887 találat a(z) magánszemély cimkére

Adószámos nyugdíjas magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos nyugdijas magánszemély faipari kéziszerszámok felülvizsgálatáért egyszerűsített készpénzes számlát állított ki nulla áfával. Mint kifizetőnek milyen járulékokat, adót kell utána megfizetni és be kell-e jelenteni? Válaszukat előre is köszönöm.

Magánszemélynek fizetett kamat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem tulajdonos és nem is ügyvezető az a magánszemély, aki kölcsönt adott egy kft.-nek. A kölcsön után kamatfizetésben állapodtak meg (jegybanki alapkamat + 5 százalék). A kft. amit a magánszemély részére fizet kamat, úgy gondolom egyéb jövedelemnek minősül. Kérdésem kell-e ehót fizetni a kamat összege után? Kit terhel az eho-fizetési kötelezettség a magánszemélyt vagy a kft.-t? Mi az eho alapja, a teljes kifizetett összeg? Ehón és szja-n kívül terheli más adófizetési kötelezettség a magánszemélyt vagy a kft.-t? Ugyanígy adózna abban az esetben is, ha tag adta volna a kölcsönt és tagi kölcsönről lenne szó?

Pontgyűjtés pénzbeni visszatérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Üzletkötő meghatározott százalékért értékesít szolgáltatást. Erről a tevékenységről jutalék számlát bocsát ki. A szolgáltatás értékesítése kapcsán pontgyűjtést vezetett be az ügyfeleinél, akik bizonyos mennyiségű pont elérése után visszatérítést kapnak, amelyet pénzben visszajuttatna részükre. A szolgáltatásról az ügyfélnek a számlát a szolgáltatás nyújtója állítja ki. A jutalékot viszont az üzletkötő számlázza ki a szolgáltató nyújtója felé. A visszatérítés az üzletkötőtől magánszemélyek részére történne. Mi módon lehet helyesen eljárni, hogy mind áfa, számviteli, szja törvénynek is megfeleljen a pénzösszeg visszatérítése?

Felújítás kivezetése a főkönyvből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 4-5 évvel ezelőtt felújíttatott egy ingatlant, mely akkor a telephelye volt. 2017-ben megszűnt telephelyként működni ez az ingatlan. A kérdésem az lenne, hogy ha az ingatlan a vállalkozás tulajdonában van, akkor hogyan kell kivezetni a főkönyvből, illetve ha nem a vállalkozás tulajdonában, hanem magánszemély tulajdonában van az ingatlan, akkor hogyan kell kivezetni a főkönyvből? A másik kérdésem az volna, hogy ezeket az eseteket hogyan kell a társasági adóban kezelni (például: adóalapnövelő tételként)? A harmadik kérdésem az volna, hogy a magánszemélynek van-e valamilyen adófizetési (szja, eho) kötelezettsége ilyen esetben? Köszönettel várom válaszát.

Adásvétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férjem 2 órás munkaviszonyban dolgozik egy bt. beltagjaként. E mellett a gyerekeket látja el. Azt tervezi, hogy esténként a netről megvásárolna ingóságokat, majd eladná, igy egy kis kiegészitő jövedelemre tenne szert. Ezt legálisan szeretné csinálni, kérdés, hogy erre megfelelő-e, ha adószámot vált ki a NAV-tól és igy mint adószámos magánszemély adózna? (A bt. tevékenységébe ezt nem szeretnénk berakni.) Ha megfelelő az adószámos magánszemély "kategória", akkor jól gondolom- e, hogy csak 15 százalék szja terheli a jövedelmet amennyiben magánszemély a vásárló, és más adó nem, és ezt negyedévenként kell megfizetni az államnak? Kérdés, hogy milyen adó terheli, ha cég a vásárló esetleg? Köszönettel várom válaszukat.

Magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó saját tulajdonú lakását kiadja albérletbe, és egy másik városban ő kibérel egy albérletet.. Első kérdésem: jól gondolom-e, hogy ez önálló tevékenységből származó bevétele lesz, azaz nem kell a katás bevételébe beleszámolni? Másik kérdésem az, hogy ha az önálló tevékenységből származó jövedelemére a tételes adózást választja, akkor a költségei között elszámolhatja-e az egy másik városban általa kibérelt albérlet díját?

Festményértékesítés adózása Kérdés

Egy magánszemély az 1996. évben adószámot kért szellemi szabadfoglalkozás végzése céljából, amatőrként festményeket fest, melyeket saját áruként értékesít. Szakképesítéssel nem rendelkezik, egyéni vállalkozói igazolványa nincs. A festményeket megvásárló galériákkal nem áll megbízási jogviszonyban, adószámos magánszemélyként végzi a tevékenységet, az általa kiállított számlákon festmény értékesítése szerepel, 10% költséghányad figyelembevételével a 15% szja előleg levonásra és megfizetésre kerül a kifizető által. A 2017. évi 22% ehot saját maga után fizetheti vagy azt is a kifizetőnek le kell vonnia? Az éves jövedelme a 2017. évben nem haladja meg a 100 ezer Ft-ot. A fentiek alapján helyesen járunk-e el, hogy adószámos magánszemélyként végzi a tevékenységet, vagy egyéni vállalkozóként kellene ( vagy a festményeladást mint ingóértékesítést is bevallhatja), illetve van-e a fentieken kívüli kedvezőbb adózási mód, amire nem gondoltunk? Válaszukat köszönettel várva!

A katásoknak az szja-t is februárban kell bevallaniuk Cikk

Közeleg a katás egyéni vállalkozók adóbevallási határideje. Összeszedtük, hogy mire kell ügyelni az adózónak, továbbá milyen egyéb teendői vannak a február 26-ai határidőig.

Ingatlannal kapcsolatos kérdések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vásárolt egy szántó művelési ágú területet (8 ha). 2016.05.03-án került a tulajdonába, de használatba nem tudta venni a korábban megkötött hosszú távú bérleti szerződés miatt. Az illetéket a NAV felé emiatt befizette. A könyvelésben a szántó értékét beruházási költségként szerepeltette. 2017.12.18-án ezt a területet elajándékozta egyenesági leszármazottjának (fiának), aki szintén mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó. A földterületet 2019.01.01-től tudja használatba venni. Milyen bevallási vagy befizetési kötelezettségek merülnek fel ezzel kapcsolatban, ajándékozó és ajándékozott között? Az szja-bevallásban valahol fel kell tüntetni? 2. Mezőgazdasági vállalkozó vásárolna egy területet (korábban lakóingatlan), melyen új épületet kíván felépíteni. Iroda és az alkalmazottaknak szociális helyiségek épülnének. A telket megvásárolhatja-e az egyéni vállalkozó, vagy csak magánszemély? A felépítmény teljes mértékben (értékcsökkenés útján ) elszámolható-e a vállalkozás érdekében felmerült kiadásként? Válaszukat előre is megköszönve!

Egyéni vállalkozó és magánszemély tulajdona Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. januárban kezdő egyéni vállalkozó esetében az alábbi kérdésem lenne. Az egyéni vállalkozóvá válás előtt, magánszemélyként vásárolt teherautó automatikusan az egyéni vállalkozás tulajdonává válik-e, és számlázhat-e arra vonatkozóan például bérbeadást? Válaszát előre is köszönöm!

Közösségen belüli értékesítés magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Cím! Mentes az adó alól a közösségen belüli termékértékesítés magánszemély részére? Cégünk lovakat értékesítene Romániába, de a partner nem rendelkezik közösségi adószámmal, mivel magánszemély. Ha igen, akkor ebben az esetben is CMR-rel kell bizonyítani, hogy a termék közösségen belülre került? Köszönöm.

Szja-előleg levonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves véleményüket: Egy társas vállalkozás belföldi magánszemélytől bérel egy ingatlant, amely a vállalkozási tevékenység érdekében szükséges. A magánszemély nem járul ahhoz hozzá, hogy a társaság kifizetőként levonja a bérleti díjból az szja-előleget, erről nyilatkozatot is aláírt. Véleménye szerint a teljes bérleti díjat kéri kifizetni minden hónapban, mert ő majd az éves adóbevallásában kíván tételes költségelszámolással adót megállapítani, s azt közvetlenül az adóhatóság által rendszeresített számlaszámra megfizetni. Kérdésem, hogy a társaság jogszerűen eleget tehet-e a magánszemély kérésének? Ha a magánszemély mindenképpen ragaszkodik ahhoz, hogy az szja-előleg levonása ne történjék, egy esetleges adóellenőrzés során jár-e ez jogkövetkezménnyel, ha esetleg bírságolásra kerül sor az szja-előleg levonásának elmaradása miatt, az kit terhel? Amennyiben a NAV a társaság felelősségét állapítaná meg, áthárítható-e ez a magánszemélyre abban az esetben, ha kifejezetten felhívta a bérbeadó figyelmét arra, hogy kívánsága ellentétes az szja-törvényben előírt, kifizetőkre vonatkozó kötelezettségekkel, mely szerint a kifizető kötelessége a bérbeadásból származó szja-előleget megállapítani, levonni, s azt az adóhatóság felé az előírt határidőig továbbítani? Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika

Új információk a magánszemélyek külföldi jövedelmének adózásáról Cikk

Magánszemélyek külföldről származó jövedelmének adóztatása és járulékkötelezettsége 2018 címmel tette közzé 04. számú információs füzetét a NAV.

Ezekre figyeljen cég és cég, cég és magánszemély közötti kölcsönöknél Cikk

Összeszedtük, hogy az egyes jogszabályok milyen előírásokat tartalmaznak a cégek közötti, továbbá a cégek és magánszemélyek viszonylatában adott/kapott kölcsönökre.

Magánszemély üzletrész-értékesítésének adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018 februárjában "A" Kft. magánszemély tulajdonosa értékesíti "B" Kft. részére üzletrészét. (A "B" Kft. lesz az "A" Kft. egyedüli tulajdonosa.) A magánszemély törzsbetétje 3 500 000 forint. A vételár 25 400 000 forint lesz. Kérdésem az lenne, hogy a magánszemélynek a 25 400 000-3 500 000=2 900 000 forint után keletkezik 15 százalék szja- és 14 százalék ehofizetési kötelezettsége? Ha ez így helyes, akkor 21 900 000 forintot külön adózó jövedelemként részesedés-átruházás 15 százalék adóval kell számfejtenem? A 3 500 000 forint törzsbetét kifizetése milyen jogcímen történjen? Bognárné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink