887 találat a(z) magánszemély cimkére

Kölcsön engedményezése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Következőkben kérném a segítségüket. Van egy kft., amely kölcsönt nyújtott egy másik kft. részére. A kölcsönt a kölcsönbevevő át szeretné ruházni egy magánszemélyre, aki a kölcsönt nyújtó kft.-nek a pénzt kifizetné. A kérdésem, hogy a kölcsönt felvevő cég átruházhatja/átadhatja a kölcsönt egy magánszemélynek? A magánszemélytől a kölcsönt nyújtó cég átveheti a kölcsönadott pénzt?

Számlafizető telefonköltség-elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy a magánszemély tulajdonában lévő előfizetéses telefonszámlánál, ha a vevő a magánszemély és a számlafizető egy cég (kft.), akkor a cég elszámolhatja-e költségként a telefonszámlát? Köszönettel várom válaszát. LF

Követelésengedményezés szja-ja Kérdés

Magánszemélyként banki követelést veszek, engedményeznek részemre, amelyet meg tudok vásárolni 3 millió forintért. Az engedményezés után a követelésből 4 millió forintom származik, az ingatlanhoz nem jutok, nekem túl magas az ár, és kiszállok az árverésből a 4 milliónál. Egy millió forint jövedelem keletkezik. 2019. jan. 01-től, a 84 százaléka után fizetek 15 szja-t és 19,5 százalék szochót. Másik eset: az engedményezett ingatlankövetelésnél az ingatlan a tulajdonomba kerül. A követelést veszem 3 millióért, az ingatlan 5 millió forintba kerül, és úgy döntök kell nekem. Ki kell még fizetnem (az árverés végén) + 1 millió forintot. Fizetek 4 százalék vagyonszerzési illetéket az ügylet után. Az ingatlant eladom még az adott évben 6 millió forintért. Kérdésem mi, mennyi az adóalap, és mennyi adót, járulékot stb. kell fizetnem az ügylet után?Köszönöm a válaszokat.

Ingatlan-bérbeadás magánszemély magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen adózás vonatkozik arra az ügyletre, amikor egy magánszemély egy másik magánszemélynek (nem egyenes ági rokonnak) bérbe adja a lakását? Az ügylet 2018.08.01-jén indult, és szerződést is kötöttek havi 40 000 Ft bérleti díjról. Kell adózni a magánszemélynek ez után 2018-ra? Ha igen, az szja-bevallás mely sorában kell ezt felteltüntetni? Segítségét előre is köszönöm, üdvözlettel

Osztalék és szocho Kérdés

Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! Olvasva az "Osztalék és szochofizetési szabályok" című kérdésre adott válaszát, kétely merült fel bennem az utolsó mondatában szereplő megállapítását illetően. Jóllehet a 08-as bevallás kitöltési útmutatója elég szűkszavú a konkrét kérdésben (egészen konkrétan nincs róla egyetlen szó sem), de az új szocho törvény 18. § (3) bekezdéséből számomra az a következtetés vonható le, hogy abban az esetben, amikor csak az osztalékelőleg válik osztalékká (tehát a kifizetőnek nincs lehetősége a levonásra), akkor a szocho bevallása és megfizetése a magánszemély kötelezettsége, nem a kifizetőé, hasonlatosan az szja-hoz (melyre a 364. sorhoz fűzött magyarázat ki is tér). Üdv. Pap Attila

Tételes átalányadó mellett egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély egyéb szálláshely-szolgáltatásra (55 ÖVJT) választotta a tételes átalányadózást. 2019. március 6-ától szintén erre a tevékenységre bejelentkezett egyéni vállalkozónak. Tévesen nem lett választva a kata adózás, amelyet már csak 2019. április hónaptól tud választani. A kérdésem az lenne, hogy az adószámos magánszemély adózása ebben az esetben hogyan fog alakulni, illetve ha bejelenti annak a megszüntetését március 6-ától mint jogszerűen választott adózást, de változás miatt, abban az esetben milyen összegű tételes adót kell fizetni és mikor? Köszönöm válaszát !!

Ingatlanépítés magánszemélynek – információ Kérdés

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ, a cég nem az ügyfelem tulajdona! https://adozona.hu/kerdesek/2019_3_5_Ingatlan_epites_maganszemelynek_ogq

Ingatlanépítés magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem házat építtet saját részre mint magánszemély. A magánszemély elszámoltatná a költségeket a generál kivitelezővel. A bt. felé elszámolhatja a költségeket? Várom megtisztelő válaszát.

Magánszemélyek közötti kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két magánszemély között milyen feltételekkel jöhet létre kölcsönadási szerződés. Például 10 millió forintot ad kölcsönbe a párom, 5 éves futamidőre. Kamat nélkül is megteheti? Milyen szja-, illetve járulékfizetési kötelezettség vonzata van a kölcsönadónak és a kölcsönbe vevőnek? Lehet-e ezt magánokiratba foglalni, szerződőkkel és tanúkkal? Szükséges-e, célszerű-e ügyvédet is bevonni az ügyletbe? Válaszát előre is köszönöm.

Lábon álló fa értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Elolvastam minden válaszukat ebben a témában és én is kérdeztem már, de lenne még kérdésem. Ha nincs benne az őstermelői igazolványomban az erdőgazdálkodás, akkor mint magánszemély értékesíthetek-e lábon álló fát saját erdőből? Önálló tevékenység szerint kell adózni utána? Ajándékba kaptam, az ajándékozási érték levonható-e? Semmilyen más levonható költségem nincs. Az így kialakuló összegnek van-e felső határa? Az értékesítéskor a vevő milyen bizonylatot állíthat ki a részemre ? Köszönettel: Béla Szilvia

Magánszemély bérbeadása – közös költség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a saját tulajdonában álló ingatlant kft. részére bérbe adja. Minden hónapban számlát állít ki a kft. felé a bérleti díjról 10 százalékos költséghányad alkalmazásával. A magánszemély fizeti a közös költséget, melyet kiterhelne a bérlőre, aki kéri ezen összeg számlán való feltüntetését is. Kérdéseim: 1.) A közös költség kiszámlázására alkalmazni kell-e a magánszemélynek költségáltalányt? 2.) A magánszemélynek a beszedett közös költséget fel kell-e tüntetni az szja-bevallásában mint bevételt? Válaszát előre is köszönöm.

Magánszemély bérbeadott ingatlanán végzett felújítás jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély bérbe adja egy egészségügyi szolgáltatást végző bt.-nek a saját tulajdonát képező gazdasági ingatlanát. (Az ingatlantulajdonos a saját bt.-jének adja bérbe ) A bt. az ingatlant rendelővé alakítja át, amelyet idegen ingatlanon elvégzett beruházásként fog nyilvántartani és 6 százalékkal amortizálni . 1. Keletkezik-e a magánszemélynek bármilyen jövedelme a fent leírtak alapján a beruházás megvalósulásakor? 2. Ha a később a bérleti szerződés megszüntetésre kerül, akkor ezen időpontban a bt. terven felüli értékcsökkenésként leírja a beruházás nettó értékét, ezzel kell-e társaságiadó-alapot növelni? 3. A magánszemélynek keletkezik-e esetleg a szerződés felmondásakor jövedelme abból, hogy egy felújított ingatlant kapott vissza, és ha igen, akkor milyen módon lehet ezt megállapítani, és milyen adóterhekkel kell számolni (mintha a jelenben lenne a szerződés megszűnése). Válaszukat előre is köszönöm .

Külföldi magánszemély önálló tevékenysége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi társas vállalkozás külföldi (holland) magánszemélytől vesz igénybe közvetítői szolgáltatást egy eladási ügylet során eseti jelleggel. Hogyan jár el helyesen ebben az esetben a magyar cég? A megállapodáson, teljesítés igazoláson kívül milyen adatokat kell a magánszemély partnertől bekérni (név, lakcím, adószám...stb) Milyen adóügyi kötelezettsége van a magyar társaságnak mint kifizetőnek? Köszönöm szíves válaszát!

Magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély önálló tevékenység keretében bérbe adja az 1/2 tulajdonában álló ingatlant. A teljes ingatlan kerül bérbeadásra, a bérlő kizárólagos használatára, melyhez tulajdonostársa hozzájárult. 1. A jövedelem megállapítása tételes költséglevonással történik. Az Szja törvény szerint a kizárólag bérbeadásra hasznosított tárgyi eszköz időarányos értékcsökkenési leírása figyelembe vehető a költségek között. Hogyan kell ezt értelmezni? A bérbeadó tulajdonostársa állandó lakcíme a bérbe adott ingatlan, de ott nem tartózkodik, hanem az okmányai szerinti tartózkodási helyén él, és a bérleti szerződés rendelkezik arról, hogy a bérbevevő kizárólagos használója az ingatlannak. Ebben az esetben a bérbeadó a költségek között érvényesítheti az értékcsökkenést? 2. Ha a magánszemély a közüzemi díjak összegét is áthárítja a bérbe vevőre, akkor a 2019. évi szabályok szerint nem része a bevételének az áthárított közüzemi díj (kivéve a társasházi közös költséget). Jól gondolom, hogy a jövedelem megállapításnál ez – a bevételként nem számító közüzemi díj – térítési összeg tételesen nem vonható le?

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre szeretnék választ kapni.Van-e arra lehetőség, hogy magánszemély bérleti díjat számlázzon ki saját tulajdonú ingatlana után a saját egyéni vállalkozásának, mert a bolt az ingatlana egy részében található? Az ingatlannak ő az egyedüli tulajdonosa.Valamint kérdezni szeretném, hogy ha nem működik a bérleti díj elszámolása, akkor a rezsi milyen formában számolható el?Köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink