1448 találat a(z) munkaviszony cimkére
Nyugdíjas egyéni vállalkozó Kérdés
2019-ben mit kell fizetnie a nyugdíjas egyéni vállalkozónak, ha még munkaviszonya is van?
Nők 40 nyugdíj: kereseti korlát 2019-ben Cikk
Kérdezőnk egymásnak ellentmondó, illetve számára nem egyértelmű cikkek miatt azt tudakolta az Adózónától, hogy a „nők 40 nyugdíj” melletti munkaviszony esetén van-e kereseti korlát 2019-ben. Olvasónknak Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Ügyvezetés munkaviszonyban vagy megbízásban? Döntött a Kúria Cikk
A Kúria a Pfv.V.20.024/2018/8. számú egyedi ügyben hozott határozatot. A felek arról pereskedtek, hogy az ügyvezetés megszűnésénél a korábbi munkaviszonyt vagy a megbízási jogviszonyt kell-e figyelembe venni.
Munkaviszonyban lévő nyugdíjas kijelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkaviszonyban lévő nyugdíjasokat a 19T1041 adatlapon kell kijelenti, és annak ellenére, hogy állományban marad a dolgozó, a biztosítási jogviszony végéhez 2018.12.31-et be kell írni? Köszönettel.
Munkaviszony megszüntetése baleseti táppénz alatt Kérdés
T. Szakértő! Egyik dolgozó baleseti táppénzben részesül 2017. 08. 21-étől. Sajnos jelenleg nem tudjuk elérni, táppénzes papírt 2018. 08. 19-éig adott le 2018.0 9. 11-én. Az OEP érdeklődésünkre azt a tájékoztatást adta, hogy a táppénzjogosultság lejáratáról csak a háziorvost és a munkavállalót értesítik, a munkáltatót nem. A táppénzes papírokat egyszerre is leadhatja, de fél éven túl elveszíti a jogosultságot a táppénzre. Kérdésem az lenne, hogy baleseti táppénz alatt meg lehet-e szüntetni a munkavállaló jogviszonyát? Ebben az esetben a 2017. évről maradt szabadságot ki kell fizetni. Jogosult-e a 2018., illetve a 2019. évi időarányos szabadság megváltására? Hivatkozhatunk-e arra, hogy elmulasztotta a munkáltató felé fennálló bejelentési kötelezettségét? Egyáltalán van-e lehetőség ettől az embertől megszabadulni? Az ellenőrzés során a munkáltató részéről nem állapítottak meg hiányosságot, a balesetet a munkavállaló figyelmetlensége okozta. Több forrásból is tudjuk, hogy alkalmi munkákat vállal. Szakácsként eljár főzni, de ezt a tevékenységet a munkáltatónál nem tudja ellátni. (a balesetben az egyik ujja sérült). Előre is köszönöm válaszukat. MZNÉ
Megbízásos jogviszony. Kérdés
Ruházati kiskereskedő (vállalkozó) foglalkoztathat-e megbízási szerződéssel bolti eladót, hogy távolléte esetén helyettesítse az üzletben? Ha ez csak munkaviszonyként minősíthető, megoldható-e a helyettesítés alkalmi munkavállalóval? Megbízhat-e alkalmi munkával olyan személyt, akinek heti 40 órás munkaviszonya van más munkáltatónál? Válaszát előre is köszönöm.
Kettős állampolgárú nyugdíjas munkaviszonyban 2019 Kérdés
Szerb-magyar állampolgár Szerbiában kapja a nyugdíjat, 3-4 éve magyar állampolgár, van magyar lakcíme is. Munkaviszonyban dolgozik magyar cégnél Magyarországon, a cég igényelte a taj számát is. Ki kell jelenteni a T1041 esen és megszűnik a biztosítása Magyarországon 2019-ben? Ha igen, milyen módon lesz biztosított Magyarországon, és kaphat korházi ellátást is ha történne vele valami?
Nyugdíjas ügyvezető munkaszerződéssel foglalkoztatva Kérdés
T. Szakértő! Kft. nyugdíjban lévő ügyvezető igazgatója (egyben a kft. 40 százalékos tulajdonosa is) már évek óta munkaviszonyban látja el teendőit. Ez a társasági szerződésben rögzítésre is került. 2019. 01. 01-jétől nyugdíjas munkavállalóként nem áll biztosítási jogviszonyban. Saját cégében nem kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozóként működik közre, hanem munkaviszonyban. Ebben az esetben véleményem szerint nem kell a havi 7500 Ft/hó egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni. Ehhez az álláspontomhoz kérném megerősítésüket avagy ellenvetésüket! Előre is megköszönve segítségüket, Tisztelettel, Kóczán Margit
Járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. ügyvezetője öregségi nyugdíjas. 2018. december 31-éig társasvállalkozóként díjazásért látta el az ügyvezetői feladatokat. Január 1-jétől szeretnénk, ha az ügyvezetést mint társasvállalkozó díjazás nélkül látná el, és egyéb feladatainak elvégzését munkaviszonyban látná el. Nem titkoltan adóoptimalizálás miatt. Úgy gondoljuk társasvállalkozásra való tekintettel a 7500 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell megfizetni. A munkaviszonyból származó jövedelme után pedig nincs járulékfizetés, sem levonás, kizárólag a 15 százalékos szja-levonás terheli. Kérném segítségüket, mi a konkrét követelmény arra vonatkozóan, hogy munkaviszonyban foglalkoztatható leszen a tagunk aki 94 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezik. Köszönöm válaszukat . Tisztelettel : Tóth Zsuzsa
Nyugdíjas tulajdonos osztalék szochója Kérdés
A résztulajdonos, munkaviszonyban dolgozó saját jogú nyugdíjas osztalékot is felvesz a cégétől. Kell-e utána szochót fizetni, ha a bére eléri a minimálbér 24-szeresét?
Vendéglátóiparban jogviszony megítélése . Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésekben kérném állásfoglalását: A vendéglátói tevékenységet végző társaság a leendő alkalmazottjait interjú keretében választja ki, de a beszélgetésekből álló szűrések után fennmaradó néhány fő egy napot a helyszínen is eltölt (konyha, pincérkedés stb.), hogy bemutassa gyakorlati rátermettségét. Tehát ez a gyakorlati szűrés része a munkavállalók kiválasztási folyamatának. Mindezek után kerül sor a munkaviszony létrejöttére. Kérdésként merült fel , hogy a gyakorlati napon keletkezik-e munkavégzésre irányuló jogviszony? Mi a helyes eljárás munkaügyi jogilag? Esetleges munkaügyi ellenőrzés során mivel kell tudnunk igazolni ezen viszonyt? A vendéglátásban egyre gyakrabban fordul elő az az eset, hogy egy cég elküldi a vele munkaviszonyban álló séfjét tanulni a másik vendéglátós cég séfjéhez egy-két napra, így ő tanulás közben értelemszerűen tevékenykedik is, de a cél a tanulás, fortélyok elsajátíttatása, és nem a munkavégzés (nyilván a fogadó séf bír nagyobb tudással) . Véleményünk szerint ez ez eset nem hoz létre biztosítási jogviszonyt. Jól gondoljuk? Viszont felmerült az, hogy a két cég között létrejött-e valamiféle szolgáltatás? Esetleg van-e bizonylat (számla)-kiállítási kötelezettség? (Egyébként ezek megállapodások alapján ingyenesen történnek.) Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm .
Főállású munkaviszony melletti társas vállalkozó bejelentése T1041-en Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi szituációban kérném megerősítésüket vagy ellenvéleményüket: Újonnan alakult kft.-ben a személyesen közreműködő tagnak van máshol főállású munkaviszonya, így véleményem szerint nem lesz biztosított társas vállalkozó, így nem kell jelenteni a T1041-en, és 08-as bevallást sem kell beadni, amennyiben nem történik kifizetés számára. Ugyanez a nem biztosított társas vállalkozó egyben az ügyvezető is, aki megbízási jogviszonyban látja el feladatát, de kifizetés nem történik részére, ezért az ügyvezetői státuszában sem lesz biztosított, nem kell jelenteni a T1041-en, és nem kell 08-as bevallást beadni. Összeségében tehát jól gondolom-e, hogy a fenti szituációban egyáltalán nem kell T1041-en jelenteni, és 08-as bevallásokat beadni, ha nincs kifizetés a tag és egyben ügyvezető részére? Szakértő válaszukat előre is köszönöm.
Katás kkt.-ben nyugdíjas tag foglalkoztatása Kérdés
Dolgozhat-e kedvezményes munkaviszonyban kkt. tagja és ügyvezetője is egyben, úgy hogy csak szjat-t fizet? (2018-ban is munkaviszonyos volt.) Nem szeretnénk 25 ezer forintot fizetni.
2019. 01. 01., vagy 2019. 01. 02. a nyugdíj melletti munkaviszonyban alkalmazottak biztosítási jogviszony megszűnése? Kérdés
Olvastam a következő Kérdés-választ : "2019-től a nyugdíjas munkaviszonyban lévők be-, illetve kijelentése T 1041-en".. ezzel kapcsolatban a válaszban szerepel, hogy alkalmasint a "kijelentést" 2019. 01. 08-áig kell meg tenni. Én viszont hiába kutakodok, lekérdezem a jogtárat, azokban bizony az szerepel, hogy 2019. 01. 02-től hatályos a Tbj. törvény 5 .§ (1) bekezdése szerinti változás, melyben szerepel, hogy IDE NEM ÉRTVE a nyugdíj melletti munkaviszonyban Mt. szerint.. személyt. A 2019. 01. 01-én hatályosban nem kivétel, nem szerepel, hogy ide nem értve a nyugdíj mellett.... Ez több kérdést is felvet bennem: a jelenleg is nyugdíj mellett munkaviszonyban alkalmazott biztosítási jogviszony megszűnését, melyik nappal kell közölni 2019. 01. 01., vagy 2019. 01. 02.? Aztán további kérdés, hogy mivel a Tbj. szerint 2019. 01. 01-én még biztosított ez munkaviszonyban álló saját jogú nyugdíjas, és bérre is jogosult 2019. 01. 01-re, kell-e tőle arra az egy napra járó jövedelemből járulékokat vonni és szochót fizetni, vagy nem? Én erre keresem itt is a választ, akár arra, hogy milyen jogszabály tartalmazza azt, hogy ami 2019. 01. 02-től hatályos, az már hatályos 2019. 01. 01-től kezdődően? Szíves válaszukat előre is köszönöm és Boldog Új Évet Kívánok!
Munkaviszony mellett egyszemélyes kft. és katás egyéni vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemélynek heti negyvenórás munkaviszonya mellett egyszemélyes kft.-je van. Lehet-e ezek mellett még katás egyéni vállalkozó is?