193 találat a(z) megváltozott munkaképességű cimkére

Megváltozott munkaképességű – szocho-kedvezmény Kérdés

Amit a keresőtevékenységről érdemes tudni Cikk

A társadalombiztosítási, illetve családtámogatási ellátásokra való jogosultság általában összefügg a keresőtevékenység folytatásával. Emiatt fontos annak ismerete, hogy a vonatkozó jogszabály egészen pontosan mit is ért a fogalom alatt.

Szeptember 10-ig lehet pályázni a Foglalkoztatás 2020 programra Cikk

Szeptember 10-ig lehet pályázatokat beadni a Foglalkoztatás 2020 programban, amelyben 182 millió forint érhető el megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának támogatására – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára pénteken Albertirsán.

Megváltozott munkaképességű fiatal jogosult csedre? II. Kérdés

Megváltozott munkaképességű fiatal jogosult csedre? Kérdés

Rokkantsági ellátás Kérdés

Egyéni vállalkozó – megváltozott munkaképességű személy szociális hozzájárulása Kérdés

Öregségi nyugdíjas, megváltozott munkaképességű Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Az alábbi link alatt található korábbi kérdés-felelet alapján merült fel kérdésem: https://adozona.hu/kerdesek/2018_3_2_oregsegi_nyugdijas_megvaltozott_m_kpv Az említett cikkből azt vettem ki: ha a nyugdíjas munkavállaló megváltozott munkaképességű szakvélemény hatálya alatt áll, figyelembe lehet venni a rehabilitációs hozzájárulás számításakor. Munkavállalónk 40 év szolgálati idővel ment nyugdíjba. Komplex felülvizsgálatára már nem kerül sor a cikkben is említett okból, így a létszámba sem számítható. Kérdésem a következő: ha a "hozzátartozói nyugellátása a megváltozott munkaképessége jogcímén kerül továbbra is folyósításra" alapján sem számítható a rehabilitációs létszámba? Köszönöm válaszát!

Egészségügyi szolgáltatásra jogosultság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű, megállapított 24%-os egészségi állapotú, nem rehabilitálható személy esetén, akinek nincs meg a szükséges biztosítási jogviszonya sem a rokkantsági, sem a rehabilitációs ellátásra, egészségügyi szolgáltatásra jogosult-e? A hivatali ügyintéző azzal utasította el a kérelmét, hogy mivel van keresettel rendelkező házastársa, ezért nem jogosult, magának kell fizetnie. Az 1997. évi LXXX. tv. 16. § j) pontja szerint ilyen kitételt én nem látok. Köszönettel!

Megváltozott munkaképességűek tb-je július 1-jétől Cikk

A rehabilitációs, illetve a rokkantsági ellátásra jogosult az ellátása mellett folytathat keresőtevékenységet. 2020. július 1-jétől új Tbj. lép hatályba, amely érinti a megváltozott munkaképességű személyek tb-fizetését. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen korlátozással, mekkora közteherfizetés mellett dolgozhatnak munkaviszonyban és vállalkozóként 2020. július 1-jét követően.

Megváltozott munkaképességű személy szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az, hogy egy siketnéma munkavállaló után jelenleg igénybe tudjuk-e venni a megváltozott munkaképességű személyek utáni szochokedvezményt. Jelenleg fogyatékossági támogatásban részesül, az ennek elbírálásakor hozott határozat szerint súlyos fogyatékosnak minősül, felülvizsgálata nem javasolt. Korábban igényelt rehabilitációs ellátást, akkori komplex minősítés alapján egészségi állapota 50%, C1 kategória. Az összefoglaló vélemény és határozat dátuma: 2015. 04. 07., a rehabilitáció időtartama 36 hónap. Kérdésem az, hogy ezt a komplex minősítést figyelembe lehet-e venni a kedvezmény igénybevételéhez, mivel a 36 hónap letelt, és újabb minősítéssel nem rendelkezik, pedig ez egy olyan fogyatékosság amiben javulás nem várható. Vagy esetleg kell újabb minősítést kérnie, mi a teendő? Válaszát előre is köszönöm!

Megváltozott munkaképességű maximális keresete Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű dolgozó, hogy ne veszítse el az ellátását, mennyi jövedelmet kereshet havonta? Például két cégnél összesen 2020-ban lehet-e 161 ezer forint a bruttó keresete kétszer 4 órában? Továbbá, ha egy adott cég átlagos létszáma 35, de ebből 25 alkalmazott 2 órás bejelentéssel dolgozik, akkor kell-e megváltozott munkaképességűt foglalkoztatnia? Köszönettel.

Szochokedvezmény alapja megváltozott munkaképességűek esetén Kérdés

Cégünk megváltozott munkaképességű munkavállaló után szochokedvezményt érvényesít a 2020. évben, a 2018. évi LII. tv. 13. § alapján. A munkavállaló rendelkezik a rehabilitációs hatóság komplex minősítésével, egészségi állapota 60%. Az általunk használt bérszámfejtési program a 2020. évtől szochokedvezményt érvényesít a megváltozott munkaképességű dolgozó bruttó bére, illetve a dolgozónak juttatott SZÉP-kártya után is, az alábbiak szerint: A munkavállaló 01. havi adatai: – bruttó bér: 246 000 Ft – SZÉP-kártya: 25 826 Ft, összesen 271 826 Ft. A munkavállaló után fizetendő szocho 01. hó levezetése: Szochoalap: 271 826 Ft, megváltozott munkaképességű szochoalap-kedvezmény bér + SZÉP-kártya után: 271 826 Ft, fizetendő szocho: 0 Ft. A SZÉP-kártya juttatás után a program – helyesen – számítja a fizetendő szja-t: 25 826 Ft után 3874 Ft. A 2019. évi bérprogram – szerintünk helyesen – csak a bruttó bér után vette figyelembe a szochokedvezményt. Kérdésünk: Mi számít a 2018. évi LII. tv. 13. § (1) a) szerint a munkaviszonyban természetes személyt foglalkoztató kifizetőt az őt a munkaviszonyra tekintettel terhelő adónak, illetve a (4) bekezdés szerinti, a kifizető által a foglalkoztatott után megállapított adóalapnak: a bruttó bér és a béren kívüli, illetve az egyes meghatározott juttatás adója (szochoja)? A fenti munkavállaló részére adott SZÉP-kártya juttatás után is jogosult-e cégünk szochokedvezmény igénybevételére?

Megváltozott munkaképességű dolgozó létszámba számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy az alábbi, 3 különböző esetben megváltozott munkaképességű dolgozóként továbbra is figyelembe lehet-e venni a létszám számításánál az öregségi nyugdíjban részesülőt az öregségi nyugdíjazás időpontjától személyük további foglalkoztatása esetén: 1. munkavállaló: komplex minősítő szakvélemény van 2016. 11. 02-én, mely szerint az egészségkárosodása 51% és felülvizsgálatára nincs időpont megjelölve, mivel felülvizsgálata nem javasolt, 2. munkavállaló: 2009. 10. 05-ei Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértő Intézet szakvéleménye szerint az egészségkárosodása 54% és felülvizsgálata csak állapotváltozás esetén szükséges, tehát nincs felülvizsgálati időpont megjelöve, 3. munkavállaló: 2012. 06. 07-ei komplex minősitő szakvélemény szerint az egészségkárosodás 45%, felülvizsgálata 2013. június, de a törvény 19. § (1a) alapján a felülvizsgálatot nem kellett elvégezni, mivel az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralévő időtartam az 5 évet nem haladta meg, melyről egy 2016. évi kormányhivatali Rehabilitációs Ellátási és Szakértői Főosztály rokkantsági ellátás továbbfolyósitásáról szóló határozata rendelkezik, mely a törvény 15/A § (2) alapján a személy haláláig lenne hatályos.

Megváltozott munkaképességű szakvélemény időbeli hatálya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű munkavállaló komplex felülvizsgálatának 2019 májusában kellett volna megtörténnie, de eddig még nem kapott értesítést az újbóli vizsgálatra és az életkora miatt nem mentesülne alóla. A szakvéleményének az időbeli hatálya az a hónap, amikor a felülvizsgálatnak meg kellett volna történnie? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink