a lakosságtól szja-ként – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára.

Lakásvétel, -eladás adózása Kérdés

Svédországban munkaviszonyban lévő, és évek óta ott adózó (bevallást beadó) svéd-magyar állampolgárságú személy (van magyarországii állandó lakcíme, személyigazolványa) Magyarországon lévő lakástulajdont elad, akkor a magyar vagy a svéd szabályok szerint adózik, és melyik országban kell bevallást beadnia? Ha Svédországban kell adóznia, akkor kaphatnék némi információt arról is? Köszönöm.

Tagi kölcsön elengedése kapcsolt felek között vagy tőkésítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben 50-50 százalékban tulajdonos két másik belföldi kft. Az egyik tulajdonos 90 millió forint kamatmentes kölcsönt nyújtott a cégnek. A kérdésem, hogy a kamatmentes kölcsön keletkeztet-e elszámolandó könyvelési tételt bármelyik félnél év végével? Ha a kapott kölcsönt a nyújtó elengedi, milyen adó-, illetve illetékfizetési kötelezettség keletkezik, és melyik félnél hogyan kell ezt könyvelni? Miként kell eljárni, ha a kölcsönt a tőke részévé kívánja tenni a nyújtó, ezt milyen eljárással teheti, és ennek milyen költségei lennének? Válaszát előre is köszönöm!

Álláskeresésre felkészítő program adózása Kérdés

Sziasztok! Abban kérném a segítségeteket, ha a cég átszervezés keretében a dolgozók egy meghatározott csoportjának háromhónapos álláskeresésre felkészítő tréninget szervez/fizet, az az szja-ban hogyan adózik? Egyes meghatározott juttatás lesz, vagy kezelhető adómentesen? A tréning szakmai, nincs szórakoztató elem, viszont nem kapcsolható közvetlenül a munkavégzéshez, készségfejlesztéshez. Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink