192 találat a(z) munkaviszony megszüntetése cimkére

Jogviszony-megszűnés időpontja Kérdés

Adott egy kft.-tag, aki 1452-es jogviszonykóddal be van jelentve. 2014. 11. 03-án a társasági szerződés módosult, melyben lemondott ügyvezetői jogviszonyáról, és rögzítésre került, hogy a társaság tevékenységében nem fog személyesen közreműködni. 2014. 11. 04-én a 36 órát meghaladó munkaviszonya megszűnt. A 1041-es nyomtatványon melyik dátum lesz a 1452-es jogviszony megszűnésének dátuma?

Munkaviszony vége Kérdés

Közoktatási tevékenységet végző iskola tevékenységét a fenntartó alapítvány megszüntette. A kormányhivatal törölte a nyilvántartásból az iskolát 2015. január 20. napján (jogutód nélkül megszűnt). Kérdésem, hogy ebben az esetben a január 20-án még alkalmazásban lévő munkavállalóknak mely nap lesz a jogviszony végének dátuma, és ebben az esetben hogyan kell a felmondási időt és a végkielégítést elszámolni, van-e még erre jogosultsága a dolgozónak? Kötelezhető-e még január 20-a után munkavégzésre a dolgozó? Kivel, és milyen jogviszonyban fog állni január 20-a után a dolgozó?

Nyugdíjas ügyvezetők (tulajdonosok is) Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következőkben szeretném a segítségüket kérni: egy cégnek van 3 tulajdonosa, akik ügyvezetők is egyben. Most már mind a három ügyvezető saját jogú nyugdíjas. Eddig heti 40 órában vettek részt a cég tevékenységében természetesen bejelentve a NAV felé. Kérdésem a következő: ki lehet-e jelenteni a munkaviszonyukat, dolgozhatnak-e úgymond csak osztalékért, tehát munkabért vagy egyéb más bérjellegű jövedelmet nem vesznek fel a cégüktől? Vagy érdemes inkább heti néhány órában tovább foglalkoztatni őket? Válaszukat előre is köszönöm.

Végkielégítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném, a segítségét, hogy ha egy munkavállaló például július 31-éig 8 órás, utána 4 órás munkaviszonyban dolgozik, de december 31-ével vagy január 15-ével megszűnik a munkaviszonya, akkor hogyan számolom a végkielégítés összegét?

Határozott idejű munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni. Egy cég a munkavállalóját határozott idejű szerződéssel vette fel, melynek lejárata 2014.12. 31. A munkavállaló 2014. 11. 28-tól táppénzen van előretudhatóan hónapokig. A munkáltató írásos tájékoztatás mellett megszüntetheti-e a határozott idő lejártával a munkaviszonyt a táppénzes időszak alatt?

Rokkantsági ellátás Kérdés

T. Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy a 2014 novemberében megállapított, 2015.01.01-től folyósított rokkantsági ellátásból van-e járuléklevonás (egészségbiztosítási járulék, szja, nyugdíjjárulék)? Vagy a határozatban megállapított összeget kapja az illető? Kérdezném azt is, hogy jelenleg még táppénzen van a dolgozó, de dolgozni már nem tud. Mikor kell megszüntetni a munkaviszonyát, ha a rokkantsági ellátást 2015.01.01-től állapították meg részére? Köszönettel!

Tgyás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozó terhes, és a munkaviszonyát megszüntetné, mert szülés után sem akar visszatérni a munkába. Ezt közös megegyezéssel vagy a dolgozó részéről történő felmondással is megtehetik? Ha a szülés előtt szüntetik meg a munkaviszonyt, akkor jár-e neki a tgyás, és kinél kell igényelnie, mennyi jár (több mint 365 nap folyamatos munkaviszonya van)?

Védett korban lévő alkalmazott elbocsájtása Kérdés

T. Adózóna Szakértők! Feleségem 1978. szeptember 01. óta áll munkavállalói jogviszonyban. Felsőfokú (egyetemi) végzettsége van. 2015 márciusában tölti be a 60. életévét. A Munka törvénykönyve jogszabályai alapján idén márciusban "védett korba" lépett mint munkavállaló. Jelenlegi munkáltatója a Sanofi Aventis (Chinoin) a napokban tájékoztatta, hogy a cég párizsi központja a munkakörében alkalmazott létszámot két főről egyre csökkenti, így 2015 januárjától nem fogja tovább alkalmazni. Idén 23. évét töltötte a vállalatnál. Több felajánlott egyéb munkakörre is pályázott a cégnél, de úgy döntöttek, hogy ezeket fiatalabb külső munkatársakkal töltik be.(Az ő kontrolling munkakörében egyedül maradó fiatalabb munkatársára így sokkal több feladat hárul, mert eddig is elég sokat túlóráztak.) Tehát a létszám csökkentése nem igazán indokolt, de ez végül is a párizsiakat nem érdekli. Kérdéseim a következők: 1./ Van-e bármilyen lehetősége korkedvezményes öregségi nyugdíj igénybevételére (36-37 év jogviszony 40 év szolgálati idő)? 2./ A "Nők 40 Plusz" program milyen lehetőséget biztosít számára? 3./ Vállalata a végkielégítés mellett kötelezhető-e, és ha igen, mekkora "távolléti díj", vagy egyéb juttatás megfizetésére? Válaszukat előre is megköszönve: Kelemen András

Soha ne tegye ezt, ha táppénzen van! Nagyon pórul járhat Cikk

Táppénzen lévő dolgozó súlyos betegségére tekintettel kérte a leszázalékolását. A munkáltatója azt javasolta, hogy mindketten jobban járnak, ha közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyát. Mi lesz így a táppénzzel? – kérdezte olvasónk. Széles Imre, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Gyesről visszajött alkalmazott szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégemnél a gyesről visszajött kismama két évnyi szabadságmegváltását kéri, én bármit olvasok, véletlen sem találok erre indokot, pedig az ügyvezetőnek indokolnom illik. Adat: 2011. 02. 18-án szült és 2014. 02. 18-án állt munkába. Munkaviszonya közös megegyezéssel 2014. 03. 31-én megszűnt, szabadságmegváltás kifizetve. Amelyet kevésnek tart: "mások a 2 évet kapták". Kérem segítsenek, mi a megfelelő eljárás ez esetben. Amit olvastam, az alapján rendesen számoltam, és fizettem ki a szabadságmegváltását. Mennyi nap szabadság jár neki, figyelembe véve, hogy 2011. 02. 18-án szült, előtte táppénzen volt, majd tgyás-t kapott, utána gyeden volt, majd gyesen, és 2014. 02. 18-án munkába állt, majd kilépett 2014. 03. 31-én. 1979-ben született a dolgozó. Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel: Filák Etelka

Munkaviszony utáni alkalmi munkavállalás Kérdés

Tisztelt Cím! Munkaviszony megszüntetése után, milyen esetekben alkalmazható a volt munkavállaló egyszerűsített foglalkoztatás keretében? Köszönöm: Éva

Elmaradt munkabér járulékbevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy volt egyéni vállalkozót egy 2009-es bírósági határozat elmaradt munkabér jogcímen fizetésre kötelezte volt munkavállalója munkaviszonyának jogellenes megszüntetése miatt. Ezt a vállalkozó akkor nem fizette ki, hanem idén végrehajtás során került kifizetésre, így nem volt lehetőség az adó és a járulékok levonására. 1.) Az elmaradt munkabér után a kifizetésig 10 százalékos kamatot kellett fizetnie. A kamat után fizetendő szja-t és 27 százalékos ehót munkáltatónak kell bevallani és megfizetnie? Vagy az ehofizetési kötelezettség a magánszemélyt terheli, a munkáltató csak a le nem vont szja-t vallja be? 2.) A határozat szerint a munkavállaló munkaviszonya az ítélet jogerőre emelkedésének napjával szűnik meg. Ezt hogy tudom pontosan kiszámolni? Az elmaradt munkabér vonatkozási időszakához milyen időszakot kell feltüntetnem? 3.) Amennyiben az adóhatóság az AJK nyomtatványnak megfelelően behajtja a le nem vont járulékokat a munkavállalótól, akkor a benyújtott ’08-as bevallást hogyan kell önellenőriznem? A korábban bevallott levont járulékokat az önellenőrzési lapon mínusszal vallom be, hogy visszajáróként szerepeljen a vállalkozó folyószámláján?

Végelszámolás esetén munkaviszony megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt.-nél részmunkaidőben dolgozom. Június 1-jével elhatározta a végelszámolását. Mint könyvelő vagyok alkalmazásban cégnél, és az ügyfélkapuhoz is nekem van jogosultságom. Nem tudom, hogy ebben az esetben kötelező-e felmondania nekem május 31-ével és a 30 napos felmondást kifizetnie, avagy maradok továbbra is a cégben, hiszen könyvelési-bevallási teendők vannak a végelszámolással kapcsolatban? Sajnos a beltagnak fogalma sincs erről, hogy mit is kellene tennie, és nekem sem. Az ügyvédről pedig ne is beszéljünk. Gondolom nem munkajogász, mert nem igazán tudja ő sem... Várom válaszát. Köszönettel: Lédererné

Szabadság alatti keresőképtelenség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyesről visszatérő dolgozó, a fizetés nélküli szabadság lejárta után jelezte, hogy szeretne visszatérni dolgozni, a felhalmozott szabadságának kivételével kezdve. Majd később jelezte, hogy megszakítja a szabadsága letöltését, mert a gyermeke beteg lett, így betegszabadság címén marad otthon. Kérdésem, hogy jogos-e ilyen címen kérnie a szabadság későbbi kiadását? Közben már tárgyal a munkavállalóval a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről, amiben a követelései közt szerepel a végkielégítés kifizettetése is, aminek az alapját így tudja kitolni 5 évre.

Újabb káosz a szabadság kiadásában? Vitatkoznak a jogászok Cikk

Levonható-e kilépéskor a munkavállaló munkabéréből az a szabadság, amit az időarányosan járó szabadságon felül vett ki? – kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink