1448 találat a(z) munkaviszony cimkére
Kezdő őstermelő Kérdés
Heti 40 órás munkaviszony mellett szeretnék őstermelői igazolványt kiváltani, tehát kezdő őstermelő leszek. Kérdésem, hogy kell-e a kezdő évben járulékokat és szochót fizetni a minimálbér után? 2. kérdésem: 4. osztályos gimnazista szeretne őstermelő lenni, rá mi vonatkozik kezdő őstermelőként? Idén érettségizik és ősszel folytatja tanulmányait 5. évesként.
Többes ügyvezető tb-je Cikk
Három kft. tulajdonosa mindhárom kft.-ben ügyvezető is. Ebből egy kft. egyszemélyes. Az egyik kft.-ben 8 órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat, a másik két kft.-ben társas vállalkozás tagjaként van bejelentve és nyilatkozik, hogy az egyik kft.-ben megfizeti a járulékot. Ebben a két kft.-ben nem vesz fel tagi jövedelmet. Most alapított egy bt.-t, amelyben beltag és főállású katásként biztosított lesz. Kérdésem: a katás bt.-nél fizeti az 50 ezer Ft/hó katát, csökkentheti-e a 8 órás munkaviszonyt, így a másik két kft.-ben továbbra sem kell fizetnie járulékot, ha nem vesz fel jövedelmet? Ha a társasági szerződés nem tartalmazza, hogy az ügyvezetők a feladataikat munkaviszony keretében végzik, csak a taggyűlési jegyzőkönyv (kétszemélyes kft.), akkor is lehet munkaviszonyt létesíteni? Olvasói kérdésre Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Passzív hallgató tag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft. melynek tagja az ügyvezető (nincs más bejelentett munkaviszonya). A kérdésem, hogy passzív hallgatói jogviszony mentesíti-e az ügyvezetőt a járulékfizetés alól? Érdekelne az az opció, ha munkaviszonyban, illetve ha megbízásban látja el az ügyvezetést. Köszönöm a válaszukat.
Ingatlanbérbeadás, osztalék után fizetendő szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy apa gyeden van. Gyed alatt munkaviszonyból származó jövedelmet nem vesz föl. Egyéb összevonandó jövedelme keletkezik hosszú távú ingatlanbérbeadásból: összege bruttó 700 ezer forint/hó. Az ingatlanbérbeadásból származó jövedelme után kell-e neki szociális hozzájárulási adót is fizetni az szja mellett. Ha osztalékot vesz föl a fenti ingatlanbérbeadásból származó jövedelemmel csökkenthető-e az osztalék után fizetendő szociális hozzájárulási adója.
Adóelőleg-nyilatkozat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozó 2020. januártól megbízási díjban (más kifizetőtől) is részesül. A megbízási díjból származó összeg meghaladja a minimálbér 30 százalékát, tehát biztosítási jogviszonyt eredményez. Mivel az egyéni vállalkozásból származó jövedelem után tételes költségelszámolás kerül alkalmazásra, ezért adóelszámoláskor a megbízási díjra is ezt a költségelszámolási módot kell alkalmazni. Van-e rá lehetőség, hogy év közben nem a 10 százalék költséghányad figyelembevételét kéri, hanem a megbízási díj teljes összege adó- és járulékalapként kerülne figyelembevételre? A megbízási díjjal szemben ugyanis nem merül fel költsége, adóelszámoláskor pedig nincs mód kétfajta költségelszámolás alkalmazására. Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat! Tisztelettel: Dézsenyiné H. Anett
Második gyermek esetén pénzügyi ellátás Kérdés
Üdvözlöm! 2019.10.28-án született lányom és úgy tervezzük, hogy mire betölti a 2 evet kb.12 hetes terhes legyek a 2. babával. A kérdésem az lenne, hogy így jogosult leszek-e az ellátásra. A gyermek érkezése előtt folyamatos 7 év munkaviszonyom volt. A munkahelyen, ahonnan eljöttem szülni, 2018 novembere óta voltam. Illetve mi lenne akkor, ha addigra megszűnne jogutód nélkül a munkahelyem? Ez egy kft., de mivel idős a főnököm, benne van a pakliban, hogy időközben abbahagyja.
Munkavállaló javára kötött biztosítási díj Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: a munkáltató a munkavállaló javára biztosítást köt, a biztosítási díjat a munkáltató fizeti. Az adott szolgáltatási időszak 2019.03.01. - 2020.02.29-ig szól, a díjfizetés esedékessége 2019.03.01. és a vállalkozás a díjat 2019.02.28-án át is utalta. Ebben az esetben mikor válik jövedelemmé a munkavállalónál a biztosítási díj és mikor keletkezik adófizetési kötelezettsége? Ha munkaviszonyból származó jövedelem lesz a biztosítási díj, akkor az egyéni és munkáltatói járulékokat is meg kell-e fizetni, ha igen, akkor milyen esedékességgel? Mi a helyzet akkor, ha szerződéskötést követő időszakban valamikor a munkavállaló munkaviszonya megszűnik, és a továbbiakban a munkáltatóval megszűnik minden kapcsolata? Milyen kötelezettségek terhelik a munkáltatót, ha munkaviszonyban NEM álló tulajdonosra, vagy munkaviszonyban NEM álló tulajdonos ügyvezetőre köt életbiztosítást? Köthet-e a vállalkozás biztosítást a tulajdonos közeli hozzátartozója javára abban az esetben, ha a közeli hozzátartozó nem alkalmazottja, nem tagja és nem ügyvezetője a vállalkozásnak? Válaszukat előre is köszönöm! Szabó Gáborné
Két jogviszony egy munkáltatónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nem állami fenntartású idősotthonban egy munkavállaló napi 8 órában ápolói munkakört tölt be munkaviszony keretében. Elvállalná a pénztárosi munkakört is napi 2 órában. Az a kérdésem, hogy megbízási szerződéssel elláthatja-e ezt a feladatot? Mivel csak heti 2 alkalommal van pénztári nyitvatartás (alkalmanként 4-5 óra munkaidővel), tehát lehet úgy felfogni, hogy a munkakör nem folyamatos, noha hosszú távon végezné. Szükséges-e, hogy egy új munkaviszonyként jelentsük be ugyan annál a munkáltatónál? köszönettel
Nyugdíj mellett keresőtevékenysége van? Így változnak a járulékterhei 2020-ban Cikk
Az elmúlt időszakban számos olyan kérdés érkezett hozzánk, amelyből arra lehet következtetni, hogy nyugdíjas olvasóink egy része bizonytalan abban, hogy a változások miként érintik a 2020. évi járulékfizetési kötelezettséget, így célszerűnek látjuk a legfontosabb idevágó szabályok áttekintését.
Munkaviszonyon felüli jövedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy újságíró munkaviszonyban áll egy napilappal, ahol a minimálbérnek megfelelő összeget fizetik ki számára. Lehetősége lenne a munkáltatónál többletfeladatot ellátni (plusz cikkeket írni), amit azonban számla ellenében fizetnének ki számára. Szeretném megkérdezni, hogy tiltja-e valamilyen rendelkezés, hogy katás egyéni vállalkozóként számlát állítson ki a munkáltatója felé, ha az összeg éves szinten nem haladná meg az 1 millió forintot?
Táppénz Kérdés
Több éves folyamatos munkaviszony esetén mennyi a táppénzre vonatkozó jogosultsági idő? Köszönettel. Bné
Ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben az ügyvezető (a vállalkozás tagja) heti 20 órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Máshol nincs jogviszonya. Helyesen járnak-e el, hogy csak a heti 20 óra alapján fizetnek járulékot? Nem kell megfizetni a minimálbér utáni járulékokat, hogy nincs heti 36 órát elérő munkaviszonya? Köszönöm válaszát!
Bt. beltag jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltagja társas vállalkozói jogviszonyban van bejelentve. Szeretnénk részmunkaidős munkaviszonyba átjelenteni, de a társasági szerződés nem rendelkezik arról, hogy az ügyvezetés milyen jogviszonyban látható el. Bejelenthető-e munkaviszonyba az adott személy, vagy a társasági szerződést módosítani kell hozzá? Segítségüket előre is köszönöm! Török Tamás
Társadalombiztosítás, szakképzési hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Válaszadó! 1. Efós alkalmazottak után, akiket felnőttképzés vagy megbízás alapján tanfolyamra írattak be, e költségek a szakképzési hozzájárulásból visszaigényelhetők-e? 2. Munkaszerződéses dolgozók esetében ez az összeg visszaigényelhető-e, és ha igen, akkor hogyan? A 12. havi elszámoló bevallásban? Kérem jogszabályhelyet is jelöljön meg! Köszönöm, szép napot!
Bt.-beltag egyszerűsitett végelszámoláskori jogviszonya Kérdés
Bt.-beltag megbízási jogviszonyban ügyvezető, de szeretné megszüntetni a bt.-t. A végelszámolás alatt lehetne-e ingyenesség, járulékfizetés nélkül, vagy munkaviszonyban heti 1 órában? A megbízási jogviszony valóban egyenlő a társas vállalkozói jogviszonnyal? Lehet-e választani a minimálbért, 30 százalék alatti jövedelmet, mert nagyon nincs pénz a pénztárban.