192 találat a(z) munkaviszony megszüntetése cimkére

Eljárás munkaviszony megszüntetése előtt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Elsősorban a minőségi cserével kapcsolatos előzetes döntésekről, körülményekről kérdezek. A célnak jobban megfelelő munkaerőt a felmondáskor már meg kell találni? Esetleg meg kell hirdetni a pozíciót? Vagy éppen ellenkezőleg, nem is szabad se meghirdetni, se felvenni addig valakit, míg át nem adjuk a felmondást a leváltandó munkatársnak? A munkáltatói jogkör gyakorlójának esetleges nyilatkozatán vagy tanúvallomásán kívül szükséges valamilyen felmérés, kimutatás, hogy miért indokolt a minőségi csere? A munkáltató jóindulata (hogy több hónapig nem akart megválni a munkavállalótól, pedig már korábban is szükség lett volna erre) eredményezheti-e, hogy ez az indok jogellenesnek minősül (azzal, hogy ha indokolt és szükséges volt, korábban kellett volna meglépni ezt)? Köszönettel.

Munkaviszony megszüntetése – kilépő papírok Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne, ha a munkavállaló munkaviszonya megszűnésének dátuma hétvége, akkor a kilépő papírokat pénteken, az utolsó munkában töltött napon kapja meg? Nem tiltja a jogszabály, hogy hétvégével szűnjön meg a munkaviszonya?

Célfeladat kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy munkavállaló, akinek a munkaviszonya mellett célfeladatot határozott meg a munkáltató. A célfeladat időtartama 2016.04.01-2017.06.30., az ezért járó juttatás bruttó 200 ezer forint. A kifizetés egyik szempontjaként a teljesítési igazolás kiállítását határozták meg. A munkavállaló jogviszonya áthelyezéssel 2016.12.31-én megszűnt. A munkáltató a teljesítési igazolást 2017 áprilisában írta alá (a munkavállaló aláírása a teljesítési igazoláson nem szerepel), és 2017. év májusában a 200 ezer forintból 120 ezer forintot kifizetett a munkáltató. Hogy miért 120 ezer forintot fizetett, arról semmilyen dokumentum nem lelhető fel. Helyesen járt el a munkáltató, hogy a célfeladat ellenértékét a fenti összegben, és csak májusban fizette ki? Kötelező a teljesítési igazolást mind a két félnek kiállítania? Köszönöm a válaszát.

Gyed igénylése Kérdés

Az egyik dolgozó munkaviszonyát megszüntette a munkáltató a csed időtartama alatt. A gyermek 2017.01.13-án született, a csed 2017.06.17-én járt le, a munkaviszonyt a munkáltató 2016.12.31-én szüntette meg. Nevezett dolgozó 2017.06.18-től gyedigényt terjesztett elő, amihez a munkáltató kiadta a foglalkoztatói igazolást, a munkaviszony megszüntetése ellenére. Megkapta a dolgozó az elutasító határozatot, hogy nem jogosult a gyedre, mivel nincs biztosítási jogviszonya. Kérdés: ha a dolgozó elmegy dolgozni, és két hónap után bead egy új gyedigényt (nem visszamenőlegesen, hanem két hónap utáni időpontra, jár-e neki a gyed? A gyerek születése előtti két évben meg a 365 nap biztosítása, nem jelent-e gondot, hogy megszakadt a biztosítása? Köszönettel.

Szabadság gyes után Kérdés

Tisztelt Szakértő! A gyesről visszatérő anyuka kiveszi az elmaradt, mondjuk 30 nap szabadságát, majd az utolsó napon megszünteti a munkaviszonyát. Kérdésem, hogy a szabadság letöltésének idejére további időarányos szabadság is jár, mivel kitolódik a munkaviszonya? Válaszát előre is köszönöm!

Gyesről visszatérő felmondása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik munkavállalónknak most jár le a gyes. Mivel a gyermek már betölti a 3 éves kort, ezért már nincs korlátozás a foglalkoztatásával kapcsolatban, ha jól tudom. Ha jelzi, hogy vissza szeretne jönni dolgozni, a felgyűlt szabadság kiadásával felmondhat-e neki a munkáltató? Mielőtt elment szülési szabadságra, komoly bizalmi problémák voltak, ezért nem szívesen venné vissza a munkáltató. Ilyen esetben felmondható neki? A felmondás ilyenkor is meghosszabbodik az ott töltött évekkel? És akkor előbb a szabadságot kell kiadni és utána kezdődik a felmondás, vagy a felmondás közlését követően is ki lehet adni a szabadságot neki, ezzel is telne a felmondási idő? Mi a helyes eljárás ilyen esetben? Vagy esetleg ha közös megegyezéssel sikerülne megszüntetni a munkaviszonyt, akkor elegendő csak a szabadság megváltása? Mi a teendő tehát a gyesről visszatérő anyukák jogszerű munkaviszony megszüntetéséhez 2017-ben?

Tévedések, melyeket felmondásnál el kell kerülni Cikk

A munkaviszony megszüntetése a munkajog egyik legfontosabb területe, így nélkülözhetetlen, hogy helyesen ismerjük és alkalmazzuk a szabályokat. S habár a jogellenes munkaviszony-megszüntetés szabályai az utóbbi években veszítettek a szigorukból, továbbra is jelentős bírságokat fizethetünk, ha nem körültekintően járunk el.

Nők kedvezményes nyugdíja, munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018 tavaszán a nők kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőségével nyugdíjba szeretnék menni. A nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartás szerint 2014.12.31-ével lezárt, illetve elismert adatok szerint összesen 38 év 223 nap nyugdíjjogosultság-elbíráláshoz figyelembe vehető szolgálati, ezen belül 38 év 216 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel rendelkeztem. Munkaviszonyom, keresőtevékenységem azóta is folyamatos. Számításaim szerint a nők kedvezményes nyugdíjazásra jogosító feltételével, a 40 év jogosultsági idővel ma már rendelkezem. Kérdésem: munkaviszonyom megszüntetéséhez melyik évhez és naphoz igazodóan kell számolni a napokat ahhoz, hogy a nyugdíjam alapját képező kereset – 42 év munkaviszony után – 84 százalékos megállapítására legyek jogosult? Köszönettel: 1958.

Közalkalmazotti jogviszonyban álló dolgozó, pedagógus Kérdés

Közalkalmazotti jogviszonyban álló dolgozó, pedagógus tartós betegsége miatt az illetékes szakértői bizottság 70 százalékos egészségkárosodást állapított meg, betegsége miatt az alkalmassági vizsgálatot végző orvos is alkalmatlannak nyilvánította a munkakör betöltésére. Rokkantsági ellátást – a hivataltól kapott tájékoztatás alapján – akkor igényelhet, ha megszűnik a munkaviszonya. Kérdésem: ha a munkáltató nem kíván felmondani a dolgozónak, illetve a közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetésnél nem vállalja a szolgálati idő alapján járó végkielégítés kifizetését, mit tehet a dolgozó?

Nyilatkozat vagy megállapodás visszavonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Aláírtam egy papírt, melyben a munkáltatómmal megállapodtam, hogy július elején fizetés nélküli szabadságomat megszüntetem (ekkor tölti be a gyermekem a 3. életévét). A gyermekemre tekintettel a gyes a 4 éves koráig jár nekem. Az Mt. szerint a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság esetén 10 éves korig nem szüntethető meg felmondással a munkaviszony. Kérdésem: ha aláírtam, hogy mikor térek vissza, ezt megváltoztathatom-e, vagy csak akkor, ha ahhoz a munkáltató hozzájárul? Illetve esetemben a 4 vagy a 10 év számít? Köszönöm.

Eltűnt munkavállaló munkajogi kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál az egyik munkavállaló eltűnt, jelenleg rendőrségi nyomozás folyik az eltűnése ügyében. Az utolsó hírünk róla az volt, hogy másnap nem jön be dolgozni (ezt telefonon jelezte a közvetlen felettesének), de szabadságot nem kért, és nem is kapott, azóta ismeretlen helyen tartózkodik, se a családjának, se a rendőrségnek nem sikerült őt eddig (lassan egy hónapja) megtalálni. Kérdésem az lenne, hogy a munkavállaló munkaviszonyát meddig kell megtartani ebben az esetben? Rendkívüli felmondással megszüntethető-e a munkavállaló munkaviszonya, vagy a nyomozás lezárásáig fenn kell tartanunk a munkaviszonyát? Köszönettel: Schlág Judit

Öregségi nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál a férfi munkavállaló márciusban betöltötte a 65. életévét, viszont szeptembertől menne nyugdíjba, mert addig az utódját tanítja be. Kérdésem arra vonatkozik, hogy ebben az esetben neki kell kezdeményezni a munkaviszony megszüntetését, és mi a teendője a nyugdíjintézet felé? Korábban már kért szolgálatiidő-megállapítást. Köszönettel: Szalánczi Dóra

Egészségügyi alkalmasság korlátozásokkal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi alkalmasság témakörében lenne még egy kérdésünk. Egy munkavállaló munkaköre ellátására munkaköri alkalmassági orvosi vélemény alapján korlátozásokkal alkalmas. A munkáltató – figyelemmel arra, hogy az előírt korlátozásoknak nem tud, illetve csak jelentős többletszervezéssel és többletköltség ellenében tud eleget tenni – egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással, felmondással megszünteti a munkavállaló munkaviszonyát. Ilyen esetben a munkáltatótól mekkora többletráfordítás elvárt, amelynek eleget kellene tennie ahhoz, hogy a munkavállalót a korlátozás betartása mellett foglalkoztatni tudja? Álláspontunk szerint például új munkavállaló felvétele, vagy jelentős többletszervezés nem lenne észszerűen elvárható a munkáltatótól annak érdekében, hogy a korlátozásokat betartsa. Így ilyen esetben jogszerű a munkáltatói felmondás. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel.

Egészségügyi alkalmatlanság miatti felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egy munkavállaló vonatkozásában az üzemorvos által végzett munkaköri alkalmassági vizsgálat kapcsán kiderült, hogy a munkavállaló nem alkalmas a munkaköre ellátására. Mivel a munkavállaló az üzemorvos véleményével nem értett egyet, másodfokú munkaköri alkalmassági vizsgálat elvégzését kérelmezte. A másodfokú vélemény értelmében a munkavállaló meghatározott korlátozások mellett alkalmas a munkaköre ellátására. A munkáltató álláspontja szerint azonban a korlátozás "kiüríti" a munkakört, a munkakört a meghatározott korlátozások mellett nem lehet ellátni, azaz az előírt feltételek nem teljesíthetők. Jól gondoljuk, hogy ebben az esetben a munkáltató jogszerűen megszüntetheti a munkavállaló munkaviszonyát egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással? Válaszukat előre is köszönjük. Tisztelettel.

Kismama – közös megegyezés Kérdés

Tisztelt Adószakértő! 1) Egy veszélyeztetett terhes kismama és munkáltatója közös megegyezéssel szeretné a munkaviszonyt megszüntetni. A kérdése a kismamának, hogy befolyásolja-e jelenlegi táppénzét (összeg+jogosultság) és majdani csed, gyes jogosultágát, összegét, hogy nem lesz munkaviszonyban már. Idáig folyamatos munkaviszonya van. 2) Jelenleg cseden lévő kismamának ugyancsak megszűnne a munkaviszonya, érinti jelenlegi csedét és későbbi gyed, gyes ellátását? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink