236 találat a(z) rehabilitációs hozzájárulás cimkére

Rehabilitációs hozzájárulás megváltozott munkaképesség esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ön az egyik felvetett kérdésre az alábbi választ adta: A megváltozott munkaképességű munkavállaló az állapotára vonatkozó szakvélemény időbeli hatálya alatt vehető figyelembe a rehabilitációs hozzájárulás vonatkozásban. Ezt nem befolyásolja a nyugdíjazás. Ugyanakkor a 2011. évi CXCI. törvény 38. § (1) bekezdése értelmében akik a komplex felülvizsgálat alól a törvény 38/C §-a alapján mentesültek (mert például 5 évnyire voltak a nyugdíj korhatártól) a rokkantsági ellátás folyósításának a tartama alatt vehetők e szempontból figyelembe. Kérdésem: Hogyan kell figyelembe venni azt a szakvéleményt, melyben az van leírva, hogy felülvizsgálat csak állapotváltozás esetén szükséges (nyugdíjban lévő, illetve nem nyugdíjas dolgozó esetében). Válaszát előre is köszönöm.

Rehabilitációs hozzájárulás – megváltozott munkaképességű munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk rehabilitációs hozzájárulásra kötelezett. Leendő munkavállalónk össz-szervezeti egészségkárosodása 80%, rokkantsági ellátásban részesül, II. rokkantsági csoportba tartozik. Igénybe lehet utána venni a megváltozott munkaképességűek kedvezményét, amennyiben foglalkoztatása a 4 órát meghaladja? Válaszát előre is köszönöm!

1901-es bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Törzsadatok lekérdezésnél több alám tartozó intézménynél tapasztaltam, hogy megváltozott a bevallói típuskód. Olyan intézménynél, amelynek rehabilitációs hozzájárulása és cégautóadója van (vagyis ezeket negyedévente kell beküldeni), viszont havi a bevallói típuskódja, akkor most február 20-áig mit kell beküldeni? Illetve van olyan intézményem is, ahol csak cégautóadó van. Továbbá van olyan is, amelynek a bevallói típuskódja negyedéves, de se rehabja, se céagutóadója nincs, ott elég egy NY nyomtatványt küldeni? Válaszát előre is Köszönöm! Üdv: KM

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két esetről szeretném véleményét kikérni: a. Átlagos állományi létszám: 2018. 1. né 22,3 fő, 2. né 21,6 fő, 3. né 26 fő, 4. né 27 fő. 3. negyedévről 404 ezer forint előleg bevallása megtörtént. Éves összeg számítása: átlagos létszám éves szinten 24,3 fő, tehát nincs fizetési kötelezettség. A 1801 bevalláson éves elszámolással nullát kell bevallani? Hogyan igényelhető vissza az előleg? b. Átlagos állományi létszám: 2018. 1. né 21,3 fő, 2. né 24,3 fő, 3. né 30,7 fő, 4. né 33,3 fő. Éves átlag: 27,4 fő. Alkalmazva 1 fő megváltozott munkaképességű személy 06.18-12.31-ig napi 8 órában, illetve másik személy 05.02-06.29-ig napi 8 órában. 3. negyedévre bevallva 165 ezer forint. Éves összeg megállapítása: 27,4 fő * 5% = 1,4 fő, megváltozott munkaképességű személy: 0,7 fő (1 fő 06.18-12.31-ig, illetve másik fő 05.02-06.29-ig alkalmazva), 1,4-0,7 = 0,7 fő. Éves összeg 1 242 000 Ft/év /4 né * 2 né = 621 ezer Ft, 0,7 * 621 ezer Ft = 435 ezer Ft. Levonva a 3. né-i előleg 435 e Ft - 165 e Ft = 270 e Ft a 1801 bevalláson bevallandó összeg. Helyes-e a számítás? Köszönettel: Kiss Anita

Iskolaszövetkezet – rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az iskolaszövetkezetnek – ahol a tagok nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanulók, hallgatók – kell-e rehabilitációs hozzájárulási adót fizetnie? Amennyiben lehetséges, kérem, törvényi hivatkozással támassza alá válaszát! Segítő válaszát előre is köszönöm!

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulás számítása során 2019.01.01-től a munkaviszonyban (minimum 4 órás) álló nyugdíjas az átlagos statisztikai létszámba beszámít-e? Figyelembe vehetek-e olyan megváltozott munkaképességű dolgozót, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és öregségi nyugdíjat folyósítanak számára? Köszönöm mielőbbi válaszát!

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A létszám megállapításánál jól értelmezem a "munkaügyi statisztikai adatszolgáltatáshoz" című útmutatóból, hogy a szülési szabadságon lévők, a szülési szabadság első napjától, a különböző gyermekgondozási ellátásban részesülők a fizetés nélküli ilyen jogcímű szabadságuk első napjától nem tartoznak bele a felsorolásba? Továbbá az a megbízási jogviszonyos, aki megbízási szerződéssel havi átlagban nem teljesít 60 munkaórát, de be van jelentve a NAV felé és 08-ast küldünk be, ha van minimális bevétele (sosem éri el a minimálbér 30 százalékát) azzal mi a helyzet? Köszönöm válaszát.

Rehabilitációs hozzájárulás 2019. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy 2019. januártól a rehabilitációs hozzájárulásnál figyelembe lehet-e venni 1 főként azt az öregségi nyugdíjban részesülő, megváltozott munkaképességű munkavállalót, akinek a szakvélemény alapján állapota végleges. Mivel az öregségi nyugdíjban részesülők,2019-től nem biztosítottak. Válaszát előre is köszönöm.

Öregségi nyugdíj igénylése visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Csökkentett munkaképességű munkavállalót foglalkoztatunk 2017.08.01. óta. Rokkantsági ellátásban részesül. A mai napon kaptam tőle egy dokumentumot, amit a Csongrád Megyei Kormányhivatal Szegedi Járási Hivatala állított ki, miszerint kérheti az öregségi nyugdíj megállapítását 2018. 07. 26. naptól. Cégünk a munkavállalót a 2018. évben csökkentett munkaképességű munkavállalóként foglalkoztatta rehabkártyával, az ezzel járó szochokedvezménnyel, illetve a rehabilitációs hozzájárulás fizetésének mértékénél is számoltunk vele. Kérdésem a következő: ha ő visszamenőlegesen igényli az öregségi nyugdíjat, akkor cégünknek önrevíziózni kell a tavalyi év érintett hónapjait? Válaszát köszönöm! Hecsei Éva

Nőtt a rehabilitációs hozzájárulás Cikk

A munkaadók által évente fizetendő rehabilitációs hozzájárulás idén az előző évhez képest 8 százalékkal, 1 341 000 forintra emelkedett – közölte a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. csütörtökön az MTI-vel.

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulással kapcsolatosan fordulok Önökhöz kérdésekkel. Először is a kerekítés szabályai kapcsán kötelezően alkalmazandó csökkent képességű munkavállalók létszámának meghatározásában kerekíteni kell a matematika szabályai szerint, avagy egy tizedes jeggyel kell ott is számolni a fizetendő adót? Azaz, ha 1,6 jön ki, akkor az 2*9*aktuális minimálbér, avagy 1,6*9*aktuális minimálbér? A 94. számú NAV-füzet a rehabilitációs hozzájárulásról leírja, hogy az átlagos statisztikai létszámot egy tizedesjegyig kell kerekíteni, de arról nem rendelkezik, hogy a hozzájárulás alapját képező létszámot is ugyanígy kell-e kezelni? Másik kérdés a kölcsönzött munkaerővel kapcsolatos: az említett NAV füzet (és a rehabilitációs hozzájárulásról szóló törvény) szerint nyilatkozat hiányában a kölcsönvevőnél kell utánuk megfizetni az közterhet, de mi van akkor, ha ez a munkaerő iskolaszövetkezeten keresztül dolgozik a cégnél, azaz nappali tagozatos diákokról van szó? Az iskolaszövetkezet szerint utánuk nem kell rehabilitációs hozzájárulást fizetni. Lehetséges, hogy más törvény/rendelkezés alapján ők valóban nem esnek a rehabilitációs hozzájárulás alapját képező átlagos statisztikai létszámba, azaz nem kell őket figyelembe venni? Segítségüket előre is köszönöm.

Megváltozott munkaképességű munkavállaló Kérdés

Két munkáltató által 4-4 órában foglalkoztatott megváltozott munkaképességű munkavállaló (megfelel a munkaképesség-változás a rehabilitációshozzájárulás-kedvezmény szabályainak) után mindkét munkáltató igénybe veheti a rehabkedvezményt? A két munkáltató nem kötött megállapodást munkáltató kijelölésével kapcsolatosan.

Rehabilitációs járulék költségének megjelenítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk havonta zárja könyvelését, és havi jelentéseket szolgáltat a tulajdonosoknak. 2019-re tervezett átlagos statisztikai létszámunk 80 fő, nincs alkalmazásban megváltozott munkaképességű személy. Erre kivetítve 4 fő megváltozott munkaképességű alkalmazottra kivetítve kell meghatároznunk, bevallanunk és megfizetnünk a rehabilitációs hozzájárulás összegét (negyedévente 1 242 000 HUF x 4 / 4 = 1 242 000 HUF). Azzal számolunk tehát, hogy az I-III. negyedévek során ekkora összegeket fogunk a negyedévet követő hó 20-áig bevallani és megfizetni, majd 2020. február 25-éig a fennmaradó 1 242 000 HUF összeget. Kétféle lehetséges esetet vázolok 2019-re vonatkozóan: 1, Minden a tervek szerint zajlik, és a tényleges éves kötelezettségünk a negyedéves előlegek négyszerese, azaz 4 x 1 242 000 HUF = 4 968 000 HUF lesz. 2. Az I-III. negyedév a tervek szerint zajlik, ám a IV. negyedév elején cégünk felvesz 17 fő megváltozott munkaképességű kollégát, akiket legalább 4 órában alkalmaz, így éves szinten megfelelünk a rehabilitációs járulék alóli mentességnek. Kérdésem 1. és 2. eset kapcsán: Helyesen jár-e el cégünk, amikor az I. negyedév után bevallott és befizetett 1 242 000 HUF vonatkozásában csak mérlegszámlákra könyvel (T 464 K 384)? Ha nem, milyen jogszabály alapján és mit kellene még könyvelnünk? Nagyon köszönöm a segítséget!

Rokkantnyugdíjas Kérdés

T. Szakértő! A nyugdíjasok kijelentésével kapcsolatban írt válaszát köszönöm. Az viszont még nem egyértelmű, hogy vonatkozik-e ez a jogszabály például egy 40 éves, véglegesen rokkantnyugdíjban részesülő munkavállalóra. A téma a rehabilitációs hozzájárulás miatt érdekes? Köszönettel: Jeszenszky Lászlóné

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Kinek kell fizetni rehabilitációs hozzájárulást, és azt milyen nyomtatványon kell benyújtani? Köszönöm a választ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink