168 találat a(z) lakóingatlan cimkére

5 százalékos áfa Kérdés

Cégünk új egylakásos lakóingatlan építésére kapott megrendelést generálkivitelezőként. Kérdésem: az 5 százalékos adómértéket alkalmazhatom-e a lakóingatlanra, melynek hasznos alapterülete 299,28 m2? A garázst és a műhelyt 27 százalékos áfával számolom, melynek területe 71,33 m2, így mindösszesen a lakóingatlan 370,61 m2. Az 5 százalékos adómérték alkalmazása esetén, függetlenül attól, hogy a garázs, illetve a műhely nem számít lakóingatlannak és 27 százalékos adómértékkel számolom, nem kell beleszámolni a megengedett 300 m2-es korlátba? Válaszukat előre is köszönöm!

Tulajdonosnak értékesített új lakóingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosa saját cégével új lakóingatlant kíván létrehozni alvállalkozók bevonásával. Ezen lakóingatlant saját részre kívánja értékesíteni. Ekkor milyen áfamértékkel kell az új lakóingatlant kiszámlázni a tulajdonosnak? Mikor lehet az 5 százalékos áfát érvényesíteni? Tisztelettel:Krisztiánné

Lakóingatlan 5 százalék áfával Kérdés

Helyesen gondolom, hogy a megbízó építési telkén fővállalkozóként épített családi ház, aminek hasznos alapterülete 300 négyzetméter alatt van, 5 százalékos áfakulccsal számlázható? A ház építésére vonatkozó szerződés szerint kulcsrakész átadásban állapodtak meg. Ez tartalmazza például a beépített konyhát, a megállapodás szerinti gépekkel, például beépített mosogatógép, néhány beépített szekrényt, üvegfalba épített tévét. Ezek az eszközök szerepelnek az építési szerződésben. Számlázhatók a lakással együtt 5 százalékos áfakulccsal? Köszönöm válaszát.

Magánszemély – építkezés áfákulcsa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély megbíz egy építési vállalkozást, hogy a meglévő ingatlanhoz építsen hozzá (bővítse az ingatlant) megközelítően 140 négyzetméter hasznos alapterületű lakóingatlant. A hozzáépítés engedélyköteles, és ingatlan-nyilvántartásban lakóingatlanként szerepel. Az építés egy részét szakemberekkel végezteti, van olyan rész, amelyet a magánszemély saját erőből épít a házán. Az építési vállalkozásnak a magánszemély részére hány százalékos áfával kell a számlát kiállítania? Megítélésem szerint ebben az esetben 27 százalékos áfakulcsot kell alkalmazni, jól gondolom? A magánszemélynek lehetősége van visszaigénylésre? Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft.

Lakóingatlan áfája Kérdés

Egy cég (általános szabályoktól eltérő áfás tevékenységet választott ingatlaneladásra) lakóingatlanokat vásárol. 2 évnél régebbiek, így nem áfásak. Felújítja az ingatlanokat, majd eladja. A felújításokhoz kapcsolódó áfa levonható? Neki is áfa nélkül kell továbbszámlázni az ingatlanokat, hiszen továbbra sem új építésű ingatlanokról beszélünk?

Lakóingatlan értékesítése alanyi mentes vállalkozásnál kiegészítés Kérdés

Tisztelt Bartha Úr! Ha jól értelmezem válaszát az általam feltett kérdésre, akkor a mi esetünkben nincs áfafizetési kötelezettség, függetlenül attól, hogy alanyi mentesként a tárgyi eszköz vonatkozásában lenne. Gyakorlatilag ez volt a kérdésem. Ha alanyi mentes időszakban történt a beszerzés és az értékesítés, akkor nincs áfa? A bizonytalanságom megmaradt a kérdésben, ugyanis kizárólag jogszabályokat idézett. Azért köszönöm, hogy szánt rám időt. Üdvözlettel: Mlinár Jánosné

Lakóingatlan értékesítése alanyi mentes vállakozásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik vállalkozásunk alanyi adómentes, a mentes időszakában vásárolt egy lakást magánszemélytől, iroda céljára. A beszerzéshez és felújításhoz áfalevonási jogot nem érvényesített, és nem érvényesíthetett. Szeretné eladni magánszemély részére ezt a lakást. Keletkezik-e áfafizetési kötelezettsége ebben az esetben? Kerestem a régebbi válaszok között, de nem találtam olyat, ami konkrétan erre a helyzetre vonatkozna. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Mlinár Jánosné

Beruházási érték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk KKV-nak minősül, magánszemély tulajdonosokkal. 2016-ban új lakóingatlan vásárlására kötöttünk szerződést egy kivitelezővel. A szerződés szerint 2016-ban a kivitelező előleget számlázott az ingatlanra, melyek a 35-ös számlaosztályban beruházásra adott előlegként kerültek könyvelésre. Kérdésünk az, hogy a beruházásra adott előleg beruházási értéknek minősül-e a társasági adótörvény 7. § 1. zs) pontja alapján, azaz figyelembe vehető-e adóalapcsökkentő tételként? Gyors válaszukat előre is köszönöm.

Raktárépület vagy építési telek? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalatunk egy raktárépületet vett az adásvételi szerződésen egy magánszemélytől 2016-ban. A későbbiekben a raktárépület lebontása után társasház épülne a telken. Az építkezést szeretné az társasház építésére időközben létrehozott kft.-ben elkezdeni. Kérdésem a következő, ha nem jelentkeztünk be áfakörbe a lakóingatlannak nem minősülő egyéb ingatlan, illetve egyéb beépítetlen ingatlan esetén, a szóban forgó raktárépületet mentesen továbbszámlázhatja? A további kérdésem, ha a tulajdonos lebontja a raktárépületet, megcsinálja a tereprendezést, és így adja tovább a társasház építő cégnek, akkor így már építési teleknek minősül, és áfásan kell továbbszámláznia? Milyen ismérvek alapján döntöm el, hogy ez építési telek-e? Ha az utóbbi mellett dönt, akkor a vásárló telekáfáját levonhatja? Ha esetleg apportként vinné be a másik cégbe a telket, akkor keletkeztet-e áfafizetési kötelezettséget? Köszönöm a válaszát!

5%-os áfás lakás vásárlása vs. áfavisszatérítés (támogatás) III. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban e témában feltett kérdéseim mellett az alábbi gyakorlati problémák merültek fel, melyekre kérem szíves válaszát. Ön azt írta válaszában, hogy az 5%-os áfakulcs egyik feltétele, hogy az ingatlan első rendeltetésszerű használata még nem történt meg, vagy megtörtént, de az engedély jogerőssé válásától még nem telt el két év. Továbbá két hatósági iratot említ meg: – hatósági engedély, – használatbavétel tudomásulvételi eljárás. 1. Akkor is 5%-os áfakulcs alá tartozónak minősül a lakóingatlan, lakás, ha az alábbi dokumentumot kapja meg az építtető: hatósági bizonyítvány egyszerűsített bejelentéssel épített épület esetén? 2. Akkor is 5%-os áfakulcs alá tartozónak minősül az ingatlan, ha funkcióváltás következtében válik lakássá, lakóingatlanná (például munkásszállóból vagy üzlethelyiségből lesz lakás, vagy lakóingatlan rendeltetésű ingatlan)? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Lakóingatlan-építés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 300 négyzetméter alatti ingatlan (egylakásos) építésére szerződött magánszeméllyel (2016. évben). Az új építésű ingatlant hasznos alapterülete alapján megbontottuk a szerződésben, az ingatlant 5%, a garázst 27% áfatartalommal számlázzuk. Az ingatlan szerkezetkészre történő építését alvállalkozó végzi, aki cégünkkel köt szerződést. A kérdésem az lenne, hogy ő fordított áfásan számlázik-e, mivel új építésű ingatlanról van szó, vagy 27 % áfatartalommal? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanfelújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A magánszemély a tulajdonában levő lakóingatlant egyéni vállalkozásában használja. Két üzlethelyiséget alakított ki, melyekre a polgármesteri hivataltól megkapta a működési engedélyt. Az ingatlan-nyilvántartásban az ingatlan lakóingatlan, udvar, kereskedelmi egységként szerepel. Az ingatlan az egyéni vállalkozás tárgyi eszközei között nem szerepel. 1. Mivel lakóingatlanként van nyilvántartva, ez azt jelenti, hogy a kirakat betörés miatti cseréjét, ablakfóliázását terhelő áfa sem vonható le? 2. A tulajdonos idén a tető felújítását tervezi (új cserepek, tetőlécek). Ennek az összege várhatóan 500-600 ezer forint lesz. Költségként ez hogyan számolható el? Köszönettel: Filip Emese

Új építésű lakóingatlan értékesítése Kérdés

Projektcég lakóparkot épít. A lakóparkból az új építésű lakóingatlanokat társaságok részére is értékesíti. Kérdésünk: ebben az esetben is 5 százalékos az áfa? Köszönöm válaszát!

Áfalevonás lakóingatlan értékesítése esetén Kérdés

Kft. ügyfelem 3 db lakást épít értékesítés céljából, az anyagot ő vásárolja meg hozzá, majd értékesíteni fogja ha készen lesz. A tevékenységében benne van az ingatlanforgalmazás. Magát a felépítést kivitelező végzi. Kérdésem: a most beszerzett anyagok áfáját levonhatjuk úgy, hogy nem jelentettük be a NAV felé, hogy áfásan értékesítjük a lakóingatlanokat? Ezeket, ha készen vannak, áfásan adjuk el. Csak nem szeretném, ha a NAV utólag belekötne, hogy miért vontuk le a beépített anyagok áfáját és a kivitelezőtől kapott számla áfatartalmát, mert akkor inkább 2017. január 1-jétől bejelentem, hogy áfásan értékesítem. Válaszukat köszönöm

Lakóingatlan továbbértékesítési céllal Kérdés

Adott egy kft., aki lakóingatlanokat fog generálkivitelezővel építtetni továbbértékesítési céllal. A terveik szerint az ingatlanokat elkészültük után azonnal el tudják adni, így nem kértek az áfatörvény 86. § (1) bekezdés j) és k) pontjára adókötelezettséget. 1. Ilyen esetben levonható az ingatlan építésével kapcsolatos előzetesen felszámított áfa? 2. Befolyásolja a levonhatóságot, hogy a kft. vagy a vevője fogja megkérni majd a használatbavételi engedélyt? 3. Amennyiben magánszemély a vevő, akinek 5 százalék áfával értékesítik az ingatlant, a gererálkivitelező (áfaalany) fordított áfás számlát kell hogy a mi kft.-nk részére kiállítson? 4. Amennyiben az ingatlant mégsem sikerül 2 éven belül eladnia, akkor önellenőrzéssel kell az eredeti áfabevallásokat javítani vagy a 240 hónapból hátralévő 198 hónapra kell elvégezni a levonható áfa korrekcióját? Vagy esetleg még ilyenkor is megtehető az áfakötelezettség választása, és akkor nincs korrekció? Köszönöm segítségüket!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink