hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Belengette Varga Mihály az alanyi áfamentes határ emelését, ez lett belőle

  • adozona.hu
4

Azt gondolta az adózó, ha Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta tavaly november elején, hogy tizenkétmillió forint lehet a legkisebb vállalkozásoknál az adómentesség felső összeghatára az áfában, akkor az már 2018 januárjától úgy is lesz, ez viszont nem következett be. Ugyan időben korrigálta az áfastátuszát áfakörösre a NAV-nál, a számlázó programja áfamentes bizonylatokat bocsátott ki. Hogyan tudja korrigálni a hibát? – kérdezte olvasónk. Dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Az adózó 2018-ra alanyi adómentesként jelentkezett be, a nemzetgazdasági miniszter által tavaly november elején belengetett 12 millió forintos alanyi mentes határra számítva. Felismerve, hogy az alanyi mentes határ továbbra is 8 millió forint maradt, és hogy az év elejétől áfakörös lett, a NAV adóalany-nyilvántartásával visszamenőleg rendezte a státuszát. Az elektronikus számlakiállítás során viszont mégis 1-es áfakódú adószámot tüntetett fel a számláin a számítógépes program. A bizonylatokat le is pecsételte az adózó, a pecséten 2-es áfakódú az adószám – részletezte a bakit olvasónk. Levonhatja-e szabályosan a befogadó az ilyen számla áfáját? Ha nem, hogyan kell korrigálnia a hibát a kibocsátónak? – kérdezte.

Szakértőnk elöljáróban felhívta a figyelmet arra, hogy egzakt választ csak a tényállás teljeskörű ismeretében lehet adni a kérdésre.

Önmagában a hibás adószám javítása nem elegendő az adólevonási jog biztosításához, ha a számla az áthárított adó összegét nem tartalmazza (ez a kérdésből nem derül ki egyértelműen, de mivel eredetileg alanyi adómentesség hatálya alatt tevékenykedőnek gondolta magát az adózó, feltételezhetően áfa nélkül számlázott). Vagy sztornírozni kell az eredeti számlát és újat kell kibocsátani, vagy korrekciós bizonylatot (számlával egy tekintet alá eső okirat) kell kiállítani, mely az eredeti számlára hivatkozva tartalmazza a szükséges javításokat (számla adatának megnevezése, amelyet a módosítás érint, valamint a módosítás természete, illetőleg annak számszerű hatása, ha van ilyen, lásd az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 170. paragrafusát).

A NAV 3012/2017. útmutatója értelmében arra nincs mód, hogy a számítógéppel kiállított számlát az adózó kézzel javítsa, tehát ha „csak” az adószámot kell a gépi számlán javítani a „felülpecsételés” helyett, abban az esetben is a fent írt módozatok tekinthetők elfogadható korrekciónak.

Mit ígért Varga Mihály?

Tizenkét millió forint lehet a legkisebb vállalkozásoknál az adómentesség felső összeghatára az áfában – mondta Varga Mihály 2017. november 5-én az MTI-nek adott nyilatkozatában.

Hozzátette: tekintettel arra, hogy Magyarország csatlakozási szerződésében az alanyi áfamentesség maximális értékhatárát 8,8 millió forintban rögzítették, az összeghatár ilyen mértékű emeléséhez ugyanis az Európai Unió engedélyére is szükség van, a kormány derogációs kérelmet nyújtott be az Európai Bizottságnak, s akár már 2019. január 1-jétől életbe léphet az új szabályozás.

Ha Brüsszel hozzájárul a magyar kormány kéréséhez, akkor az 25 milliárd forintos megtakarítást eredményez a kisvállalkozóknak, és azt, hogy az érintettek egy évben egyszer, 10-15 perc alatt letudhatják az adóhatósággal szembeni elszámolási kötelezettségüket.

Több mint 605 ezer adózónak jelenthet könnyebbséget az, ha az alanyi áfamentesség jelenlegi 8 millió forintos felső határa 12 millió forintra nőne. Az összeg megegyezik a kata bevételi határával, amellyel az unióban is példaértékű lehet a magyarországi kisvállalkozók minimális adóadminisztrációja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (4)
QUO VADIS

... szerintem az újságírók összekeverték a KATA 12 milliós bevételi határ növelését, az EU-s engedélyhez kötött alanyi áfamentesség határának 12 millió forintra történő emelési szándékával... sajnos gyakran találkozni olyan hírekkel, ahol a szerkesztők/újságírók olyan témákba nyúlnak ahol szükséges lenne a fogalmak jelentésének ismerete... a fenti alcím, azon része amely "adómentesség felső összeghatára az áfában, akkor az már 2018 januárjától úgy is lesz" úgy vélem megerősíti ezen véleményemet... egyszerűen el kellene olvasni Varga Mihály MTI-nek adott nyilatkozatát... és megérteni az olvasottakat...

Ruszin Zsolt

A mondatkapcsolásból számomra egyértelmű, hogy a "belengetés" és a "következmény" között hátrányos logikai összefüggésre célzott a cikk címe, mert Varga Mihály valamilyenfajta hibát követett el:

Belengette => baj lett belőle.

Így a főcím részrehajló, megtévesztő és a minisztert hibásként állítja be.

Adózóna

Kedves Ruszin Zsolt!

Nem is állítottuk, hogy azt ígérte.

Üdvözlettel: az Adózóna.hu szerkesztősége

Ruszin Zsolt

Varga Mihály sose ígérte a 12 mFt-os alanyi adómentességi határ 2018-tól való emelését.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink