1058 találat a(z) kft. cimkére

Önkormányzati kft. közfeladatátvállalás – áfaértelmezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 100%-os önkormányzat tulajdonú gazdasági társasággal (egy nem nonprofit kft) kapcsolatosan szeretnék néhány kérdést feltenni. A neten egyébként egymásnak sokszor ellentmondó válaszokat, állásfoglalásokat találok, így szeretném tisztába tenni ezt a dolgot. 1. Önkormányzati tulajdonú kft. a működési költségeinek finanszírozására támogatást kap az önkormányzattól. A kérdésem az, hogy ez esetben ki kell-e számlázni áfásan a kapott támogatást (azaz kvázi szolgáltatás-ellenértéknek minősül-e a kapott támogatás) vagy sem (azaz elszámolható a támogatás az egyéb bevételek között)? 2. A kft. kötelező önkormányzati feladatot vesz át a tulajdonos önkormányzattól (pl. közterület-fenntartás, fűnyírás) közfeladat-ellátási szerződés alapján. Az így kapott kötelező feladatok ellátására az önkormányzat kompenzációt juttat a kft. részére a szerződésnek megfelelően (figyelemmel a 2012/21/EU bizottsági határozatra is). Helyesnek tekinthető-e az az elképzelés, hogy abban az esetben, ha a feladat ellátása közfeladat-ellátási vagy közszolgáltatási szerződés alapján történik, úgy az önkormányzat által adott kompenzáció nem minősül termékértékesítésnek, se szolgáltatásnyújtásnak, így az nem képez áfaalapot (magyarul nem kell a kapott kompenzációt áfásan kiszámlázni az önkormányzat felé)? Végül pedig amennyiben az önkormányzati közfeladatot ellátó kft. alvállalkozót vesz igénybe például fűnyírásra, az alvállalkozó által kiállított számlában lévő áfa visszaigényelhető-e?

Nem közreműködő tagok bejelentése Kérdés

Egy kft.-nek 3 alapító tagja van: anya és két gyermek. A gyerekek nem működnek közre a kft. irányításában, csak az osztalékot szeretné részükre az édesanya átutalni. Be kell-e jelenteni őket a 1041-es nyomtatványon társas vállalkozónak (1452)? (Ha részvényt veszek, nem jelentenek be.) Ha nem, akkor a 08-as bevallásban milyen kóddal kell jelentenem őket? (35-ös) Előre is köszönöm.

Családi gazdaság és kft. közötti ügyletek III. Kérdés

http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_25_Csalad_gazdasag_es_kft_kozotti_ug_ndd Tisztelt Szakértő! Köszönöm szépen korábbi válaszát. Még egy dolog nem teljesen tiszta számunkra, abban kérném még a segítségét. Megkérdeztem időközben a NAV álláspontját is a témában, mivel könyvelő kollégáimmal még az ön válaszát követően sem értettünk egyet, bemásolom, a választ, amit tőlük kaptunk. A kérdés még annyi, hogy a NAV szerint a kft. társasági adóalapját nem kell megnövelni az ingyenes használatra való tekintettel. Ez valóban így értelmezendő? "Tisztelt Ügyfelünk! Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk. "Ha a felek a mezőgazdasági gépek ingyenes, szívességi használatában állapodnak meg, és a Kft. a saját célú használatával kapcsolatos költségeket a saját nevére szóló számlák, bizonylatok alapján maga viseli, az ügylet nem eredményez külön személyi jövedelemadó fizetési kötelezettséget a magánszemélyeknél, továbbá a Kft. esetében sem kell emiatt társasági adófizetési kötelezettséggel számolni." (Sajnos nem tudtam a teljes levelet bemásolni, mert túl sok karakter.)

Egyéni vállalkozó, kft.-tag, ügyvezető jogviszonya Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, a vállalkozásomat 2018-ban szüneteltetem. Tulajdonos és ügyvezető vagyok egy számviteli szolgáltató kft.-ben, ahol az ügyvezetői és a könyvelői munkámat összesen napi 2 órás munkaviszonyban ellátom. A kérdésem az volna, hogy helyes-e ez a gyakorlat, vagy a minimális járulékot meg kell-e fizetnem a kft.-ben?

Járulékfizetés a társaságoknál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra várom a válaszát. Egy kft.-nek két tulajdonosa van. Semelyik sem rendelkezik máshol 36 órát elérő munkaviszonnyal, és nem rendelkeznek biztosítást megalapozó tagi jogviszonnyal. A társasági szerződésben az egyik tag ügyvezető, és személyesen közreműködik munkaviszonyban. Ez a munkaviszony részmunkaidős napi 2 órában. 1. Az ügyvezetőnek elég a napi 2 órás részmunkaidő után a járulékfizetés, vagy létrejön a tagi jogviszony is, és az után járulékfizetésre kötelez? 2. A másik tulajdonosnak van-e járulékfizetési kötelezettsége vagy csak az egészségügyi szolgáltatási járulék (havi 7320 forint) fizetésére kötelezett? 3. Ha nem kft.-ről beszélünk, hanem bt.-ről, változnak-e a fentiek? Várom válaszukat.

Őstermelő – bt. kapcsolata Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság vezetője ugyanazon TEÁOR kód alatti állattartást végezne. Egyéni vállalkozásban nem végezheti, mert nem lehet ugyanaz a TEÁOR kód. Korábbi válaszokban láttam, ha kft.-t alapít, akkor végezheti a két helyen ugyanazt a tevékenységet. Ha bt.-t alapít, akkor is? Illetve a járulékfizetést a bt. (ha az sem lehet, akkor kft.) tagjaként vagy az őstermelésben kell rendezni? A bt.-t a feleségével alapítanák, de a családi gazdaságot is ők alkotják. Köszönettel: V.Gabriella

Kft. jogutódlással történő visszaváltozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egyszemélyes formában működik. A tevékenysége szezonális jellegű, éppen ezért szeretne egyéni céggé visszaalakulni, majd azt követően egyéni vállalkozóvá válni. Ez a forma felelne meg neki a szezonális tevékenysége miatt a legjobban. Ez így megtehető-e? Ha nem, akkor mi az a lehetséges út, ahogy a kft. a vagyoni eszközeit is magával tudja vinni egy olyan vállalkozási formában, amelynél a szezonalitás miatt a szünetelés is megengedett? Köszönöm válaszát!

Tulajdoni rész Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magán személy 50 százalékban tulajdonos egy kft.-ben, ugyanezen magánszemély indíthat-e egyéni vállalkozást? Bármilyen kötelezettsége van-e a magánszemélynek (bejelentés, kapcsolt vállalkozás stb.)? Köszönettelorbán Ágnes

Családi gazdaság és kft. közötti ügyletek II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérhetnék egy kicsit részletesebb választ? Az esetleg befolyásol bármit is, hogy mindkét fél áfaalany?

Ügyvezetés díjazás nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott A Kft., melynek két tagja van. Mindketten nyugdíjasok és mindketten heti 20 órás munkaviszonyban vezető tisztségviselők (ügyvezetők) is. Létrehozzák B Kft.-t, melyben szintén mindketten tagok lesznek és ügyvezetők is. Mindazonáltal B Kft. ügyvezetését díjmentesen végeznék. Kérdéseink az alábbiak lennének: a) ezt milyen jogviszonyban tehetik (ha tehetik)? b) jár-e ez a 'felállás' B Kft.-ben bármiféle járulékfizetési kötelezettséggel, és ha igen, milyennel és mennyivel? c) amennyiben jár, segítene-e a helyzeten, ha a két érintett A Kft. ben heti 30 vagy 36 vagy 40 órára lenne bejelentve? Segítségüket előre is nagyon köszönöm!

Egészségügyi járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérem a segítségét: 1/ Új cég alakul (kft.), amelyben a leendő ügyvezető saját jogú, öregségi korhatárt elért nyugdíjas. Két lehetősége van az ügyvezetői teendők ellátására, vagy alkalmazottként tevékenykedik vagy megbízási jogviszonyban. Ha megbízási szerződéssel fogja az ügyvezetői feladatokat ellátni (esetleg nulla forintos megbízási szerződéssel), akkor az egészségügyi szolgáltatási járulékot meg kell-e utána a cégnek fizetnie? Milyen esetekre vonatkozhat társaságoknál a nyugdíjas tagok utáni kötelező egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség? 2/ Határozhat-e úgy a taggyűlés (nem egyszemélyes társaságról van szó), hogy nulla forintos megbízás mellett ingyenesen nyújt az ügyvezető egyéb szolgáltatást, például üzletet köt, építőipart bonyolít stb.? Esetleg, ha munkaviszony keretében például havi öt órában, kötetlen munkaidőben ügyvezető, emellett nyújt tagként ingyenesen egyéb szolgáltatásokat?

Járulékfizetés többes jogviszonyban 75 ezer forintos kata fizetése esetén Kérdés

Ha az egyéni vállakozó a 75 ezer forint összegű tételes adó fizetése mellett dönt, akkor a kft.-ben, ahol ügyvezető, lehet-e a járulékok és a szociális hozzájárulási adó „0” forint, ha az ügyvezetésért nem vesz fel jövedelmet? A vállalkozó nem nyugdíjas és nincs munkaviszonya.

Kölcsön magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. nagyobb összegű kölcsönt ad magánszemélynek. A szerződésben kikötik, hogy egy éven belül a kölcsön visszafizetésre kerül. Közben kiderül, hogy a magánszemélynek nincs fedezete a kölcsön visszafizetésére, ezért nem tudja visszafizetni. Van-e mód e kölcsön elengedésére, ha igen, milyen adózási, illetve illetékfizetési kötelezettségek terhelik úgy a céget, mint a magánszemélyt? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott A és B Kft., ahol az A kft.-ben férj és feleség 50-50 százalékban tulajdonosok, a férj az ügyvezető. B Kft.-ben a feleség 50 százalékban tulajdonos, a másik 50 százalékban pedig a feleség testvére a tulajdonos. B Kft. ügyvezetője a feleség. Ezek alapján A és B Kft. kapcsolt vállalkozásnak számít?

Katás egyéni vállalkozó számlázása saját cégnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozóként, 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjasként, számviteli szolgáltatást, tanácsadást végez az ügyfelem. Az ügyfelem tulajdonos és egyben ügyvezető egy szintén számviteli szolgáltatást, tanácsadást végző kft.-ben. A kft.-ből esetenként osztalékban részesül, más juttatásban nem. Katás egyéni vállalkozóként ügyfelem a saját eszközeivel végzi munkáját, és a tevékenység végzésének helye az ő birtokában van. A bevétele viszonylag több megbízásból ered, ezért egyik megbízás sem éri el az éves bevételének 50 százalékát. Kérdésem: katás egyéni vállalkozóként az ügyelem számlázhatja, megbízási szerződés alapján a saját tulajdonú cége felé az ott végzett munkáját?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink