2803 találat a(z) szja cimkére

Mobilitási célú lakhatási támogatás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló megfelel a mobilitási célú lakhatási támogatás feltételeinek, a munkáltató a saját lakásában szállásolja el a munkavállalót. Az a kérdésem, hogy hogyan kell adózni a támogatás összegét meghaladó lakhatási támogatás után? Például a lakhatási támogatás havi 51 ezer forint, a fennmaradó összeg, 29 ezer forint. A cég belső szabályzatában csak bizonyos munkakörben foglalkoztatott munkavállalók lakhatását támogatja [szja-törvény 70. § (1) bekezdés ba) pontja]. A nyújtható támogatás összegét meghaladóan a munkavállaló munkaviszonyos jövedelemként adózik, vagy a cég fizeti az adót az egyes meghatározott juttatások adózása szerint? Köszönettel várom válaszát.

Külföldi tanulmányút étkezési költségének adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. elnyerte a Nemzeti Tehetség Program NTP-MOI-15 pályázatát. Ennek értelmében tehetséges fiataloknak szerveztek külföldi művészeti tanulmányutat. A fiatalok semmilyen munkaügyi jogviszonyban nem állnak a kft.-vel. Az útra a kft. ügyvezetője kísérte el őket. Napidíjelszámolás senki esetében nem történt. Az út során elfogyasztott ételekről éttermi számlát hoztak. Az a kérdés merült fel, hogy e számlák után kell-e a kft.-nek bármilyen adót fizetni. Szerintem igen, a kft. vezetése szerint nem. Mivel nem értünk egyet, kérném, hogy válaszát legyen szíves törvényi hivatkozásokkal alátámasztani. Köszönettel: Kenedli Katalin (könyvelő)

Nyeremény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy marketingügynökség megbízást kapott egy londoni központú cégtől magyarországi óvodai rajzpályázat szervezésére. A megbízó által elfogadott költségvetés és megbízás tartalmazza a tárgynyeremények költségét, de a nyereményadó összegét nem. Kinek kell megfizetnie a tárgynyeremények utáni adót: a megrendelőnek vagy az ügynökségnek?

Haszonélvezeti jog adózása Kérdés

2002-ben édesanyám nekem ajándékozott egy földterületet, az ajándékozási szerződésben az ingatlan együttes forgalmi értékét 9000 forint/aranykoronában jelölték meg. Sajnos az illetékpapírok elvesztek, így nem tudom, milyen érték után fizettem illetéket. 2016-ban eladtuk a földterületet egy magánszemélynek, aki mezőgazdasági műveléssel foglalkozik. Gondom az adózással van. Úgy gondolom, a szerzéskori értékem a földterület 2002-es együttes forgalmi értéke, csökkentve édesanyám haszonélvezeti jogának akkori értékével. Ezt az értéket kell levonom az eladási árból, majd – mivel 14 év eltelt az eladásig – a törvény szerinti 90 százalékkal csökkenteni azt, és így megkapom a jövedelmet, ebből levonhatok még 200 ezer forintot, és ez az adóalapom. Jól gondolom? Édesanyám esetében pedig a vagyoni értékű jog után kapott összeg mind adóalapot képez?

Szja-bevallás: még dönthet az 1 százalékokról, a részletfizetésről, az önkéntes pénztári utalásról Cikk

Az új internetes e-SZJA felületen keresztül – mely a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapjáról elérhető – a legegyszerűbb átnézni, elfogadni vagy akár kiegészíteni az szja-bevallási tervezetet. Sőt még az 1+1 százalékról dönteni is itt lehet a leggyorsabban hiba nélkül. A rendszer használatához csupán ügyfélkapus regisztráció szükséges, így akinek még nincs, mindig nem késő Ügyfélkaput nyitni.

Jogdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jogdíj bevételt eddig mint magánszemélynek önálló jövedelemként utaltuk, levonva az szja- és az eho-kötelezettségeket. Most viszont a jogutód úgy döntött, egyéni vállakozó lesz kata adózásban, és számlát ad nekünk a jogdíjról. Az a konkrét kérdésem: ebben az esetben vonjunk le szja és ehót is fizessünk, vagy a kata ezt most kiváltja? Köszönöm. http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_4_KATA_sir#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice

Bírósági ítélet alapján fizetendő összegek adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelemnek jogellenes felmentéssel szüntették meg a munkaviszonyát, ezért ezen a címen ítélt meg a bíróság neki 7 havi átlagkeresetnek megfelelő összeget és 20 munkanap szabadidő-megváltást, valamint a szabadidő-megváltáshoz kötődően késedelmi kamatot. Kérdésem, hogy az ilyen kifizetések kapcsán milyen adófizetési kötelezettségek merülnek fel?

Lakóingatlan bérbeadása, építményadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Magánszemélyként lakást adok bérbe, és az szja-törvény szerint tételes költségelszámolással adózok. A város önkormányzata – ahol a lakást kiadom – négyzetméterenkénti építményadót vetett ki arra, aki nem él a városban életvitelszerűen, ez az összeg esetemben évi 60 ezer forint. Az érdekelne, hogy mivel adózom az ingatlan után, ez az összeg leírható-e költségként, vagy ugyanazon ingatlanra duplán adózom? Köszönöm előre is a válaszát, tisztelettel.

Jogutód katásként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni, hogy kata adózást választotta egy jogutód, aki egyéb művészeti tevékenységről ad részünkre számlát a jogdíj elszámolása kapcsán. Ebben az esetben én levonok tőle még szja-t és ehót, úgy mint amikor magánszemélyként számoltam el vele, vagy egyáltalán befogadhatom a számlát tőle? Ő egy jogutód. Köszönöm a segítségét.

Itt a legújabb adócsomag! Benyújtotta Varga a törvényjavaslatot Cikk

Benyújtotta a nemzetgazdasági miniszter az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot.

Teendők, ha a NAV közreműködése nélkül kell beadni a bevallást Cikk

Mit kell tudni az adóhatóság közreműködése nélkül készített bevallásról? Összefoglaltuk.

Adózás örökölt lakóház eladása után Kérdés

Egy hitellel terhelt lakóház eladása esetén az eladási ár 10 millió 500 ezer forint, a vételárból az eladó visszafizetett 4 millió forintot. A lakóház szerzéskori értéke (2011. évi hagyatéki végzés szerint) 10 millió 890 ezer forint volt. Kérdésem, hogy terheli-e szja-kötelezettség az eladót?

Bonyolult családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megerősítést szeretnék kérni. Adott egy egyedülálló anyuka két gyermekkel, bejelentett állással. Teherbe esik a harmadik gyermekkel (aki 2016. 09. hóban megszületik). 2016. 03. hótól jogosulttá válik a háromgyermekes családi kedvezményre, de igénybe veszi az egyedülállósági családi pótlékot is. 2016. 05. hóban férjhez megy (innentől már nem kér egyedülállók családi pótlékát), a férje veszi igénybe a háromgyermekes családi kedvezményt, amihez közösen – a járulékalapokkal együtt – meg is van az adóalapjuk. Biztos, hogy jól gondolom, hogy az anyukának, mivel neki már 2016. 03. hótól jár a háromgyermekes családi kedvezmény, több mint 2 millió forinttal nagyobb összegre érvényesítheti közösen a férjével a családi kedvezményt, mint a férje (aki csak 2016. 06. hótól érvényesít) így lényegében közösen ugyan, de 10 hónapra is igénybe vehetik a háromgyermekes családi adókedvezményt (2016. 01-02. hóra pedig a második gyerekre az anyuka), s így együtt jelentős adó- és járulékkedvezményben részesülnek?

Termőföldből átminősített ingatlan adózása Kérdés

Egy adószámos magánszemély földterületet szeretne megvásárolni, és építési telkekként továbbértékesíteni. A terület jelenleg termőföld, a jelenlegi tulajdonosa vonja ki művelés alól, ezután értékesíti a magánszemély felé. A földterületet tehát nem a magánszemély vonja ki művelés alól, már úgy vásárolja meg, viszont a kivonás még csak idén történik majd meg. Az szja-törvény 62/A § c) pontja alapján nem egyértelmű számomra, hogy ebben az esetben, továbbértékesítés esetén művelés alól kivett területként kell-e kezelni az ingatlanokat, vagy építési telekként. Amennyiben a földterület jelenlegi tulajdonosa a termőföld tulajdonjogát a termőföld végleges más célú hasznosításának engedélyezéséről szóló ingatlanügyi hatósági döntés jogerőre emelkedése napját megelőző öt évnél régebben szerezte meg, akkor értelmezésem szerint ez az értékesítés (tehát amikor a magánszemély megveszi az ingatlant) nem minősül termőföldből átminősített ingatlanértékesítésnek. Viszont a továbbértékesítés időpontjában valószínűleg még nem fog eltelni öt év az átminősítésről szóló döntés meghozatalának napjától. Kérdés tehát, hogy továbbértékesítés esetén művelés alól kivett terület vagy építési telek továbbértékesítése történik-e? Várom szíves válaszukat. Köszönettel.

Szja ingatlaneladás esetén Kérdés

Magánszemély 2014-ben vásárolt egy lakást, melyet 2016-ban eladott. 2016-ban a lakáseladás értékében vásárolt 3 darab ingatlant (kettő lakás, egy nem lakás), így pénzbeli jövedelme nem maradt. Kell-e szja-t fizetnie? Segítségét köszönöm: Ildi

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink