236 találat a(z) rehabilitációs hozzájárulás cimkére

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Segítséget szeretnék kérni rehabilitációs járulék kiszámításával kapcsolatban. Egy dolgozó rendelkezik ORSZÁGOS TÁRSASADALOMBIZTOSÍTÁSI FŐIGAZGATÓSÁG ORVOSSZAKÉRTŐI INTÉZET által kiállított szakvéleménnyel (amely mozgáskorlátozott személy közlekedési képességéről szól /53/1992.(III.21) Korm.sz. Rendelet 2. § (1) bekezdés alapján), ami 1993-as keltezésű, de állapota tartós, végleges. A munkavállaló rokkantsági járadékot kapott. Rehabilitációs kártyával nem rendelkezik. A kérdés az lenne, hogy ez alapján a szakvélemény alapján figyelembe lehet-e venni a rehabilitációs járulék számításánál, mint megváltozott képességű munkavállalót? Segítségét előre is köszönöm!

Rehabilitációs hozzájárulás és létszám megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben a folyamatos munkát végzők létszáma 25 fő, amihez még hozzá kell adni a ki/belépők arányosított létszámát. Folyamatos munkát végzőnek az számít, aki 5 munkanapot meghaladóan volt állományban. Tehát, ha valaki 1-2 napot dolgozott a hónapban, azzal nem kell számolni. Akiknek a munkanapjait nézve és arányosítva egy hónapra, 0,4 ; 0,6 ... érték jön ki, azokat össze kell adni, és hozzáadni a 25 főhöz? Ezek alapján egy negyedévre kijön 27 fő átlagos állományi létszám, akkor 27*0,5%=1,35 fő megváltozott munkaképességű alkalmazott kéne a cégbe, hogy ne keletkezzen rehabilitációshozzájárulás-fizetési kötelezettség. Egy fő megváltozott munkaképességű alkalmazott van. Tehát a rehabilitációs hozzájárulás mértéke 0,35*241 125 egy negyedévre. Helyes a gondolatmenet? Köszönettel!

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél az éves átlagos statisztikai létszám ~ 25 fő. A törvényben azt olvastam, hogy akkor kell rehabilitációs hozzájárulást fizetni, ha a létszám meghaladja a 25 főt. Az Adózóna "kérdések és válaszok" rovatában a "Rehabilitációs hozzájárulási adó 25 fő esetén" című kérdésre adott válaszban pedig azt olvastam, hogy ha eléri a 25 főt, akkor már kell fizetni. Az értelmezéshez kérek segítséget, illetve megerősítést a kritikus 25 fő esetében. Lehet, hogy rosszul értelmezem, de a "meghaladja a 25 főt" vagy "eléri a 25 főt" ebben az esetben fontos különbséget takarhat. Tisztelettel várom válaszukat: Boskó Lászlóné

67 százalékos rokkantság melletti munkavállalás Kérdés

Mozgássérült (születése óta) 1995. 06. 20-ai orvosi szakvélemény szerint II. (második) csoportú rokkant, 16 éves kora előtt is. Diagnózis3 3430. Állapota: végleges Árvaellátásban részesül. 4 órás foglalkoztatása esetén kiváltható-e a rehabilitációs hozzájárulás az 1995-ös I. fokú orvosi bizottság szakvéleménye alapján?

Fejfájást okozhatnak a kisadók, nyakunkon a bevallás! Cikk

Szöszmötölös munka elébe néznek a könyvelők az egyes kisadók – mint a rehabilitációs hozzájárulás, népegészségügyi termékadó, kulturális adó – éves bevallásakor. Cikkünkben összefoglaltuk a főbb tudnivalókat a jolly joker 01-es bevallás ide vonatkozó fejezeteiről.

Rehabilitációs hozzájárulás kerekítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számomra sem a törvény szövegéből, sem a NAV honlapján nem találtam arra vonatkozóan választ, hogy hogyan is számoljuk ki a rehabilitációs hozzájárulás összegét. Konkrét példával mutatnám be a problémát: Egy kft. 3. negyedéves létszámai: 07. hó 27,3 fő, 08. hó 28 fő, 09. hó 28 fő. Augusztus 1-jétől 1 fő megváltozott munkaképességű dolgozót foglalkoztat napi 8 órában. Ez alapján az átlagos statisztikai létszáma: 27,8 fő. Kötelező foglalkoztatási szint: 1,4 fő. Eddig világos. És itt már meg is akadtam a folytatásban. Problémáim: 1,4 főt kerekítem-e 1 főre? A megváltozott munkaképességűt, mivel nem teljes negyedévben volt foglalkoztatva, arányosítom-e vagy 1 főnek tekintem? A kerekítés miatt nem keletkezik közteherfizetés, ugyanakkor, ha arányosítok és nem kerekítek, akkor igen. Köszönettel: Léderer Györgyné

Rehabilitációs hozzájárulás – próbaidő alatti felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdést szeretnék feltenni. Az első: Az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet I. fokú bizottságának – dolgozónk nevére kiállított – szakvéleményében az alábbiak szerepelnek: I. ÖSSZ-SZERVEZETI EGÉSZSÉGKÁROSODÁS Üzemi baleseti ÖEK: 24 % Foglalkozási ÖEK: --- Össz-baleseti ÖEK: 24 % Össz-szervezeti egészségkárosodás: ------------- Jól gondolom, hogy ezt a dolgozót nem vehetjük figyelembe a rehabilitációs hozzájárulás alapjának meghatározásakor, mint egészségkárosodott munkavállalót? A másik kérdésem: Tudom, hogy próbaidő alatt a munkáltató akkor is megszüntetheti a munkaviszonyt, ha a dolgozó táppénzes állományban van. Igaz ez akkor is, ha üzemi balesetből eredően van táppénzen? Válaszukat előre is köszönöm. Boskó Lászlóné

Egyesületnek kell-e beadni 1501-es bevallást? Kérdés

Kell-e a kettős könyvvitelt vezető közhasznú egyesületnek nullásan beadnia 1501-es bevallást mindenképpen vagy elég nyilatkoznia a társaságiadóról a TAONY-ES nyomtatványon? Egyébként vállalkozási tevékenységet nem folytat és nincs semmilyen kötelezettsége az 1501-es bevallásban szereplő adónemekre. Válaszukat előre is köszönöm.

Diákfoglalkoztatás – rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy diákszövetkezettől szerződés keretében foglalkoztatunk munkavállalókat, akik a szövetkezet tagjai. A törvényi változások kapcsán kérdésem az lenne, hogy őket a rehabilitációs hozzájárulás létszámánál figyelembe kell-e venni, amennyiben igen, ez hol történik: az iskolaszövetkezetnél vagy a cégünknél? Köszönöm válaszát.

Rehabilitációs hozzájárulás – munkaerő-kölcsönzés Kérdés

Tisztelt Adózóna! A 2011. évi CXCI. törvény a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló jogszabály 24. § (4a) bekezdése szerint egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó társaság esetében 2015. 07. 19-étől a kölcsönzött munkavállalót a kölcsönbevevőnél kell figyelembe venni, amennyiben a kölcsönbeadó nem nyilatkozott másként. Kérdésem, hogy ez esetben hogyan kell kiszámítani a III. negyedévi rehabilitációs előleget? Egész negyedévre el kell végezni a számítást? Vagy a bevallási időszak 07. 01-07.18-áig szól, és ezzel együtt el kell végezni az arányosítást? Köszönettel: Török Petra

Rehabilitációs hozzájárulási adó 25 fő esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kell annak a cégnek rehabilitációs hozzájárulást fizetnie, ahol az éves statisztikai állományi létszám 24,98? Honnan értendő a 25 főt meghaladó létszám? Kerekítés szabályait kell alkalmazni? Köszönettel.

Fióktelep rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy EU-s tagállamban bejegyzett cég magyarországi fióktelepét érinti az a változás, miszerint a kölcsönzött munkaerőt a kölcsönbevevőnél kell ez év júliusától a rehabilitációs hozzájárulás kötelezettség alapjául szolgáló átlagos statisztikai állományi létszámba beszámítani. Így fióktelepünk is kötelezetté válna, mert meghaladná a 25 főt a létszám, ha egyébként, mint fióktelep egyáltalán alanya ennek. Az Mmtv. hatálya a munkaadóra terjed ki, a fióktelep ugyanakkor a külföldiek magyarországi befektetéseiről szóló 1988. évi XXIV. törvény értelmében az anyavállalat egy szervezeti egysége. Kérdésem, hogy ebben az esetben ki a munkaadó: az anyavállalat vagy a fióktelep-e, s mely szervezet létszámát kell figyelembe venni? Kell-e egy fióktelepnek rehabilitációs járulékot fizetni? Gondolom az adó-, a cég-, és a munkajogi megítélés különbözhet. Válaszuk elsősorban adójogi szempontból érdekelne. Előre is köszönöm.

Rehabilitációs hozzájárulás és öregségi nyugdij Kérdés

A rehabilitációs hozzájárulásnál (az 5 százalékos szintbe) figyelembe vehetek-e olyan megváltozott munkaképességű dolgozót, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte? Köszönettel: Dancsné

Itt a könnyítés a rehabilitációs hozzájárulást fizetőknek Cikk

Lazítaná a kormány egyes esetekben a megváltozott munkaképességű személyek felülvizsgálatára vonatkozó szabályokat – derül ki a nemrégiben a parlament elé benyújtott törvényjavaslatból. A könnyítésekkel a munkáltatók is jól járnak.

Rehabilitációs hozzájáruláshoz igazoló dokumentum Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulás és a megváltozott munkaképességű személyek igazoló okiratai témakör. 54 fős dolgozói létszámból jelenleg 2 fő szakhatósági igazolású, 40 százalékosnál magasabb egészségkárosodott személyt foglalkoztatunk, ami ebben a formában kevés a teljes hozzájárulás-mentesség eléréséhez. Azonban van az 54 fő között olyan dolgozó is, aki rendelkezik: "IGAZOLÁS súlyos fogyatékosság minősítésére" okmánnyal. Név nélkül a főbb adatok ezen orvosi igazolásból: 1. Anamnézis: 2005. óta áll diabetológiai gondozás alatt. Insulin depedens beteg. Naponta 4x insulint ad magának. 2. Kórisme: Z7600 (1), G4510 (1), E7800 (1), I10H0 (1) 3. Állapota: 2005.06.28-tól kezdődően végleges. Megváltozott munkaképességűnek tekinthető-e ez a dolgozó rehabilitációs hozzájárulás tekintetében? Ha igen, akkor mikortól? Ha nem, akkor mit kell tennie azért, hogy ilyenné váljon? Köszönettel várom a választ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink