887 találat a(z) magánszemély cimkére
Szoftver nyilvántartásba vétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem írják meg milyen lehetőség van az alábbi eset rendezésére. A társas vállalkozás ügyvezetője, aki egyben tagja is a vállalkozásnak, egy nagy értékű szoftvert (kb. 20 millió Ft) készített. Ezt a szoftvert valamilyen módon a vállalkozásban nyilvántartásba kell venni. Az ügyvezető tag, aki a szoftvert készítette, a vállalkozásból jövedelmet nem vesz ki, máshol áll alkalmazásban, ahonnan munkabért kap. 1. Kérdés: milyen lehetőségek vannak arra vonatkozóan, hogy ez a szoftver nyilvántartásba kerüljön a kft.-ben a fenti információ figyelembevételével? Azt hogyan kell lekönyvelni? Például: a) apport b) a kft. megvásárolja a magánszemély tagtól c) egyéb javaslat, hogy hogyan kerülhet be a kft. nyilvántartásába? 2. Kérdés: kell-e adózni (és milyen adók merülnek fel) a nyilvántartásba vételekor a vállalkozásnak és a magánszemélynek? 3. Kérdés: később, ha eladja a kft. ezt a szoftvert egy másik vállalkozásnak, esetleg kapcsolat vállalkozásnak (a nyilvántartásba vételtől függően) milyen adókat kell fizetnie az eladó kft.-nek? Tisztelettel: Romhányi Márta
Tőkeemelés eredménytartalékból – végelszámolás esetén elszámolás módja Kérdés
Néhány éve eredménytartalékból történt a törzstőkeemelés. A cég végelszámolás alatt van. Kérdésem: az elkülönitett le nem adózott eredménytartalék zárás esetén kinek a kötelezettsége (cég, vagy a magánszemély) vallja,illetve teljesiti? Mindezek bevallása, hogyan történik? Válaszukat előre is köszönöm: Szakács Zsuzsanna adoszaki54@gmail.com
Forgalmi jutalék számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelő cégünk ügyfélköréhez tartozik egy online oktatóvideó készítésével és forgalmazásával foglalkozó cég, melynek székhelye és telephelye is Magyarországon található. Az oktatóvideó terjesztési feladatainak elvégzéséhez más személyt is szeretnének bevonni, akik részére üzletszerzési jutalékot kívánnak fizetni. A társaság a folyamatot – kifizetés, bizonylatolás – teljes mértékben informatikai rendszer segítségével kívánja megoldani humán erőforrás beavatkozása nélkül. Az üzletszerzési jutalék kedvezményezettje lehet magánszemély, egyéni vállalkozó vagy vállalkozás. Illetőségét tekintve pedig lehet belföldi vagy külföldi. A kifizetett összeg feltehetően meghaladja a minimálbér 30 százalékát. Kérdéseink a következők: 1. Milyen módon fizethető ki az üzletszerzési jutalék magánszemély részére? a) belföldi magánszemély részére b) külföldi magánszemély részére A minimálbér 30 százalékát meghaladó összeg fölötti pénzkifizetés biztosítotti jogviszonyt keletkeztet. Külföldi magánszemély részére történő kifizetés esetén hogyan teljesíthető a kifizetés? 2, Milyen módon fizethető ki az üzletszerzési jutalék vállalkozók és vállalkozások részére? a) A társaság teljes mértékben automatizálni szeretné a kifizetést és a hozzá kapcsolódó bizonylat elkészítését. A kérdés, hogy milyen feltételekkel oldható meg, hogy az üzletszerzési jutalékról a számlát a kifizetést teljesítő vállalkozás készítse el, ne pedig az üzleti partner? Válaszát előre is köszönjük!
Telephely-értékesítés válalkozás megszűnése esetén Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Nyugdíj mellett tevékenykedtem egyéni vállalkozóként. Vállalkozásomat megszüntetem és a tehermentes telephelyemet értékesíteni szeretném. Lehetséges, hogy még a vállalkozás megszűnése előtt sikerül eladni a telephelyet, de az is lehet, hogy csak a megszűnés után talál gazdára. Gyakorlatban hogyan alakul az ingatlanértékesítés adózása, az áfa, ha vállalkozóként sikerül még eladni a telephelyet számlával, illetve ha már a megszűnést követően sikerül értékesíteni a telephelyet már magánszemélyként?Mi lenne a gyakorlati teendő? Válaszát köszönettel várom!
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként bérbeadott ingatlan 1 éves bérleti díját a szerződés megkötésekor a bérbevevő egy összegben kifizeti. Jól gondolom-e, hogy ez akkor, a megszerzéskor adóköteles bevétel? Ha ennek ellenére bármely okból megszűnik a bérleti jogviszony jóval az 1 év eltelte előtt, és a bérbevevőnek visszajár az időarányos bérleti díj, mit kell tenni a már megfizetett adóval?Hogyan igényelhető vissza? Válaszukat előre is köszönöm.
Magánszemély és dropshipping Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magánszemélyként legásisan űzhető-e ezen tevékenység a 600 ezer forintos adómentes határig? Illetve ha e-baye-n vásárolt terméket, ami után nem kapok sem számlát, sem semmit, mondjuk ha veszek valamit 1 $-ért és azt 2 $-ért el szeretném adni, ezt legálisan hogyan tehetem meg magánszemélyként? Számlát kell-e adnom róla, illetve ez hogy működik?
Üzletrészeladás Kérdés
Egy magánszemély 100 százalékban tulajdonosa egy kft.-nek. Az alapításkor 500 ezer forint törzstőkével jegyezték be. A Ptk. rendelkezései szerint 3 millió forintra felemelte a törzstőkéjét. A fennmaradó részt 2019. december 31-éig vállalta. El szeretné adni a kft.-t. Még nem fizetett be plusz törzstőkét. Ha 500 ezer forintért adná el a részét, akkor keletkezik fizetési kötelezettsége az eladónak és vevőnek? Válaszukat előre is köszönjük.
Ingatlan bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk tulajdonos/ügyvezetőjének tulajdonában áll tulajdoni lap szerint kivett, beépítetlen terület, amelyen a kft. szeretne egy könnyűszerkezetes üzemcsarnokot létesíteni. Azért, hogy ezt megtehesse, a magánszemély tulajdonosnak fizetne a cég előre egy nagyobb összeget. A kérdésem az lenne, hogy ezután a bevétel után a magánszemélynek milyen adófizetési kötelezettsége keletkezne? A fent leírt ügylet bérbeadásnak minősül-e, illetve hogy milyen költséget tud a magánszemély elszámolni?
Bánatpénz adózása Kérdés
Egy ingatlanforgalamzással foglalkozó társaság az adásvételi szerződés megkötése előtt vételi ajánlatra irányuló szerződést is köt. A vételi ajánlat megkötésekor ajánlati biztosítékot fizet a jövőbeni vevő a társaság részére. Egy esetben a társaság végül nem köti meg a szerződést az ajánlati biztosítékot adóval. A társaság saját döntése alapján bánatpénzt fizetne a visszalépés miatt. A bánatpénz adózása hogyan történik, ha magánszemélynek fizeti a társaság? És hogyan történik akkor, ha egy gazdasági társaság részére? Köszönettel
Adószámos magánszemély Kérdés
Kedves Szakértők! A kérdésem az adószámmal rendelkező magánszemélyekre irányul. Lehet ilyen formàban csoportos fittesz órákat tartani vagy szemelyi edzéseket? Akár saját magam àltal bérelt helyiségben? Vagy ilyen tevékenységet csak valamilyen vállalkozási formában lehet végezni? Köszönöm a választ! Fruzsina
Részletre vásárolt részvény: az szja-t, ehót mikor fizeti a magánszemély? Kérdés
Részvényvásárlás esetén a vételárat részletben fizeti meg a magánszemély. Az adót (szja-t, ehót) mikor kell megfizetni, a részlet átutalást követően vagy a teljes vételár kifizetésekor? A részvény ciprusi társaságé, az eladó és vevő magyar magánszemély.
Kitermelt fa értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában álló erdőt a tulajdonosának X évente ritkítani, "egyelni" kell, nem tudom a pontos megnevezést. Az erdész megjelöli, kivágja őket. A kivágott fát pedig, hogy ne korhadjon, rothadjon el, értékesíteni szeretné. Valószínű, hogy több részletben, nincs aki egyben elviszi. Kisebb, nagyobb tételekben, ahogy vevő van rá. Szomszéd, cég, bárki lehet. Ő magánszemély, és nincs adószáma, sem őstermelői igazolványa. Az a kérdésem, hogy ebben a formában megteheti-e, illetve kell-e őstermelői igazolvány, vagy adószám hozzá? Adózást tekintve, amennyiben nem kell, arra a válaszra jutottam magamtól, hogy ingóság értékesítése, költség elszámolható, és a nyereség lesz jövedelem, azaz adóköteles. Szja-, illetve szocho-vonzata lesz Kérem, hogy igazítson el, amennyiben rossz feltételezésre jutottam. Köszönettel. Lengyel Krisztina
Őstermelő földértékesítse Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy őstermelő jövőre értékesítené a földjeit, melyet 2014-ben vásárolt meg magánszemélyként.... A földekre MVH-s támogatást kapott, és bevételszerző tevékenységet végzett rajta mostanáig. A napokban megjelent cikkek hatására összezavarodtam, hogy az értékesítés árát őstermelői bevételként kell nyilvántartanom, és megadóztatnom vele, vagy mivel magánszemélyként vette, úgy is adja el, és akkor az 5 éves szabály figyelembe vehető, így az értékesítés adómentes lesz... Köszönöm segítségét.
Kivás cégnél védjegy-használati díj számfejtése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély a Magyar Szabadalmi Hivatalban bejelentett védjegy jogtulajdonosa. A védjegy használatát havi díj ellenében kivás cég részére átengedi. A védjegyhasználati díj havonta számfejtésre kerül. Kérdésem, hogy milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik a magánszemélynek, illetve a kivaalany cégnek? köszönöm szépen
Fizetési határidő magánszemélyeknél – két napjuk van Cikk
Elérkezett az első negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettség a magánszemélyek számára, melynek határideje 2019. április 12. Az egyéni vállalkozókra, a mezőgazdasági őstermelőkre, valamint az e tevékenységek keretén kívül önálló tevékenységet folytatókra vonatkozik ez a határidő, valamint azokra, akiknél nem történt meg például a nem önálló tevékenységből származó jövedelem utáni adóelőleg-levonás, mivel az nem kifizetőtől származik.