480 találat a(z) megbízási jogviszony cimkére
Jogviszony és járulékok Kérdés
Cégünk zrt. formában működik, az igazgató saját jogú nyugdíjas és egyben 100 százalékban tulajdonos. Korábban kft. volt a cég, és az ügyvezetést munkaviszonyban látta el ugyanez a tulajdonos. Időközben nyugdíjas lett, és felmerült, hogy a jogviszonya esetleg lehetne megbízásos vagy tagi jogviszony. Máshol nincs semmilyen jogviszonya. Melyik forma lenne kedvezőbb számára a közterhek szempontjából? Köszönettel: Rózsika
Ügyvezetés munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. többségi tulajdonosa nyugdíjas társas vállalkozóként végzi a személyes közreműködést, nem ügyvezető. A kisebbségi tulajdonos jelenleg ügyvezető, személyesen nem működik közre, és most az ügyvezetésről is szeretne lemondani.A többségi tulajdonos így ügyvezető és személyesen közreműködő is lesz. Kérdésem az, hogy az ügyvezetés ellátható-e munkaviszonyban a Ptk. megengedő rendelkezése alapján, ha nincs meg az Mt.-ben elvárt alárendeltségi viszony? Másik kérdésem, hogy a többségi tulajdonos elláthatja-e a személyes közreműködését munkaviszonyban akkor, ha az ügyvezetést munkaviszonyban végzi, illetve akkor, ha az ügyvezetői feladatokat megbízási jogviszony alapján látja el? Előre is köszönöm válaszát!
Jövedelem Kérdés
Van-e különbség az szja 1 százaléka szempontjából figyelembe veendő, illetve a nyugdíjemelés megállapítása szempontjából a munkaviszonyból szerzett és a megbízási szerződésből származó jövedelem között, vagy nincs? Várom szíves válaszukat. Üdv.: Nagy Zsófia
Katás vállalkozás nem kisadózó tagjának munkavégzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozás kisadózóként be nem jelentett tagjának személyes közreműködése kizárólag munkaviszonyban lehetséges. A vállalkozás bevallásait azonban a kültag készítené el, tehát nem a bevételszerző tevékenységben venne részt. Ebben az esetben elláthatja ezt a feladatot megbízási jogviszony keretében, vagy ilyenkor is munkaszerződést célszerű kötni? A válaszát előre is köszönöm!
Egyszemélyes kft. ügyvezetőjének jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Most alakuló egyszemélyes kft. ügyvezetője nem rendelkezik semmilyen jogviszonnyal, a társasági szerződésben is ez szerepel. A vezető tisztségviselő a társaság ügyvezetését megbízási jogviszonyban/ munkaviszonyban látja el. A megbízási jogviszony alá van húzva. Kérdésem: milyen összeggel tudom bejelenteni munkaviszony vagy megbízási jogviszony mellett? Lehet-e heti 10 órában bejelenteni?
Egyszemélyes kft. ügyvezetőjének foglalkoztatása Cikk
Egyszemélyes kft.-ben a tulajdonos az ügyvezető. Kötelező munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban bejelenteni? Ha igen, akkor a szerződést milyen módon lehet megírni? A megbízó és a megbízott ugyanaz lenne. Illetve ezt lehet ingyen végezni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász válaszolt.
Elszámolásra kiadott pénzösszeg megbízásos jogviszony esetén Kérdés
A cégünk igazgatósági tagját megbízásos jogviszonyban is foglalkoztatjuk. Időközönként ellátmányt vesz fel utazásainak fedezésére. Legutóbbi május 22-én vett fel ellátmányt, de csak július 9-én számolt el vele.Meg kell állapítani a részére a 30 nap túllépése miatt a kamatkedvezményből származó jövedelmet? Ha igen, akkor mely időszakra kell bevallani az szja-t és az ehót? Év végén vagy amikor elszámol vele?
Határozott idejű megbízási szerződés felbontása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Határozott idejű megbízási szerződést kötöttünk egy munkavállalóval, melynek lejárati ideje 2019. november hó. Időközben bejelentette, hogy babát vár és a várható szülés ideje 2019. március 23-a. A kismama szeretne dolgozni ameddig el tudja látni munkáját, de mi csak november, vagy december hónapig kívánjuk igénybe venni a munkáját, amíg betanítja a helyette alkalmazni kívánt kollégát/kolléganőt. Ebben a nem várt helyzetben hogyan kell eljárni cégünknek, van-e lehetőség kompromisszumos megállapodásra / felajánlásra, hogy ne a szülés előtt 1 hónappal kelljen közös megegyezéssel megszüntetni a megbízási jogviszonyt? Előre is megköszönve válaszukat.
Nyugdíj melletti munkavégzés Kérdés
Egy tanár 2019. április 29-én tölti be a rá irányadó nyugdíj korhatárt. Tovább szeretne tanítani nemcsak az év végéig, hanem még egy pár évig (előre láthatóan legalább a 2020/2021 tanév végéig). Természetesen szeretne nyugdíjat és mellette jövedelmet is kapni. A megyei nyugdíj kirendeltségen azt a tájékoztatást adták, hogy csak megbízási jogviszonyban dolgozhat tovább, hogy mind a két jövedelmet megkapja. Kérdés: 1.) Milyen dátummal menjen nyugdíjba, hogy a "sétáló" idejét és nyári szabadságát is megkaphassa (pénzben)? 2.) Kötelező-e a közszférában a betöltés időpontjában nyugdíjba vonulni? 3.) Milyen jogviszonyú szerződést kössön a tanár? 4.) Megbízási jogviszonyban jár-e a nyárra jövedelem? 5.) Automatikusan számolják-e a 0,5 százalékot, vagy igényelni kell? 6.) Az előző években nagyon alacsony volt a jövedelem (minimálbér közeli), ha nem megy nyugdíjba, és ezt megteheti, jobban jár-e ha marad? Jelentősen növeli-e a nyugdíj összegét, ha most tanári 2-ben 300 ezer forint felett van a jövedelme? Köszönöm
Katás egyéni vállalkozó, kft.-tag ügyvezetői státuszának megítélése Kérdés
Tisztelt szakértő! A kérdést és választ elolvastam a katás vállalkozó és kft. ügyvezetői státusszal kapcsolatban. Szeretném megkérdezni, hogy a járulékfizetés hogyan alakul, ha az ügyvezető megbízási jogviszonyban látja feladatát? Válaszát előre is köszönöm.
Kft. külföldön élő tulajdonos-ügyvezetőjének járulékfizetése Kérdés
Egy egyszemélyes kft. Svájcban élő tulajdonosa átvette a Magyarországon bejegyzett cégének ügyvezetését a társasági szerződés szerint megbízási jogviszonyban. Eddig személyesen nem működött közre a vállalkozás tevékenységében. Jelenleg külföldön otthon tartózkodik gyermekével és részmunkaidőben dolgozik. A kérdésem a következő: Magyarországon be kell-e jelenteni őt mint társas vállalkozás személyesen közreműködő tagját, és keletkezik-e biztosítási jogviszonya? Változtat-e a járulékfizetési kötelezettségen, ha külföldön magánbiztosítóval kötött szerződése van, és fizeti annak díját? Ha mentesül Magyarországon a fizetési kötelezettség alól, szükséges-e valamilyen igazolás az adóhatóság felé? Válaszukat előre is köszönöm!
Megbízási jogviszony vagy munkaviszony? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Autóbusz-vezető – heti 4 órás – megbízási jogviszonyban történő foglalkoztatására van-e lehetőség, vagy csak munkaviszony keretében foglalkoztatható? (Munkáltatói busszal, heti két alkalommal kell 50 kilométeres fuvart megtennie, A-B-A pont között, reggel 6 és 8 óra közötti időben). Köszönöm.
Fiatal gazdaként ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő gazdasági esetre kérnék véleményt Önöktől: Nyertes „fiatal gazda” pályázó vagyok egyéni vállalkozóként, melynek feltétele, hogy főállású mezőgazdasági termelő legyek (aki a pályázat szerint az a személy, aki nem rendelkezik munkaviszonyból vagy más nem önálló tevékenységből származó jövedelemmel, és a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó árbevétele meghaladja az összes árbevételének az 50 százalékát). Kérdésem az lenne, hogy ha egy kft.-ben 50 százalékos tulajdonos vagyok, lehetek-e ügyvezető megbízási jogviszonyban, és elláthatom-e ingyen ezt a tevékenységet – mert akkor nem keletkezik jövedelmem? Adóügyileg megengedett-e ez? Ui.: A változásra azért lenne szükség, mert a másik 50 százalékos tulajdonos szülni fog, és ő elvileg 6 hónapig nem láthatja el az ügyvezetői tevékenységet. Előre is köszönöm a válaszukat és a megoldási javaslatukat a fenti esetre!
Megbízási jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egyik ügyfelünk azzal a kérdéssel fordult hozzánk, hogy megbízási szerződést köt valakivel, a megbízási díj havi 500 ezer forint, de majd csak januárban fogja kifizetni. Azzal kapcsolatosan szeretnék segítséget kérni, hogy ebben az esetben hogyan, mikor kell bejelenteni. Az ügyfél kérdése pedig az volt, hogy ha az érintett személy elmegy orvoshoz, ez alapján a jogviszony alapján el fogják-e látni? Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter
Járulékalap kft.-ben dolgozó tag esetében Kérdés
Kft.-ben 2 fő tulajdonos van, 50-50%-os tulajdoni hányaddal. A társaság ügyvezetőjének foglalkoztatásával kapcsolatban merült fel a kérdés, hogy munkaviszonyban elláthatja-e a cég fő tevékenységével kapcsolatos feladatokat? Ha igen, akkor azt a társasági szerződésben rögzíteni kell-e? Az ügyvezetést megbízási jogviszonyban "nulla" forintért kívánja elvégezni. Kérdés, van-e lehetőség a fentiekre? Köszönöm.