2541 találat a(z) számla cimkére
A magyar cégek kérik a leggyorsabban a számla kiegyenlítését Kelet-Európában Cikk
Rekordmértékben, húsz százalékkal nőtt a hitelezés a magyar cégek körében az egy évvel korábbi szinthez képest az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint. Az 1500 magyar és kelet-európai vállalat bevonásával készült, Fizetési Szokások Barométere című tanulmány szerint míg tavaly a vállalatközi kereskedelemben a tranzakciók 59,1 százaléka, addig az idén 77,8 százaléka történt hitelre. Ezzel Magyarország a harmadik helyen áll a régióban Csehország és Szlovákia után.
Koszovó, termékértékesítés, szolgáltatás nyújtása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünktől a Külgazdasági és Külügyminisztérium megrendelte egy szobor felállítását Prizrenben. A kérdésem az lenne ezzel az ügylettel kapcsolatban, hogy a számlát a minisztériumnak magyar áfával vagy mentesen kell kiállítani? Ha mentesen, milyen hivatkozás kell, hogy szerepeljen az általunk kiállított számlán?
Fordított adózású termékhez kapcsolódó szolgáltatás Kérdés
Fordított adózású termékek (acéllemezek) és egyenes adózású termékek (például csavarok, szendvicspanelek) együttes értékesítésénél ha kiszállítást is végzünk, akkor a számlán a szállítást milyen áfakulccsal kell szerepeltetni?
A számlák 22 százalékát késve fizetik Magyarországon Cikk
Tavalyhoz képest egy százalékponttal javult a fizetési morál, a régióban viszont gyorsabb a javulás – derült ki az EOS Csoport idei, fizetési szokásokat vizsgáló kutatásából.
Áfa alanyi mentes adóalany eszköz értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfa alanyi mentes társaság értékesíti a korábban magánszemélytől áfamentesen vásárolt büfékocsit. A büfékocsi nem rendelkezik forgalmi rendszámmal. Kérdezem, hogy az értékesítésre kerülő eszközt áfával, vagy áfamentesen kell kiszámlázni? Köszönettel!
Diákszövetkezettől igénybe vett munka Kérdés
Egy társaságtól kaptam könyvelésre számlát, valamelyik diákszövetkezettől kapták, a tartalma -20 óra fizikai munka. Be kell jelenteni az itt dolgozott diákokat a 19TMUNK nyomtatványon? Vagy ez nem munkaerő-kölcsönzésnek minősül, hanem szolgáltatás?
Pénztárgép használata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy tisztítószereket és takarítási eszközöket forgalmazó nagykereskedés a raktárában (nincs egyéb kisker üzlete) készpénzben is kiszolgál vevőket, egyéni vásárlókat. Kérdésünk, hogy a készpénzes vásárláshoz kapcsolódóan kötelező-e a pénztárgép-használat, amennyiben minden készpénzes értékesítésről is készül számla, mely természetesen megjelenik a pénztárban is. A használt szoftver tartalmazza a bolti kiskereskedelmi modult melyet az ilyen jellegű értékesítéseknél használnak. Segítségüket előre is köszönöm
Evás időszakban beszezett ingatlan értékesítése evából kilépés után Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2003-ban eva alatt működő kft. irodát vásárolt. 2019. januártól visszajelentkezett a tao alá a cég, áfaalanyiságot választva.Az irodát értékesíteni szeretné, kérdésem, ha nem választotta ingatlanra vonatkozóan az áfakört, hogyan kell a számlát kiállítania? Segítségüket megköszönve! Juhászné
Katás egyéni vállalkozó táppénzen Kérdés
Katás egyéni vállalkozónak heti 36 órát meghaladó munkaviszonya van. A munkahelyén betegszabin, majd táppénzen van. A kérdésem, hogy ilyen esetben az egyéni vállalkozásában állíthat-e ki számlát erre az időszakra. A vállalkozásban erre az időszakra is megfizeti a 25 ezer forintot.
Számla kiszállítás esetén Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az alábbi kérdésben szeretném segítségét kérni: Vendéglátós ügyfelünk pizzarendelés esetén kiszállítja a pizzát. Ahhoz, hogy a kiszállított pizza mellé a számlát is oda tudja adni a megrendelőnek, azt előre be kell ütnie a pénztárgépbe. Mi van akkor, ha nem fizetik ki mégsem a pizzát (tehát nem veszik át)? Helyesen oldja meg, hogy a hiány elkerülése végett az átvételig a beütött összeget kiveszi a kasszából, és hogy ne legyen hiány egy esetleges ellenőrzéskor? Mi ilyen esetben a szabályos megoldás?
Romániában teljesült szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni az állásfoglalását: hogyan járunk el helyesen a vevői számla kiállítása során, ha egy magyar székhelyű cég Romániában rendelkezik ingatlannal, melyet bérbead szintén magyar cégnek. A bérbeadó rendelkezik román adószámmal. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária
Árverésből vásárolt ingó vagyontárgy ÁFA kérdése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi áfaalany árverésen, végrehajtásból vásárol 100 ezer forintot meghaladó értékű ingó vagyontárgyat (mezőgazdasági gépet). Az áfatörvény 16 §-a alapján a termék értékesítésére, szolgáltatás nyújtására nincs befolyással, ha az szerződéskötés, jogszabályi rendelkezés, bírósági és más hatósági határozat (végzés) alapján, illetőleg árverés útján történik. Szintén az áfatörvény rendelkezése mondja ki, a 142. § (1) bekezdés g) pontjában, hogy akkor fordított áfás a számlázás, ha a az értékesítő adóalany felszámolási vagy bármely más, fizetésképtelenségét jogerősen megállapító eljárás hatálya alatt áll. A végrehajtási eljárás a csődtörvény alapján nem minősül ennek. Kérdésem az lenne, hogy az árverési eladónak áfával növelten, vagy a fordított áfa szabályai szerint kell-e a számlát kiállítania. Illetve, ha az adós nem állít ki számlát, az árverési vevő, a jegyzőkönyv alapján élhet-e az áfalevonási jogával? Ha fordított áfával kell kiállítani, ezt melyik jogszabály alapján kell megtenni? Köszönettel
Külföldi szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sportszövetségünk nemzetközi versenyt szervezett az év során. Az ernyőszervezetként működő nemzetközi szövetség az ilyen versenyek rendezésekor kiköti, hogy mennyi nevezési díj szedhető be a résztvevő sportolóktól és kísérőiktől. A versenyrendezés alapját adó szerződésben azt is rögzítettük, hogy a nemzetközi szövetség jogosult minden résztvevő után egy bizonyos összeg számlázására a rendező (tehát szövetségünk) felé. Ez a szerződésben részvételi díjként került rögzítésre. A nemzetközi szövetség ennek fejében technikai szolgáltatásokat (nevezések kezelése, pénzforgalom, technikai feltételek biztosítása) biztosít. Szervezetünk működési formája egyesület, ugyanakkor rendelkezünk üzleti tevékenységgel is, havi áfabevallók vagyunk. A felek közötti szerződésben adószámunkat is rögzítettük. A belga székhelyű nemzetközi szövetség ennek ellenére a részvételi díjat illetően olyan számlát bocsátott ki számunkra, amely belgiumi mértékű áfát tartalmaz. Értelmezésünk szerint itt az áfatörvény 36. §-a (szervezetünk adóalany, mivel rendelkezik adószámmal), illetve 37. §-a irányadó (a teljesítési hely a szolgáltatás igénybevevőjének székhelye), így a nemzetközi szervezet hibásan számlázott. A számlát nettó módon kellett volna kiállítani, illetve az áfa összegét a magyar áfamérték szerint nekünk kell megfizetni. Kérem állásfoglalását, hogy levezetésünk helyes-e, illetve ilyen státuszú vevő (nonprofit egyesület) esetén lehetséges-e más megoldás.
Gépjármű beszerzése egyéni vállalkozónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (szja alá tartozó) tehergépkocsit vásárol, mely az áfa szempontjából VTZSZ:8703 alá tartozik, tehát sem a beszerzés, sem az üzemanyag áfája nem vonható le. Ha gazdálkodó szevezetként vásárolja meg, akkor mentesül a vagyonszerzési illeték alól, ugyanakkor könyveiben elég csak nyilvántartania vagy aktiválnia is kell? Ha ugyanezt a gépjárművet kata alá tartozó egyéni vállalkozó vásárolja meg, akkor ő mentesülhet-e vagyonszerzési illeték alól? Majdani értékesitéskor hogyan (áfás v. nem) állitja ki a számlát az szja alá tartozó vállalkozó és hogyan a kata hatálya alá tartozó vállalkozó? Katás bevétel lesz-e? Köszönettel és üdvözlettel!
Masszőr PTGSZLAH Kérdés
Tisztelt Szakértő, A kérdésem az lenne, hogy a masszőr, aki pénztárgép használatára kötelezett, de ezt számla kibocsátásával váltja ki, minden esetben köteles-e a PTGSZLAH nyomtatványon minden hónap 15-éig jelenteni a számláit? Előző könyvelő egy adózónás cikkre hivatkozva eddig nem jelentette őket, amiben ezt írja a válaszoló szakértő: Azon vállalkozók, akik pénztárgép-használatra kötelezettek, de ennek ellenére számlát állítanak ki, kötelesek az adott hónapot követő hónap 15-éig napjáig ezen számlákról adatot szolgáltatni (már amennyiben a számlát a nyugta helyett állítja ki és nem kötelező részére a számla kiállítása). Én ezt úgy értelmezem, ha magánszemélynek állít ki, aki nem adóalany, azt jelenteni kell. Ha jelenteni kell akkor azt visszamenőleg 5 évre meg kell tenni? Köszönettel: Gubányi Anett