194 találat a(z) láncügylet cimkére

Láncügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott 2 ügylet: „A” magyar cég rendel egy gépet „D” német cégtől. A géphez kapcsolódóan alkatrészeket rendel „A” magyar cég „B magyar cégtől. „B” magyar cég az alkatrészeket „C” német cégtől rendeli. Az alkatrészek szállítása „C” cégtől „D” céghez történik Németo-on belül, majd tesztelést követően beépítik a „D” cégtől rendelt gépbe és a gép az alkatrészekkel együtt elszállításra kerül Magyarországra az „A” megrendelőhöz. A gépbe beépített alkatrészek szállítását a géppel együtt a „D” német cég végzi „A” megrendelő magyarországi telephelyére. Az alkatrészeket „C” német cég számlázza „B” magyar cégnek, majd „B” magyar cég fog számlázni „A” megrendelőnek. Kérdésünk, hogy az alkatrészek számlázása „C” és „B” között, valamint „B” és „A” között milyen áfakulccsal történjen?

Láncügylet? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi ügylet helyes megítélésében. Cégünk korábban lengyel partnerünktől (A vállalat) alapanyagot vásárolt, amely beszerzések közösségi termékbeszerzés feltételeinek megfeleltek. A partnerünk a továbbiakban szeretne bevonni az ügyletbe egy magyarországi érdekeltségébe tartozó belföldi vállalatot (B vállalat). Az áru továbbra is Lengyelországból érkezne közvetlenül hozzánk, de a számlát a belföldi B számlázná felénk 27 százalékos áfával növelt áron. A vállalat B -nek közösségi termékértékesítésként számlázná az anyagot. Helyes-e a fentebb leírt számlázás ebben az esetben? Fennáll-e ebben az esetben a láncügylet lehetősége, és ha igen, akkor befogadhatjuk-e B vállalat áfás számláját, és levonhatjuk-e annak áfáját? Mi a helyes eljárás a fentebb leírt esetben, hogy az esetleges adókockázatot elkerüljük? Előre is köszönöm a válaszát!

Helyes számlázási gyakorlat láncügyletnél Cikk

Mi a helyes számlázási gyakorlat, ha magyar cég cseh adóalanytól vásárol árut, amit a magyar fuvarozó Csehországban vesz át és közvetlenül Törökországba szállít értékesítésre? – kérdezte az Adózóna olvasója. Nagy Norbert, a Global Tax-Office Kft. szakértője válaszolt.

Láncügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar cég cseh adóalanytól vásárol árut, FCA paritással, az árut Csehországban veszi át a fuvarozó (a magyar cég intézi a fuvarozást). Az árut Törökországba értékesíti a magyar cég, CIF paritással. A szállítás Csehországból közvetlenül Törökországba történik. Mi a helyes számlázási gyakorlat ebben az esetben? Áfa tekintetében milyen számlát fogadhat be a magyar fél a cseh cég felől, és milyen számlát kell kiállítson a török vevő részére? Az áfa-bevallásokban a befogadott és kibocsátott számlákat kell-e szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm.

60 nyomozó 30 helyszínre szállt ki, két bűnszervezetre csaptak le Cikk

A NAV Észak-alföldi pénzügyi nyomozói egy akcióval két Hajdú-Bihar megyében tevékenykedő bűnszervezetet is kivontak a forgalomból. A négy főből álló társaság irányításával több mint 400 millió forint áfát csaltak el. Tettükért akár 20 év börtönbüntetést is kaphatnak – olvasható a NAV Facebook-oldalán.

Belföldi vagy közösségi értékesítés? II. Kérdés

A korábban feltett kérdésemhez kapcsolódva kérdezném, hogy abban az esetben, ha a termék értékesítése "C", magyarországi cégnél megáll, nincs továbbértékesítés, akkor is láncügylet lesz? A szállítást "A", prágai cég intézi. Továbbra is kérdés, hogy "B", magyarországi eladó cég hogyan számlázzon "C", magyarországi vevő cégnek. Köszönettel!

Végig fordított adózás? Kérdés

A Kft. alvállalkozóként komplett napelemparkot (kivitelezés, szerelés anyagokkal, például EU-ból származó napelemek) épít B fővállalkozónak, aki mindezeket továbbértékesíti C Kft.-nek, C Kft. lesz a napelemparkok üzemeltetője. Az áfa minden esetben fordított áfás? A-nak és B-nek is, mint fővállalkozók és az B a C-nek is mint építőipari kivitelezés? Köszönöm!

Láncügylet áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar társaság (HU1) Hollandiában vásárol árut (NL), amelyet egy másik magyar cég (HU2) fog tőle megvenni. HU1 szervezi a fuvart és HU2-nél rakodnak le. Ez alapján a HU1 társaságnak van bármilyen adófizetési bejelentkezési kötelezettsége Hollandiában vagy a holland partner (NL) EU-s adómentes értékesítést valósít meg fordított adóval (HU1 felé), és a HU1-HU2 pedig belföldi áfás? Változik-e a helyzet ha HU2 szervezi meg a fuvart? Előre is köszönöm a válaszát!

Láncügylet áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” cég: magyarországi import-exporttal foglalkozó kft. „B” cég: kínai gyár. „C” cég: „A” cég lengyelországi vevője. „A” cég importál „B” cégtől, az általa gyártott ruházati cikkeket. A termékek/konténer vámolása Lengyelországban történik. A vámolás a „C” cég nevére történik, ő fizeti meg Lengyelországban a vámot és az áfát is, az ottani szabályok szerint. Az áru nem lép Magyarország területére. A lengyelországi vámeljáráshoz szükséges „A” cég kiállított számlája „C” cég felé. Kérdés, hogy mivel a „C” cég nevén kerül a Kínából importált áru szabadforgalomba, viszont „A” cég az eladó az Unióban, „A” cég milyen számlát állít ki áfa tekintetében a „C” vevőnek, illetve ezt az áfabevallásban, valamint az A60-as bevallásban fel kell-e tüntetni, ha igen mely sorokon? Köszönettel: Reményi Győzőné

Láncügylet harmadik országból harmadik országba Kérdés

Macedóniából (A) egy magyar cég (B) árut vásárol és azt továbbértékesíti egy ukrán cégnek (C). A szállítást a (C) rendeli meg és fizeti. A magyar cég (B) áfa területi hatályán kívüli értékesítést végez, és áfamentesen számláz, melyet áfabevallásban, csak tájékoztató adatként tüntet fel? A macedón beszerzés sem szerepel áfabevallásban, mivel ő is áfa nélküli számlát bocsájt ki. Ez így lehetséges-e?

Láncügylet? Kérdés

Hogyan adózik helyesen, ha egy magyarországi kft. Írországból vásárol 50 db, csak alkatrésznek használható autót, de 25 db-ot már Franciaországban értékesít, és a megmaradt 25 db-ot hozza be Magyarországra. Az adózó úgy adózik (bejelentés alapján), hogy nem alkalmazza az Áfa tv. XVI. fejezetben leírt különös szabályokat.

Bejelentkezés, számlázás láncügyletnél Cikk

Olvasónk több országot érintő szállítási, értékesítési folyamat áfájáról és számlakezeléséről kérdezett. Dr. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

Láncügylet Kérdés

Tisztelt Adózóna! Magyar cégünk bejelentkezési kötelezettségéről kérdezném láncügylet esetén. Német anyavállalatunk svájci leányvállalata ("testvérvállalat") által legyártott termék végső vevője bolgár. A számlázás a svájci cégtől (CH) indul, először a német anyavállalatnak (DE), majd ők továbbszámlázzák Magyarországra nekünk (HU), mivel mi végeztük az értékesítést. Az utolsó lépésben mi (HU) számlázzuk a bolgár (BG) végső adóalany vevő felé. Tehát: CH - DE - HU - BG. A fuvarozást a DE szervezésével egy külső szállítmányozó cég végzi, és közvetlenül szállítja a terméket Bulgáriába azzal, hogy német területen a svájci német határhoz közel egy vámudvarban a szállítmányozó elvégzi a vámkezelést, vagyis ott megáll az áru. Arról nincs infónk, hogy DE vevői vagy eladói minőségében szervezi-e a fuvart. Viszont ennek függvényében kérdeznénk, hogy nekünk, a magyar HU vállalatnak be kell-e jelentkezni az áfa alá Bulgáriában? Ha igen, akkor az ottani mértékkel, az ottani szabályok szerint kellene számlát kiállítanunk? Előre is köszönöm segítségüket.

Láncügylet Kérdés

Kedves Szakértő! Cégünk egy háromszereplős ügylet B résztvevője. A (magyar cég) alkatrészeket szállít egyenesen C (angol cég) számára, a fuvarozást is A cég végzi. Számlát A cég B (magyar cég) számára állítja ki, fuvarral együtt, és B cég fog C számára számlázni szerviztevékenységet, amihez szükség volt az alkatrészekre. Jól gondolom, hogy ez láncügyletnek minősül? Áfa szempontjából hogyan kell számláznia A és B cégnek? Köszönöm a segítséget!

Láncügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem láncügylettel kapcsolatos. Magyar cég (B) árut vásárol egy litván cégtől (A), melyet egy angol adószámmal rendelkező partnere (C) részére értékesít, majd C partner továbbértékesíti az árut román partnerének (D). A szállítmány A-tól egyenesen D-hez kerül. A fuvar lebonyolítója B magyar adóalany. A kérdésem az lenne, hogy milyen áfaszabályok vonatkoznak B-re és az egyes szereplőkre, illetve milyen szabályok alkalmazhatók az ügyletre vonatkozóan? Ha az ügylet meghatároz ilyet, van-e választási lehetősége B-nek és C-nek, milyen speciális áfaszabályok vonatkoznak B-re? Az ügyletet B magyar áfaalanynak az áfabevallásában és összesítő bevallásában hogyan kell szerepeltetni? Köszönöm a válaszukat előre is!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink