887 találat a(z) magánszemély cimkére
Ingatlanbérbeadás utalással fizetés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély magánszemélyként ad bérbe ingatlant másik magánszemély számára. A bérbeadásról szerződés készült, mely tartalmazza, hogy a bérbevevő mely időpontokban és mennyi összeget köteles bérleti díj jogcímén fizetni a bérbeadó bankszámlájára. Kell-e a bérbeadónak más számviteli bizonylatok kiállítania a bérbeadásról, vagy a szerződés és az átutalást alátámasztó bankszámla-kivonatok elegendőek? Válaszát előre is köszönöm!
Szja-bevallás: már minden információ elérhető a NAV honlapján Cikk
Elindult az idei e-szja rendszer, már minden aktuális bevallási információ fenn van a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján.
Őstermelői termőföld-értékesítése Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! 2019.12.02-én feltett kérdésemre köszönöm a válaszát. (https://adozona.hu/kerdesek/2019_12_2_Ostermeloi_termofold_ertekesitese_hgb) Mivel az adásvételi szerződés nem jött létre, és az eladó sem szüntette meg az őstermelői tevékenységét, kérdésemet kiegészíteném. Ha a termőföld értékesítése 2020-ban jönne létre, akkor az eladónak elegendő az adásvételi szerződés megkötése előtt megszüntetnie az őstermelői tevékenységét, hogy az értékesítésből származó jövedelmére a magánszemélyek ingatlanértékesítésére vonatkozó szábályai legyenek a vonatkozóak? Ha az értékesítés igy zajlik le, akkor a föld eladásából befolyó összegre ugye nem vonatkoznak az szja-törvény 2. számú mellékletének II. pontjának őstermelői tevékenység megszüntetésének rendelkezései? Válaszát előre is köszönöm.
Fontos tudni a behajthatatlan követelés áfájának visszaigényléséről Cikk
Távközlési cég havonta hetvenezer számlát bocsát ki, elsősorban magánszemélyek részére, ez esetben nincs áfa-visszaigénylő fél. Akkor is vissza lehet igényelni a behajthatatlan követelés áfarészét, ha magánszemélynek számláz a cég távközlési szolgáltatást? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.
Jutalék adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! MLM rendszerből havi, illetve heti rendszerességgel kapott jutalék adózásában kérném segítségét. Adott egy egyéni vállalkozó, közösségi adószámmal nem rendelkezik, nem áfás, a vállalkozói tevékenységi körében nem szerepel az a tevékenység, mely után jutalékot kap, magánszemélyként végzett tevékenységként sincs bejelentve. A svéd cég, akitől a jutalékot kapja, a magánszemély nevében állít ki számlát nettó jutalék összegről (a magánszemély adóazonosító száma szerepel a számlán). Kérdéseim: 1. A magánszemély élhet-e kijavítási kérelemmel, bejelentheti-e magánszemélyként végzett tevékenységként visszamenőleg, és akkor önálló tevékenységből származó jövedelemként kell-e leadóznia, megfelelő-e a cég számla kiállítási mechanizmusa? 2. Végezheti-e adóazonosító számmal a tevékenységet, amennyiben igen, milyen módon kell leadóznia a jutalékot? Köszönettel
Ültetvény értékesítése egyéni vállalkozásból Kérdés
Egyéni vállalkozóként pályázati pénzből diófa ültetvényt telepítettem saját meglévő földterületbe 2012-ben. A 8 hektáros ültetvény be is van kerítve. A pályázati 5 éves fenntartási kötelezettség letelt, most el szeretném adni. Hogyan tudom ezt megtenni, mi lesz a vállalkozás bevétele és költsége, illetve van-e lehetőségem ingatlanértékesítésként magánszemélyként bevallani? Vállalkozóként az áfát az általános szabályok szerint számolom el. Eladáskor kell-e az áfával is számolnom?
Kapcsolt vállalkozás bejelentése Kérdés
Kérem segítségüket abban a kérdésben, hogy egy adószámos magánszemély ügyvédnek, aki kapcsolt vállalkozásban áll egy társasággal, be kell-e jelentenie az ügyvédnek, és milyen nyomtatványon azt társaságot, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban van? Köszönöm válaszukat. Pappné
Turizmusfejlesztési hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2020.01.01-jétől a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás is turizmusfejlesztési hozzájárulás köteles lesz. A hozzájárulás összege a hozzájárulás-köteles szolgáltatás nettó (áfa nélkül számított) ellenértékének 4 százaléka. Kérdésem, hogy az alanyi adómentesként tevékenységet folytató magánszemélyként végzett kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás után is felmerül ezzel kapcsolatosan a bevallási és a befizetési kötelezettség? Amennyiben előbbi kérdésre nemleges a válasz, azt mely törvényi hely támasztja alá? Vagy hozzájárulás-köteles szolgáltatásnak csak az áfa felszámításával kibocsátott számlákon szereplő szolgáltatások minősülnek? Köszönöm válaszát!
A számlák 22 százalékát késve fizetik Magyarországon Cikk
Tavalyhoz képest egy százalékponttal javult a fizetési morál, a régióban viszont gyorsabb a javulás – derült ki az EOS Csoport idei, fizetési szokásokat vizsgáló kutatásából.
Így változnak a magánszemélyekhez kapcsolódó adók Cikk
A személyi jövedelemadót, a szociális hozzájárulási adót és a társadalombiztosítást érintő, a 2019-es nyári adótörvény-változtatások csomagjában szereplő változásokat foglalta össze „adózásról érthetően” blogjában a leitnerleitner.
Gazdálkodó szervezet érdekét szolgáló egyéni életbiztosítások Kérdés
Tisztelt Szakértő! Legyen szíves a következő kérdésben a segítségemre lenni: Gazdálkodó szervezet kockázati életbiztosítást és megtakarítás jellegű életbiztosítást kíván kötni. Mindkét esetben a szerződő, valamint a kedvezményezett is a gazdálkodó. A tájékoztató szerint nem terheli sem a szerződőt, sem a kifizetőt adó- és járulékfizetési kötelezettség addig, amíg a szerződő vagy kedvezményezett személyében változás nem történik, mivel a magánszemély ebben az esetben nem szerez bevételt. Ha módosul a kedvezményezett vagy a szerződő természetes személyre, akkor az addig megfizetett biztosítási díj egy összegben válik a módosításkor adókötelessé. Ezt így helyesen gondolom? Köszönöm a segítséget.
Módosult egyes magánszemélyek szja-alapja Cikk
A szociális hozzájárulási adó mértékének csökentése miatt növekszik a szocho fizetésére kötelezett magánszemélyek szja-alapja – hívja fel a figyelmet a NAV.
Ingatlanértékesítést cég fizeti ki Kérdés
T. Szakértő! Építőipari vállalkozás (kft.) vagyunk. Társasházat, illetve magánházat építünk, értékesítünk. Az elmúlt hónapokban az alábbi helyzettel szembesültünk: adásvételi szerződést kötöttünk egy magánszeméllyel lakás építésére. Szerződés szerinti díjbekérőt, majd előlegszámlákat állítunk ki a részére (5 százalékos áfatartalommal), de a pénzt nem a magánszemély utalja át nekünk, hanem annak valamilyen vállalkozása (vagy egyéni vállalkozóként utal vagy valamilyen cég, amiben érdekeltsége van). Helyesen számlázunk-e, ha az adásvételi szerződésben lévő magánszemélynek állítjuk ki az 5 százalékos áfás előlegszámlát, nem pedig annak a cégnek, aki utalt nekünk? Ha a cégnek kellene számláznunk, akkor azt milyen áfakulccsal kell tenni, és milyen jogcímen számlázzunk annak a cégnek? Ha ez csak tévedés volt a vevő részéről, akkor ezt hogyan lehet korrigálni? Köszönettel!
Különbözeti adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem használt gépkocsi-alkatrészeket értékesít. A beszerzés többnyire adás-vétellel történik . Alkalmazzuk a különbözeti adózást. Kérdésem, hogy ha az adás-vétellel beszerzett árut uniós magánszemélyeknek értékesítjük, akkor is használhatjuk a különbözeti áfát? Válaszukat köszönöm
Magánszemélyek, akik 10 millió forintnál többel adósai a NAV-nak Cikk
Összesen 2681 magánszemély szerepel az állami hatóság 10 millió forintot meghaladó adósainak legfrissebb listáján.