2541 találat a(z) számla cimkére

Szálláshely-szolgáltatást közvető számlázása, áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általam most átvett cég ügyében kérném a segítségét. Egy utazásközvetítő iroda szálláshely-szolgáltatást értékesít (kimenő számlára: "külföldi szálláshely értékesítés" feltüntetésével) adóalanyoknak és magánszemélykenek egyaránt MAA 0 áfa felszámítása nélkül, a "számla közvetített szolgáltatást tartalmaz" megjegyzéssel. A szálláshely-szolgáltatást egy szlovák utazási iroda közösségi adóalanytól veszi igénybe, aki a szállásokat a közösség különböző országaiban biztosítja, tehát az ingatlan, ahol az utas szállása lesz, ténylegesen a közösség bármelyik tagállama lehet. A magyar utazásközvetítő iroda közösségi bevallást eddig nem adott be egyetlen ügyletre sem. Konkrétan egy ügylet: a magyar utazásközvetítő a szlovák utazásközvetítől kap számlát áfa felszámítása nélkül. A szlovák számlán fel van tüntetve a szlovák iroda közösségi adószáma, megjegyzésben a magánszemély utas neve és hogy Rómában vesz igénybe szállást 4 napra. A magyar utazási iroda erről nem adott be közösségi áfabevallást se szlovák közösségi adószámmal, se olasz közösségi adószámmal. Ugyanakkor a magyar cég továbbszámlázta kicsit emeltebb áron a szlovák cég számláját egy magyar adóalany CÉG felé, áfamentesen, feltüntetve a számlán a római hotel nevét és szintén a szállás 4 napját, de a magánszemély neve már nem szerepel sehol. A kérdésem az, hogy biztosan jó ez így? Közösségi bevallást nem kellett volna beadni az ingatlan fekvése szerint? Köszönöm a válaszát előre is!

Katás egyéni vállalkozó kivitelezés Kérdés

Üdvözlöm! Kérdésem kivitelezéssel kapcsolatos, számlázási tájékoztatást szeretnék kérni. Festő, villanyszerelő katás egyéni vállalkozó a munkadíjon felül a munkavégzéshez szükséges anyagot és annak kiszállítását milyen formában, milyen megnevezéssel és milyen övtj számmal tudja kiszámlázni? Az övtj szám szükséges a számlára? A számla mellé szükséges csatolni az anyagokról szóló saját nevére kiállított számlát, vagy mivel szerződésben vállalt költségről van szó, az nem szükséges, és nem is kérhető? Szíves válaszát nagyon köszönöm

Külföldi cég Magyarországon szerel Kérdés

Magyarországi helyiségben egy magyarországi cégnek számlázva egy szlovén cég polcok összeszerelését végzi. A számlát a szlovén cég EUR-ban, áfa nélkül küldi. Eddig az volt a gyakorlat, hogy "normál" EU áfaként jelentettük, azaz a befizetendő és a levonható oldalra is beraktuk az áfa összegét. Kérdésem, hogy ez így helyes-e? A munka kb. egy évig tart.

Magánszemély támogatása nonprofit kft.-nek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély támogatást (adományt) adna nonprofit kft.-nek. Hogyan kell ezt elszámolni a nonprofit kft.-nél? Áfaalap, kell-e róla számlát kiállítani? Milyen bevételnek számít? Köszönöm!

Áfa-regisztrált felé történő számlázás. Kérdés

T. Szakértő! Ügyfelem egy áfa-regisztrált német cég felé állít ki számlát, mely cég napelempark kiépítésével foglalkozik. Ügyfelem az alábbi tevékenységekre állít ki számlát: "szintezés (földmunkálatok), kábeltelepítések anyagokkal együtt, földalatti kábelek tesztelése, csatornakiegyenlítés, illetve van amin csak a mérföldkő van megnevezve, de ezekben is minden, az anyagok is meg a munkálatok is beletartoznak" Egyene sadózással, vagy fordított adóval kiállított számla a helyes?

Székhelycím-változás helyrajziszám-változás nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Zrt. tulajdonosa határozatot kapott 2019.03.06-án, hogy a székhelyként korábban használt címe megváltozott (ugyanazon a helyrajzi számon), mely határozat módosításra került 2019.04.10-én. Az ügyvéd megbízást kapott 2019.05.10-én a határozatok alapján a székhelycímváltozás átvezetésére, de a bejegyzés csak 2019.07.18-án történt meg. Kérdéseim: 1. Mikortól köteles a zrt. az új címet használni? 2. A „helytelen” címmel kiállított vevő számlákat a zrt.-nek javítania kell-e? 3. A „helytelen” címmel befogadott számlákat a zrt.-nek javíttatnia kell-e? 4. Áfalevonhatóság szempontjából számít-e, ha valamely időszakra a „helytelen” cím szerepel a befogadott számlán? Előre is köszönöm válaszukat!

Ingatlanértékesítést cég fizeti ki Kérdés

T. Szakértő! Építőipari vállalkozás (kft.) vagyunk. Társasházat, illetve magánházat építünk, értékesítünk. Az elmúlt hónapokban az alábbi helyzettel szembesültünk: adásvételi szerződést kötöttünk egy magánszeméllyel lakás építésére. Szerződés szerinti díjbekérőt, majd előlegszámlákat állítunk ki a részére (5 százalékos áfatartalommal), de a pénzt nem a magánszemély utalja át nekünk, hanem annak valamilyen vállalkozása (vagy egyéni vállalkozóként utal vagy valamilyen cég, amiben érdekeltsége van). Helyesen számlázunk-e, ha az adásvételi szerződésben lévő magánszemélynek állítjuk ki az 5 százalékos áfás előlegszámlát, nem pedig annak a cégnek, aki utalt nekünk? Ha a cégnek kellene számláznunk, akkor azt milyen áfakulccsal kell tenni, és milyen jogcímen számlázzunk annak a cégnek? Ha ez csak tévedés volt a vevő részéről, akkor ezt hogyan lehet korrigálni? Köszönettel!

EU-n belüli beszerzés áfa felszámításával. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét, mi a helyes kezelése azon számláknak, melyet egy EU adószámmal rendelkező nonprofit szervezet helyi áfa felszámításával kap, EU-n belüli, Magyarországon kívüli, ugyancsak EU adószámmal rendelkező adóalanytól igénybe vett szolgáltatásról? Segítségét előre is köszönöm.

Ingatlaneladás számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ha egy generálkivitelező magánszemélyeknek ingatlan értékesít, helyesen hogyan kell számát kiállítani? A szerződésben foglaló és 1 vagy 2 vételárrészlet van, majd az utolsó részletet a bank fizeti, a magánszemély hitele. A vételárrészlet megfizetésére általában időpont van megadva. Például: a második vételárrészletet legkésőbb 2019.08.31-ig fizeti meg. Mi a helyes eljárás, ha előlegszámlákat állít ki a generálkivitelező a vevők felé és az utolsó vételárrészletnél állítja ki a végszámlát az ingatlanértékesítésről a birtokbaadás napjával? Vagy a foglalóról és a részteljesítésekről is számlát állít ki és a 4-5 db számla összege adja ki az ingatlan vételárát? Válaszát előre is köszönöm!

Különbözeti áfás adóalany előlegelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használt autó értékesítésével foglalkozó adóalany előleget kapott az egyik gépkocsi megvásárlására. Az előleget magánszemély fizette, ő lesz a gépkocsi vásárlója is. Különbözeti adózás alá eső ügylet esetén mi a teendő befolyt előleg esetén, mivel itt még nem ismeretes az adóalap, a befolyt összeget tartalmazó áfatartalom? Az áfatörvény 59. §-a alapján a befolyt összeg előlegnek minősül, mely után áfafizetési kötelezettség merül fel. A befolyt összegről 27 százalékot tartalmazó előlegszámlát kell kiállítani, annak ellenére, hogy az áfatartalom nagy valószínűséggel sokkal alacsonyabb lesz? A gépkocsi értékesítésekor kerül elszámolásra az előleg többlet áfája? Ha ebben az esetben nem kell 27 százalékos áfát fizetni a befolyt előlegre, akkor az áfatörvény 159. § (2) bekezdése értelmében lehetséges, hogy nem kell számlát sem kiállítani? Az adóalany magánszemélytől kapja az előleget, és nem éri el a 900 000 forintot. Az összeg bankon keresztül kerül utalásra, ez elfogadható számviteli bizonylatnak? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel.

Import fuvar számlázása belföldi adóalanynak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunkat megbízta egy belföldi társaság egy harmadik országból (Svájc) – EU-ba (Románia) történő fuvarozással. A számlát ebben az esetben a belföldi partnerünknek 27 százalék áfával növelten, vagy az import vámolás miatt áfamentesen kell kiállítsuk? Köszönöm

Családi gazdaság – traktor értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság egyik tagja (nem a vezető) a családi gazdaság megalakulásakor (2012) bevitt a gazdaságba egy traktort. Adószáma nincs, mivel csak a családi gazdálkodás vezetője értékesít. Kérdésem, hogy milyen bizonylatot kell kiállítani (adásvételi szerződés?), és az eladásból származó bevétel a családi gazdálkodás bevételének minősül-e? Válaszát előre is köszönöm.

Beszállítónál maradó szerszám Kérdés

Tisztelt Szakértők! Vállalatunk egy német beszállítótól megvásárol egy szerszámot, ami ott marad nála, azon gyárt számunkra alapanyagot. A cégünk felhelyez rá egy a tulajdonjogunkat meghatározó fémtáblát, illetve felleltározza azt a szükséges időközönként. Nincs Németországban áfaregisztrációja cégünknek. Ebben az esetben a német beszállító egy német előzetes áfát tartalmazó számlát fog kibocsátani, melynek áfatartalmát az ELEKÁFA bevallásban tudom visszaigényelni? Köszönöm megtisztelő válaszukat előre is! Üdv: Zsuzsa

Ügynöki jutalék Kérdés

Cégünk osztrák cég termékeinek forgalmazásában segít. Ezért jutalékot kapunk.Az elszámolt időszak 2018.11.01-2019.06.30. Jól tudom, hogy áfát nem kell felszámolni? Mivel július hónapban történik a számlázás, akkor július a teljesítés hónapja is. Kérem a megerősítésüket!

Harmadik országbeli cég ingatlan (lakás)vásárlása Kérdés

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Harmadik országban (például USA, Kanada) bejegyzett székhellyel rendelkező gazdasági társaság magyarországi lakóingatlant vásárolna. Ehhez magyarországi fióktelep létesítése szükséges, amelyet megalapított. A vásárlás után a lakóingatlant bérbe kívánják adni, amely során, mint gazdasági tevékenység miatt számlát kell kiállítani. Alaphelyzetben a magyarországi fióktelep kibocsáthatja-e a számlát, bár nem minősül az ingatlan tulajdonosának? Mi a helyzet, ha a lakás megvásárlása után záros határidőn belül a külföldi társaság megszűnteti (végelszámolás alá vonja) a magyarországi fióktelephelyét? Befolyásolja-e ezen eljárása a tulajdonjogát? Nyilván a későbbiekben a teljesítés helye az ingatlan fekvése, azaz Magyarország és a magyar adójog lesz a számlázásra, adózásra az irányadó, nem EGT-beli cégnek magyar adószám kiváltása szükséges lesz? Persze itt még a kettős adóztatás elkerülésére vonatkozó jogszabály és szerződés is szerepet kaphat? Fáradozásukat köszönöm. Tisztelettel Boronkay László

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink