hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Helyes számlázási gyakorlat láncügyletnél

  • adozona.hu

Mi a helyes számlázási gyakorlat, ha magyar cég cseh adóalanytól vásárol árut, amit a magyar fuvarozó Csehországban vesz át és közvetlenül Törökországba szállít értékesítésre? – kérdezte az Adózóna olvasója. Nagy Norbert, a Global Tax-Office Kft. szakértője válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Magyar cég cseh adóalanytól vásárol árut, FCA paritással, az árut Csehországban veszi át a fuvarozó (a magyar cég intézi a fuvarozást). Az árut Törökországba értékesíti a magyar cég, CIF paritással. A szállítás Csehországból közvetlenül Törökországba történik. Mi a helyes számlázási gyakorlat ebben az esetben? Az áfa tekintetében milyen számlát fogadhat be a magyar fél a cseh cég felől, és milyen számlát kell kiállítania a török vevő részére? Az áfabevallásokban a befogadott és kibocsátott számlákat kell-e szerepeltetni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Láncügyletek esetén az áfatörvény 26-27. §-a alapján első körben azt kell meghatározni, hogy hol lesz az az értékesítés, mely a fuvarozással érintett, tehát ahol a termék fuvarozása megkezdődik, illetve, ahol a feladás megtörténik.

Az áfatörvény 26. § szerint, ha a küldeménykénti feladást vagy a fuvarozást akár az értékesítő, akár a beszerző vagy bármelyikük javára más végzi, a termék értékesítésének teljesítési helye az a hely, ahol a termék  a beszerző nevére szóló rendeltetéssel a küldeménykénti feladásakor vagy a fuvarozás megkezdésekor van.

Az áfatörvény 27. § (2) bekezdése alapján, ha a láncban közbenső szereplő fuvaroz, akkor őt főszabályként úgy kell tekinteni, mint aki vevői minőségében rendelte meg, bonyolította a fuvarozást, kivéve, ha igazolja, hogy mégsem vevőként, hanem értékesítőként rendelte meg, bonyolította a fuvarozást. Tehát főszabály szerint ebben az esetben az lesz a fuvarozásos értékesítés, amelyben ez a közbenső szereplő vevői pozícióban van. A magyar és cseh cég közötti ügylet teljesítési helye így Csehországban lesz.

A fuvarozásos értékesítést követő értékesítés teljesítési helye az áfatörvény 27. § (3) bekezdés b) pontja alapján a rendeltetés országa lesz. Az önök esetében a magyar és az török cég közötti értékesítés teljesítési helye Törökország.

Mindkét teljesítési hely külföld, így az ügyletekre a magyar áfatörvény nem vonatkozik, a számlán az „áfatörvény területi hatályán kívüli ügylet” megjegyzést kell feltüntetni és az áfabevallás részletező adatai között kell jelenteni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink