hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bejelentkezés, számlázás láncügyletnél

  • adozona.hu

Olvasónk több országot érintő szállítási, értékesítési folyamat áfájáról és számlakezeléséről kérdezett. Dr. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Magyar cégünk bejelentkezési kötelezettségéről kérdezném láncügylet esetén. Német anyavállalatunk svájci leányvállalata („testvérvállalat”) által legyártott termék végső vevője bolgár. A számlázás a svájci cégtől (CH) indul, először a német anyavállalatnak (DE), majd ők tovább számlázzák Magyarországra nekünk (HU), mivel mi végeztük az értékesítést. Az utolsó lépésben mi (HU) számlázzuk a bolgár (BG) végső adóalany vevő felé. Tehát: CH – DE – HU – BG. A fuvarozást a DE szervezésével egy külső szállítmányozó cég végzi, és közvetlenül szállítja a terméket Bulgáriába azzal, hogy német területen a svájci német határhoz közel egy vámudvarban a szállítmányozó elvégzi a vámkezelést, vagyis ott megáll az áru. Arról nincs infónk, hogy DE vevői vagy eladói minőségében szervezi-e a fuvart. Viszont ennek függvényében kérdeznénk, hogy nekünk, a magyar HU vállalatnak be kell-e jelentkezni az áfa alá Bulgáriában? Ha igen, akkor az ottani mértékkel, az ottani szabályok szerint kellene számlát kiállítanunk?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A láncügylet megítélése szempontjából mindig kérdéses, hogy hogyan lehet tekinteni azt, ha a fuvarozási láncban megáll a termék.

Az úgynevezett logisztikai célú megállás nem szakítja meg a fuvarozási láncot, de az sajnos nem egyértelmű, hogy logisztikai megállásnak tekintendő-e a német vámkezelés miatti megállás (különösen azért is, mert erre a német szabályok által meghatározott joggyakorlatot kellene alkalmazni).

Én úgy gondolom, hogy a német adóalany biztosan úgy tekinti a fuvarozást, mint amely Németországból indulva egy közösségi értékesítés lenne, és ha igaz a feltevésem – ezt a kérdés nem tartalmazza – akkor azt gondolom, hogy az ügylet vonatkozásában akár elérhető a háromszög egyszerűsítés is, azaz a magyar adóalanynak nem szükséges Bulgáriában bejelentkezni.

Amennyiben a háromszög-egyszerűsítés nem alkalmazható, akár azért, mert azt a bolgár szabályok nem teszik lehetővé, akár azért, mert a német adóalany sem – német indulási helyű – közösségi értékesítésként kezelte az ügyletet, akkor valószínűsíthető a bolgár bejelentkezési kötelezettség.

A bejelentkezés természetesen azt jelenti, hogy az ottani áfa szabályoknak megfelelően kell az ügyletet kezelni és számlázni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink