192 találat a(z) munkaviszony megszüntetése cimkére
Felmondás gyed, gyes alatt: mikor lehetséges? Cikk
A végelszámolás nem egyszerű feladat, súlyos döntéseket kell meghozni, amelyek között az egyik legnehezebb a dolgozók munkaviszonyának megszüntetése. Bonyolítja a feladatot, ha a munkavállalók között gyesen, gyeden levő kismamák is vannak. Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
El nem fogadott munkaszerződés-módosítás: jár-e végkielégítés? Cikk
Jár-e végkielégítés, ha a dolgozó nem írja alá a számára hátrányos munkaszerződés-módosítást? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Határozott idejű munkaszerződés megszűnése stroke esetén Kérdés
Végkielégítés feltételekkel Kérdés
Munkahelyteremtő bértámogatás visszatérő anyukával Kérdés
Szüneteltetés választásakor a foglalkoztatott munkaviszonyának helyzete Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás, kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó a válsághelyzet miatt üzlethelyisége bezárására kényszerült. Tevékenysége nem tartozik a támogatotti körbe. Egy fő 40 órás munkaviszonnyal rendelkező alkalmazottat foglalkoztat. Ha úgy dönt, hogy szünetelteti a tevékenységét, az alkalmazott munkaviszonya hogyan szüntethető meg jogszerűen, vagy a vállalkozási tevékenység szüneteltetése a munkaviszony automatikus megszűnését eredményezi? Bevétele várhatóan több hónapig nem keletkezik, így a munkavállaló foglalkoztatása a teljes anyagi ellehetetlenülést eredményezné. Várom megtisztelő válaszukat.
Munkaköri alkalmatlanság Kérdés
Kötelezhető-e a dolgozó foglalkozás-egészségügyi vizsgálatra, mert kezelő orvosi diagnózis szerint jelen fizikai munkát nem lehetne végeznie, ezen orvosi véleményt a munkáltatónak nem mutatta be. Ha a foglalkozás-egészségügy is hasonló megállapítást tesz, miként lehet a dolgozó munkaviszonyát megszüntetni?
Munkaviszony megszüntetése – további kérdés Kérdés
Tisztelt Dr. Hajdu-Dudás Mária! Köszönöm válaszát az alábbi kérdésemre: (https://adozona.hu/kerdesek/2020_3_25_Munkaviszony_megszuntetese_jip). Igen, minden bizonnyal fogunk előszerződést kötni. Annyit szeretnék még kérdezni, hogy közös megegyezéssel történő munkaviszony-megszüntetés esetén kötelező a végkielégítés? Ha nem, adható-e jutalom jogcímen extra juttatás? Illetve közös megegyezés esetén a felmondási időt nem kell letölteni, ugye? A járvány miatti járulékcsökkentések csak a rendeletben meghatározott vállalkozási körnek járnak, ugye? Előre is köszönettel: FB
Munkaviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kis kft., melynek a jelenlegi helyzet miatt be kell zárnia a boltját határozatlan ideig, így valószínűleg nem tudja tovább foglalkoztatni a dolgozóit április 1-jétől. 3 alkalmazott van a cégben. Egyiknek decemberben született kisbabája, Ő jelenleg cseden van, neki nem szeretne a cég felmondani, mivel nincs utána jelenleg fizetési kötelezettség. A másik két alkalmazottnak milyen jogcímen lehet felmondani a jelenlegi helyzetben úgy, hogy április 1-jétől megszűnjön a munkaviszonyuk, és jogosultak legyenek az álláskeresési járadékra? Ha a kedves szakértő szerinti felmondással mondunk fel nekik, jól tudjuk ugye, hogy elmehetnek utána álláskeresési járadékot igényelni, melyet maximum 90 napig kapnak, és az első 45 napban még tb-biztosítottak maradnak, utána csak a 7710 Ft-t kell maguk után befizetni? Milyen adókat, járulékokat vonnak az álláskeresési járadékból? Van esetleg valamilyen időkorlát, ameddig nem tudjuk újra alkalmazni őket? (A válság/járvány végeztével szeretnénk újra alkalmazni őket.) Ebből a két alkalmazottból az egyik már 2015 óta dolgozik cégünknél, így ő ugye 1 havi végkielégítésre számíthat? Előre is köszönettel: FB
Munkaviszony megszüntetése keresőképtelenség alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk munkaviszonya 2019. 11. 21-étől áll fenn társaságunknál. 2020. 01. 13-ától keresőképtelen állományban van, azóta postai úton tudjuk elérni. Tudomásunk szerint táppénzre 2020. 03. 24-éig jogosult, de előreláthatólag keresőképtelensége továbbra is fennmarad. Munkaviszonyát szeretnénk megszüntetni. Kérdésem: hogyan, milyen feltételekkel és mikor szüntethetjük meg a munkaviszonyt, továbbá milyen teendőink vannak ezzel kapcsolatban (dolgozó kiértesítése, NAV-bejelentés stb.)? Amennyiben a keresőképtelenség továbbra is fennáll, jogosult-e, kell-e részére fizetnünk valamit? Köszönettel.
Vezető állású munkavállalók: speciális szempontok a munkaviszony felmondásakor Cikk
A vezető állású munkavállalókra az általánostól eltérő szabályokat fogalmaz meg a munka törvénykönyve. Rendszeresen vita forrása munkaviszony megszüntetése esetén, hogy ki minősül vezetőnek.
Eszközértékesítés és bérből kompenzálás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem, egy magyar illetőségű, áfaalany kft. egy felmondási idejét töltő alkalmazottnak szeretne tárgyi eszközöket eladni. Az eszközökről a számlák elkészültek, az áfát megfizette a cég. Az eszközök vételára (személygépkocsi, IT-eszközök, bútorok) szinte megegyezik a dolgozó utolsó havi bérének, végkielégítésének, szabadságmegváltásának nettó összegével. Kérdésem, hogy a dolgozó és a munkáltató a közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetésbe belevehetik-e, hogy kompenzálják egymás felé a követeléseiket, így bérfizetésre és vételár-megfizetésre sem kerül sor, vagy erre az esetre is vonatkozik a 33/50 százalékos szabály, és a törvényes megoldás érdekében mindkét ellenirányú pénzmozgásnak meg kell történnie? Köszönettel.
Munkaviszony megszüntetése, tanulmányiszerződés-tartozás, kilépőpapírok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyomat a tanulmányi szerződés lejártát megelőzően, munkavállalói rendes felmondással megszüntettem. A munkáltató felém egy, a vezető által aláírt levél formájában közölte (a felmondást követő 11. napon kaptam kézhez), hogy a 600 000 Ft-os tartozást egyösszegben fizessem be az utolsó munkában töltött napomig (tehát ezt 19 nappal előtte tudtam meg, hogy pontosan mennyit és mikorra kell fizetnem). A kérdésem: amennyiben a határidőig nem teszek eleget a fizetési felszólításnak, a munkáltató visszatarthatja-e a kilépőpapírjaimat? Ha nem, és ők erre hivatkozva akarják behajtani a tartozást az általuk megjelölt időpontig, mit tehetek, mire hivatkozhatok? Ennyit nem tudok egyszerre, ilyen rövid idő alatt kifizetni. Erre hivatkozva, ha a kilépőpapírjaimat nem is tartják vissza, bíróságra vihetik az ügyet? A tanulmányi szerződésben pontos információ nem szerepel arra vonatkozóan, milyen határidővel kell megfizetnem ezt a munkáltató részére. Kérdésem lenne még, hogy az egyösszegű kifizetést elkerülendő, van-e rá más megoldás, minthogy én a munkáltatónak könyörögjek a részletfizetési lehetőség iránt? Válaszát előre is köszönöm! Z. M.
Amire ügyelni kell a munkaviszony megszüntetésekor Cikk
A munkaerőhiányra tekintettel az alkalmazottak egyre könnyebben váltanak munkahelyet, gyakran a felmondási időt sem dolgozzák le. A munkáltatók sokkal elnézőbbek, hiszen tisztában vannak azzal, hogy megfelelő munkaerőt sokszor tetemes idő alatt sem lehet találni. Amennyiben bármelyik fél a munkaviszony megszüntetése mellett döntene, bizonyos alapvetéseket feltétlenül érdemes tudni.
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató és a munkavállaló közös megegyezéssel megszüntetik a munkaviszonyt. A munkáltató ezek után alkalmazhatja-e a volt munkavállalót egyszerűsített foglakoztatottként? Segítségét előre is köszönöm!