194 találat a(z) láncügylet cimkére

EKAER, szállítólevél láncügyletnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetben kérem állásfoglalásukat: A, B, C szereplős belföldi láncügylet – C nem végfelhasználó – esetén, amelyben B vásárol árut A-tól, majd értékesíti C felé – az áru nem kerül B-hez leszállításra, hanem A-tól közvetlenül C-hez kerül leszállításra, mely szállítást A végzi. B tulajdonjogot A cégtől vásárolt árun C-hez történt leszállításkor szerez, majd a tulajdonjog B-ről átszáll közvetlenül C-re az áru átvételekor. Fentiekkel kapcsolatban az alábbi kérdéseink vannak: 1. EKAER-számot mely szereplő igényel? 2. C szereplő milyen dokumentumon veheti át az árut? Átveheti-e olyan szállítólevélen vagy esetleg egyéb más dokumentumon, ahol csak B mint eladó és C mint vevő szerepel (ugyanis C cég B céget egy erre a célra általuk rendszeresített szállítólevél nyomtatvány használatára kéri, amelyen nem szerepel A cég, ebben az esetben az EKAER szám igénylése hogyan alakul)? Köszönettel.

Láncügylet Kérdés

Társaságunk ügyfélköréhez tartozik egy kereskedelemmel foglalkozó cég. A társaság belföldi székhelyű és telephelyű, telephellyel sem Európai Uniós tagországban, sem harmadik országban nem rendelkezik. A társaság Romániában vásárolja az árut, és azt Magyarországra történő behozatal nélkül szintén Romániában értékesíti úgy, hogy az árut az értékesítő cég telephelyéről közvetlenül a vevő cég telephelyére szállítják. Kérdéseink: 1. Tekinthető-e a kérdéses ügylet láncügyletnek? 2. A végrehajtott értékesítés után kibocsátott számlában, mely ország áfaszabályai szerint kell eljárni? Be kell-e jelentkeznie a magyarországi társaságnak Romániában adóalanyként és az ottani állam áfaszabályai szerint eljárni – adószám igénylése, romániai számlázási szabályok szerinti számlakibocsátás, romániai áfabevallás tb -, illetve megoldható-e, ha a Magyarországi társaság a számlázást kizárólag magyar adóalanyként kívánja végrehajtani? 3. Hatással van-e az áfaelszámolás szabályaira, hogy az áru fuvarozását mely társaság szervezi, fizeti? 4. Amennyiben a teljes áfaelszámolás Romániában történik a magyarországi áfabevallásban kell-e az ügyletet szerepeltetni? 5. A kereskedelmi szolgáltatás eredményeként keletkező jövedelem után mely államban keletkezik az értékesítést végző társaságnak társaságiadó-fizetési kötelezettsége? Megoldható-e az ügylet magyar adóalanyként, magyarországi társaságiadó-fizetés mellett?

Láncügylet kapcsolt vállalkozások esetében Kérdés

A következő termékértékesítés történt cégünknél ebben a sorrendben: A olasz kapcsolt cég, B angol kapcsolt cég, C magyar kapcsolt cég (a mi cégünk), D cseh cég, E cseh cég (végső vevő) számlázott egymásnak. A fuvarozást D cseh cég végezte, illetve szervezte meg, vélhetően vevői minőségében. A terméket az értékesítések során csak egyszer fuvarozták, közvetlenül A eladótól E vevőhöz szállították el. A problémám az, hogy a B angol cég részünkre áfa nélküli, vélhetően adómentes közösségi értékesítést számlázott ki. A láncügylet szabályai szerint viszont az ő teljesítési helye Olaszország kellene hogy legyen, vagyis olasz áfával kellett volna a számláját olasz adószámról kiállítania. Kérnék megerősítést, hogy ez így van-e, vagy esetleg van-e kivétel a láncügylet szabályai alól a kapcsoltság miatt. Másik kérdésem, hogy befogadhatom-e a B partner számláját áfa nélkül? (Nem valószínű, hogy ki fogják javítani.) Ha igen, hová állítsam be az áfabevallásomban? Másik kérdésem, hogy ebben az esetben (azaz B adómentes számlázása mellett) én (C vállalkozás) milyen áfamértékű számlát állítsak ki D partner felé? Milyen áfahivatkozást tüntessek fel a számlán és milyen adószámról állítsam ki a számlát felé? Ha a kapcsolt B partnerrel sikerülne korrigáltatnom a számláját, akkor olasz adószámot váltsak ki és arról számlázzak D partner felé közösségi adómentesen? Láncügyletek NAV vizsgálata során milyen dokumentumokat szoktak bekérni, mi az, ami feltétlenül szükséges? Köszönettel: K. Anita

Uniós áfairányelv 2020-tól: láncügyleti szabályok Cikk

A héa-irányelv tavaly év végi módosításait a tagállamok 2020. január 1-jétől kötelesek alkalmazni. Cikksorozatunkban az irányelv legfontosabb szabályait ismertetjük, amelyeket minden bizonnyal hamarosan a magyar áfatörvénybe is beépít a jogalkotó.

Szabályos láncügylet Kérdés

A = osztrák gyár B = magyar kereskedő C = osztrák kereskedő D = magyar végfelhasználó B megveszi A-tól, B eladja C-nek, C eladja D-nek. A termék közvetlenül A-ból D-hez kerül. Minden cég rendelkezik közösségi adószámmal. Hogyan kel az áfát a számlákon feltüntetni és bevallani?

Háromszögügylet vagy láncügylet, áfakulcs ? Kérdés

Az ügyletben három kft. vesz részt - „A” cég: magyarországi kft., közösségi adószámmal, termékértékesítő, - „B” cég: svájci gazdasági társaság német közösségi adószámmal, nincs letelepedve Németországban, közbenső cég, termékbeszerző „A” cégtől, termékértékesítő „C” cégnek, - „C” cég: horvát gazdasági társaság, közösségi adószámmal, termékbeszerző „B” cégtől. A segítségüket szeretném kérni abban, milyen áfakulccsal készíti el a számlát a magyarországi kft. („A” cég), a svájci partner („B”) cég részére, ha a szállítmány közvetlenül a magyar kft.-től kerül kiszállításra Horvátországba ? - ha a szállítást a magyar cég intézi, - ha a szállítást a svájci cég intézi, - ha a szállítást a horvát partner intézi. Következő kérdés az lenne, ha magánszemélyek részére értékesít ugyanez a svájci cég egy csomagküldő szolgáltatáson keresztül. A magyarországi kft („A” cég) által gyártott terméket Németországba szállítatja ki és onnan az EU területére értékesít. - milyen ÁFA kulccsal számláz a magyar kft, ha a szállítást a magyar kft intézi - milyen ÁFA kulccsal számláz a magyar kft, ha a szállítást a svájci cég intézi Tisztelettel köszönöm előre is a válaszukat

Láncügylet vagy sem az áfában Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésben kérném a véleményüket: Egy magyar kft. terméket vásárol egy holland kft.-től egy portugál kft. megrendelésére. A portugál kft. előleget fizet a magyar kft.-nek az árura. A magyar kft. szervezi meg a fuvart és az áru a magyar kft. által bérelt In-Hold raktárba kerül Portugáliában. A portugál kft. eláll az üzlettől. A magyar kft. az árut eladja egy spanyol kft.-nek. Az árut a spanyol kft. szállíttatja el a saját raktárába, Spanyolországba. Kérdésem: ki kinek és milyen módon számláz? Együttműködésüket előre is köszönöm.

Exportláncügylet – összesítő nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következõ, összesítõ nyilatkozattal kapcsolatos kérdésben szeretném a megerõsítésüket kérni. A szóban forgó ügylet a következõ: egy magyar kft. értékesít egy terméket egy írországi cégnek, amely a terméket továbbértékesíti egy svájci cégnek/magánszemélynek. A fuvarozást a magyar cég szervezi. Jól gondolom-e, hogy exportláncügylet esetén, ha a végsõ beszerzõ harmadik országbeli magánszemély vagy adóalany, akkor az ügylet kapcsán a magyarországi kft.-nek, azaz a termék feladójának nem merül fel adatszolgáltatási kötelezettsége az A60-as összesítõ nyilatkozatban? Köszönöm előre is!

EU - áfa Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Kiegészíteném a kérdésünket az alábbiakkal: 1. Gyógyszeralapanyagot szerzünk be Németországból, és Olaszországban értékesítjük. DE-HU-IT számla kapcsolat, DE-IT termékmozgás. Magyarországra nem kerül a termék, azt közvetlenül a vevőnkhöz szállítjuk. Ez megfelel-e a háromszög-, illetve láncügylet fogalmának, keletkeztet-e németországi adószám kiváltási kötelezettséget? 2. Lengyelországból gyógyszeralapanyagot szerzünk be, Németországban harmadik fél által tároljuk, majd Olaszországba értékesítjük. (gyűjtőfuvar, a kedvezőbb szállítási feltételek miatt). A számla PL-HU-IT, a termékmozgás PL-DE-IT. Keletkeztet-e a tranzakció német adószámos kötelezettséget? Válaszukat előre is köszönjük! Üdvözlettel, Lovász Anna

Láncügylet Kína-Kolumbia Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk Kinában vásárolt, magyar áfa szerint fordított adózású acélt, melyet közvetlenül Kolumbiába szállíttat. A kolumbiai cégnek van francia adószáma. Hogyan kell a számlákat helyesen kiállítani, a magyar félnek, hogyan kell az áfabevallásban ezt a két ügyletet megjeleníteni? Be kell-e valamelyik országban jelentkeznünk adóalanynak? Üdvözlettel: Varga Zsuzsa

Láncügylet áfamegítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó vállalkozás egy pótkocsit szeretne vásárolni EXW paritással. A pótkocsit egy szlovén vállalkozástól vesszük, viszont az eszközt Franciaországban szerelik össze, és ott is vehetjük át. A pótkocsira, miután kész lesz, egy hűtőszerkezetet fog felszerelni egy másik cég Horvátországban. Ez azt követően fog megtörténni, miután átvettük az eszközt Franciaországban, utána elvisszük Horvátországba és azt követően kerül majd forgalomba helyezésre Magyarországon. Viszont minderről a tranzakcióról egy számlát fogunk kapni a szlovén cégtől. Áfa szempontjából nekünk ez egy normál közösségi beszerzésnek minősül majd? Köszönöm.

Export láncügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Iránymutatásukat kérjük az alábbi export láncügylet áfavonzata ügyében. „A” termékértékesítést végző magyar cég „B”, harmadik országbeli, EU-s adószámmal nem rendelkező svájci céggel áll szerződéses viszonyban, mely szerződés alapján „A” cég végzi a termék fuvarozását „C” francia vállalkozás telephelyére. Kérdés, hogy „A” magyar cég áfamentes vagy áfás számlát állít-e ki „B” svájci cég részére, amely nem rendelkezik EU-s adószámmal? Előre is köszönve a választ!

Fuvarszervezés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét: Magyar vállalkozás („A” vállalkozás) teherfuvarok szervezésével, adásvételével foglalkozik. Tehát nem saját termékeket szállíttat, hanem fuvarközvetítéssel foglalkozik. A fuvarok megrendelői magyar adóalanyok („B” vállalkozás), akiknek így az „A” vállalkozás 27 százalék áfával növelt, belföldi ÁFA-s számlát bocsát ki. A fuvarokat EU-s országban lévő szállítási tevékenységgel foglalkozó vállalkozásokkal („C” vállalkozás) végezteti el az „A”vállalkozás, amelyek így közösségi szolgáltatásnyújtásról adnak számlát az „A” vállalkozásnak. Abban az esetben, ha „A” vállalkozás és „B” vállalkozás közé belép egy EU-s székhelyű fuvarközvetítő cég, akkor helyes-e az alábbi eljárási mód? „B” magyar vállalkozás megrendeli a fuvart „D” EU-s vállalkozástól. „D” vállalkozás megbízza „A” magyarországi vállalkozást a fuvar szervezésével. „A” magyar vállalkozás megbízza „C” EU országbeli szállítással foglalkozó céget a fuvar elvégzésével. Helyes-e az alábbi számlázási folyamat? „D” vállalkozás közösségi szolgáltatásnyújtást számláz „B” magyar vállalkozásnak. „A” magyar vállalkozás közösségi szolgáltatásnyújtást számláz „D” EU-s vállalkozásnak. „C” EU-s szállítással foglalkozó vállalkozás közösségi szolgáltatásról állít ki számlát „A” magyar vállalkozásnak? Válaszát előre is köszönöm!

Láncügylet, háromszögügylet? Kérdés

Üdvözlöm, az alábbi kérdésben kérem segítségüket. Egy magyar adóalany terméket vásárol német adóalanytól. A német adóalany a terméket márkaképviselettől és egy lengyel adóalanytól vásárolja. Az érintettek rendelkeznek érvényes közösségi adószámmal. A magyar adóalany ezt a terméket továbbértékesíti egy andorrai cégnek. A magyar adóalany intézi a szállítást saját költségére, nem számlázza tovább. Mire figyeljünk a számlázásnál abban az esetben, ha a termék bejön Magyarországra (vámszabadterületre, az áru nem kerül átcsomagolásra), illetve ha Németországból, Lengyelországból egyenesen Andorrára kerül átszállításra? Válaszukat előre is köszönöm!

Láncügylet Kérdés

Magyarországi cég ad el árut török cég magyarországi leányvállalatának, rendeltetési hely: Törökország. A fuvart a magyar eladó cég szervezi. Kell-e áfát számlázni, illetve mit kell feltüntetni a számlán az eladó magyar cégnek?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink