168 találat a(z) lakóingatlan cimkére

5 százalékos lakóingatlan áfa Kérdés

A bejegyzésre váró ingatlant a megrendelő vállalkozási szerződés szerint elkészített szerkezetkész állapotban veszi át. Kérdésem, hogy alkalmazható-e az 5 százalékos áfa a használatbavételi engedély kiadását megelőzően a leendő tulajdonos által megrendelt befejező kivitelezési munkákra (például burkolatok, ajtók, fürdőszoba, konyha beépítése, festés) a más-más kivitelezőktől kapott számlázásban? Kizárja-e az 5 százalékos áfa alkalmazását az új lakás vásárlása második tulajdonként? (Egy már van néven.)

Lakóingatlan-bérbeadás – kollégiumi díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakóingatlanom bérbeadásának bevallása során csökkenthetem-e bevételemet gyermekeim kollégiumi díjával? Igaz, hogy a kollégium szálláshelyszolgáltatásnak minősül, de a hallgatók ideiglenes lakcímen be vannak jelentve és 90 napnál hosszabb ideig tartózkodnak a kollégiumban. Köszönöm válaszát.

Ingatlanértékesítés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 2010-ben lakóingatlannak minősített ingatlant vásárolt bérbeadás céljára, az áfát visszaigényelte. 2015-2016-ban el szeretné adni. Tekintve, hogy két évnél régebben volt a használatba vétel, és nem jelentkezett be az általánostól eltérő szabályozás alá, így áfamentesen értékesítheti az ingatlant például magánszemélynek, cégnek? Vagy esetleg van figyelési időszak most is? Köszönöm válaszukat.

Lakóingatlan bérbeadása, áfa, bejelentés .. Kérdés

Egy kft. bérbeadás céljából két ingatlant vásárolt. Az egyiket mint használt lakást magánszemélytől (áfa nincs). A másik lakást (új), lakásépítő cégtől, aki áfás számlát bocsátott ki. A bérbeadás kb. fél év múlva kezdődik el, mert a használt lakást fel kell újítani és bebútorozni. Az áfatörvény szerint a lakóingatlan áfát nem lehet levonni, és ez vonatkozik az ehhez kapcsolódó felújításra és szolgáltatásnyújtásra is, kivéve ha ezt túlnyomó részben bérbeadással kívánja a kft. hasznosítani, amit igazolni kell és e tevékenységet adókötelessé tenni. Kérdéseim: Az új ingatlan, továbbá a használt ingatlan felújítási költségeinek és mindkét ingatlanba a vásárolt berendezések áfáját már most levonhatom-e, vagy csak a bérbeadás tényleges megkezdését követően? A bérbeadási szándék igazolásként már most elfogadható-e, vagy csak azután, mikor ténylegesen megkezdődik a bérbeadás? A társasági szerződésben nem szerepel a bérbeadási tevékenység, úgy tudom, hogy ehhez nem kell társasági szerződést módosítani. Elegendő a tevékenység kezdetétől számított 15 napon belül a NAV-hoz bejelenteni ezen új tevékenységet, és ugyanezen a változásbejelentő nyomtatványon az adókötelessé tételt is. A vásárolt ingatlanok azok telephelynek minősülnek-e? A telephelyként történő bejelentést mikor kell megtenni: adásvételi szerződés létrejöttét; az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzés, vagy a bérbeadás megkezdésétől számított 15 napon belül? Válaszukat előre is köszönöm!

Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy lakást bérel, amit irodaként használ (lakáscélra nem használjuk). Megérett a felújításra és a kérdés az lenne, hogy a beruházásra fordított összeg áfatartalmát vissza lehet-e igényelni? Levonható-e a beruházás áfája, és ha igen, akkor az áfatörvény mely paragrafusa alapján? Köszönöm!

Garázs építése a cég székhelyén, mely egyben a tag lakóingatlana Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyszemélyes kft. tagja céges teherautójának építene egy garázst a cég székhelyén, mely egyben az ő telke és lakóháza. A cég bérli a tagtól a székhelyet (irodát), melyért bérleti díjat fizet a tagnak. Kérdésem az lenne, hogy építtethet-e a cég garázst a tag ingatlanjára, melyet bérelt ingatlanon végzett beruházásként könyvelne, értékcsökkenést számolna el rá? Áfa szempontjából ez fordított áfás lenne vagyis a cég fizetné meg az áfát, de le nem vonhatná, mivel lakóingatlan? Köszönöm a választ előre is!

Költségelszámolás és áfalevonhatóság Kérdés

Családi vállalkozás vagyunk, könyveléssel foglalkozunk olyan módon, hogy férj és feleség 15 éve alapított egy kft-t. A székhely/telephely a családi ház mellé épített, a földhivatali bejegyzés szerint lakóingatlan, amit a kft. irodahelyiségként bérel (nem lakóingatlanként, ezért építményadót is fizet), amelyért a családi ház tulajdonosának, mint bérbeadónak bérleti díjat is fizet. Az egész ingatlanra kiterjedő, egyközpontos riasztórendszert kívánunk kiépíteni. Ezen igényt leginkább az iroda védelme indokolja, de az egész ingatlanra kiterjedne, ezért költséget és áfalevonhatóságot szeretnénk érvényesíteni. A kérdés az, hogy a számlát lehet-e kérni a kft. nevére, amit a kft. az előbbiek miatt arányosítással számolna el költség és áfalevonás tekintetében is, jelen esetben 50 százalék a reális arány. A cég Tao- és áfaalany. Továbbá ehhez a riasztórendszerhez egy havi díjas távfigyelő rendszert is igénybe vesz, amelynek a költségeit, illetve áfáját az előbbiek szerint kívánja elszámolni. Ez a megoldás lehetséges-e? A választ előre is köszönöm.

Iparűzési adó: pórul járhat, ha nem tudja, hogy ez is telephelynek számít Cikk

Telephelynek számít-e az iparűzési adó szempontjából a társaság által vásárolt és bérbeadással hasznosított lakóingatlan – kérdezte olvasónk. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Ingatlan-beruházás fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nagy értékű (50 millió forint) lakóngatlant vásárolt befektetési, illetve hasznosítási (bérbeadási) céllal magánszemélytől. Az adásvételi szerződés megkötése után az ellenértéket kifizettük. A birtokbaadás megtörtént, de az ingatlant terhelő jelzálog (szociálpolitikai kedvezmény 10 éves lejárata) miatt, a földhivatalhoz csak 2015-ben lesz benyújtva a szerződés, és 2015-ben lesz bejegyezve a tulajdonjog. Kérdésként merül fel, hogy 2014-ben könyvelhető-e beruházásként a kifizetett összeg, vagy csak beruházásra adott előlegként? 30 millió forint fejlesztési tartalékot szeretnénk rá feloldani, ezért fontos, hogy már 2014-ben beruházásnak tekinthető-e a vásárlás, vagy csak 2015-ben, ha a szerződést benyújtjuk a földhivatalhoz ,és a tulajdonjog-bejegyzés is megtörténik. Válaszukat köszönöm.

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. bérbeadás céljából lakóingatlant vásárolt. Az ingatlant fel kell újítani. Ebben az esetben a felújításhoz kapcsolódó számlák áfája visszaigényelhető? Mi a teendő az áfával akkor, ha a kft. mégsem adja bérbe az ingatlant, hanem eladja azt egy magánszemélynek? András

Áfa-megosztás lakóingatlanból átminősített iroda esetén. Kérdés

Kérem, hogy az alább példa esetén mutassa be, hogy hogyan kell az áfa-megosztást értelmezni átminősített ingatlan esetében? 1. Vállalkozás telephely, üzleti célra öt éve lakóingatlan-udvar-gazdasági épület besorolású ingatlant vásárolt például 20 millió forintértért. Kizárólagosan üzleti célra használja, az úgynevezett lakórészt bemutatóteremnek, irodának, az udvart és gazdasági épületeket raktárnak. 2. A vásárlás évében kifesteti a bemutatótermet, irodát 300 e forintért, az áfát nem helyezi levonásba. (Esetleg levonhatta volna?) 3. Ugyanekkor a gazdasági épület tetőszigetelését megcsináltatja, 400 ezer forint + áfa összegért, az áfát levonja az áfatörvény 259. § 12. pontja alapján. 4. A vásárlást követő évben a földhivatalnál kezdeményezte az ingatlan átminősítését iroda-udvar-gazdasági épületté. Megtörtént az átminősítés. 5. Jövőre (tehát a vásárlást követő 6. évben) az iroda felújítását tervezi mintegy 3 millió forint + áfa értékben. 6. Hogyan alakulna az áfa-megosztás, ha mondjuk tíz év múlva (a vásárlástól számított 15. évben) eladná az ingatlant 24 millió forint + áfa összegért? (És addig a felsoroltakon kívül más felújítást nem végezne.)

Ingatlanon végzett beruházás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk (egyszemélyes kft.) vásárolt egy ingatlan 2013 tavaszán, melyen beruházásba kezdett. Kertfelújítás, garázsépítés, energetikai beruházás. Sajnos az áfát levontuk, annak ellenére, hogy az ingatlan lakóházként szerepel a nyilvántartásban. Mindezt azért tettük, mert az Apehtól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy ha ezt a házat mint bemutatóházat kezeljük (későbbiekben megvalósuló vendégház építés miatt), akkor levonható az áfa, ha jelezzük, hogy ugyanezen anyagokkal, vállalkozókkal fogunk dolgozni az új projekten. Így nem önellenőriztünk. Sajnálatos módon ez a beruházás nem fog megvalósulni, így nincs jogalapja az áfa levonásának. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben mit lehet tenni? Ha a földhivatalnál a házat átminősíttetjük irodának, akkor maradhat-e a könyvelés vagy mindenképpen önellenőrizni kell? Lassan közeledik a beruházás vége, aktiválni kell. Várom válaszát, üdvözlettel

Bérbeadott lakóingatlan áfája Kérdés

Tisztelt szakértő! A kft. fő tevékenysége bérbeadás. Lakóingatlant vásárolt, melyet bérbeadással hasznosít. Jogosan nem fizeti meg az áfát (fordított áfás számlával rendelkezik), ha egyébként bejelentkezett az áfa hatálya alá?

Lakóingatlan munkásszállás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben kérném segítségét. Lakóingatlant bérelünk, ahol saját dolgozóinkat helyezzük el. A juttatás körülményei megfelelnek a munkásszállással szemben támasztott követelményeknek, így ez a dolgozók felé az szja-törvény szerint nem minősül adóköteles juttatásnak. (A dolgozóktól nem kérünk térítést.) Kérdéseim: 1. Visszaigényelhetjük-e a bérleti díj áfáját? 2. Keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk a térítésmentes szolgáltatásnyújtás miatt? Válaszát előre is köszönöm!

Rezsielszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. nevére szeretnénk lakóingatlanként nyilvántartott lakást vásárolni a közeljövőben. A lakásban teljes mértékben irodai tevékenység folyna. Kérdés, hogy a rezsiköltségek, amennyiben a cég nevére szólnak a számlák, áfa levonásával elszámolhatóak lesznek? A felújítás áfája csak akkor lenne levonható, ha nem lakóingatlan lenne a lakás besorolása? A közelgő törzstőke-emelési kötelezettségbe (a jelenlegi törzstőke 500 ezer forintról 3 millióra történő emelése) beszámíthatna valamilyen formában az ingatlan értéke? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink