1448 találat a(z) munkaviszony cimkére

Igazgatósági tagok jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésekben szeretném a segítségét kérni: zrt. igazgatósági tag elláthatja-e munkaviszonyban a feladatát. 5 db igazgatósági tag van a cégnél és nincs választva vezérigazgató. A Ptk. erre vonatkozóan, ahogy látom nem tartalmaz tiltást. Zrt. esetében vezető tisztségviselő az igazgatósági tag. Vezető tisztségviselő a feladatait munkaviszonyban és megbízással láthatja el. Viszont nem biztos, hogy merném munkaviszonyban bejelenteni őket. Az igazgatósági tagokat elvileg megválasztják. Ha megválasztották, akkor hogy köthetek én erre egy munkaszerződést? Szabadsággal, felmondási idővel, alárendelve a munkáltató alá? Jól van ez így? A Tbj. 5.§ (2) alapján * Az (1) bekezdés g) pontjában foglaltakon túl, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében munkát végző személynek kell tekinteni azt is, aki gazdasági társaság társas vállalkozónak nem minősülő vezető tisztségviselője. Ez is ezt erősíti, hogy ők nem lehetnek munkaviszonyban meglátásom szerint, mert tiszteletdíjat kell kapniuk, nem pedig munkabért. De nyilván ez az én levezetésem, várom, hogy meggyőzzön. Ebből következő kérdés: ha lenne köztük vezérigazgató, akkor hogy alakulnának a jogviszonyaik? Nyilván azért lenne jó az igazgatósági tagoknak munkaviszonyban lenni, mert akkor más cégeikben nem kellene megfizetniük a minimum járulékokat, illetve nem minősülnének főállású katásnak. De védhető lenne, hogy 40 órában igazgatósági tag? Köszönöm a válaszát!

Egyszerűsített végelszámolásnál végelszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnék tanácsot kérni. Van egy könyvelő kft.-m, ahol könyvelőként vagyok 8 órás munkaviszonyban szakképzett bérért, és a társasági szerződésben meghatározott megbízási jogviszonyban vagyok (ingyenesen) ügyvezető. Emellett katás egyéni vállalkozó vagyok, nem főállású. Január 1-jétől elindítom az egyszerűsített végelszámolást a kft.-ben. Úgy olvastam, hogy akkor meg kell szüntetni az eddigi munkaviszonyt, megbízási jogviszonyt, és január 1-jével újat kell létesíteni a kft.-ben. Mivel nem lesz már bevétele, munka a kft.-ben, a kérdésem az, hogy lehetek-e főállású katás 01.01-jétől, és mellette munkaviszonyos ügyvezető 4 órában a végelszámolásra tekintettel. Vagy mi a helyes eljárás? Szeretnék jogkövető lenni. Előre is köszönöm a válaszát.

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A nyugdíjas társas vállalkozók egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségét miként befolyásolják a 2020.07.01-től életbe lépő változások? Például: idén nyugdíjkorhatárt betöltő társas vállalkozóknál érdemes volt módosítani a társasági szerződést, amennyiben abban az szerepelt, hogy megbízás alapján látja el ügyvezetői tevékenységét. Ha úgy módosítottuk, hogy munkaviszonyban lássa el a továbbiakban, akkor el tudta kerülni az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetését a társas vállalkozó. Jövő július 1-jétől a megbízási jogviszony is járulékmentes lesz. Érinti ez a egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettséget? Szükséges-e módosítani a társasági szerződést a 2020. július 01-jét követően nyugdíjba vonuló társas vállalkozók esetében, hogy munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, vagy maradhat a megbízás is, anélkül, hogy eszo-t kellene fizetnie? Segítségét előre is köszönöm!

Szabadságolások az ünnepek körül Cikk

Közelednek az ünnepek, illetőleg a naptári év vége. Érdemes így áttekinteni, hogy a munkáltatóknak a szabadság kiadása terén milyen kötelezettségei vannak. Ennek keretében azt is bemutatjuk, hogy a szabadság mely esetekben tolható át a következő évre. Lássuk akkor a tudnivalókat!

Olasz munkavállaló, adó-, járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni! Magyarországi kft.-nél munkaviszonyban alkalmaznánk egy olasz állampolgárságú magánszemélyt. A munkavállaló Olaszországban él (nincs magyarországi lakcíme és nem is lesz, a munkát Olaszországból végzi) más biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezik. Úgy tudjuk, hogy Olaszországban kell majd megfizetni az adót és a járulékokat. Magyarországon a munkavállalóra vonatkozóan van bejelentési (T1041) vagy bevallási (1908) kötelezettségünk? Köszönettel: Anikó

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne. Adott egy katás egyéni vállalkozó – jelenleg fizetés nélküli szabadságon van, az egyéni vállalkozása szünetel –, aki nem szeretne egyelőre munkaviszonyban visszatérni a munkahelyére, de gyes mellett szívesen bedolgozna a munkáltatójához. Ön szerint megteheti-e, hogy 50 ezer forintos tételes kata megfizetése mellett beszámláz a munkáltatójának, miközben a fizetés nélküli szabadságát tölti? Hogyan érvényesül a szabály, gyes mellett dolgozik, megfizeti a havi 50 ezer forintos adót, és a felsorolt kritériumok közül is legalább két tételnek megfelel, saját eszközzel, a saját idejét beosztva, a saját telephelyén végezné el a rábízott munkát? Ön szerint az adóhivatal ezt az esetet munkavállalásnak átminősítené? Megtisztel válaszával! Üdvözlettel: Zsuzsanna

Facebook-poszt miatt jogszerű felmondás Cikk

A munkáltató a munkavállaló munkavégzését ellenőrizheti, ellenőrzésének ugyanakkor korlátjai is vannak. Ilyen korlát például az, hogy a munkavállaló magánélete sem a munkaidő alatt, sem azon túlmenően nem ellenőrizhető. Vannak azonban olyan élethelyzetek, amikor a munkáltató a magánélet valamely történésére akár felmondást is alapíthat. Erre a kivételes helyzetre találhatunk példát a Kúria egyik új döntésében. Nézzük akkor közelebbről mire kell figyelni munkáltatói szemmel!

Észre nem vetten törölt adószám melletti tevékenység Kérdés

T. Szakértő! Ügyfelem adószámát november 1-jével törölték egy korábbi be nem adott bevallás miatt. Az adóhatóság szerint a törlési határozat visszavonására már nincs lehetőség, csakis az adószám újbóli megállapítását kérhetik. Ez azt jelenti, hogy a cég folytonos működése visszamenőlegesen nem állítható helyre. A törölt adószám melletti tevékenység miatt felmerülő problémák megoldására kérünk segítséget ¬ annak a fényében, hogy az adószám helyreállítása napokon belül meg fog történni, hiszen már a hiányzó bevallás is beküldésre került. 1. Ebben az időszakban a kft. állított ki készpénzes és átutalásos számlákat is. Mi legyen ezek sorsa? A törölt adószámra hivatkozással ezek stornózandók? 2. A törölt időszakban a kft. bankszámláján voltak jóváírások. (Korábbi számlákhoz és a törölt időszakban kiállított számlákhoz kapcsolódóan is.) Mi legyen ezek sorsa? Maradhatnak a bevételek, és a bankot könyvelhetjük folyamatosan, mintha nem lett volna törlés, vagy mindent vissza kellene utalni, ami ekkor érkezett? 3. A törölt időszakban mi történik, történjen a munkavállalókkal? Először is nagyon kellemetlen, ha megszakad a munkavállalók folyamatos munkaviszonya. Ez esetben be kellene jelentkezniük munkanélkülinek, és fizetniük maguk után az egészségbiztosítást? Számfejteni a munkaviszonyt hogyan kell? Kijelenteni őket a törölt időszakra, majd vissza? Köszönettel

Társas vállalkozó nyugdíj mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-ben ketten tulajdonosok egyenlő részben.Az ügyvezetői feladatokat munkaviszony keretében látják el. Az egyik tulajdonos öregségi nyugdíjas lett. A kérdésem az lenne, hogy a 2019.01.01-jétől érvényben lévő kedvezményes adózást igénybe lehet-e venni ebben az esetben? Válaszukat előre is köszönöm.

Igazolás biztosítási időről, ha az nem szerepel a tb nyilvántartásában Cikk

A társadalombiztosítás keretein belül megállapítható nyugellátások összegét alapvetően két tényező határozza meg. Az egyik a nyugellátás megállapításáig szerzett szolgálati idő hossza, a másik pedig a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset. A nyugellátás összege az úgynevezett béridőszakon – 1988. január 1-jétől a nyugdíjazásig eltelt időszak – belül szerzett átlagkeresetnek a megszerzett szolgálati idő hosszához rendelt, külön jogszabályban meghatározott, szorzószám szorzata, ezért a nyugellátás összege szempontjából lényeges, hogy milyen mértékű szolgálati idő ismerhető el a nyugdíjjogosultság megállapítása során.

Ukrán ügyvezető járulékai II. Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Köszönöm válaszát az ukrán ügyvezetővel kapcsolatban. A Tbj. 4. § h. pontja csak a szociális biztonsági egyezmények hatálya alatti munkaviszonyt említi, de szociálpolitikai egyezményt nem említ. Ezen régi egyezmények alapján is figyelembe vehető a heti 36 órás munkaviszony? Igazolást be kell szereznie Ukrajnából ezzel kapcsolatban? Köszönöm.

Ügyvezető bére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem kifejezetten az egyszemélyes kft. tagjának bérére vonatkozik abban az esetben, amikor az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. Társasági szerződésben is munkaviszony van. Ebben az esetben lehet-e részmunkaidőben bejelenteni, és heti 20 óra után megfizetni a járulékot, vagy kell a magasabb összegű (150%) természetbeni egészségbiztosítási, pénzbeli egészségbiztosítási, munkaerőpiaci járulék, valamint a magasabb összegű (112,5%) szociális hozzájárulás, illetve szakképzési hozzájárulás? Nincs máshol 36 órát meghaladó munkaviszonya. Köszönöm a választ!

Nyugdíjas társas vállalkozó járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Saját jogú öregségi nyugdíjas társas vállalkozó a társaság személyesen közreműködő tagja. 2019. január 1-jétől a személyes közreműködést és az ügyvezetést az Mt. szerinti munkaviszony keretében látja el. A ténylegesen felvett munkabérből csak 15%-os szja levonása történik, 10%-os nyugdíjjárulék sem kerül levonásra és a társaság sem fizeti január 1-jétől a 7500 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot arra hivatkozva, hogy az Mt. szerinti nyugdíjas munkavállaló mentesül az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése alól. Szükséges annak szabályozása társasági szerződésben vagy egyéb módon, hogy a kiegészítő tevékenységű társaság tagja az Mt. hatálya szerinti munkaviszony keretében látja el a személyes közreműködést és az ügyvezetést? Az Mt. hatálya alá tartozó munkaviszonyán kívül más munkaviszonnyal nem rendelkezik. Várom szíves segítségét. Zsmami

Nyugdíjas ügyvezető munkabére a végelszámolás ideje alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas ügyvezető munkaviszonyban látja el az ügyvezetői és egyéb adminisztratív feladatait. A társaság egyszerűsített végelszámolással akarja megszüntetni a tevékenységét. Az a kérdésem, hogy a végelszámolás ideje alatt is felveheti-e az ügyvezető munkaviszony keretében a díjazását? Mikor kell kijelenteni a munkaviszonyát? Köszönettel Reiter Tiborné

Önkéntesek foglalkoztatása: nem is gondolná, mennyire bonyolult Cikk

Kft. egy nem nonprofit sportverseny lebonyolításához a verseny céljával egyetértő önkéntesek segítségét venné igénybe. Milyen jogviszonyban van lehetőség a segítők szabályszerű jelenlétére a versenyen? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink