480 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére

Járulék- és adófizetés egyszemélyes kft. tagjaként, ügyvezetőjeként Cikk

Egyszemélyes kft. természetes személy tagjának, ügyvezetőjének milyen járulékokat kell fizetnie különböző jogviszonyokban? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Bt. végelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. kültagja lett a végelszámoló, akinek nincs máshol 36 órás munkaviszonya. A végelszámolási teendőket elláthatja-e heti 2 órás munkaviszonyban, vagy megbízási jogviszonyban napi 2 órában a minimálbér 30 százaléka alatti jövedelemmel? Vagy meg kell fizetnie a minimálbér után a járulékokat? Köszönettel: Fidler Gáborné

Ügyvezető nyugdíjazása Kérdés

A következő két kérdésem lenne: 1.) A kft. ügyvezetője (egyben tagja is) öregségi nyugdíjba megy. A munkaviszonya továbbra is fennmaradhat-e, vagy le kell mondjon az ügyvezetőségről, illetve maradhat-e tag? 2.) Ugyanez az ügyvezető egy másik kft.-ben is tag, illetve ügyvezető, de ott megbízási jogviszonnyal. Maradhat-e a megbízási jogviszony, illetve a tagság, vagy le kell mondania?

Nullás 08-as bevallás megbízás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő problémával találtam szembe magam. Felhívtak az adóhivataltól, hogy a tavalyi év első három hónapjára vonatkozóan minden 1608-as bevallást önellenőrizzek, és tegyem bele azt a három megbízási jogviszonyos embert, akik ebben az időszakban a 16T1041-es bevalláson be lettek jelentve. Ezen megbízásosok szerződés szerinti jogviszonya 2015. 08 hótól 2016. 03. hóig tartott, és a 1041-esen is így lettek jelentve, viszont a 2016-os évben már csak egyszer lett részükre számfejtve bér (a harmadik hónapban), és azon kívül nem vettek fel jövedelmet. Tudtommal hosszabb megbízási jogviszony esetén nem kell minden hónapban feltüntetni őket a 08-as bevalláson nullásként, ha nem vesznek fel jövedelmet. Vagy tévednék? Köszönöm a válaszuk!

Megbízási jogviszony bejelentése a T1041-es bejelentő lapon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2017.06.02. napjától 2018.12.31. napjáig terjedő időtartamra megbízási szerződést kötött oktatási tevékenység végzésére. A megbízási díj összege jelentősen meghaladja a minimálbér 30 százalékát, tehát a megbízott biztosítottá válik. Az világos,hogy a 08-as bevalláson minden hónapban bevallom a megbízottól levont szja-t és járulékokat, valamint a megbízó terheit, a szochót és a szakképzési hozzájárulást. Azt azonban nem tudom eldönteni,hogy a T1041 bejelentő lapon mikor kell a jogviszonyt bejelenteni. Valahol azt olvastam, hogy utólag a biztosítás megszűnésekor kell a T1041-en a bejelentést megtenni, de ez a több mint másfél évet lefedő megbízás esetében nem tudom,hogy jó megoldás-e? A válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Kft. ügyvezetője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyes kft. tagja egyben a cég ügyvezetője. Más feladatot nem lát el a kft.-nél. Az ügyvezetői feladatokat megbízottként látja el. A díjazása havi 300 000 forint, mely a "társas vállalkozás személyesen közreműködő tag" díjazásaként kerül elszámolásra. A bejelentés is személyes közreműködő tagként történik. Az új Ptk. 3:112. §. alapján (1) A társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el. (2) A vezető tisztségviselő a társaság ügyvezetését a gazdasági társaság érdekeinek elsődlegessége alapján önállóan látja el. E minőségében a jogszabályoknak, a létesítő okiratnak és a társaság legfőbb szerve határozatainak van alávetve. A vezető tisztségviselőt a társaság tagja nem utasíthatja, és hatáskörét a legfőbb szerv nem vonhatja el. (3) Egyszemélyes gazdasági társaságnál az egyedüli tag az ügyvezetésnek utasítást adhat, amelyet a vezető tisztségviselő köteles végrehajtani. Kérdésem, hogy helyes-e így az eljárás, vagy tisztán megbízási jogviszonyként kellene elszámolni, nyilvántartani az ügyvezető jogviszonyát, díjazását? A választ előre is köszönöm! Szabó Béla

Külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. társasági szerződésében két személyt jelölt meg ügyvezetőként, egyik a tag, önálló képviselettel, másik egy külső személy szintén önálló képviselettel. A külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban látja el ügyvezetői feladatait, mellette személyesen közreműködik a társaság életében. Ezen kívül a külsős ügyvezetőnek van egy másik helyen napi 4 órás munkaviszonya, ahol 120 ezer forint a bruttó bére. A kft.-ben az külsős ügyvezető bére szintén 120 ezer Ft/hó bruttó lenne, csak megbízási jogviszonyban. A külsős ügyvezetőnek ez a két jogviszony elegendő-e ahhoz, hogy ha esetleg katás egyéni vállalkozó szeretne lenni, akkor a 25 ezer forint adót kelljen fizetnie, vagy hogy a biztosítása így ezzel a két bejelentéssel teljes értékű-e, tehát nem éri-e hátrány, ha szülni vagy táppénzre menne, vagy a nyugdíja számításakor a jövőben ezek a hónapok teljes értékűnek számítanak-e?

Munkavédelmi képviselő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 70/A §-a szerint munkavédelmi képviselőt kell választani azoknál a cégeknél, ahol munkavállalók létszáma legalább húsz fő. Azt szeretném kérdezni, hogy a létszámot hogy kell meghatározni? Ez egy év végi statisztikai állományi létszám? Beletartoznak a részmunkaidősök, hogy kell őket figyelembe venni? A megbízási jogviszonyosokat is bele kell számolni? Köszönettel: Mónika

Itt a válasz, mikor kell biztosítottként bejelenteni a foglalkoztatottat Cikk

Az utóbbi időben több kérdés is érkezett arra vonatkozóan, hogy adott foglalkoztatottat mikortól (tehát milyen dátummal) kell biztosítottként bejelenteni.

Ügyvezető megbízási jogviszonyban: mikor lehet, és mikor nem? Cikk

Gazdasági társaság ügyvezetője megbízási jogviszony keretében (amely természetesen díjazás nélkül is történhet) csak abban az esetben láthatja el az ügyvezetői teendőket, ha nem tagja a társaságnak, illetve, ha tulajdonosról van szó, akkor pedig az ügyvezetésen túl, társas vállalkozóként is közreműködik a társaságban. Cikkünkben részletezzük a vonatkozó törvényi előírásokat.

Egyéni vállalkozó csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki jelenleg gyeden van első gyermekével, 2017.11.11-re várja a második babáját. Közben a gyed mellett megbízási jogviszonyban is szerzett jövedelmet, 2016.09.01-2017.05.31. között, amelyből vontak egészségbiztosítási járulékot is. Az egyéni vállalkozás szünetelt, de 2017.02.24-től újra aktív. Jelenleg nincs az egyéni vállalkozónak a vállalkozásból kivétje, de egyéb jövedelme sincs, csak az első gyermek után a gyed. Az egyéni vállalkozásból nem fizet járulékot. Jól gondoljuk, hogy a második gyermekkel a csedet a minimálbér másfélszerese után fogja számfejteni az OEP? Köszönettel: Kozma Beáta

Ügyvezető tag munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja a kft. ügyvezetője is egyben. A társasági szerződésben az van rögzítve, hogy az ügyvezetői feladatait megbízási jogviszonyban látja el. Most szeretné munkaviszonyban ellátni az ügyvezető feladatokat. Ebben az esetben a társasági szerződést módosítani kell. Amennyiben munkaviszonyban látja el a tag az ügyvezetői feladatokat az emelt szintű járulékot kell megfizetni vagy a számfejtett bruttó bért kell alapul venni és nem kell az alapot megemelni a járulékfizetés szempontjából? Amennyiben munkaviszonyban látja el, attól ő még társas vállalkozónak számít?

Megbízási jogviszonyban 08-as bevallás kitöltése. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó megbízási jogviszonyban foglalkoztat dolgozót. A megbízási díj nem éri el havonta a minimálbér 30 százalékát, így a dolgozó nem biztosított. A kérdésem az lenne, hogy abban a hónapban, amikor kifizetés nem történik (mert vagy előtte való hónap végén, vagy a következő elején történik a kifizetés, a munka elvégzésétől függően) kell-e szerepeltetni a dolgozót nullás adatokkal a 08-as bevalláson, vagy egyáltalán nem is kell feltüntetni. Köszönöm.

Munkaviszonyban lévő számlázna is a munkáltatójának Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ha főállásban irodavezető vagyok egy kft.-nél, és munka után, illetve hétvégén új ügyfeleket szerzek a cégnek, mely után jutalékot kapnék, azt leszámlázhatom-e a munkáltatómnak, mint katás egyéni vállalkozó? Baj-e, hogy ott főállásban munkavállaló is vagyok? Köszönöm szépen a segítségét!

Társas vállalkozó megbízásos jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben. Most alakult kft. kettő taggal, törzstőkemegosztás 75-25 százalék. Mindketten ügyvezetők, vezető tisztségviselők, a társasági szerződés szerint az ügyvezetést megbízási jogviszonyban látják el, és mindketten rendelkeznek 36 órán túli munkaviszonnyal is. A kérdés, hogy ők társas vállalkozók 36 órán túli munkaviszony mellett? Kell-e külön készíteni megbízási szerződést az ügyvezetői tevékenységek ellátására, illetve van-e arra lehetőség, hogy díjazás nélkül végezzék a teendőiket, a személyes közreműködésüket? Milyen bejelentési és járulékfizetési kötelezettség terheli a kft.-t a megbízási jogviszony alapján? Köszönöm a segítséget.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink