480 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére
Szolgálati időről folyt a per, a Kúria tett pontot az ügy végére Cikk
Szolgálati időről vitázott a társadalombiztosítás szerveivel az ügyfél, aki a számára kedvezőtlen határozatot a munkaügyi bíróság elé vitte. Az eset végül a Kúrián kötött ki.
Magánszemélyek közötti megbízásos jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két magánszemély közötti megbízásos jogviszony adó- és járulékvonzatának megállapításához kérem a segítségét. Az építtető magánszemély megbízza a másik magánszemélyt építési műszaki ellenőri feladat ellátására. A megbízott műszaki ellenőr rendelkezik a feladat ellátásához szükséges képesítéssel és engedéllyel, de nincs adószáma és semmilyen vállalkozása. Kérem, írja meg, hogy adószám kiváltása nélkül létrejöhet-e ez a megbízásos jogviszony? Valamint azt, hogy az szja-n kívül milyen járulékot kell fizetnie a megbízottnak, és azt, hogyan kell megfizetnie és bevallania? Köszönettel.
Végelszámoló járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Egy kft. ügyvezetője végzi a végelszámolást. A társasági szerződés szerint az ügyvezetői feladatokat munkaviszonyban látja el (máshol semminemű biztosítási jogviszonya nincs, és a társaság tagja is egyben). A végelszámolás kezdetétől a végéig, mint megválasztott végelszámoló kell-e, hogy továbbra is munkaviszonyban lássa el a feladatát, vagy végezheti azt például megbízási jogviszonyban nulla forintért úgy, hogy nem áll be a minimálbér miatti fizetési kötelezettsége (a tag+ügyvezető státusza miatt)?
Megbízási díj nyugdíjszámításnál figyelembe vehető-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 8 órás munkaviszonnyal (tagi jogviszonnyal) rendelkező sportági szakember foglalkoztatása megbízás keretében történik 2014. január 1-jétől. A megbízás havi fix összegű, rendszeres jövedelem – egy országos sportszövetség sportági igazgatójaként. Kérdésként többször felvetődött, hogy a megbízás keretében kifizetett díj (10 százalékos költségelszámolási nyilatkozattal számfejtett) majd az öregségi nyugdíj számításánál beszámít-e? Kérem szíves állásfoglalását a kérdésben. Amennyiben a nyugdíjszámításnál a megbízás, mint foglalkoztatási forma nem értelmezhető, úgy kérem szíveskedjen kitérni arra, hogy van-e az ilyen típusú munkavégzésre alternatív jogviszony, ami egy 8 órás biztosítási jogviszony mellett – azonban napi szinten különböző intenzitású munkavégzés mellett – szabályosan megköthető, célzottan olyan szerződéssel, amely a nyugdíj számításába a későbbiekben mindenképpen beszámítható? Megtisztelő válaszát megköszönve, egy könyvelőiroda-vezető.
Megbízási jogviszony Kérdés
Adószámos, 55 év feletti magánszemély adminisztrációs munkát vállal több vállalkozásnál, és nincs máshol biztosítási jogviszonya, fizeti a 6 810 forintot. A kifizetett díj a minimálbér 30 százalékánál minden esetben kevesebb. A költségelszámolást választotta, nem a 10 százalékos költséghányadot. Kérdésem: 1.) Hány százalékos szociális hozzájárulási adó fizetendő utána, ez esetben a foglalkoztatót megilleti-e a kedvezmény? 2.) Kötelező-e levonni a szja-t tőle, vagy nyilatkozhat, hogy azt saját maga fizeti meg? 3.) Abban az esetben, hogy nem éri el a kifizetés a minimálbér 30 százalékát, kell a 08-as bevallásban szerepeltetni?
Több ügyvezetés - több járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvastam cikkét az ügyvezetés és többes jogviszony kapcsán. Magam elé vettem a NAV-füzetet is. Ha őszinte akarok lenni, minél többet foglalkozom a kérdéssel, annál inkább elbizonytalanodok, annyira agyon bonyolította a jogszabályalkotó a szabályokat, úgy, hogy ráadásul a példák nem is teljes körűen, sőt, le sem fedik a lehetőségeket. Én ráadásul néha még összefüggést sem találok közöttük. Segítsen kérem. Ügyvezető vagyok alkalmazottként 8 órában egy vállalkozásban, amely nem a sajátom. Emellett van egy cégem, amelyben tulajdonos, ügyvezető, és személyesen közreműködő is vagyok. Jól értelmezem, hogy a saját vállalkozásomban csak a ténylegesen kifizetett jövedelem után kellene, hogy adózzak? Tehát, ha nincs tényleges kivett jövedelmem, sem megbízásból, sem munkaviszonyból, de még osztalékból sem, akkor nem keletkezik járulékfizetési kötelezettségem, sem a személyes közreműködés, sem az ügyvezetés miatt? Jól gondolom? Hogy lehet a NAV-füzetet valami értelmes formátummá alakítani? Nincs esetleg javaslata?
Megbízási jogviszony beszámítása a szolgálati ídőbe Kérdés
Munkaviszony mellett megbízási jogviszonyban is dolgozom. A megbízási díj összege járulékköteles, tehát minden közterhet megfizetnek utána. Keletkeztet-e szolgálati időt ez a járulékfizetés? Ha igen, akkor hogyan számolják? Minimálbérhez kötött, vagy egész más elméleten alapul?
Az öregségi nyugdíj elengedhetetlen feltétele Cikk
Az öregségi nyugdíj megállapításának elengedhetetlen feltétele a biztosítási jogviszony megszűnése. Mi a helyzet a tagi jogviszonnyal, a válaszott tisztségviselői és a megbízási jogviszonnyal? Az Adózón olvasójának kérdésére Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Megbízási jogviszony Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy megbízási jogviszonyban árulhatok-e közvetlen családtag helyett, aki őstermelői igazolvánnyal árul? Írásba kell-e foglalni?
Megbízási jogviszony Kérdés
Tisztelt cím! Ha egy vállalkozó alkalmanként szeretne munkát végeztetni olyan személlyel, akinek van heti 36 órás munkaviszonyból származó jövedelme, milyen járulékfizetési kötelezettsége van, ha megbízásos jogviszonyban foglalkoztatja, esetleg lehetséges-e alkalmi munkavállalással foglalkoztatni? Köszönettel: Valler Istvánné
Kft.-tag, nem ügyvezető foglalkoztatása Kérdés
A következőkben szeretném a segítségüket kérni: egy két tagból álló kft. egyik tagja milyen keretek között vállalhat munkát, ha nem ügyvezető és felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója? Nem egész évben működne közre a társaságban, csak a nyári hónapokban (vendéglátás miatt). Jó-e a megbízási jogviszony, és ekkor csak az elért jövedelem után fizeti meg a járulékot (35 400 forint) után. Tagi jövedelem vagy munkaviszony? Milyen járulékokat kell fizetni? Válaszukat köszönöm.
Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nek két tulajdonosa van, 50-50 százalékos tulajdonrésszel. Az egyik tulajdonos az ügyvezető, csak ő végez munkát (a másik magánszemély csak tulajdonos). Eddig az ügyvezető tagi jogviszonyban, 30-as kóddal volt bejelentve, jövedelme 230 eFt bruttó. Az ügyvezetést megbízási jogviszonyban, juttatás nélkül végezte. Május 1-jétől a tagi jogviszony jövedelmét le akarja csökkenteni 100eFt-ra. Az ügyvezetést pedig munkaviszonyban végezné, bruttó 130eFt-ért. Megteheti? Vagy másik megoldásként: tagi jogviszonyban marad bruttó 100eFt-ért, ügyvezetést megbízási jogviszonyban végzi nulla forintért, és a kft. alkalmazza munkaviszonyban 130eFt-ért. Mindkét megoldás járható? Köszönöm. Tisztelettel: P.Mária
Megbízási jogviszony Kérdés
Tisztelt Cím! Nyolcórás köztisztviselői munkaviszony mellett vállalható-e megbízási vagy egyéb jogviszony, ami nem esik egybe a fő munkaidővel? Várom válaszát.
Közalkalmazott megbízási jogviszonyban Kérdés
Önkormányzatnál, orvos melletti adminisztrátor közalkalmazottként 40 év munkaviszonnyal október 10-ével nyugdíjban megy. A hivatal az időarányos szabadságát kiszámolta, és elküldte a dolgozót március 1-jétől június 2-áig szabadságra, június 3-ától a felmentési idejét tölti. Ő volt az utolsó önkormányzati dolgozó az orvosnál, mert 2 éve kiadták vállalkozásba a praxist. A doktor úr szeretné ugyanezt a dolgozót a szabadsága és a felmentési ideje alatt a saját kft.-jében adminisztrátori munkakör betöltésére alklalmazni. Lehetséges-e ez, ha igen, milyen jogviszonyban, hogy a közalkalmazotti jogviszonyt ne érintse (szabadság és felmondási idő) a nyugdíjazásig?
Nyugdíjmegállapítás előtti foglalkoztatás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk megbízásos jogviszonyban foglalkoztat, ugyanabban a munkakörben egy nyugdíjba vonulás szándéka miatt kilépett dolgozót. Szabályosan járunk el?