354 találat a(z) megbízási szerződés cimkére
Mikor köthető felhasználói szerződés? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnénk kihasználni a felhasználói szerződés megbízási szerződéshez viszonyított kedvezőbb adóvonzatát. Egy kft. szeretne megbízni egy jelenleg műszaki egyetemista diákot, hogy készítsen látvány- és kiviteli terveket konkrét üres telkek közösségi hasznosítására (játszótér, pihenőpark). A megbízott magánszemély, nem egyéni vállalkozó, és nem tagja társas vállalkozásnak sem. A megbízás egyszeri alkalomra szól, a megbízott másnak sem végez hasonló tevékenységet. Kérdésünk az, hogy az egyetemistával köthet-e felhasználói szerződést a kft., (80 százalék szerzői jog/20 százalék munkadíj arányban), tekintettel az alábbiakra: – még nincs tervezői végzettsége (a tanulmányai folyamatban vannak), – nincs egyéni vállalkozása. Szakértő segítségét előre köszönöm. Tisztelettel, Bozsik István
Végkielégítés közalkalmazott Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha közalkalmazotti, határozott idejű kinevezésemet nem hosszabbították meg, jár-e nekem végkielégítés? A munkáltatóm nem az én munkámat tartotta rossznak, hanem a pénzügyi nehézségeire hivatkozott. Hat és fél éve dolgozom itt, mindig 2-3 havi, határozott idejű kinevezéssel; egyszer meg kellett szakítani ezt a folyamatot hathavi megbízási szerződéssel, majd egy éve ismét kinevezéssel dolgoztam. Közeleg a 30 éves közalkalmazotti jubileumi jutalom ideje, de ezt már nem tudom érvényesíteni. 60 éves vagyok, szinte "egyik napról a másikra" közölték velem, hogy szeptember 1-jétől nem tudnak tovább alkalmazni. Válaszát megköszönöm.
Megbízási szerződés óraadó esetén Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Oktatási intézményünkben óraadó pedagógust alkalmazunk megbízási szerződéssel. A mai napon a NAV ügyfélszolgálatán azt a tájékoztatást kaptam, hogy ha valaki hosszabb távon ugyan, de hetente csak 2 napot dolgozik megbízási szerződéssel, akkor hetente kell vele szerződést kötni. MI eddig keretszerződést kötöttünk, és a hónapban ledolgozott óraszám alapján számoltuk ki a jövedelmét és a járulékait. Helyesen jártunk el, vagy módosítanunk kell a szerződéseket? Előre is köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Vincze Ildikó
Időszakos munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szezonális tevékenysége miatt szükségessé vált plusz egy fő munkaerő, határozott időtartamra, két hónapra. Ha munkaerő-kölcsönzőnél nem sikerült megfelelő végzettségű embert találnunk, viszont egy másik cégnél igen, akkor milyen jogviszonyban tudjuk "kölcsönvenni", foglalkoztatni? Ennél a másik cégnél egyébként munkaviszonyban áll az illető. Lehet szó itt határozott idejű munkaszerződésről? Ebben az esetben mi történik az eredeti munkaviszonyával? Az is megmarad, vagy erre az időre megszűnik? Lehet esetleg megbízási jogviszony? Az eredeti munkaviszonya a másik céggel ekkor meg tud maradni? Milyen más lehetőségünk van? Köszönettel: Biró Katalin
Alkalmazás órabérben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaügyi kérdésben szeretném kérni a segítségét. Lehetősége van-e a munkáltatónak olyan szerződést kötni az alkalmazottjával, hogy tisztán órabéres elszámolásban alkalmazza a munkavállalót? Megengedik-e a jelenleg hatályos törvények, hogy olyan szerződést kössön, amelyben nem határozza meg, hogy heti/napi hány órában alkalmazza? Az alkalmazás 20-25 óra között mozogna. A munkaadó nem szeretne túlórát fizetni, azonban esetenként – természetesen közös megállapodás alapján – 20 óránál több órát dolgozna az alkalmazott. Mindenképpen meg kell határozni, hogy hány órában alkalmazza, hiszen a bejelentésben meg kell adni az alkalmazás óraszámát? Esetleg megoldás lehet ilyen esetekre a megbízási szerződés, ha alkalmazottként ez nem lehetséges? Válaszát előre is köszönöm!
Házastárs foglalkoztatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egy kis boltot üzemeltet, alkalmazottja nincs, ritkán (egyszer egy hónapban) kisegítésre szorulna. A bolti feladatok ellátására foglalkoztathatja-e házastársát ingyenes megbízási szerződés keretében? Köszönettel: Filip Emese
Így segíthet a nyugdíjas családtag ingyen a vállalkozásban Cikk
Egyéni vállalkozó férj foglalkoztathatja-e öregségi nyugdíjas feleségét díjazás nélkül? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Ingyen segítene a családtag a vállalkozásban? Erről is papír kell Cikk
Milyen formában segíthetnek a vállalkozás feladatainak elvégzésében a családtagok? – kérdezték olvasóink. A kérdésekre két szakértőnk, dr. Hajdu-Dudás Mária és dr. Radics Zsuzsanna válaszolt. Cikkünkben összefoglaljuk a tudnivalókat.
Szja önálló tevékenység után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély fordítási munkát végez megbízási szerződés alapján. Kérdésem, hogy a megbízási díj jogdíj része után is alkalmazható-e a 10 százalékos költségátalány a kifizetéskor? Várom válaszukat, köszönettel: Gróf Erzsébet Akkord Zenei Kiadó Kft.
Megbízási díj elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni: iskolánknál munkaviszonyban álló dolgozókat külön (pedagógusi szakmai feladatok, kirándulás-szervezés, -bonyolítás stb.) munkákra megbízási szerződéssel foglalkoztatunk. A szerződések időtartama 2014.01.01.-2014.06.30. A tényleges munkavégzés jelenléti ívek alapján konkrét napokra megállapítható, például 03. 28. (3 óra)+ 04.08. (6 óra)+ 05.26-31. 2-2 óra/nap x 2 500 Ft/ óra. Kérdésem: ezekben az esetekben lesz-e biztosítási jogviszonyuk, vagy a szerződés szerinti időszakra kell elszámolnom és mivel ezen időszakban a naptári napok száma 180, ez lesz az osztószám. Így például, ha a számfejtett bruttó 202 000 forínt mínusz 10 százalék költség, és nem éri el a minimálbér 30 százalékát, a dolgozó nem biztosított, vagy külön dátumokra/hónapokra kell elvégezni a biztosítottság vizsgálatát? Szakmai segítségét előre is köszönöm! Tünde
Megbízási jogviszony Kérdés
Tisztelt Cím! Családi napközi vezetőjének (kisegítő) foglalkoztatása esetén lehetséges-e megbízási szerződést kötni nulla forintos díjjal?
Őstermelői megbízási szerződés Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy ha én jelenleg gyesen vagyok,(munkaviszonyból mentem gyesre), és szeretném kiváltani az őstermelői igazolványt, akkor járulékfizetési kötelezettségem van-e. Én úgy tájékozódtam, hogy igen. Ha ez így van, akkor édesanyám lehetne-e őstermelő, mert ő nyugdíjas? Viszont akkor én nem árulhatok a piacon, csak ő? Hallottam megbízási jogviszonyról, ez esetben ez járható út számomra? Mi ennek a módja, hol tudom intézni? Még hozzátartozik, hogy száraztésztát szeretnénk gyártani, és a piacon kimérve árulni. Köszönöm a választ!
Megbízási szerződéssel foglalkoztatott jutalma Kérdés
Tisztelt Szakértők! Van-e arra valamilyen megoldás, hogy a köztestületi tűzoltóság megbízási jogviszonyban foglalkoztatott tűzoltóit egyszeri jutalomban részesítse? Vannak a szervezetnek munkaviszonyban foglalkoztatott alkalmazottai is. Mindkét jogviszonyban vannak kiváló teljesítményt nyújtó tűzoltók, akik egyszeri jutalomban részesülnének. Milyen formában tudná a köztestület jutalmazni megbízásos jogviszonyban foglalkoztatott tűzoltóit? Segítségüket nagyon várom. Köszönöm szépen.
Alvállalkozó vagy "almegbízott"? Kérdés
A fenti témával kapcsolatban közzétett írásukra reagálva szeretném feltenni az alábbi kérdésemet: Cégünk szociális szolgáltatással, ezen belül házi betegápolással foglalkozik. Külföldi ügyfeleink/betegeink maradéktalan kiszolgálása érdekében alvállalkozók szolgálatait vesszük igénybe, akik e tevékenységre szóló vállalkozói igazolvánnyal rendelkeznek. Ha jól értem az Önök hasonlatát, a nyelvtanár munkája nem mérhető, hiszen az eredményt főként a diák szorgalma garantálja. Ezzel a hasonlattal élve: ezek szerint alvállalkozóink munkájának eredménye sem lenne mérhető, hiszen legnagyobb erőfeszítéseik ellenére is a(z idős) beteg általában továbbra is beteg marad. Ugyanakkor úgy véljük, alvállalkozóink munkájának eredménye az ügyfél ápolással való elégedettsége, azaz, ha az alvállalkozó munkájával, az ápolás minőségével nem elégedett, akkor nekünk, mint megbízottjának fel fog mondani. A tanácsadó cégekre felhozott példájuk is sántít egy picit, hiszen nem csak a tanácsadó megbízottja, hanem maga a tanácsadó cég sem tudja garantálni, hogy az ügyfél megfogadja a tanácsát, mégsem megbízási, hanem – vállalkozás, illetve vállalkozó lévén – szolgáltatási szerződést köt az ügyféllel. Az eredmény az, hogy az ügyfél elégedett-e vagy sem a szolgáltatás, ez esetben a tanácsadás minőségével – a döntés így is, úgy is az ő kezében van. Úgy gondoljuk, nem az adóhivatal tiszte eldönteni, hogy valaki megbízott vagy alvállalkozó, ez az egyén döntése kell(ene), hogy legyen!
Iparűzési adó: vigyázat, nem mindenki alvállalkozó, aki annak látszik! Cikk
Az iparűzési adó bevallása kapcsán fontos szerepet játszanak az alvállalkozói szerződések. Azonban nem mindenki alvállalkozó, aki annak látszik.