354 találat a(z) megbízási szerződés cimkére
Megbízási szerződés – üzletkötő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék alkalmazni egy üzletkötőt a vállalkozásom szolgáltatásainak ajánlására megbízási szerződéssel 9 hónapra. Magánszemélyről van szó, máshol nincs munkaviszonya. A Polgári törvénykönyv 474-483. paragrafusaiban azt olvastam, hogy a megbízottnak a megbízó általi utasítás teljesítése során felmerült költségeit köteles megtéríteni. Ezt valóban így kell alkalmazni, vagy ettől el lehet térni? Én úgy szeretném a szerződést megkötni vele, hogy bizonyos költségeket térítenék meg számára, például utazási költséget. Az illető tömegközlekedéssel oldaná meg az utazást, venne egy bérletet; erről a vállalkozásom nevére kérjen számlát? Helyes megoldás ez az utazási költségek megtérítésére? Vagy ez egyéb adót vonna még maga után? A tételes költségelszámolás esetén a költségekről a számlát saját nevére kérje és gyűjtse? A megbízási díja nem fix összeg lenne, hanem jutalék formájában; ez szabályos lenne? Annak már sikerült utánanéznem, itt, az oldalukon, hogy a minimálbér 30 százalékát meghaladó és nem meghaladó jövedelem esetén milyen közterheket kell befizetnem a jövedelme után, ez a rész számomra világos, csak sajnos a fentebb írtak nem egészen. Előre is köszönöm válaszát. Nikolett
Munkaviszony és megbízási szerződés egy helyen? Így lehetséges Cikk
Lehet-e egyidejűleg ugyanazzal a munkavállalóval munkaviszonyra irányuló, illetve megbízási szerződést is kötni ugyanazon intézményben, kétféle feladat ellátására? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Munkaszerződés és megbízási szerződés együtt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belső egyházi jogi személyként igen kislétszámú intézmény vagyunk, ennek megfelelően a házipénztár-forgalmunk is elenyésző, ezért a pénztárosi feladatok ellátására nem szeretnénk teljes munkaidős személyt foglalkoztatni. Felmerült a gondolat, hogy a tevékenységet egyik kolléganőnk végezhetné megbízási szerződéssel, aki jelenleg pedagógiai ügyintézőként dolgozik nálunk. Úgy tudom azonban, hogy saját dolgozóval nem köthető ilyen típusú szerződés, illetve csak abban az esetben, ha a tevékenysége teljesen más jellegű ugyanannál a cégnél (például a könyvelő takarítást vállal). Szeretném kikérni a véleményét, hogy mikor járunk el helyesen? Tekinthető-e annyira élesen különbözőnek a két munkakör (ügyintéző-pénztáros), mint a példában említett munkakörök? Köthetünk-e vele megbízási szerződést, vagy helyesebb, ha a bruttó fizetését emeljük meg a megbízási díj összegével, és a munkaköri leírását módosítjuk? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: K. Andrea
Megbízási díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mint katás adózó megbízott könyvelő szeretném, ha segítséget kapnék. Alapítványoknál a felajánlott 1 % szja elszámolásakor sajnos már csak az összeg 25 százaléka számolható el működési költségre. Az 1996. évi CXXVI. törvény 7. § (10) bekezdésében meghatározott költségek szerint sajnos a könyvelési díjról kiállított számlát nem lehet elszámolni. Ha viszont megbízási szerződést kötnénk, máris bekerülne a személyi jellegű kiadások közé, míg a könyvelésről szóló számla csak az igénybevett szolgáltatások között van. Kérdésem: 1. Lehet-e ilyen szerződést kötni a főállású katás adózás mellett? 2. Be kell-e jelenteni a 14T1041 nyomtatványon, ha járulékköteles a megállapított összeg? 3. Kell-e tb-kiskönyvben beírni, ha a kifizetett összeg alapján egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék-kötelezett (azaz, ha biztosított időszaknak is minősül)? 4. Megemeli-e a katánál figyelembe vett szolgálati (365 nap helyett 303 napot) idejéhez az összeget (81 300 forint és a minimálbér arányosítása miatt)? Köszönöm a segítséget és a választ.
Külföldi adóelőleg-levonás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi cég egy Amerikában élő, amerikai állampolgárt alkalmi megbízási szerződéssel foglalkoztat. Az illető a munkát otthon, Amerikában elvégzi, és interneten keresztül juttatja el a magyarországi cég számára. A kifizetéskor az illetőtől kell-e adóelőleget levonni, és a cég fizet-e az összeg után szochót vagy ehót?
Külföldiek adóelőleg-levonási szabályai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi cég rendszeresen foglalkoztat külföldi állampolgárokat megbízási szerződéssel. A következő esetek fordulnak elő: – Uniós állampolgár Magyarországra jön a magyar cég megbízásából, és itt látja el a feladatot, majd hazautazik (ez lehet hogy csak egy nap). – Uniós állampolgár nem utazik ide Magyarországra, hanem saját hazájában látja el a feladatot, interneten keresztül juttatja el a magyar cégnek. – Harmadik állambeli állampolgár ideutazik a feladat ellátására. – Harmadik állambeli állampolgár nem utazik ide, hanem otthonról dolgozik, és interneten juttatja el a munkát A feladat ellátásáért a magyar cég fizeti a juttatást. Melyik esetben hogyan kell eljárni adóelőleg-levonást illetően?
Megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég programozási feladattal bízott meg. Számlát kérnek tőlem, ezért adószámos magánszemélyként a tevékenységi körömet kibővítettem a számítógépes programozással. A munkát 200 000 forintért vállaltam el. Ahhoz, hogy ez a pénz nálam is maradjon, gondoltam, hogy a számlára 286 000 forintot írok, így a 16 százalékos adó és a 14 százalék eho befizetése után megmarad a pénzem. A kft. mindenképpen le akarja költségként írni a nekem fizetett pénzt, ezért számlát kér, de csak 200 000-et fizet. Ha megbízási szerződést írnánk, a megbízási díjat is el tudná számolni, de fizetési kötelezettségei lennének, 89 000 forint, ha jól számolom. Szerintük 200 000 forintig nem kell adót fizetni a magánszemélynek, de a NAV és más könyvelők szerint ilyen szabály nincs is. Milyen megoldás van ebben a konkrét esetben? Köszönöm szépen a válaszadást!
Útiköltség elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.Egy kft. amely oktatást végez a KLIK-nek, oktatókkal köt szerződést ,akik számlát adnak a kft.-nek az oktatásról. Az oktatók kaphatnak-e számlán kívül utazási költségtérítést, vagy ezt is ki kellene számlázniuk a kft. felé? Van-e bármilyen külön törvény, ami szabályozza, hogy az oktatóknak útiköltség jár, ha például vizsgáztatnak? 2. Ha a kft. megbízási szerződést köt magányszemélyekkel, akkor ők a megbízási díj részeként kapják az útiköltséget vagy azon felül kalkulálják? Ha külön kapják, akkor kell-e utána adózni?
Biztosított bejelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném, szíveskedjenek segíteni, hogy be kell-e jelenteni, illetve beküldeni a 1041-es nyomtatványt abban az esetben, ha megbízási szerződéssel fizetünk ki valakinek például könyvelési díjat havonta a minimálbér 1/3 részénél kevesebb összegben? A megbízási dij megállapításánál kell-e óraszámot meghatározni?
Szociális hozzájárulási adó alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem igen rövid! Megbízási szerződés esetében a szocho alapját mi képezi, a szerződésben rögzített megbízási díj, vagy annak a költséghányaddal csökkentett része? Válaszát előre is köszönöm!
Tgyás, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 2014 decemberében szülő nő 2008. június 1-től 2013. szeptember 18-ig munkaviszonyban állt. 2013. szeptember 22-től 2013. december 15-ig munkanélküli járadékban részesült. 2013. december 16-tól határozatlan idejű megbízási szerződéssel dolgozott a minimálbér 30 százalékát elérő havi jövedelem mellett 2014. augusztus 20-ig. Ezt követően nem volt biztosított 2014. október 15-ig. 2014. október 15-től munkaviszonyban áll, havi 250 ezer forint fizetéssel. Szeretném megkérdezni, hogy a terhességi-gyermekágyi segély hogyan kerül megállapításra, mi fogja képezni annak az alapját? Mi képezi majd a tgyás utáni gyed alapját? Változna-e és ha igen, hogyan a Tgyás és a Gyed alapja akkor, ha a biztosítás folyamatos lenne, azaz 2014. augusztus 21-től kezdődne a jelenlegi munkaviszonya? Válaszát előre is köszönöm.
Gyed melletti megbízás Kérdés
Kedves Szakértő! Ügyfelem 8 hónapos gyermekével van gyeden. Alkalmanként egy cég foglalkoztatni szeretné megbízási szerződéssel. Kérdésünk, hogy foglalkoztatható-e ebben az esetben a gyed mellett, mivel még a gyermek nincs egy éves? Köszönjük a válaszukat.
Katából kilépés esetén járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Bt. katás adózási módot választott, azonban nyugtaadási kötelezettség elmulasztása miatt mulasztási bírsággal sújtották. Emiatt a kata adózási körből 09. 02-án kiesett. Az nem kérdés számomra, hogy az 50 ezer forintos havi katatételt meg kell fizetni, hiszen ha valaki egy napig is volt katás, nem tehet mást. Azonban azzal, hogy a társasági adótörvény hatálya alá helyeződött 09.03-ától, a beltag után (aki után eddig kellett fizetni az katát, és semmilyen jogcímen nem mentesülhet a járulékfizetés alól) meg kell fizetni az időarányos tb-járulékot? Felteszem, annak jelentősége a kérdés szempontjából nincs, hogy munkaszerződésesként vagy megbízási szerződésesként kíván tovább működni a beltag a cégben. Válaszát előre is köszönöm.
Megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg egyéni vállalkozás keretében végzett tevékenységet (869003) szeretnénk adószámos magánszemélyként tovább végezni, mert az adózási szempontból kedvezőbb volna. Megbízási szerződést kötöttünk egy kft-vel, havonta számlázunk. Kérdésem: ha megszüntetjük az egyéni vállalkozást, végezhetjük-e a tevékenységet adószámos magánszemélyként? Az áfatörvény 6. § (5) bekezdése alapján szerintünk végezhetjük, de várjuk mielőbbi válaszát. Köszönjük!
Megbízással dolgozik az ügyvezető? Nem mindegy, milyen a jogviszonya Cikk
A megbízási jogviszony két típusát kell elkülöníteni a társadalombiztosításon belül a tagi ügyvezetők úgynevezett minimális alapok utáni járulékfizetése nyomán. Cikkünkben áttekintjük, mit is foglal magába a megbízás, és az egyes esetekben milyen közterhekkel kell számolni.