193 találat a(z) megváltozott munkaképességű cimkére
Kiva-kedvezmény utólag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kivás kft. megváltozott munkaképességű munkavállalót alkalmaz, de 2019-ben a kedvezményt nem vette figyelembe a kiva-előleg bevallásoknál, mert az alkalmazott nem mutatta be a komplex minősítéséről szóló igazolását. (Ami alapján egyébként jogosult lenne a kedvezményre.) 2020. januárban végül leadta az említett igazolást. A kérdésem az lenne, hogy a kft. igénybe veheti-e 2019-re a kedvezményt? Ha igen, akkor miképpen? A negyedéves kivás előlegbevallások önrevíziója szükséges ehhez, vagy megteheti, hogy a májusban határidős éves elszámoló bevallásában veszi figyelembe? Csatolni kell a bevalláshoz az igazolást, vagy elég ha csak megvan? Köszönöm!
Megváltozott munkaképességűek többes jogviszonyban Cikk
A megváltozott munkaképességű személy esetében sem tiltja jogszabály, hogy egyidejűleg több jogviszonyt létesítsen, illetve több jogviszonyban folytasson keresőtevékenységet.
Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét. Több (kettő) munkáltató által létesített munkaviszonnyal, megváltozott munkaképességű (egészségi állapota 60 százaléktól kisebb mértékű) munkavállalót foglalkoztat a kft., napi 4 órában. A két munkáltató közül a mi cégünk a kijelölt, aki a bérfizetésért, illetve az adóhatóság felé a bért terhelő adók és járulékok megfizetésért felelős. Ugyanannak a munkavállalónak napi másik 4 órában, egy másik munkaszerződés alapján szintén több (kettő) munkáltató által létesített munkaviszonya van. Mindkét kijelölt munkáltató rehabilitációs hozzájárulás fizetésére kötelezett. A kérdésem az, hogy a kötelezettség meghatározása során mindkét kijelölt munkáltató ugyanazon megváltozott munkaképességű munkavállalót, a megváltozott munkaképességű személyek számának megállapítása során 1 fő csökkentő tényezőként figyelembe veheti? Köszönettel: Gyarmatiné Tóth Katalin
Adószámos magánszemély szocho-kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy adószámos magánszemély, aki fogyatékossági támogatásban részesül és a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 30%-os egészségi állapottal rendelkezik. A Szocho tv. 13. §-a szabályozza a megváltozott munkaképességű személyek kedvezményét. Kérdésem ezzel kapcsolatban annyi, hogy az adószámos magánszemély érvényesítheti-e ezt a fajta szocho-kedvezményt, tekintve, hogy bevétele nem kifizetőtől származik és saját maga után kötelezett szociális hozzájárulási adó fizetésére az önálló tevékenységből származó jövedelme után. Válaszát előre is köszönöm!
Megváltozott munkaképességű alkalmazottak – ekkor kérhet állami támogatást Cikk
Több ösztönző intézkedés is segíti a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását, ilyen például a munkaadókat terhelő szociális hozzájárulási adó csökkentése, illetve a bértámogatás – hívta fel a figyelmet a Prohumán 2004 Munkaerő Szolgáltató és Tanácsadó Kft. az MTI-nek eljuttatott közleményében.
Táppénzjogosultság társas vállalkozó esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy társas vállalkozó táppénzjogosultsága lejár 2019. október 28-án, de továbbra is beteg, sőt, október hó folyamán kórházi műtét is vár rá, akkor október 29-étől – függetlenül attól, hogy nem munkaképes – fizetni kell a társas vállalkozói jogviszonya alapján a kötelező járulékokat? A megváltozott munkaképesség elbírálása folyamatban van. Válaszát előre is köszönöm.
Megváltozott munkaképességű társas vállalkozók járuléka, szochója Cikk
Sokszor okoz bizonytalanságot a kereseti korlát, illetve a szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség vonatkozásában, ha a megváltozott munkaképességű egyéni vagy társas vállalkozót a garantált bérminimumnak megfelelő összeg után terheli az adó-, illetve a járulék.
Vállalkozó megváltozott munkaképessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémára keresnénk megoldást: egyéni vállalkozó egyéves táppénze lejárt, de dolgozni továbbra sem tud, elindította a leszázalékoltatását. Most kapott egy elutasító határozatot, melyben állapotát D csoportba sorolták, egészségi állapotának mértéke 30%. Keresőtevékenység végzésére (vállalkozás) hivatkozással elutasították, illetve közölték, ha megszünteti a vállalkozást, akkor újra beadhatja az igényét. Ez a vállalkozó kisboltot üzemeltet alkalmazottakkal; tényleg meg kell szüntetni a vállalkozását, hogy járadékot kapjon? Köszönöm válaszát.
Ugyanannyi pénzből gazdálkodhat a szociális szféra, jóval többől a honvédelem Cikk
Az ideivel szinte azonos összegből gazdálkodhat jövőre a szociális terület - derül ki a 2020-as költségvetési törvényjavaslatból, amelyet kedden délután tettek közzé az Országgyűlés honlapján. Több mint 100 milliárd forinttal emelik a honvédelmi kiadások keretét: jövőre mintegy 616 milliárd forint juthat honvédelemre. Ez az összeg a jövőre jelzett nominális GDP nagyjából 1,26 százalékának felel meg. Az idei költségvetésben ez az arány 1,16 százalék volt.
Rehabilitációs, rokkantsági ellátás: ezért sem mindegy, ki, mit kap Cikk
Mi a jelentősége a munkaadó (vállalkozás) szempontjából annak, hogy a megváltozott munkaképességű alkalmazottja (tagja) rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesül?
Szochokedvezmény – megváltozott munkaképességű munkavállalók Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű személynek minősül-e a szocho tekintetében, aki új komplex minősítéssel rendelkezik (a rehabilitációs hatóság minősítése alapján az egészségi állapota 60 százalékos vagy kisebb mértékű), a komplex minősítésben szereplő felülvizsgálati idő lejárt, még nem hívták vissza felülvizsgálatra, de a rokkantsági ellátást továbbra is folyósítják számára? Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két esetről szeretném véleményét kikérni: a. Átlagos állományi létszám: 2018. 1. né 22,3 fő, 2. né 21,6 fő, 3. né 26 fő, 4. né 27 fő. 3. negyedévről 404 ezer forint előleg bevallása megtörtént. Éves összeg számítása: átlagos létszám éves szinten 24,3 fő, tehát nincs fizetési kötelezettség. A 1801 bevalláson éves elszámolással nullát kell bevallani? Hogyan igényelhető vissza az előleg? b. Átlagos állományi létszám: 2018. 1. né 21,3 fő, 2. né 24,3 fő, 3. né 30,7 fő, 4. né 33,3 fő. Éves átlag: 27,4 fő. Alkalmazva 1 fő megváltozott munkaképességű személy 06.18-12.31-ig napi 8 órában, illetve másik személy 05.02-06.29-ig napi 8 órában. 3. negyedévre bevallva 165 ezer forint. Éves összeg megállapítása: 27,4 fő * 5% = 1,4 fő, megváltozott munkaképességű személy: 0,7 fő (1 fő 06.18-12.31-ig, illetve másik fő 05.02-06.29-ig alkalmazva), 1,4-0,7 = 0,7 fő. Éves összeg 1 242 000 Ft/év /4 né * 2 né = 621 ezer Ft, 0,7 * 621 ezer Ft = 435 ezer Ft. Levonva a 3. né-i előleg 435 e Ft - 165 e Ft = 270 e Ft a 1801 bevalláson bevallandó összeg. Helyes-e a számítás? Köszönettel: Kiss Anita
Megváltozott munkaképességű munkavállaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállalónak orvosi igazolása van arról, hogy össz szervezeti egészségkárosodása 51%, egészségügyi állapota 49%. Kérdésem: megváltozott munkaképességű dolgozónak minősül a munkavállaló? Köszönöm a válaszát.
Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulás számítása során 2019.01.01-től a munkaviszonyban (minimum 4 órás) álló nyugdíjas az átlagos statisztikai létszámba beszámít-e? Figyelembe vehetek-e olyan megváltozott munkaképességű dolgozót, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és öregségi nyugdíjat folyósítanak számára? Köszönöm mielőbbi válaszát!
Nőtt a rehabilitációs hozzájárulás Cikk
A munkaadók által évente fizetendő rehabilitációs hozzájárulás idén az előző évhez képest 8 százalékkal, 1 341 000 forintra emelkedett – közölte a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. csütörtökön az MTI-vel.